Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1302

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł spożywczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
1
Content available remote Wykorzystanie nefelometrów w identyfikacji procesu mycia w przepływie
100%
Monitorowanie procesów mycia w obiegu zamkniętym ma charakter jakościowy, wynikający ze sprawdzania skuteczności procesu w aspektach fizykochemicznej i mikrobiologicznej czystości powierzchni, jak również charakter procesowy polegający na monitorowaniu zmian przewodności cieczy myjącej lub odczynu pH. Pomiary te pozwalają wnioskować o poprawności przebiegu procesu mycia, właściwym stężeniu roztworów myjących oraz o stopniu ich wypłukania z instalacji w kolejnych etapach mycia. Przeprowadzone badania pozwalają przypuszczać, że skuteczną metodą monitorowania procesów mycia w przepływie może być również pomiar mętności cieczy. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Przemysł spożywczy jest ważnym sektorem gospodarki Polski i Hiszpanii, dwóch krajów UE o najbardziej zbliżonych potencjałach produkcyjnych ziemi i pracy. Celem artykułu było porównanie kierunków i tempa rozwoju tego przemysłu na tle UE. Hiszpania po przystąpieniu do Wspólnoty bardzo się rozwinęła gospodarczo i infrastrukturalnie. Jednak w ostatnich latach mocno odczuła skutki globalnego kryzysu gospodarczego. Wpłynął on również na przemysł spożywczy, który jest relatywnie mało podatny na wahania koniunktury. Dla Polski jest to pouczające doświadczenie, gdyż po akcesji do UE rozwija się w podobny sposób. Analiza wyników działalności polskiego przemysłu spożywczego świadczy o szybkim jego wzroście i możliwościach konkurowania z Hiszpanią w przyszłości głównie w branży mleczarskiej i paszowej. (abstrakt oryginalny)
W zeszłym roku jedna trzecia przedsiębiorstw produkujących mięso zbankrutowała. W tym roku upadnie prawdopodobnie połowa z pozostałych 500 przedsiębiorstw. Na placu boju zostają giganty.
Zarówno potencjał poszczególnych branż przemysłu spożywczego, jak i ich sytuacja finansowa są wyraźnie zróżnicowane. Najogólniej jednak kondycję całej gałęzi w rok po przystąpieniu Polski do UE można określić jako dość dobrą i poprawiającą się. Poprawie pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw przemysłu spożywczego na jednolitym rynku UE sprzyja też intensyfikacja procesów modernizacji, co wyraża się m.in. we wzroście nakładów inwestycyjnych i stopy inwestowania. Procesy te powinny być kontynuowane, aby zwiększyć siłę ekonomiczną i międzynarodową konkurencyjność polskiego przemysłu spożywczego. (fragment tekstu)
5
80%
W latach 2002-2010 nastąpił spadek udziału produkcji żywności na Dolnym Śląsku w odniesieniu do wielkości krajowych, pogorszyły się wyniki ekonomiczne tego sektora przemysłu i odnotowano w nim niski poziom nakładów na działalność innowacyjną. W regionie dominują małe przedsiębiorstwa przetwórstwa rolno-spożywczego, które nie są w stanie samodzielnie prowadzić prac badawczo-rozwojowych. W takiej sytuacji szans rozwoju dolnośląskiego przemysłu spożywczego i poprawy jego konkurencyjności można upatrywać w ściślejszej integracji z regionalnymi uczelniami oraz instytucjami zajmującymi się transferem wiedzy i innowacyjnych technologii.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie wpływu składu chemicznego części aromatycznej na właściwości fizyczne proszkowych, syntetycznych aromatów waniliowych. Dodatkowo badano różnice pomiędzy proszkami pobranymi z odbieralnika i komory suszarki rozpyłowej. Do suszenia podawano roztwory o 50% stężeniu suchej substancji, w tym 10% zawartości aromatu oraz 40% mieszaniny maltodekstryny i gumy arabskiej w stosunku 7:1. W otrzymanych proszkach oznaczono: zawartość wody, aktywność wody, gęstość pozorną, gęstość nasypową luźną, gęstość nasypową utrzęsioną, kąt nasypu, kąt zsypu, ściśliwość, kohezję, barwę oraz wielkość cząstek. Stwierdzono istotne statystycznie różnice we właściwościach fizycznych proszków pobranych z różnych miejsc suszarki rozpyłowej (wielkość cząstek, zawartość wody, jasność, gęstość pozorna i kohezja). Skład chemiczny części aromatycznej nie miał istotnego statystycznie wpływu na większość wskaźników analizowanych właściwości fizycznych proszków.(abstrakt oryginalny)
Ogólnie scharakteryzowano małe i średnie przedsiębiorstwa, ich sytuację ekonomiczno-finansową oraz ich pozycję w przemyśle spożywczym.
Przedstawiono szanse polskiego eksportu na rynek niemiecki wyrobów przemysłu spożywczego. Przeprowadzono analizę statystyczną chłonności rynku niemieckiego na towary z Polski.
W opracowaniu skoncentrowano się na przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. W grupie dwunastu badanych przedsiębiorstw, zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska, znajdują się jednostki branży piwowarskiej, piekarsko- ciastkarskiej, przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją makaronów, przetwórstwem owoców i warzyw oraz produkcją napojów. Są one zróżnicowane pod względem zarówno formy organizacyjno-prawnej (spółdzielnie, spółki akcyjne, spółki z o.o.), jak i liczby zatrudnionych pracowników (od 9 do 178 osób). Za podstawową metodę badawczą przyjęto wywiad skategoryzowany, prowadzony przy użyciu kwestionariusza pytań, skierowany do kadry kierowniczej wszystkich szczebli zarządzania oraz do pracowników wykonawczych.Poddając weryfikacji informacyjną rolę menedżerów w tych jednostkach, odniesiono się do odpowiednich wymagań unijnych. Przesłanką podjętych analiz stała się głównie konieczność respektowania tych wymagań w jednostkach gospodarczych funkcjonujących na rynku europejskim. (fragment tekstu)
W analizach dotyczących problematyki innowacyjności często wskazuje się na procesy innowacyjne w branżach wysokiej technologii. Są one określane jako te, które mają największy wpływ na kształt, zakres i tempo rozwoju zarówno przedsiębiorstw, które do nich należą, jak i gospodarki jednostki terytorialnej (regionów), gdzie jest ona prowadzona. A. Świadek3 stwierdza, że jeżeli w regionie rośnie udział przedsiębiorstw wysokich technologii, to z czasem rośnie także jego innowacyjność. Jest to niewątpliwie uzasadniona ocena, bowiem specyfika tych branż wynika przede wszystkim z wysokiego poziomu technicznego produktów oraz zaawansowanej techniki ich wytwarzania. Warto jednak nadmienić, że skala prowadzonej przez nie działalności w Polsce nie jest duża. Produkcja sprzedana podmiotów reprezentujących najwyższy poziom techniki nie przekroczyła w latach 2004-2006 5% ogółu produkcji sprzedanej sekcji Przetwórstwo przemysłowe4. Tymczasem przedsiębiorstwa zaliczane do niskiej techniki generowały znacznie powyżej 30% produkcji sprzedanej. Jest to zdecydowanie najwyższy odsetek spośród podmiotów zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów techniki tej sekcji.(fragment tekstu)
Największy udział w eksporcie miały produkty owocowo-warzywne. W okresie analizy odnotowano korzystne zjawisko wzrostu eksportu. Zweryfikowane hipotezy pozwoliły na określenie zależności pomiędzy wybranymi systemami jakości a eksportem. Wydaje się być kontrowersyjne, że brakuje zależności między GMP a eksportem przy silnym związku z HACCP zgodnie bowiem z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2000 r. przy produkcji i obrocie produktami rolno-spożywczymi istnieje obowiązek wdrożenia GMP. Wydawałoby się właściwe rozumowanie o podobnej zależności. Jednakże różnice w związkach między systemami mogą wynikać ze specyfiki branży oraz zmiany przepisów w podejściu przedsiębiorstw do obligatoryjności stosowania systemów jakości. Niezaprzeczalna jest konieczność prowadzenia przez przedsiębiorstwa przemysłu rolno-spożywczego prac jakościowych, których efekty przekładają się na wyniki finansowe firm, w tym na działania eksportowe. (fragment tekstu)
Celem badań była próba określenia wpływu sektora i poziomu technologicznego dostawcy przemysłowego na aktywność innowacyjną sektora producentów artykułów spożywczych i napojów w zachodniej Polsce w latach 2009-2012. Założono, że wraz ze wzrostem poziomu technicznego i różnorodności dostawców przemysłowych wzrasta aktywność innowacyjna. Największa liczba znalezionych zależności wystąpiła dla sektora produkcji wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych. Największy pozytywny wpływ dostawców dotyczy współpracy innowacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę działalności innowacyjnej w polskich przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. W badanych latach najwyższym odsetkiem przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje (dla wszystkich rodzajów innowacji z wyjątkiem innowacji marketingowych), charakteryzował się przemysł tytoniowy, a najniższym cechowała się produkcja artykułów spożywczych. Analiza wykazała niski poziom udziału przychodów przedsiębiorstw przemysłu spożywczego ze sprzedaży produktów nowych lub istotnie ulepszonych w przychodach ze sprzedaży ogółem. Oznacza to, że działalność innowacyjna badanych przedsiębiorstw nie ma dużego odzwierciedlenia w wynikach finansowych tych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wybrane aspekty innowacyjności przemysłu spożywczego na tle pozostałych branż niskiej techniki. Do analizy potencjału innowacyjnego przyjęto następujące wskaźniki: udział przedsiębiorstw aktywnych innowacyjnie, ponoszących nakłady na działalność innowacyjną i podejmujących współpracę w tym zakresie oraz poziom nakładów przypadających na przedsiębiorstwo, które ponosi te nakłady. Pozycję innowacyjną określono na podstawie wskaźników udziału: przedsiębiorstw innowacyjnych (innowacje produktowe i procesowe), wprowadzających innowacje marketingowe i organizacyjne oraz tych, które sprzedały w 2017 roku nowe lub istotnie ulepszone produkty wprowadzone na rynek w latach 2015-2017. Stwierdzono, że najbardziej innowacyjnymi branżami, zarówno wśród podmiotów przemysłu spożywczego, jak i pozostałych branż niskiej techniki, byli producenci tytoniu i napojów. Zdecydowanie niższy poziom innowacyjności charakteryzował producentów artykułów spożywczych. Zajmowali oni 7. lokatę wśród jedenastu branż sektora niskiej techniki. Tendencja ta jest trwała w czasie, gdyż w latach poprzednich uzyskiwano podobne wyniki w analizach tego problemu badawczego.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Monopolistic Markups in the Polish Food Sector
80%
Research background: Agro-food sectors are commonly considered as highly regulated, traditional and of strategic importance, mainly due to the food security issues. Changes in the related market structures are subject of constant interest because of their importance for competition and economic welfare of food producers and consumers. In Poland, a rising concentration among various branches of the food industry can be observed. Unfortunately, there is a lack of studies regarding the level of actually exerted market power. Purpose of the article: The main objective of the article was to depict the changes of the market power execution in the Polish food sector and its branches in the period 2002-2013. Methods: As a measure of market power, markups of price above the marginal cost were applied and for their estimation two methods were used, namely the Roeger method involving primal and dual Solow residuals and the method based on the marginal cost of labor. Yearly data from F-01 financial statements regarding 32 food sector branches and various accounting categories were used in the calculations. Findings and Value added: It was found that in the analyzed period the markup over marginal cost on average amounted to 9.75%, and it was increasing over time. The labor input category seemed to be not sufficient for the markup calculation. The evolution of the monopolistic power in the Polish food sector appears to be associated not only with the business cycle, but also with the sector developments accelerated by the accession to the EU. Moreover, the differences in results for the branches indicate a considerable heterogeneity in the Polish food industry companies pricing practices. The research constitutes the first trial of the measurement of both the Roeger markups in the Polish food sector branches and the labor markups changes in the Polish food sector. (original abstract)
Autorzy podjęli próbę ustalenia wysokości wskaźników wydajności pracy w przemyśle spożywczym ogółem, w jego branżach i w największych przedsiębiorstwach w Polsce w latach 1996-2000. Porównali otrzymane wskaźniki z ich odpowiednikami w Unii Europejskiej. Zobrazowany przez autorów dystans, dzielący polski przemysł spożywczy od jego odnośników w krajach UE, dzięki dynamice zmian wydajności pracy, ma szansę ulec zmniejszeniu.
Globalny kryzys finansowy spowodował wzrost zagrożenia bankructwem przedsiębiorstw w wielu branżach i sektorach gospodarki, również w przemyśle spożywczym. Głównym celem artykułu było rozpoznanie mechanizmu bankructwa wybranego przedsiębiorstwa spożywczego, ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn tego zjawiska. Przedstawiono mechanizm i przykładową trajektorię bankructwa w sektorze spożywczym, wykorzystując metodę Argentiego. Wskazano najczęściej występujące przyczyny bankructwa przedsiębiorstw spożywczych, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wśród głównych przyczyn bankructwa w sektorze spożywczym ankietowani syndycy wskazywali następujące: wewnętrzne w sferze finansowej (utrata płynności finansowej) i operacyjnej (słabość zarządzania), przyczyny kapitałowe, a następnie rynkowe. Przedsiębiorstwa młode są w większym stopniu narażone na bankructwo. Głównym celem podmiotu w początkowej fazie funkcjonowania jest przetrwanie.(abstrakt oryginalny)
Cold-pressed oils as a rich source of polyunsaturated fatty acids and various valuable health promoting compounds, e.g. tocopherols, sterols, squalene, are recommended to be included into diet. An essential limitation to the broad commercialization of these products is their susceptibility to oxidation, which negatively affects safe consumption. In the conducted study 6 commercially available samples of sunflower, rapeseed, pumpkin seed, flaxseed, false flax, blessed milk thistle cold-pressed, non-refined oils were stored at +4 °C for 12 weeks, regularly opened and poured out to simulate real consumers' storage conditions. The peroxide value, p-anisidine value, iodine value, acid value and colour were determined. The results suggest that refrigerator storage might preserve physicochemical properties of analyzed cold-pressed oils for at least 12 weeks(original abstract)
Artykuł prezentuje autorski system monitoringu polsko-francuskiej firmy Blulog Sp. z o.o., wykorzystywany do monitoringu wilgotności i temperatury podczas transportu oraz przechowywania produktów FMCG przez firmy krajowe i zagraniczne z branży spożywczej oraz sieci mniejszych lokali gastronomicznych w Europie. (fragment tekstu)
20
80%
Celem opracowania było przedstawienie zmian w przemyśle spożywczym w krajach Unii Europejskiej w latach kryzysu gospodarczego 2007-2011. Na podstawie danych zawartych na stronach Komisji Europejskiej i w biuletynach Data & trends of the European Food and Drink Industry przeanalizowano wielkości przemysłu spożywczego ogółem oraz w krajach Unii Europejskiej. Stwierdzono, że mimo kryzysu gospodarczego zmiany te były niewielkie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 66 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.