Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorczość organizacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono metodologię Globalnego Monitora Przedsiębiorczości, a także jej zastosowanie w badaniach przedsiębiorczości w organizacjach. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia rolę przedsiębiorczości organizacyjnej w rozwoju przedsiębiorczych organizacji. Stopień skomplikowania i wielowymiarowość tego procesu wymaga zastosowania właściwego podejścia metodologicznego. Zaprezentowano podstawy ujęcia narracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem analizy dyskursywnej. W zakończeniu wskazano kierunki przyszłych badań dla wskazanej ścieżki metodologicznej w procesach przedsiębiorczego rozwoju organizacji.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
6-9
Autor koncentruje swoją uwagę na przedsiębiorczości organizacyjnej jako części pola badawczego nazwanego powszechnie przedsiębiorczością korporacyjną (Corporate Entrepreneurship).
|
|
nr 6
17-22
W artykule, po przeglądzie szybko narastającej literatury dotyczącej przedsiębiorczości organizacyjnej, podkreślam jej skoncentrowanie zarówno na procesie, jak i na treści. Następnie argumentuję, że konfiguracja przedsiębiorczości organizacyjnej opiera się na procesach (dokonywanie innowacji, odważanie się, odnawianie strategiczne) i na elementach treści (nastawienie umysłu, kultura organizacyjna, definicja powodzenia i domeny działalności, strategiczne zarządzane zasobami, regeneracja i odmłodzenie). Organizacje, które nabywają zdolności integrowania procesowych atrybutów i składników treści, są w stanie przedsiębiorczo tworzyć nowe wartości i bogactwo. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Next Step Toward a Theory of Organizational Entrepreneurship : Conceptual Advances
61%
|
2004
|
nr 1
21-47
Insufficient theory currently exists to understand the dynamic interplay among entrepreneurship, the state and forces of external environment, the organization's capacity to facilitate entrepreneurship and resulting effectiveness. Without a strong theoretical characterization of these it is difficult to determine changes seemed to have forced many organizations into considering qualitative alteration of organizational rules that members use to interact cognitively and behaviorally with the world around them and implementing entrepreneurship as a way of surviving and growing.(fragment of text)
6
Content available remote Wybrane problemy pomiaru poziomu przedsiębiorczości organizacji niekomercyjnych
61%
Celem opracowania jest zaprezentowanie wybranych zagadnień związanych z metodyką pomiaru poziomu przedsiębiorczości organizacji niekomercyjnych. W oparciu o studia literatury przedstawiono narzędzia do pomiaru przedsiębiorczości stosowane w organizacjach komercyjnych oraz wskazano zjawiska specyficzne dla przedsiębiorczości w organizacjach niekomercyjnych, które uwzględnione muszą zostać przy projektowaniu narzędzia badawczego. Określono potencjalne problemy związane z badaniami porównawczymi związane np. z odmienną percepcją osób zarządzających organizacjami komercyjnymi i niekomercyjnymi oraz różnymi przedmiotami działalności tych podmiotów. Wskazano sposoby rozwiązania tych problemów, polegające m.in. na wykorzystaniu wskaźników ilościowych i doborze podmiotów z określonych obszarów działalności.(abstrakt oryginalny)
W artykule czas umiejscowiono w centrum uwagi, a za główny przedmiot zainteresowania obrano takie zmienne jak: rozmieszczenie w czasie, tempo, cykle, rytmy, strumień, orientacja czasowa, czy też kulturowe znaczenie czasu. Przyjęto założenie, że ramy czasowe dostarczają ważnej struktury nośnej w wyjaśnianiu i zrozumieniu zachowań przedsiębiorczych oraz wyznaczaniu strategicznego tempa organizacji. Autorzy wskazują czas w procesie przedsiębiorczego rozwoju jako element, który może zadecydować o pomyślnej przyszłości organizacji.
8
Content available remote Twórcza przedsiębiorczość organizacyjna
61%
|
|
nr 212
23-34
W charakterystycznym dla współczesnej gospodarki dużym natężeniu konkurencji oraz narastającej szybkości zmian twórczość i przedsiębiorczość są coraz bardziej pożądane. W ostatnich latach wyłonił się i rozwija nowy typ badań - przedsiębiorcza twórczość i twórcza przedsiębiorczość, które są zorientowane na integrację dorobku w zakresie twórczości i przedsiębiorczości. Tym niemniej, niewiele jak dotychczas wiadomo o związkach zachodzących pomiędzy twórczością organizacyjną i przedsiębiorczością organizacyjną. Nie ma też jasności, czy pojęcia te są odrębnymi konstruktami. W niniejszym opracowaniu poszukuje się odpowiedzi na te pytania na drodze przedstawienia holistycznego modelu twórczej przedsiębiorczości organizacyjnej opartego na metodologicznych podstawach teorii twórczości, teorii przedsiębiorczości oraz teorii zarządzania strategicznego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono problem regresywnego cyklu przedsiębiorczości organizacyjnej. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak wyjść ze spirali, która blokuje przedsiębiorczość organizacyjną?
W opracowaniu podjęto się próby identyfikacji wzajemnych relacji występujących pomiędzy nadzorem korporacyjnym a przedsiębiorczością organizacyjną. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie znaczenia tych relacji i przybliżenie koncepcji okna przedsiębiorczości opracowanej przez Svena-Olofa Collina i Elin Smith. W artykule wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Z analizy zaproponowanego przez Svena-Olofa Collina i Elin Smith modelowego ujęcia wpływu nadzoru korporacyjnego na przedsiębiorczość organizacyjną wynika, iż w przeważającej mierze mechanizmy nadzoru korporacyjnego krępują zachowania ryzykowne i oportunizm strategiczny. Koncepcja ta może jednak stanowić punkt wyjścia do dalszych badań ukierunkowanych na pogłębienie wiedzy w obszarze nadzoru korporacyjnego i przedsiębiorczości organizacyjnej. Wyniki będące rezultatem takich badań mogą posłużyć do formułowania postulatów pozwalających na dokonanie w obszarze nadzoru korporacyjnego zmian pobudzających przedsiębiorczość organizacyjną. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kształtowanie przedsiębiorczego rozwoju w małej i w średniej firmie
61%
W dokumencie przeanalizowano rozwój, który jest jednym z podstawowych koncepcji organizacyjnej przedsiębiorczości. Osiągnięcie ponadprzeciętnego tempa wzrostu przez przedsiębiorstwo wymaga wykorzystania zasobów w sposób bardziej przedsiębiorczy. W czasie podejmowania kolejnych przedsięwzięć, występują zmiany organizacyjne, co powoduje wiele problemów. W pracy przedstawiono zagadnienia związane z rozwojem przedsiębiorczości i wejściem w nowe dziedziny działalności, a też propozycje dotyczące przyszłości teoretycznych i empirycznych badań zarządzania obustronnego.(fragment tekstu)
|
|
nr 12
44-56
Celem artykułu jest określenie związków pomiędzy teorią przedsiębiorczości a zarządzaniem projektami oraz zaproponowanie modyfikacji narzędzi służących do pomiaru poziomu przedsiębiorczości organizacyjnej polegających na uwzględnieniu aktywności projektowej. W artykule przyjęto założenie, że przedsiębiorczość może przejawiać się poprzez inicjowanie projektów i mogą być one traktowane jako przejaw orientacji przedsiębiorczej organizacji (zwłaszcza w przypadku sposobności o charakterze krótkotrwałym, w odniesieniu do których tworzenie trwałych struktur nie jest celowe). Artykuł ma charakter koncepcyjny. Dominującą metodą badawczą jest przegląd literatury przedmiotu w obszarze przedsiębiorczości organizacyjnej i zarządzania projektami oraz analiza korelacji przeprowadzona w celu weryfikacji zaproponowanych wskaźników. W artykule przedstawiono propozycje pomiaru aktywności projektowej jako wyznacznika orientacji przedsiębiorczej (w szczególności proaktywności). Artykuł przyczynia się do poszerzenia zrozumienia działań przedsiębiorczych poprzez ich analizę przez pryzmat zarządzania projektami.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 238
5-17
W niniejszym opracowaniu argumentuję, że docenienie złożonej natury przedsiębiorczości organizacyjnej prowadzi do podejść badawczych zasadniczo odmiennych od powszechnie wykorzystywanych w teorii i praktyce studiowania przedsiębiorczości. W celu zilustrowania owej kluczowej przesłanki skupiłem uwagę na nieliniowości, dynamice oraz nieortodoksyjnej metodologii. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
nr 5
31-37
Celem artykułu jest określenie powtarzających się elementów procesu przedsiębiorczości organizacyjnej oraz związków pomiędzy nimi. W literaturze przedmiotu proces przedsiębiorczości jest powszechnie odnoszony do tworzenia nowych organizacji. Tymczasem działania przedsiębiorcze, związane z identyfikowaniem i wykorzystywaniem sposobności należy traktować w warunkach zmiennego otoczenia jako pożądany atrybut każdej organizacji. Przeprowadzone studia literaturowe w zakresie procesowych koncepcji przedsiębiorczości wskazują na istnienie luki pomiędzy koncepcjami przedsiębiorczości jako procesu tworzenia organizacji a koncepcjami procesowymi przedsiębiorczości korporacyjnej. W artykule przedstawiono proces przedsiębiorczy zachodzący w organizacjach jako proces cykliczny, w ramach którego wyodrębnić możemy następujące etapy: identyfikację sposobności i sposobów ich wykorzystania, planowanie i ocenę ryzyka, inicjowanie działalności (w tym pozyskiwanie zasobów i wdrażanie struktur, operacji i procesów) oraz prowadzenie działalności (w ramach dotychczasowej lub nowej organizacji). Działania te powtarzają się z różną częstotliwością na różnych etapach rozwoju organizacji i prowadzą do inicjowania nowych przedsięwzięć bazujących na nowych sposobnościach, przy czym nie wszystkie cykle prowadzą do utworzenia nowych organizacji, a część kolejnych cykli jest konsekwencją wcześniejszych. Zaproponowana koncepcja cyklicznego procesu przedsiębiorczości umożliwia zespolenie teorii procesowych odzwierciedlających tworzenie organizacji i przedsiębiorczość korporacyjną, i stanowić może istotny element koncepcji zarządzania przedsiębiorczego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie, na bazie analizy literatury, istoty orientacji przedsiębiorczej, ze szczególnym uwzględnieniem jej składników i wymiarów. Wyniki analiz teoretycznych wskazują, że orientacja przedsiębiorcza jest konstruktem wielowymiarowym i może być konceptualizowana i manifestowana na wiele równie uprawnionych sposobów, na rożnych poziomach analizy (jednostki, zespołu, organizacji). W niniejszym artykule przyjęto pięciowymiarową koncepcję orientacji przedsiębiorczej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje koncepcyjny model strategicznych napięć rozwojowych. Analiza została dokonana w odniesieniu do innych, znanych z literatury modeli rozwoju organizacji. Szczególnemu opisowi poddano operacjonalizację modelu strategicznych napięć rozwojowych z naciskiem na wymiary: organizacyjna kultura, zarządzanie informacją i organizacyjny rozwój. Przedstawiono implikacje i zarysowano przyszłe kierunki badań.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Organizacja przedsiębiorcza w warunkach XXI wieku
51%
|
|
z. 56
41-58
Autor w artykule podkreśla rolę przedsiębiorczości organizacyjnej w procesie przekształceń gospodarczych. Strategia przedsiębiorczości organizacyjnej jest ukierunkowana przez szanse oraz zachowania przedsiębiorcze organizacji. Podkreślono wpływ systemu zarządzania wiedzą na proces rozwoju zachowań przedsiębiorczych. Rolą zarządzania wiedzą jest zapewnienie sprawnego przepływu informacji i wiedzy pomiędzy wszystkimi członkami organizacji. Przedstawiono wybrane koncepcje zarządzania, mogące wpływać na koncentrację pracowników na najistotniejszych zadaniach organizacji, a tym samym na działaniach przedsiębiorczych. Autor dokonuje analizy złożoności uwarunkowań wpływających na działania przedsiębiorcze ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia zarządzania strategicznego w procesie rozwoju przedsiębiorczości.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono idee, które mogą poprowadzić i ukierunkować studiowanie zależności pomiędzy twórczością, przedsiębiorczością i kulturą organizacyjną. Przedstawiono teoretyczną strukturę nośną służącą zrozumieniu roli twórczości w kluczowych aspektach przedsiębiorczej organizacji. Zaproponowany model dostarcza solidnej podstawy do wyszukiwania nowych dróg odkrywania i zarządzania wyzwaniami związanymi z osiąganiem przez organizacje wysokiej efektywności. (abstrakt oryginalny)
Cel: celem artykułu jest przedstawienie wyników badań jakościowych dotyczących analizy relacji zachodzących między AI a przedsiębiorczością organizacyjną. Badania te mają na celu określenie, za pomocą analizy jakościowej, jakiego rodzaju relacje zachodzą. AI jest elementem nowego trendu w rozwoju technologii cyfrowej, który określony jest akronimem DARQ. Jego elementami są następujące systemy cyfrowe: Distributed Ledger, Artificial Intelligence, Extended Reality, Quantum Computing. Metodologia: procedura badawcza składa się z następujących etapów: analizy literatury, przeprowadzenia badań jakościowych w grupie fokusowej, ewaluacji przez ekspertów i prezentacji wyników, przeprowadzenia trzech analiz przypadków z różnych branż w trakcie działalności, w których przedstawiono w jakim zakresie AI wpływa na przedsiębiorczością organizacyjną. Wyniki: badania wykazały poparcie użytkowników dla zastosowania technologii AI, zwłaszcza przy realizacji procedur wspomagających przedsiębiorczość organizacyjną. Zastosowane AI w organizacji umożliwia uzyskanie efektów dotyczących takich elementów przedsiębiorczości organizacyjnej, jak: kreowanie nowych rozwiązań strategicznych, oceny tych propozycji oraz monitorowania propozycji kierownictwa organizacji poprzez stosowanie takich narzędzi, jak kokpit menedżerski czy modele symulacyjne. Użytkowanie we współczesnej organizacji AI jest niezbędne dla doskonalenia wieloaspektowego i interdyscyplinarnego procesów wspomagających przedsiębiorczość organizacyjną. Zastosowanie AI pokazuje użyteczność technologii cyfrowej w operacyjnym i strategicznym zarządzaniu. Ograniczenia/implikacje badawcze: ze względu na brak materiałów empirycznych, szczególnie ilościowych, dotyczących zastosowań wszystkich poziomów kategoryzacji wykorzystania sztucznej inteligencji w omawianych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie badań uzupełniających oraz pełniejszej analizy jej zastosowań. Oryginalność/wartość: uzasadniono tezę, iż systemy informatyczne zawierające rozwiązania technologii AI są pomocne w realizacji procedur wspomagających przedsiębiorczość organizacyjną. Uzupełnieniem postawionej tezy jest realizacja zadania badawczego polegającego na zbadaniu prawdziwości stwierdzenia, że konsekwencją zastosowań AI jest uzyskanie w organizacji zarówno efektów dotyczących generowania propozycji nowych rozwiązań rozwoju, jak i weryfikacja realności realizacji procedur proponowanych przez kierownictwo organizacji. Przeprowadzone badania koncentrują się na ocenie relacji zaawanasowanych technologii informatycznych z przedsiębiorczością organizacyjną. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę przywództwa oraz scharakteryzowano klasyczne i współczesne koncepcje przywództwa w organizacjach. Przedstawiono w sposób syntetyczny założenia przywództwa strategicznego w ujęciu procesowym i jego związki z przedsiębiorczością organizacyjną. Zaprezentowano determinanty i modele tworzenia konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz założenia i strukturę zaproponowanego modelu teoretycznego przywództwa strategicznego, uwzględniającego jego wpływ na przedsiębiorczość i konkurencyjność organizacji. Zamieszczono wyniki badań przywództwa i jego związków z orientacją przedsiębiorczą oraz zarządzaniem przedsiębiorczym, a także konkurencyjnością w polskich przedsiębiorstwach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.