Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo międzynarodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Tchibo jest międzynarodowym przedsiębiorstwem, które funkcjonuje w warunkach zglobalizowanej gospodarki. Wiąże się to z obecnością jego produktów na wielu rynkach. Oznacza też przyjęcie na siebie zobowiązania oraz odpowiedzialności za ekologiczne i społeczne skutki działalności gospodarczej. Dlatego też odpowiedzialność biznesu została wpisana w strategię biznesową firmy Tchibo Warszawa i jest jedną z podstaw jej działań. Tchibo tworzy konkurencyjną, przedsiębiorczą organizację, która bazuje na kompetentnym zespole i rozwija się w sposób zrównoważony. Oferuje klientom produkty, które są wyprodukowane w warunkach społecznie i ekologicznie odpowiedzialnych.(fragment tekstu)
W artykule podjęto problem współoddziaływania przedsiębiorstwa i otoczenia w warunkach transformacji instytucjonalnej. W szczególności uwagę skoncentrowano na sposobach, w jakie organizacje radzą sobie ze złożonością wynikającą z ciągle rosnącej współzależności rynków, a co za tym idzie, interakcji różniących się od siebie instytucji. Rozważania prowadzono wykorzystując studia literatury oraz wyniki empirycznych badań własnych. Obiektem badania były przedsiębiorstwa międzynarodowe inwestujące na rynkach wyłaniających się. Rezultatem przeprowadzonych badań była identyfikacja dwóch odmiennych wzorców: konwergentnych i dywergentnych, w zakresie dostosowywania się przedsiębiorstwa i otoczenia. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Strategie konkurencji przedsiębiorstwa międzynarodowego
61%
|
|
nr 31/1
573-584
Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie dokonały się w strategiach konkurencji międzynarodowych przedsiębiorstw. Dla realizacji tego zamierzenia posłużono się głównie metodą analizy porównawczej opartej na studiach literatury przedmiotu, głównie autorów anglosaskich. Na tej podstawie sformułowano zasadniczą konkluzję, że zmiany w otoczeniu międzynarodowym spowodowały zasadnicze zmiany w strategiach ich działania. Nastąpiło przejście od tradycyjnych strategii, tj. przywództwa kosztowego, różnicowania i koncentracji do skomplikowanych strategii uwzględniających przede wszystkim ogromny wzrost znaczenia wiedzy w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 9
61-74
W artykule przeanalizowano mechanizmy, jakie stosowane są przez koncerny w celu zintegrowania działalności spółek zależnych. W pierwszej części artykułu dokonano analizy tematu w świetle istniejących opracowań teoretycznych. Druga część, empiryczna ma charakter wielokrotnego studium przypadku. Poddano analizie mechanizmy integracji na bazie dwóch polskich przedsiębiorstw włączonych w tym samym okresie do międzynarodowych koncernów w drodze prywatyzacji.
|
|
nr 2
7-16
W artykule podjęto problematykę identyfikacji roli kadry zarządzającej w przezwyciężaniu różnic kulturowych w przedsiębiorstwach międzynarodowych. Opracowanie ma charakter teoretyczno-empiryczny. Dokonano w nim przeglądu literatury oraz przedstawiono rezultaty przeprowadzonych badań jakościowych. tj. pogłębionych wywiadów indywidualnych z kadrą zarządzającą wybranych przedsiębiorstw międzynarodowych znajdujących się w Polsce, Niemczech, Chinach i Indonezji. Wyniki badań ukazują, iż kadra managerska odgrywa istotną rolę w niwelowaniu różnic kulturowych poprzez umiejętne rozwijanie kompetencji międzykulturowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule starano się oszacować, zgodnie z metodologią Johnstona, Ryana (1994) oraz Quirka i Evansa (1995), wielkość ,,błędnie zafakturowanych'' napływów oraz odpływów kapitału ukrytych w handlu zagranicznym Polski z krajami Unii Europejskiej. W badanym okresie stwierdzono duży napływ netto nierejestrowanego kapitału (z tych krajów). Sugeruje to, że przedsiębiorstwa międzynarodowe znalazy możliwości obejścia ograniczeń prawa dewizowego w celu zainwestowania funduszy na polskim rynku finansowym.
Artykuł ukazuje różnorodność źródeł finansowania przedsiębiorstwa międzynarodowego oraz związane z tym możliwości pozyskiwania kapitału przy relatywnie niskich kosztach kapitałowych. Wymienia się również niebezpieczeństwa, które wiążą się z lokalizacją spółek-córek przedsiębiorstwa międzynarodowego w krajach o mniej stabilnej gospodarce oraz wpływem innych czynników niekorzystnie oddziaływujących na efektywność określonych źródeł finansowania. Wzrastająca liczba przedsiębiorstw międzynarodowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej sprawia, że przedstawione problemy stają się w tych krajach coraz ważniejsze i bardziej aktualne. (oryg. streszcz.)
Pojęcie przedsiębiorstwa międzynarodowego w naukach o zarządzaniu nie jest jednoznaczne. Zróżnicowana wykładnia działalności przekraczającej granice krajów wynika z jej długiej tradycji, która zaowocowała wielością ujęć zagadnienia w teorii przedmiotu. Obserwowane od ponad dekady bezprecedensowe przyspieszenie procesów globalizacji w naturalny sposób zmieniło także prowadzoną na scenie globalnej aktywność biznesową. Do języka nauki wszedł już zwyczaj powoływania się na tradycyjną i współczesną jej wizję. W związku z powyższym celem artykułu jest przedstawienie wyników studiów literatury przedmiotu zmierzających do wskazania wyznaczników stanowiących o swoistości tradycyjnego przedsiębiorstwa międzynarodowego. Wynikiem analizy jest wyselekcjonowanie koncepcji, które w teorii odwzorują tradycyjne przedsiębiorstwo międzynarodowe, wskazanie związków między tymi koncepcjami oraz opracowanie kluczowego profilu charakterystycznego tak rozumianej organizacji.(abstrakt oryginalny)
(...) Głównym celem poznawczym niniejszego opracowania jest identyfikacja struktury i podstawowych wymiarów dynamicznych kompetencji internacjonalizacyjnych determinujących odpowiednią konfigurację zasobów, struktur, procedur oraz rutyn organizacyjnych. Cel utylitarny monografii sprowadza się do zaoferowania kadrze menedżerskiej niezbędnej wiedzy pozwalającej na szybką i elastyczną rekonfigurację zasobów przedsiębiorstwa do zmiennych uwarunkowań rynków międzynarodowych. (fragment tekstu)
|
|
nr 2
82-84
Przybliżono zasady naboru studentów i absolwentów na praktyki oraz etaty w dużych przedsiębiorstwach międzynarodowych działających na polskim rynku. Załączono wykaz firm planujących rekrutację w 2002 r.
Cel - Celem artykułu jest analiza transgranicznych połączeń jednostek gospodarczych, w których jedna ze spółek (przejmująca lub przejmowana) jest spółką polską, druga z łączących się spółek jest z innego kraju niż Polska. Metodologia badania - Badanie zostało przeprowadzone na próbie spółek biorących udział w połączeniach transgranicznych. W bazie Thomson Reuters zidentyfikowano 215 połączeń (w latach 2005-2014). Wynik - W wyniku badania okazało się, że istnieje słaba lub średnia dodatnia korelacja między liczbą połączeń transgranicznych a innymi formami przejęcia kontroli (aktywów lub tytułów własności). Dodatkowo w większości przypadków polskie spółki łączyły się ze spółkami z tego samego sektora działalności gospodarczej. Oryginalność/wartość - Połączenia transgraniczne stanowią istotny udział we wszystkich połączeniach polskich spółek. Brak jest badań z zakresy połączeń transgranicznych. (abstrakt oryginalny)
Korporacje pochodzące z rynków dojrzałych lub/i posiadające duże doświadczenie międzynarodowe będą silnie uwarunkowane kognitywnie. Szczególnie w strategiach opartych na standaryzacji i dużym stopniu integracji, wypracowane wzorce będą wymuszać poszukiwanie komplementarnych instytucji rynkowych, a ich aplikacja będzie w małym stopniu elastyczna. W podobnym przypadku korporacje będą poszukiwać wspierających instytucji w sferze regulatywnej, a ich brak interpretować jako istotny czynnik podnoszący ryzyko. Niektóre duże korporacje opanowały do perfekcji negocjacje warunków swojej obecności na rynku zagranicznym z przedstawicielami władz i administracji państwowej. Zdolności te wymieniane są wręcz jako istotny składnik wiedzy internacjonalizacyjnej. W tym świetle modele oparte na wewnętrznych mechanizmach nadzoru (modele 1 i 2) dają istotne instrumenty w redukcji odchyleń w narzuconych, z poziomu korporacji, celów. (fragment tekstu)
13
Content available remote Risk Taking Propensity and Firm Internationalisation Process
61%
Objective: The aim of this paper is to present necessary characteristics of solutions related to risk management in the conditions of high environment turbulence from the perspective of international businesses. Research Design & Methods: The paper is based on extensive literature review, synthesized for preeminent conceptions of risk management within operations undertaken in international environment with its proper specifics. Findings: The paper is divided into four main parts. The first section presents the concept of business internationalisation in general. The dilemmas related to the idea of strategic risk application are discussed in the second passage. It is followed by a discussion on the risk undertaken by firms while entering into international markets. Finally, the paper presents the methods and models of risk management in international markets. Implications & Recommendations: Knowledge of risk management models fosters management focused on survival and development of the firm, including its international growth. The catalogue of formulas for minimizing presence of unfavourable phenomena and events for the company should be enriched by experiences from the area of project management processes and project formulas of business management. Contribution & Value Added: Present research may contribute to the construction of a rational model of the risk management process, in particular in the case of adoption of a development strategy based on the internationalisation. (original abstract)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie istoty metod wyceny transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Metodologia badania - W opracowaniu wykorzystano metodę analizy źródeł i dokumentów, aktów prawnych, metodę indukcji i wnioskowanie. Wynik - Dzięki przeprowadzonym badaniom przedstawiono istotę metod szacowania cen transferowych. Oryginalność/wartość - Przedstawione w niniejszym artykule treści stanowią syntetyczne zestawienie metod wyceny transakcji przeprowadzanych między podmiotami powiązanymi.(abstrakt oryginalny)
15
61%
Kryzys gospodarczy wymusił na wielu przedsiębiorstwach międzynarodowych ograniczenie skali i zakresu działania wybranych filii zagranicznych. Rekonfiguracji umiędzynarodowionej działalności sprzyja też wzrost kosztów wytwarzania, powodujący wyczerpywanie się przewag lokalizacyjnych po stronie krajów goszczących. Wszystkie te czynniki nasilają zjawisko dezinwestycji. W artykule przedstawiono możliwe motywy dokonywania dezinwestycji oraz określono szacunkową skalę zjawiska. Stanowi to punkt wyjścia do refleksji nad wyzwaniami, jakie dezinwestycje stwarzają dla polityki państw goszczących.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
345-355
Celem niniejszych rozważań jest analiza usług biznesowych, do których należy centrum usług wspólnych. Dokonano przeglądu literaturowego w zakresie CUW, wskazano na jego znaczenie w przedsiębiorstwach międzynarodowych oraz zwrócono uwagę na rozwój tej formy usług biznesowych w Wielkopolsce. Artykuł ma charakter teoretyczno-poznawczy i stanowi jedynie wprowadzenie do przedstawionej problematyki i wymaga dalszych pogłębionych badań. (fragment tekstu)
17
Content available remote Attempt to Structure Entrepreneurial-Based Internationalization Concepts
61%
The article discusses a review of contributions related to entrepreneurial-based internationalization concepts to present updated research findings in a comparative analysis. It concentrates on the main literature regarding the International New Ventures (INV)/Born Global Firms phenomenon. It introduces newly upcoming research contributions concerning the entrepreneurial concept, such as the Corporate Entrepreneurship/Intrapreneurship and the Born Again Global phenomenon. Furthermore, it discusses studies towards a broader definition of the concept. (original abstract)
|
|
nr 12
17-20
Globalizacja gospodarki powoduje powstawanie coraz większej liczby filii przedsiębiorstw działających w skali międzynarodowej. Celem opracowania jest uchwycenie przyczyn i kierunków ewolucji filii przedsiębiorstw międzynarodowych.
19
Content available remote Understanding Complexity Leadership : Lesson From Emerging Environment
51%
Autorka koncentruje się na badaniu natury przywództwa i jego wpływu na działania organizacji w warunkach turbulentnego otoczenia. W rozważaniach skupiono się na szczególnym przypadku organizacji, jakim jest przedsiębiorstwo międzynarodowe (MNE). Wyniki badań odpowiadają na następujące pytania: które z możliwych, oraz w jaki sposób, podejście do przywództwa odpowiada na procesy adaptacyjne w nowym otoczeniu rynków wyłaniających się? Na czym polega przywództwo w warunkach złożoności w MNE i jak wpływa ono na rezultaty organizacji? Artykuł rozpoczyna przedstawienie podstaw teoretycznych w zakresie ujęcia przywództwa w świetle założeń wynikających z teorii złożoności. Następnie pokazano kontekst empiryczny rozważań, którym jest działalność MNE w warunkach rynków wyłaniających się. Część badawczą poświęcono określeniu związków między przywództwem a rezultatami uzyskiwanymi przez organizacje. W badaniach posłużono się metodą jakościową - studium przypadku. Próbą badawczą objęto pięć małych i średnich przedsiębiorstw wielonarodowych prowadzących działalność na rynkach wyłaniających się. Wyniki wskazały na dwie strategie radzenia sobie ze złożonością zjawisk, które polegały na redukcji (konwergencji) lub absorbcji (dywergencji) złożoności. Skuteczność działania w obu przypadkach wymaga odmiennego (abstrakt oryginalny)
Ekspatriacja pełni szczególną rolę w rozwijaniu aktywności przedsiębiorstwa na zagranicznych rynkach, służy bowiem realizacji rozmaitych celów dotyczących m.in. transferu wiedzy, technologii i kultury organizacyjnej, zapewnienia kompetentnej obsady, sprawnej komunikacji, a także kontroli i koordynacji rozproszonych działań i procesów. Niemniej, powyższe cele ukazują przede wszystkim perspektywę organizacji delegującej, tymczasem każda misja wymaga współudziału jednostki przyjmującej i istotnie wpływa na jej działalność, a z drugiej strony na proces ekspatriacji wpływają relacje centrala - jednostka zagraniczna. W związku z powyższym, głównym zamierzeniem autorki jest ukazanie misji zagranicznych z dwóch punktów widzenia: centrali i oddziału goszczącego poprzez pryzmat ich wzajemnych relacji, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ekspatriacji, postrzegania jej celów, podejmowanych decyzji i udziału tych podmiotów w rozpatrywanym procesie. Treść artykułu opiera się zasadniczo na studiach literaturowych, dla których uzupełnienie stanowią wyniki badań ankietowych prowadzonych w 2011 roku przez Katedrę Zarządzania Kapitałem Ludzkim (KZKL) Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.