Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 222

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo innowacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Celem artykułu jest wskazanie modelowego ujęcia wybranych uwarunkowań wewnętrznych przedsiębiorstwa wpływających na poziom jego aktywności innowacyjnej. Skupia się on przede wszystkim na obszarach najczęściej rozpatrywanych w literaturze przedmiotu, obejmujących rozwiązania strukturalne, kulturę i klimat proinnowacyjny, styl kierowania oraz wielkość przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Racjonalne wykorzystanie charakterystycznych dla e-connnerce nowych możliwości uzyskania istotnych informacji na temat e-detalistów może poprawiać ilość krytycznych zasobów informacyjnych e-klientów. Fakt ten staje się coraz ważniejszy, ponieważ stosowanie e-connnerce jest coraz powszechniejsze właściwie w każdym zakątku świata. Wydaje się, że dzięki internetowi i zasobom informacyjnym dostępnym w tej sieci, klienci mają możliwość pogłębienia wiedzy na temat e-sprzedawców i ich oferty. To w konsekwencji prowadzi do bardziej racjonalnych decyzji zakupowych dokonywanych przez klientów internetowych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Przedsiębiorstwo innowacyjne - stroma droga na szczyt : case study
100%
Celem prezentacji studium przypadku konkretnego innowacyjnego przedsięwzięcia jest przedstawienie procesu powstania i dynamicznego rozwoju konkretnego zamierzenia. Forma prezentacji ma postać zapisu fragmentów wielogodzinnych rozmów z przedsiębiorcą. Opis i analiza poszczególnych etapów prezentowanego procesu ma postać narracji - opisu przedstawianego z punktu widzenia celowo wybranego przedsiębiorcy, który gotów był podzielić się swoim doświadczeniem. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest scharakteryzowanie znaczenia innowacji we współczesnych przedsiębiorstwach oraz wskazanie praktycznych rozwiązań w zakresie budowania potencjału innowacyjnego, a także rozwoju skłonności do innowacji i zdolności innowacyjnej wybranej firmy z sektora MSP. Poprzez analizę wybranego przedsiębiorstwa wskazano cechy przedsiębiorstwa innowacyjnego. Wywiad przeprowadzono z właścicielem średniego przedsiębiorstwa, które w ciągu ostatnich trzech lat wprowadziło na rynek nowe produkty/usługi(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie innowacji ekologicznych w przedsiębiorstwach wymaga wysokich kompetencji ekologicznych personelu i wysokiej świadomości ekologicznej pobudzającej organizację do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska. Źródłem innowacji ekologicznych jest oszczędność zasobów, głównie nieodnawialnych, a presję na te działania powinni wywierać interesan usze, a zwłaszcza klienci o wysokiej świadomości ekologicznej. Jednak aby te warunki zostały spełnione, niezbędna jest wysoka świadomość ekologiczna interesariuszy wewnętrznych, głównie pracowników. To oni są motorem inicjowania działań proekologicznych. O kształtowaniu świadomości ekologicznej przedsiębiorstwa decyduje poziom wiedzy, głównie kadry kierowniczej oraz dostęp do rzetelnej informacji. Większość decyzji związanych z traktowaniem priorytetowo celów ekologicznych spoczywa zatem na kadrze menadżerskiej, ale bez poparcia zarządów i właścicieli firm zastosowanie proekologicznych rozwiązań nie będzie możliwe.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano stopień innowacyjności przedsiębiorstw funkcjonujących w UE mierzonej odsetkiem firm, które w dwuletnim okresie pomyślnie wprowadziły nowe lub istotne udoskonalone produkty lub usługi, a także wprowadziły nowe lub istotne ulepszone procesy do systemów dostaw, produkcji lub logistyki. Opisano zjawisko luki innowacyjnej. Przedstawiono strukturę wprowadzanych innowacji oraz podejście do innowacyjności według kategorii przedsiębiorstw.
Przedsiębiorstwa, dążąc do rozwoju, muszą pracować nad własnym potencjałem innowacyjnym. W działalności innowacyjnej ten potencjał obejmuje możliwości i zdolności innowacyjne wykorzystywane w tworzeniu, wprowadzaniu oraz zarządzaniu innowacjami. Ponieważ jednym z najważniejszych czynników wpływających na konkurencyjność i rozwój przedsiębiorstwa jest wiedza, która odpowiednio ukierunkowana stanowi podstawę tworzenia innowacji, celem tego artykułu jest analiza i ocena stopnia wykorzystania narzędzi służących ochronie własności intelektualnej związanej z procesem kreowania i wprowadzania innowacji w przedsiębiorstwach regionu tarnowskiego i Małopolski. Pierwsza część artykułu obejmuje prezentację oraz podział podstawowych narzędzi stosowanych przez przedsiębiorstwa w celu ochrony wiedzy jako najważniejszego zasobu wykorzystywanego do tworzenia innowacji. W drugiej części przedstawiono wyniki badań empirycznych obejmujących prezentację stopnia zastosowania narzędzi zabezpieczania wartości z innowacji przez przedsiębiorstwa regionu Małopolski w kontekście rodzaju prowadzonej działalności. Na podstawie badań można wnioskować, że przedsiębiorstwa posiadają zdolność do wprowadzania innowacji, jednak skala działań mających na celu zatrzymywanie wartości powstałej w wyniku tworzenia innowacji kształtuje się w analizowanych przedsiębiorstwach na niskim poziomie. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano problematykę identyfikacji i klasyfikacji ważniejszych uwarunkowań działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwach. Omówiono ważniejsze uwarunkowania innowacyjności w organizacji. Przedstawiono rolę TQM w rozwoju innowacyjności w organizacji.
W artykule omówiono procesowe podejście do innowacji. Zauważono, że wpływ innowacji powstałych wewnątrz przedsiębiorstwa jest nieoceniony, a potencjał tkwiący w głowach pracowników przeogromny. Jedynym problemem pozostaje stworzenie warunków do jego realizacji i opracowanie modelu postępowania.
Artykuł jest pierwszą próbą analizy rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA - New Connect, który działa dopiero 8 miesięcy.
Wykorzystanie podejścia projektowego w budowie strategii innowacji skojarzone z działaniami w sieci pozwala na elastyczność i skuteczność w dostosowaniu jej do zmieniających się warunków w otoczeniu firmy. Szczególnie ułatwia to portfelowa forma strategii innowacji, gdyż umożliwia regulację i czas włączania poszczególnych projektów do realizacji z uwzględnieniem wahań koniunktury na rynku. Pozwala też na szybkie wprowadzenie nowych szczególnie atrakcyjnych wynalazków do realizacji. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest dyskusja problemów racjonalizacji strategii rozwojowych przedsiębiorstw wysokich technologii. W artykule zaprezentowano koncepcję modelu racjonalizacji procesu strategicznego przedsiębiorstw wysokich technologii w ujęciu konfiguracyjnym. Poddano również analizie częściowe wyniki prac badawczych podjętych w Projekcie4 z zakresu definiowania i rozwiązywania problemów strategicznych w przedsiębiorstwach innowacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba określenia procesu zarządzania iedzą z perspektywy współtworzenia innowacji przez personel i klientów przedsiębiorstw tyrystycznych, dzięki internalizacji wiedzy. (fragment tekstu)
Recenzowana książka "Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Podejście procesowe" koncentruje się na ważnych zagadnieniach pozyskiwania środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Autorka książki prezentuje zmiany zachodzące w innowacyjności przedsiębiorstw pod wpływem środków unijnych oraz modelowe odwzorowanie wpływu cech struktury procesu na pozyskiwanie środków unijnych. W książce tej Autorka - obok rozważań teoretycznych - dokonała analizy wyników pogłębionych badań empirycznych oraz zaprezentowała rekomendacje dotyczące metodologii pozyskiwania środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Praca wpisuje się w nowoczesny nurt badań w zakresie pozyskiwania środków finansowych na działalność innowacyjną. (fragment tekstu)
Aktualnie wiele krajów podąża w kierunku wspierania innowacyjności narodowej gospodarki. Dla Polski opracowano nowy plan, którego jednym z głównych filarów jest rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w części dotyczącej innowacyjności zakłada wprowadzenie zmian systemowych mających ułatwić współpracę przedstawicielom nauki i biznesu oraz zapowiada szereg nowych uregulowań usprawniających powstawanie i funkcjonowanie innowacyjnych przedsiębiorstw. Przeprowadzone badanie dotyczy oceny uwarunkowań dla innowacyjności, które dotychczas obowiązywały w polskiej przestrzeni naukowo-gospodarczej oraz perspektyw w tym obszarze. W tym celu przeanalizowane zostały opinie analityków i przedsiębiorców na temat obecnych rozwiązań oraz tych dopiero wprowadzanych lub planowanych i ich potencjalnego wpływu na rozwój innowacyjnych firm. Pozyskane dane wskazują, że aktualny poziom innowacyjności polskich firm wydaje się być niewystarczający do osiągania przez nie znaczących przewag konkurencyjnych. Mimo że przedsiębiorcy wykazują znaczne zainteresowanie innowacyjną działalnością, często brakuje im impulsu do jej rozpoczęcia, a bariera biznesowo-prawna bywa nie do przejścia. Zmiany prowadzące do usprawnienia całego procesu komercjalizacji badań są zasadniczo pożądane zarówno przez środowisko przedsiębiorców, jak i ekspertów, ale oceny aktualnie proponowanych przez państwo rozwiązań systemowych nie są jednolite. Niemniej jednak, wśród przedsiębiorców i analityków panuje przekonanie, że wprowadzane zmiany, choć zakrojone z rozmachem, powinny być realizowane. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono wyniki badań będących rezultatem badania ankietowego przeprowadzonego w małych firmach innowacyjnych na Dolnym Śląsku. Zamieszczono dane dotyczące wyposażenia technicznego badanych przedsiębiorstw i innych czynników decydujących o innowacyjności.
Celem niniejszego artykułu jest próba uporządkowania podstawowych pojęć i zależności między systemami innowacji, zwłaszcza systemem sektorowym/branżowym, a rynkiem innowacji. Rozważania będą prowadzone z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Oprócz przeglądu literatury, omówione będą: sektorowy system innowacji, technologiczny system innowacji, rynek innowacji technicznych oraz podstawowe różnice i zależności między nimi. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczne zmiany w otoczeniu wymuszają konieczność podejmowania działań innowacyjnych w przedsiębiorstwach. Autor zajął stanowisko w sprawie niektórych ważnych aspektów zarządzania innowacjami. Jego zdaniem, zwłaszcza warunki wynikające z globalizacji oraz polityka gospodarcza państwa, mają wpływ na styl zarządzania innowacjami. W końcowej części autor omówił zagadnienie ryzyka związanego z wprowadzaniem innowacji.
19
Content available remote Strategic Dimension of Innovation
75%
The article presents the conceptualisation of one of the aspects of the strategic dimension of innovation: the choice of the method (strategy) of innovation activities carried out by enterprises. Two types of strategic decisions are discussed: the strategy of developing innovation and the decision of an already innovative enterprise choosing the way of further development of innovation activities. Original proposals of strategy models are presented against the background of innovation strategy models described in literature, and the method of their identification is illustrated using case studies of five Polish innovation enterprises.(original abstract)
W opracowaniu zbadano reakcję firm charakteryzujących się największymi nakładami na B+R w skali świata na aktualny kryzys. Celem analizy była odpowiedź na pytanie, jak wrażliwa na kryzys okazała się zmiana nakładów na badania i rozwój przedsiębiorstw innowacyjnych w porównaniu ze zmianami sprzedaży i zysków, oraz w jaki sposób charakter sektora i pochodzenie geograficzne przedsiębiorstw wpływa na zmiany ich nakładów badawczo-rozwojowych. Analizowane przedsiębiorstwa w większym stopniu ograniczyły sprzedaż netto oraz zyski, niż nakłady na badania i rozwój, co potwierdza względną odporność firm innowacyjnych na kryzys. Co prawda w badanej próbie część przedsiębiorstw znacząco zmniejszyła nakłady na badania i rozwój, jednakże niektóre firmy zanotowały wzrost nakładów na B+R, mimo pogorszenia wyników ekonomicznych. Wśród badanych sektorów najbardziej odpornym na kryzys okazał się, zaliczany do wysokich technologii, sektor Pharmaceuticals&Biotechnology, natomiast szczególnie podatnym na kryzys sektor Automobiles&parts. Nie znajduje jednak potwierdzenia teza, że przemysły wysokiej techniki są bardziej odporne na kryzys - wydatki na badania i rozwój sektora: Technology Hardware&Equipment (zaliczanego do wysokiej techniki) w 2009 r. zmniejszyły się w stosunku do 2008 r. W badanej zbiorowości przedsiębiorstw najmniejszą "odporność" na kryzys wykazały firmy amerykańskie. Firmy wywodzące się z UE również zanotowały zmniejszenie nakładów na badania i rozwój, jednak tempo spadku nakładów badawczo-rozwojowych było tu mniejsze niż w przypadku firm amerykańskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.