Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo armatorskie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule przeanalizowano istotne aspekty CSR wymieniane w raportach społecznych wybranych przedsiębiorstw armatorskich, a także wskazano na podejmowane przez nich działania z tego obszaru. Celem było porównanie najważniejszych zagadnień strategii społecznej odpowiedzialności typowych dla podmiotów działających na rynkach: przewozów kontenerowych oraz morskiej żeglugi wycieczkowej, a także stworzenie zestawienia specyficznych kierunków działań podejmowanych przez liderów na tych rynkach. Wiele poruszanych przez armatorów kwestii jest podobnych niezależnie od obsługiwanego rynku. Jednocześnie wskazano na istotne zagadnienia, które można uznać za typowe dla każdego z analizowanych rynków. Warto również zauważyć, że niektóre hasłowo podawane przez armatorów określenia ważnych dla nich kwestii (np. łańcuch dostaw), choć brzmią tak samo, to są rozumiane w zupełnie inny sposób. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Gestia transportowa w dostawach LNG z punktu widzenia armatora morskiego
100%
Przewozy skroplonego gazu ziemnego (LNG) drogą morską to rynek specjalistyczny, zamknięty, charakteryzujący się kilkoma bardzo ważnymi cechami. Jest to rynek typu "projekt", dla którego nie ma otwartego, konkurencyjnego rynku usług przewozowych. Jest on bezpośrednio i całkowicie kontrolowany przez gestorów ładunku. Na obecnym etapie rozwoju praktycznie brakuje operatorów ładunków LNG. Jest to również rynek umów długookresowych - standardowa umowa jest podpisywana na 15-20 lat. Z punktu widzenia liczby dostępnych opcji przewozowych (ograniczona liczba terminali za- i wyładunkowych) jest to rynek zamknięty. Oprócz tego bardzo kapitałochłonny - bariera kapitału, i o wysokiej specjalizacji - bariera wiedzy.(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza pojęcia armatora, którego użyto w ustawie o żegludze śródlądowej. W opracowaniu dokonano rozróżnienia terminu "armator" występującego w Kodeksie morskim oraz w ustawie o żegludze śródlądowej. Wskazano m.in., że definicja zawarta w tym drugim akcie prawnym jest wprawdzie bardzo szeroka, jednak nieprecyzyjna. Dla zrozumienia analizowanego pojęcia nie można także korzystać z Kodeksu morskiego. W przeciwieństwie do niego ustawa o żegludze śródlądowej w większym stopniu uzależnia przesłanki "bycia" armatorem od treści zawartej między stronami umowy. W opracowaniu skoncentrowano się także na różnicach pomiędzy pojęciem statku morskiego a statku śródlądowego.(abstrakt oryginalny)
W krajach Europy Środkowo-Wschodniej pojęcie społecznej odpowiedzialności organizacji jest stosunkowo nowe. Czasy gospodarki centralnie planowanej nie sprzyjały wykreowaniu sposobu myślenia łączącego kwestie biznesowe i społeczne - ani po stronie konsumentów, ani po stronie biznesu. Wobec coraz głośniej artykułowanego postulatu traktowania CSR nie jako narzędzia PR (model ekonomiczny), lecz raczej jako elementu modelu wartości, warto przyjrzeć się działaniom liderów regionu w tym zakresie. Artykuł jest próbą pokazania podejścia do CSR 100 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej według raportu "Rzeczpospolitej" i Deloitte w zależności m.in. od branży, struktury udziałów, kraju pochodzenia organizacji, jej wielkości i sytuacji finansowej. (abstrakt oryginalny)
Już pod koniec 2014 roku było wiadomo, że rok 2015 będzie okresem wstrząsów. Ilość inwestycji w polskich portach, spadające stawki frachtowe z Dalekiego Wschodu i hegemonia dwóch aliansów G6 i M2, stały się znakiem rozpoznawczym tego roku i wyznaczyły trend na kolejne lata. W artykule dokonano analizy i podsumowania wyników obrotów kontenerowych wybranych portów Morza Bałtyckiego w 2015 roku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę porównawczą charakteru prawnego oraz praw i obowiązków stron zawierających umowy ubezpieczenia majątkowego na gruncie przepisów Kodeksu morskiego i Kodeksu cywilnego. Uprawiając żeglugę, armator prowadzi działalność powszechnie określaną jako eksploatacja statku, co obejmuje m.in. używanie go do celów gospodarczych. Działalność armatorska jest zatem działalnością gospodarczą, a armator jest przedsiębiorcą prowadzącym swoje przedsiębiorstwo, za którego działalność ponosi odpowiedzialność. W jego szeroko rozumianym interesie leży ubezpieczenie trwałych składników majątku tego przedsiębiorstwa od szkód losowych, jak również swojej odpowiedzialności cywilnej. Jak wykaże niniejszy tekst, przedsiębiorca jest traktowany przez ustawodawcę surowiej niż osoba zawierająca standardowe ubezpieczenie majątkowe. Ponadto sam charakter prawny polisy, ze względu na wymogi obrotu morskiego, różni się na podstawie regulacji Kodeksu cywilnego od tej zamieszczonej w Kodeksie morskim. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie kluczowych różnic obu tych regulacji. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Zarządzanie strategią TI w urzędach miejskich
84%
Truizmem jest stwierdzenie, że żyjemy w czasach dynamicznych zmian społecznych, gospodarczych i technologicznych. Co jednak ważne, stawiają one przed zarządzającymi miastami istotne wyzwania, do których należą między innymi: zarządzanie ruchem miejskim, zarządzanie dostawami i zużyciem energii, wody i innych zasobów, zanieczyszczenie środowiska, zapewnienie usług komunalnych na założonym poziomie itd. W odpowiedzi na te i inne wyzwania zaproponowano koncepcję inteligentnych miast (ang. smart city).(fragment tekstu)
Niekorzystne zmiany demograficzne (starzenie się społeczeństw, malejący przyrost naturalny, depopulacja) i ich negatywne skutki stanowią współcześnie jedną z barier rozwoju, nie tylko krajów rozwiniętych. W woj. opolskim, jako regionie szczególnie dotkniętym tymi problemami, zainicjowano w 2014 r. program Specjalnej Strefy Demograficznej (SSD), obejmujący całe województwo. Jeden z 4 pakietów tematycznych Programu skierowany jest do osób 50+ a do kluczowych partnerów realizacji całego Programu zaliczono przedsiębiorców. Celem artykułu jest ocena działań podejmowanych na rzecz seniorów przez wybrane przedsiębiorstwa zlokalizowane w SSD, przeprowadzona na podstawie badań ankietowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu rozwiązań, jakie przyjęli armatorzy promowi i ro-ro w związku z obowiązywaniem w rejonach SECA nowych przepisów odnośnie do zawartości siarki w paliwach statkowych. Analizie poddano taryfy frachtowe, co pozwoliło na wskazanie kilku tendencji w kształtowaniu nowej polityki cenowej i wyodrębnienie najczęściej spotykanych modeli "nowego frachtu", uwzględniającego ostatnie zmiany.(abstrakt oryginalny)
Scharakteryzowano stan obecny największego polskiego armatora Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie (stan floty, zatrudnienie, przewozy), a także przedstawiono szanse i zagrożenia, także związane z prywatyzacją, szczególną uwagę poświęcając jednak działaniom własnym armatora.
W artykule przedstawiono macierz możliwych strategii umacniania i rozszerzania obecności przedsiębiorstwa na rynku. Przeanalizowano zastosowanie tego modelu w odniesieniu do przedsiębiorstw żeglugowych. Jedną z możliwości dywersyfikacji działalności armatorskiej, coraz częściej włączaną do obszaru ich zainteresowań, jest angażowanie się w realizację zadań operatora logistycznego. W artykule przedstawiono przykłady największych światowych armatorów, którzy dołączają logistykę do swojego profilu działalności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestię roli polityki morskiej państwa w kreowaniu warunków działalności przedsiębiorstw żeglugowych. Autorka przedstawia znaczenie i wagę, jaką dla armatorów ma polityka morska państwa oraz jej znaczenie w polityce gospodarczej państwa. Polityka morska z punktu widzenia przedsiębiorstwa przesądza o konkurencyjności tego przedsiębiorstwa na międzynarodowym rynku przewozów transportem morskim, bowiem może wpływać na poziom kosztów działalności przedsiębiorstwa. Dla państwa polityka morska właściwie nie istnieje, czego dowodem jest brak spójnej interpretacji pojęcia oraz zmiany, które od początku lat 90-tych prowadzą do zaniku działalności polskich armatorów na światowych rynkach transportu drogą morską.
Przedmiotem referatu jest przedstawienie procesu efektywnego zarządzania systemem kontroli kosztów związanych z obsługą linii promowej między Polską a Szwecją. Omówiono organizację gospodarki finansowej firmy armatorskiej, budżetowanie i nadzór nad jego wykonaniem, schematy dokonywania zakupów.
Omówiono pojęcie i zakres restrukturyzacji oraz restrukturyzację przedsiębiorstw gospodarki morskiej: morskich portów handlowych (Szczecin-Świnoujście, Gdańsk i Gdynia), Polskiej Żeglugi Morskiej oraz Polskich Linii Oceanicznych. Główną część artykułu poświęcono przedsiębiorstwu państwowemu Polska Żegluga Bałtycka SA w Kołobrzegu. Przedstawiono charakterystykę organizacyjno-funkcjonalną PŻB SA, majątek trwały spółki oraz kierunek dalszych przekształceń strukturalno-własnościowych PŻB SA.
Wiedza coraz częściej staje się jedną z najcenniejszych wartości. Również rozwój systemów informatycznych coraz częściej jest związany z przetwarzaniem wiedzy. Często okazuje się, że tradycyjne metody przetwarzania, i analizy danych zawodzą konieczne zatem staje się wykorzystanie nowych narzędzi, które przekształcą zgromadzone dane w użyteczną wiedzę. Artykuł prezentuje metody sztucznej inteligencji pozwalające pozyskać wiedzę z baz danych przydatną w procesie podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.