Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja szkolnictwa wyższego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W wyrównywaniu szans rozwojowych regionów istotną rolę może odegrać restrukturyzacja własnościowa i przestrzenna szkolnictwa wyższego w Polsce. W niniejszym opracowaniu przedmiotem rozważań są następujące zagadnienia: wzrost zadań edukacyjnych na poziomie wyższym w latach 90., rozwój edukacji w świetle strategii rozwoju Polski do roku 2020, restrukturyzacja przestrzenna szkolnictwa wyższego w Polsce, procesy prywatyzacji szkolnictwa wyższego w Polsce, rola uczelni w kształtowaniu elity naukowej, zmiany w przestrzennym rozmieszczeniu uczelni niepaństwowych a warunki ich funkcjonowania. Zagadnienia te zostaną omówione w kolejnych częściach opracowania. (abstrakt oryginalny)
Omówiono kierunki zmian w szkolnictwie wyższym w Polsce pod kątem ich prywatyzacji, przedstawiono aspekty teoretyczno-ekonomiczne wykształcenia i przywracanie elementów ekonomicznej wartości wykształcenia.
Autorka przeanalizowała rozwój szkolnictwa wyższego na Pomorzu Zachodnim w latach 1980-1993 przedstawiając potencjał kształceniowy tego regionu, liczbę studiujących, nauczycieli akademickich i wskaźnik skolaryzcji na tle wskaźnika ogólnopolskiego i wybranych krajów świata.
Przedstawiono obowiązujący obecnie system finansowania szkolnictwa wyższego wynikający z założeń wyznaczonych ustawą o szkolnictwie wyższym z dnia 12 września 1990 r. oraz strukturę szkolnictwa wyższego w Polsce. Zwrócono uwagę na zależność między przemianami zachodzącymi w gospodarce a aspiracjami edukacyjnymi młodzieży. Omówiono dane dotyczące zwiększenia liczby studiujących i związanego z tym pogorszenia warunków pracy nauczyciela akademickiego. Zaprezentowano dane obrazujące rozwój sieci szkół niepaństwowych. Zaakcentowano problem niedostatecznego finansowania szkół wyższych, w wyniku czego Polska nie osiągnęła dotąd europejskiego wskaźnika skolaryzacji.
5
Content available remote Orientacja rynkowa organizacji a zarządzanie uczelnią
84%
Artykuł koncentruje się wokół analizy teorii orientacji rynkowej organizacji. Celem artykułu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest zastosowanie tej teorii w zarządzaniu uczelnią wyższą. Metodą badawczą wykorzystaną w niniejszym artykule jest przegląd literatury. Konstrukcja orientacji rynkowej nie została jeszcze wystarczająco precyzyjnie zbadana w odniesieniu do relacji z otoczeniem uczelni wyższych. W artykule analizie zostały poddane kluczowe komponenty orientacji rynkowej, wskazano także na konsekwencje jej wdrożenia na uniwersytetach. Podkreślono ponadto kluczową rolę relacji z otoczeniem, zwłaszcza z otoczeniem biznesowym, w procesie budowania przewagi konkurencyjnej na rynku usług edukacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Szybki rozwój techniki i komputeryzacja powodują, że społeczeństwo w coraz większym stopniu docenia rolę edukacji. Rozwój szkolnictwa prywatnego w Polsce jest metodą na zaspokojenie rosnącego popytu na usługi oświatowe. W artykule opisano proces prywatyzacji szkół wyższych w Polsce, podstawy wyodrębniania szkół publicznych i niepublicznych oraz nakłady na szkolnictwo w naszym kraju.
Celem artykułu jest próba charakterystyki i ocena zmian, jakie się dokonały wskutek przeobrażeń okresu transformacji systemowej, w liczbie i strukturze studentów szkół wyższych w Polsce. Przedstawiono również podstawy prawne systemu szkolnictwa wyższego w Polsce po roku 1989 oraz rozwój szkolnictwa niepublicznego w Polsce po okresie transformacji.
8
Content available remote Uniwersytet przedsiębiorczy: moda czy konieczność?
67%
Stale zmniejszający się poziom finansowania publicznego, rosnąca biurokratyzacja czy umasowienie kształcenia sprawiają, że uczelnie coraz częściej działają zgodnie z logiką New Public Management (nowe zarządzanie publiczne), zaś idea uniwersytetu przedsiębiorczego staje się jednym z głównych punktów odniesienia w międzynarodowych i europejskich debatach o przyszłości szkolnictwa wyższego. Terminologia używana w biznesie coraz częściej służy do opisu działalności akademickiej. Wykorzystywane są takie pojęcia jak: "produkcja wiedzy", "podaż usług edukacyjnych", "rynek usług edukacyjnych", czy "efektywność funkcjonowania szkół wyższych". Jednocześnie część środowiska akademickiego dostrzega w dokonującej się transformacji zagrożenie dla tradycyjnego modelu uczelni, eksponującego takie wartości jak: wolność intelektualna, bezinteresowna nauka, dążenie do prawdy. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy uniwersytet przedsiębiorczy jest chwilową modą, czy też koniecznością wynikającą z dokonujących się przemian społeczno-gospodarczych? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.