Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prywatyzacja usług publicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) coraz częściej jest wykorzystywane do realizacji zadań władz publicznych. W artykule omówiono genezę terminu "prywatyzacja zadań publicznych" oraz jego miejsce w nauce prawa administracyjnego. Przedstawiono przyczyny przekazywania zadań o charakterze publicznym podmiotom prywatnym oraz regulacje w prawie polskim dotyczące PPP.
Zapewnienie usług rynku pracy tradycyjnie było zadaniem publicznych służb zatrudnienia. Obecnie coraz częstszą praktyką jest prywatyzacja świadczenia usług adresowanych do osób poszukujących pracy. Jedną z metod prywatyzacji tego sektora usług publicznych są vouchery na usługi rynku pracy. Rozwiązanie to umożliwia osobom uprawnionym do dostępu do usług wybór ich dostawcy spośród wielu konkurencyjnych usługodawców. Autor przedstawia doświadczenia niemieckie stosowania voucherów na usługi rynku pracy oraz analizuje możliwości ich wprowadzenia w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest prywatyzacja usług edukacyjno - oświatowych na poziomie podstawowym i średnim w województwie poznańskim.
Omówiono zagadnienie prywatyzacji zadań publicznych. Zwrócono uwagę, że w Polsce brak kompleksowego uregulowania umów zawieranych z podmiotami prawa prywatnego celem przejęcia wykonywania zadań publicznych. Przedstawiono rozwiązania stosowane we Francji, w Niemczech, w Austrii. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o podstawę i zakres odpowiedzialności gmin w świetle prawa polskiego za szkody wyrządzone przez podmioty prywatne, którym gminy powierzyły wykonywanie swych zadań.
Przedmiotem artykułu są przekształcenia własnościowe i organizacyjno-prawne podmiotów komunalnych na tle uprawnień właścicielskich organów jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Problematyka ta jest ściśle związana z komunalizacją mienia. jego następstwem zaś są właśnie przekształcenia własnościowe majątku, którego część mają do dyspozycji podmioty zajmujące się świadczeniem usług publicznych. Analizą objęto lata 1993-2004 ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich trzech lat okresu (2002-2004). (fragment tekstu)
6
84%
Przedmiot badań: Artykuł dotyczy prywatyzacji zadań publicznych, która nastąpiła w sferze metrologii prawnej, poprzez wprowadzenie systemu oceny zgodności przyrządów pomiarowych. Cel badań: Celem artykułu jest analiza procesu prywatyzacji zadań publicznych w sferze metrologii z perspektywy kompetencji administracji miar. Autorka dokonuje oceny sposobu, w jaki wprowadzenie oceny zgodności przyrządów pomiarowych wpłynęło na status prawny administracji jako podmiotu zarządzającego oraz na zakres jej zadań. Metoda badawcza: W artykule została wykorzystana metoda prawno-dogmatyczna, oparta na całościowej i wszechstronnej ocenie materiału normatywnego i jego wykładni oraz metoda teoretyczno-prawna. Wyniki: Autorka pozytywnie ocenia koncepcję prywatyzacji zadań publicznych w sferze prawnej kontroli metrologicznej, która nastąpiła w wyniku wprowadzenia oceny zgodności. Prywatyzacja zadań publicznych w sferze metrologii stanowi przejaw dostosowywania form realizacji zadań publicznych do potrzeb obrotu gospodarczego poprzez wprowadzanie elementów prywatnoprawnych (umów cywilnoprawnych), które zapewniają szybszą i sprawniejszą realizację tych zadań. Wprowadzenie tego instrumentu spowodowało wykształcenie nowego typu podmiotu administrującego - jednostek notyfikowanych, którymi są zarówno podmioty publiczne (jednostki administracji miar), jak i podmioty prywatne. Zwiększyła się elastyczność działań administracji miar, która w realizacji usług z zakresu oceny zgodności posługuje się formami działania właściwymi prawu prywatnemu. Wprowadzenie oceny zgodności wywiera pozytywny wpływ na gospodarkę poprzez poszerzenie liczby podmiotów (jednostek notyfikowanych) wykonujących ocenę zgodności przyrządów pomiarowych, a tym samym zwiększenie dostępności dla przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono uregulowania prawne dotyczące publicznych ośrodków opieki zdrowotnej. Szeroko omówiono przekształcenia własnościowe w sektorze ochrony zdrowia oraz przedstawiono problem tzw. prywatyzacji usług.
Stale zwiększająca się liczba zadań publicznych, jakie ma do realizacji ciągle aktualną dyskusję nad formami ich wykonywania. Jedną z prawnie dopuszczalnych form jest prywatyzacja wykonywania zadań publicznych. Na gruncie ustawy o gospodarce komunalnej jest to możliwe poprzez zawarcie umowy powierzenia wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej. Oczekuje się dzięki temu nie tylko korzyści ekonomicznych, ale także wprowadzenia do sektora publicznego rozwiązań organizacyjnych oraz kultury obsługi klienta stosowanych w sferze komercyjnej. Przedmiotem artykułu jest analiza możliwości prawnej włączenia do wykonywania zadań z zakresu gospodarki komunalnej innych podmiotów niż organy administracji samorządowej na podstawie umowy powierzenia wykonywania zadań. (abstrakt oryginalny)
Omówiono wpływ warunków okresu transformacji na usługi społeczne, przekształcenia w sferze tych usług, a w szczególności ich prywatyzację. Przedstawiono porównanie usług społecznych w Polsce na tle krajów wysoko rozwiniętych, a także wnioski dotyczące kierunków koniecznych zmian.
Tekst poświęcony jest sposobom rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem sferą publiczną. We współczesnej demokracji nacisk kładzie się z jednej strony na rozwiązania efektywne, ale z drugiej zachodzi konieczność poszanowania woli obywateli. Sytuacja taka rodzi rozmaite napięcia, w której racje stron odwołują się do różnych wizji porządku społecznego. Ekonomiści coraz częściej odwołują się do analizy kosztów i korzyści jako podstawowego narzędzia podejmowania decyzji, a socjologowie częściej wskazują na procedury demokracji. Czy skazani jesteśmy zatem na wybór między różnymi metodami podejmowania decyzji ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami? Odpowiedź autora jest negatywna i próbuje on pokazać, dlaczego taki wybór nie jest właściwy.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na następujące pytania: - czy zawsze prywatyzacja zadań publicznych w gminie powoduje poprawę efektywności zarządzania gminą? - czy w przypadku prywatyzacji zadań publicznych w gminie poprawa efektywności zarządzania gminą jest zdeterminowana również innymi czynnikami?(fragment tekstu)
Autor przedstawił różne formy organizacyjno-prawne podmiotów służących realizacji zadań samorządowych w sferze usług komunalnych i problematykę ich prywatyzacji jako środka do poprawy efektywności, zwracając szczególną uwagę na techniki tej prywatyzacji - kontraktowanie usług, franchising, bony dla mieszkańców, dotacje dla producentów, porozumienia między gminami dotyczące wspólnego świadczenia usług.
Przedmiotem opracowania jest problematyka infrastruktury społecznej w okresie przekształceń systemowych w Polsce. Autor przedstawia zmiany jakie dokonały się w materialnych i instytucjonalnych zasobach infrastruktury społecznej w latach 80-tych i na początku lat 90-tych w związku z kryzysem gospodarczym, a zwłaszcza kryzysem finansów publicznych, ocenia zagrożenia w tej sferze, zmiany w konsumpcji usług społecznych w latach 1989 i 1994, a także główne kierunki przemian związane z prywatyzacją, wprowadzaniem odpłatności i zmian w zarządzaniu usługami społecznymi.
Opracowanie jest raportem z badań możliwości kreowania układów konkurencyjnych w sferze usług komunalnych. Przeanalizowano rolę samorządów lokalnych w zakresie organizowania usług komunalnych, działania podejmowane przez gminę w sferze tworzenia odpowiednich warunków technicznych i systemowych dla pobudzania konkurencji w tych usługach, działania rynkowe podmiotów świadczących usługi i ich strategie ogólne i cząstkowe w warunkach konkurencji.
Przedstawiono wyniki analizy znaczenia i treści programów ekonomicznych w wyborach samorządowych w 1994 roku. Przedmiotem analizy była kampania wyborcza w wybranej próbie miejscowości. Programy lokalnej polityki gospodarczej w tym badaniu obejmują: gospodarowanie majątkiem trwałym, politykę finansową, usługi komunalne (prywatyzacja), oddziaływanie na rozwój lokalny.
W referacie skupiono się na organizacyjno-finansowych uwarunkowaniach dotyczących realizacji inwestycji parkingów podziemnych i wielopoziomowych. Parkingi te, są traktowane jako płatne usługi publiczne, dostarczone przez firmy koncesjonowane, takie jak przedstawiona w artykule francuska firma GTM-ENTERPOSE Grupa. Niezbędnym elementem przy tego typu projektach, jest odpowiednie sformułowanie umowy koncesyjnej oraz znalezienie rozwiązań gwarantujących opłacalność usług parkingowych. W dalszej części autor przedstawił doświadczenia GTM, odnoszące się do zasad, które gwarantują skutecznie przeprowadzoną politykę prywatyzacji usług parkingowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.