Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 54

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przedsiębiorstwo windykacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie wpływu tych przepisów prawnych na funkcjonowanie przedsiębiorstwa windykacyjnego. Należy zwrócić uwagę, iż ustawy te zawierają często powtórzenie zapisów znajdujących się w aktach regulujących analogiczną tematykę przed ich wejściem w życie. Tym trudniej jest wychwycić poszczególne nowości, wydające się niekiedy mało interesujące, ale mogące rodzić poważne skutki w sferze zarówno prawnej, jak i finansowej. (fragment tekstu)
W firmach zajmujących się przedsądową działalnością windykacyjną wskazane jest utworzenie centrów kosztowych działających zarówno w sferze produkcyjnej, jak i w sferze nieprodukcyjnej. Kryterium wyróżniającym produkcyjne centra kosztowe powinien być realizowany proces gospodarczy. Natomiast w nieprodukcyjnych ośrodkach odpowiedzialności za koszty będzie nim cecha wspólna, charakteryzująca dane stanowisko pracy lub komórkę organizacyjną, albo możliwość decydowania przez to stanowisko pracy o powstaniu danego kosztu. (fragment tekstu)
Wraz z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie firmy PRESCO powraca temat niejasnych granic, w których mogą się poruszać firmy windykacyjne. Wyrok obala w znaczącej części ustalenia prezesa UOKiK, zawarte w jego decyzji z lipca 2005 r. Prezes UOKiK 25 lipca 2005 r. wydał decyzję w sprawie jednej z największych w Polsce firm zajmujących się obrotem wierzytelnościami. Stwierdził w niej, że szereg działań podejmowanych przez firmę stanowi naruszenie prawa i nakazał ich zaniechania. Z krytyką ze strony urzędu spotkały się treści zawarte w pismach kierowanych przez firmę do dłużników. (abstrakt oryginalny)
Prawodawca unijny, dążąc do ograniczenia opóźnień w zapłacie w transakcjach handlowych, wprowadził prawo do rozsądnej rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, w tym koszty skorzystania z usług firmy windykacyjnej. Implementujący tę regulację, art. 10 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przewiduje w konsekwencji prawo do zwrotu, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających kwotę z art. 10 ust. 1 tej ustawy. Wątpliwości, jakie okoliczności pozwalają uznać, że wierzyciel, korzystając z usług windykatora, nabył uprawnienie do domagania się od dłużnika zwrotu poniesionych kosztów, uzasadniają analizę opisanego roszczenia. Zagadnienie to jest tym bardziej problematyczne z uwagi na sposób ustalania kosztów windykacji przyjmujący postać ryczałtowego wynagrodzenia. Zastosowana w pracy opisowa metoda badawcza polega na analizie orzeczeń dotyczących powyższego problemu. Niejednolitość orzecznictwa jest bowiem doskonałą ilustracją tego, jak bardzo kwestia ta jest sporna. Artykuł stawia sobie za cel zaprezentowanie katalogu okoliczności, które powinny odgrywać kluczową rolę przy ustalaniu odpowiedzialności dłużnika za koszty odzyskiwania należności przewyższające ryczałt z art. 10 ust. 2 wspomnianej ustawy.(abstrakt oryginalny)
Znalezienie klientów to nie problem. Kłopoty zaczynają się, gdy ci mają zapłacić należne pieniądze. Niepłacenie długów stało się niemal normą. W artykule przedstawiono co powinien wtedy zrobić wierzyciel.
W celu osiągnięcia jak najwyższej skuteczności, firmy windykacyjne często sięgają po kontrowersyjne metody polubownego odzyskiwania długów. Windykatorzy muszą jednak być coraz ostrożniejsi. Ostatnie decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o karach pieniężnych dla dwóch znanych firm windykacyjnych Ultimo i Kruka wyznaczają tego typu podmiotom kolejne granice, których nie powinny przekraczać. (abstrakt oryginalny)
Działalność firm z branży windykacyjnej w Unii Europejskiej nie jest objęta jednolitymi uregulowaniami. W części krajów jest nadzorowana i częściowo licencjonowana, w innych firmom z tego sektora pozostawia się stosunkowo dużą swobodę działania. Artykuł przedstawia sytuację na rynku windykacyjnym m.in. w Ameryce, w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech, Danii.
Opracowanie ma na celu ukazanie praktycznych rozwiązań w zakresie komunikacji marketingowej stosowanych przez polskie firmy zajmujące się prowadzeniem usług windykacyjnych. Szczególną uwagą autor rozprawy objął najbardziej dostępne medium przekazu - komunikację on-line oraz działania buzz marketingowe w internecie. Dzięki podjętej analizie zdefiniowano istotne narzędzia i instrumenty oraz ścieżki komunikacji stosowane w sektorze finansowym tudzież ich wpływ na optymalizację efektywności prowadzonych przez przedsiębiorstwa działań marketingowych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rynek usług windykacyjnych w Polsce. Zwrócono uwagę, że rynek ten jest ewenementem na skalę europejską. Działa na nim kilkaset, a może nawet około 1000 firm.
Rynek wierzytelności wciąż znajduje się w Polsce na etapie dojrzewania. Pojawiają się nowe usługi, firmy windykacyjne rozszerzają zasięg działalności, celem skuteczniejszego odzyskiwania pieniędzy. Przed kilku laty na polskim rynku nie było firm windykacyjnych, które dziś dominują wśród agencji obrotu wierzytelnościami. Z czasem zaczęły się pojawiać podmioty zajmujące się wierzytelnościami masowymi. Zmienia się także stosunek do klienta. Do niedawna firmy windykacyjne oczekiwały opłat wstępnych przed przyjęciem spraw do obsługi, dziś wszyscy pracują na zasadach tzw. success fee, czyli wynagrodzenia prowizyjnego od wartości odzyskanych należności.
Opóźnienia w spłacie należności handlowych oddziałują na obniżenie płynności finansowej firmy W celu ograniczenia tego zjawiska stosuje się różne techniki i formy windykacji. Coraz częściej usługi te wykonują podmioty zewnętrzne specjalizujące się w windykacji. W zaprezentowanym przykładzie nie udało się znaleźć uzasadnienia dla zastąpienia własnych służb windykacyjnych przedsiębiorstwa przez podmiot zewnętrzny. (abstrakt oryginalny)
Skuteczność windykacji zależy od szybkości rozpoczęcia działań, dlatego należy je rozpoczynać już w momencie, gdy mija termin realizacji płatności wierzytelności. Jednym z istotnych parametrów wpływających na efektywność finansową działań windykacyjnych jest czas, jaki mija od momentu powstania zaległości do jej wyegzekwowania. Z badań wynika, że istnieje ścisła zależność między okresem przeterminowania płatności a skutecznością odzyskania takiego długu. (abstrakt oryginalny)
Problemy z terminowym ściąganiem należności są powszechne, a mimo to zaledwie 5 proc. przedsiębiorstw w Polsce decyduje się na całkowite zlecenie obsługi należności wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Firma Pretorius, zajmująca się windykacją długów sektora B2B, zleciła wyspecjalizowanej agencji Inquiry przeprowadzenie badania rynku zarządzania należnościami i korzystania z usług windykacyjnych. Badaniami objęto 200 polskich przedsiębiorstw - jest to pierwsze tak poważne opracowanie dotyczące postaw i zachowań przedsiębiorców wobec ściągania należności. Artykuł streszcza wyniki badania.
Tematem artykułu jest analiza branży windykacyjnej, a także próba przewidzenia jej dalszego rozwoju. Okazuje się, że coraz więcej banków korzysta z usług firm zajmujących się windykacją i zarządzaniem należnościami. Powstające fundusze sekurytyzacyjne coraz częściej wykupują wierzytelności banków komercyjnych, zwłaszcza tych należących do międzynarodowych grup.
Większość polskich firm ma problemy ze ściąganiem należności. Przedstawiono zagadnienie outsourcingu zarządzania wierzytelnościami.
Artykuł poświęcono problemowi windykowania wierzytelności. Jest to jedna z newralgicznych dziedzin działalności bankowej. Banki mają własne zespoły pracowników zajmujących się trudnymi wierzytelnościami. W przypadku długów detalicznych banki korzystają z pomocy firm windykacyjnych.
Omówiono kryteria wyboru zewnętrznej firmy wspomagającej przedsiębiorstwo w zarządzaniu należnościami. Załączono zestawienie firm windykacyjnych działających na rynku.
Omówiono sukces rynkowy wrocławskiej firmy windykacyjnej Kruk System Inkaso. Obsługuje ona głównie drobne wierzytelności detaliczne.
Przedsiębiorstwa, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu niezapłaconych należności mogą korzystać z usług outsourcingu windykacyjnego. Zewnętrzna firma windykacyjna zajmuje się monitorowaniem należności, upominaniem dłużników, polubownymi negocjacjami, rozprawami przed sądem i ściąganiem należności z pomocą komornika.
Utrzymanie płynności finansowej jest istotne dla każdego podmiotu gospodarczego, dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej podejmują współpracę z firmami windykacyjnymi, które skutecznie pomagają ściągać należności od dłużników. Wiele firm windykacyjnych oferuje również usługę polegającą na weryfikacji sytuacji gospodarczej kontrahenta.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.