Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 142

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo budowlane
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W 1996 roku Hochtief Polska SA posiadał 49,5 proc. akcji w Budoskorze i jednocześnie (od połowy 1995 r.) interesował się poznańską spółką POZ Building-Holding, która jest obecnie jego własnością.
Od ponad trzech lat ok. 500 firm budowlanych uczestniczy w ankietowym teście koniunktury Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wyniki z ostatniego roku są zdecydowanie odmienne od obserwowanych wcześniej tendencji.
|
|
nr 29
16-18
Omówienie działalności przedsiębiorstwa budowlanego Megadex SA specjalizującego się w budowie elektrowni.
Celem artykułu jest przybliżenie charakterystyki i potencjału Zachodniopomorskiego Klastra Budowlanego (ZKB) - powiązania klastrowego w branży budowlanej, które działa przy Północnej Izbie Gospodarczej (PIG) w Szczecinie od 2004 roku. (tekst z oryginału)
|
|
nr 34
32-34
Polskie firmy budowlane są zbyt małe by przetrwać na rynku międzynarodowym. Zanim zagraniczni konkurenci napłyną do kraju, Exbud, druga co do wielkości firma budowlana na polskim rynku ogłasza swoją nową strategię.
|
|
nr 26
11
Budownictwo w Polsce wykazuje ożywienie, a Mostostal Export ma dobrą pozycję by z tego skorzystać, głównie dzięki kontraktom z większymi zachodnimi kompaniami.
8
Content available remote Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach budowlanych
80%
Zarządzanie ryzykiem może ułatwić przedsiębiorstwu budowlanemu podjęcie odpowiedniej decyzji o ubieganie się o realizację danego przedsięwzięcia budowlanego. Wszelkie decyzje nie mogą być oparte tylko na wierze we własne możliwości lub "intuicję", ale powinny być poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji z ryzykiem włącznie. Najczęściej problem ryzyka jest skomplikowany i wymaga starannego, przemyślanego podejścia.(fragment tekstu)
Dwie największe firmy budowlane "Budimex" i "Exbud" zawarły porozumienie o współpracy, która w przyszłości ma doprowadzić do sojuszu strategicznego. Jednak, zdaniem zarządu obu spółek, do ewentualnego połączenia w jedną firmę może dojść tylko wtedy, kiedy rozpoczęta właśnie kooperacja będzie się dobrze układać i przyniesie efekt synergii.
Na przykładzie przedsiębiorstw budowlanych scharakteryzowano znaczenie i funkcjonowanie ośrodków odpowiedzialności w firmie.
|
|
nr 43, t. 2
1227-1237
Omówiono typy kultury organizacyjnej. Przedstawiono diagnozę kultury organizacyjnej wybranego przedsiębiorstwa budowlanego.
|
|
nr 4/3
149-158
Celem artykułu jest identyfikacja form działalności polskich przedsiębiorstw budowlanych na rynku międzynarodowym. Umożliwiają one wprowadzenia produktów, zasobów lub kapitału. W oparciu o wyniki badań empirycznych określono formy współpracy i zaangażowania. Miały one odmienny charakter w sektorze producentów materiałów budowlanych i usługodawców. Chociaż pozycja polskich przedsiębiorstw budowlanych ulegała sukcesywnej poprawie, szczególnie na rynku Unii Europejskiej, to dominującymi formami pozostawały kontrakty z zagranicznymi podmiotami zarządzającymi całym procesem (60% wskazań respondentów). Dominującą forma zaangażowania okazał się eksport. Biorąc jednak pod uwagę rozwojowy charakter powiązań europejskiej gospodarki, należy spodziewać się wzmocnienia form o większym potencjale. (abstrakt oryginalny)
Realizacja polityki odnowy potencjału produkcyjnego w każdym przedsiębiorstwie wymaga dogłębnej analizy uzasadniającej pozyskanie nowych maszyn, urządzeń i pojazdów. Wiąże się to głównie ze strategią firmy, określającą zakup i użytkowanie z własnego potencjału technologicznego lub korzystanie z podwykonawców usług, którzy posiadają już taki potencjał. W publikacji podjęto próbę zaprezentowania metodyki ustalenia doboru jednostek transportowych służących przede wszystkim dla potrzeb transportowych przedsiębiorstwa budowlanego, tzn. na własny użytek. Przyjęto hipotezę wyjściową, że zasadne jest dokonanie zakupów nowych pojazdów i odstąpienie od usług transportowych kupowanych od usługodawców zewnętrznych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia kwestie dotyczące ewidencji i wyceny wspólnych przedsięwzięć w przedsiębiorstwach budowlanych. Zaprezentowano sposób wyceny wspólnego przedsięwzięcia w sprawozdaniu finansowym lidera konsorcjum, z zachowaniem nadrzędnych zasad rachunkowości, w tym: zasady memoriału oraz zasady współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. (abstrakt oryginalny)
Analiza ekonomiczna produkcji przedsiębiorstw budowlanych w latach 1994-1996.
Celem artykułu jest poznanie relacji między pracą menedżera zarządzającego działalnością operacyjną a wykorzystywaniem przez niego informacji z rachunkowości. Do badań w tym zakresie zastosowano metodę studium przypadku. Badania przeprowadzono obserwując pracę sześciu menedżerów operacyjnych w trzech wybranych firmach budowlanych. Uzyskane wyniki potwierdzają, że informacje finansowe są w bardzo niewielkim są stopniu wykorzystywane w bieżącym podejmowaniu decyzji przez menedżerów zarządzających tą działalnością.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
79-93
Artykuł przedstawia propozycję skutecznego motywowania w przedsiębiorstwie budowlanym okresu transformacji. Proponowany model motywowania zwraca uwagę na ograniczenia finansowe przedsiębiorstw budowlanych, powiązanie celów cząstkowych z celami ogólnymi przedsiębiorstwa.
Omówiono działalność developerską (budowa domów i mieszkań na sprzedaż) kilku firm polskich.
|
2018
|
nr 4(106)
21-26
Ryzyko towarzyszy funkcjonowaniu wszystkich podmiotów rynkowych, oddziałując na przebieg procesów ekonomicznych, społecznych i politycznych. Mikroekonomiczne ujęcie ryzyka ukazuje go w charakterze immanentnego czynnika towarzyszącego funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa, wywierając wpływ na możliwość i stopień realizacji jego celów. Niniejszy artykuł podejmuje problem ryzyka kontynuacji działalności przedsiębiorstw. Celem artykułu jest z jednej strony prezentacja uwarunkowań występowania ryzyka w działalności gospodarczej oraz zarządzania nim, z drugiej zaś identyfikacja, egzemplifikacja i ocena kluczowych nośników ryzyka kontynuacji działalności polskich przedsiębiorstw budowlanych w latach 2010-2012, tj. w okresie przygotowań do organizowanych w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 i związanej z tym kumulacji inwestycji budowlanych. Artykuł stanowi naukową refleksję zaprezentowaną z perspektywy kilku lat jakie minęły od analizowanego okresu, co umożliwiło sformułowanie wniosków uwzględniających także horyzont czasowy występowania konsekwencji oddziaływania analizowanego ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu było zaprezentowanie innowacyjności firm budowlanych w kontekście modeli biznesu. Artykuł porusza bardzo aktualną problematykę - innowacyjności, która jest fundamentem budowania przewagi konkurencyjnej we współczesnych gospodarkach, oraz mało rozpoznany temat, jakim są modele biznesu. Określają one sposób, w jaki firma wykorzystuje swoje zasoby i kompetencje warunkujące pozycję rynkową i rozwój przedsiębiorstwa. Samo opracowanie przez firmę innowacyjnego rozwiązania nie gwarantuje sukcesu, jeżeli nie będzie ona miała odpowiednio dostosowanej sieci partnerów, kanałów dystrybucji, zasobów, kluczowych działań, oferty, relacji z klientami, segmentów klientów, a także struktury kosztów i dochodów. Oprócz teoretycznej wiedzy dotyczące innowacyjności i modeli biznesu zaprezentowano również studium przypadków firm budowlanych opracowanych w oparciu o badanie jakościowe przeprowadzone w ramach projektu "Transfer wiedzy w regionie poprzez rozwój sieci współpracy" POKL.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.