Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 118

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł wydobywczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest ocena sytuacji strategicznej sektora kamienia budowlanego istniejącego w Strzegomiu i jego okolicach. Dokładnie przeanalizowano największe atuty i słabości firm branży kamieniarskiej oraz szanse i zagrożenia płynące z otoczenia. Na podstawie analizy SWOT ustalono strategię dalszego działania przedsiębiorstw kamieniarskich na rynku. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano sektor producentów soli, zwracając uwagę na problemy w obszarze sprzedaży soli. Przedstawiono także propozycje rozwiązań mających na celu zwiększenie sprzedaży.
W artykule przedstawiono narodziny oraz ewolucję klastra technologii podwodnych (subsea technologies) związanych z upadkiem przemysłu ciężkiego w regionie północno-wschodniej Anglii oraz eksploatacją złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie Morza Północnego. Przykład klastra technologii podwodnej został przeanalizowany z naciskiem na procesy egzaotacji oraz rekombinacji. (fragment streszczenia)
Omówienie realizacji "Programu dostosowania górnictwa węgla kamiennego do warunków gospodarki rynkowej oraz międzynarodowej konkurencji".
Udział węgla kamiennego w konsumpcji energii pierwotnej w krajach UE w latach 1995 i 2000. Produkcja i import węgla kamiennego w krajach UE w latach 1995-2001. Najważniejsi dostawcy węgla kamiennego do UE w latach 1996 i 2001.
Tym razem zamierzam przedstawić Państwu wysokowydajne, wytrzymałe i wszechstronnie przydatne zwijane bramy z pełnej gumy, przeznaczone do pracy m.in. w warunkach wysokiego zagrożenia korozją i brudem. Co ciekawe, niedawne nabycie przez grupę Hörmann firmy TNR Industrial Doors Inc. z Barrie koło Toronto (Ontario, Kanada)-największego na świecie producenta m.in. takich wysokowytrzymałych, gumowych bram - pozwoliło niemieckiej Grupie na dalszy rozwój produktów, pojawienie się na nowych rynkach zbytu oraz realizację planów podwojenia sprzedaży tego typu bram 3o 2020 roku. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono dzieje zasobów mineralnych, ich wydobycia i organizacji na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Omówiono także uregulowania prawne przemysłu wydobywczego i aspekty ekonomiczne związane z zatrudnieniem i pomnażaniem dochodu skarbu państwa.
W artykule przedstawiono propozycję ulepszenia technologii ograniczania strat ropy podczas procesów wydobycia, przetwarzania i transportu za pomocą ultradźwięków na obszarze Podkarpacia (zachodnia Ukraina). Zostały przeprowadzone badania laboratoryjne wpływu różnej częstotliwości ultradźwięków na zmniejszenie strat ropy w regionie. Wyniki badań potwierdziły, że zastosowanie ultradźwięków może być efektywną alternatywą technologii chemicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zdefiniowanie pojęcia podmiot wydobywczy, a następnie wśród wyodrębnionych podmiotów wydobywczych przeprowadzenie badania dotyczącego sporządzania przez nie zintegrowanego sprawozdania (na tym poziomie zamiennie wykorzystywane jest także określenie zintegrowany raport). Obszarem geograficznym objęto Polskę, rozwiązania prawne także dotyczą krajowych regulacji.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote CSR in the Extractive Industry - Theoretical Assumptions and Best Practices
75%
Artykuł koncentruje się wokół kwestii społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w kontekście branży wydobywczej. Ze względu na jej specyficzną charakterystykę i wielkość wpływu na środowisko naturalne oraz społeczeństwo, założenia, narzędzia i metody zarządzania CSR muszą zostać zreorganizowane i dostosowane. Autor najpierw przedstawia teoretyczne rozważania na temat roli CSR w branży wydobywczej, możliwe obszary występowania, narzędzia, sposoby zarządzania, szanse oraz zagrożenia, a następnie wskazuje kilka dobrych praktyk CSR z obszaru tej branży.(abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych zadań petrofizyków pracujących dla przemysłu naftowego jest określenie parametrów fizycznych skał do oszacowania ich potencjału zbiornikowego. Oprócz wyznaczania parametrów fizycznych skał ważnym zagadnieniem jest określenie zdolności skały do przepływu mediów. W ostatnich latach dokonano bardzo intensywnego rozwoju dziedziny komputerowego modelowania przepływów CFD (Computational Fluid Dynamics). Modelowanie stało się potężnym narzędziem, pozwalającym na szczegółowe analizy przepływu płynu w ośrodkach porowatych, w tym w skałach. W pracy przedstawiony został opis metod wykorzystujących komputerowe modelowanie przepływów do wyznaczania parametrów zbiornikowych skał oraz wyniki modelowania dla 2D fragmentu przestrzeni porowej karbońskiej próbki piaskowcowej pochodzącej z głębokości ponad 3000 m. Połączenie wyników mikrotomografii komputerowej i modelowania przepływu w ośrodku porowatym dostarcza odpowiedzi na pytania na temat potencjału zbiornikowego oraz filtracyjnego skał. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań kompleksów technologicznych kamieniołomów, znajdujących się na tarczy ukraińskiej. Analizie poddano główne metody wydobycia monolitów z pokładów oraz ich podziału na odpowiednie bloki. Określono czynniki, wpływające na wybór wyposażenia kompleksów technologicznych. W oparciu o wyniki badań wskazano kierunki rozwoju kompleksów technologicznych w zakresie produkcji kamienia elewacyjnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę modelowania procesów przemysłowych na przykładzie procesu wydobywczego. Przedstawiono dotychczasowe doświadczenia i opracowane modele wykorzystywane w analizie procesu wydobywczego. Zaprezentowano również nowe możliwości analizy procesów w przedsiębiorstwach przemysłowych, w tym również działających w branży górniczej, w oparciu o dzienniki zdarzeń pochodzące z systemów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Significance of Polar Tourism for Svalbard's Economy
75%
Głównym celem artykułu jest rozpoznanie zmian zachodzących w gospodarce Svalbardu i podkreślenie wpływu turystyki polarnej na specyficzną strukturę gospodarczą Archipelagu. Na początku, autorka krótko przedstawia główne okresy w historii tego obszaru, choć główny nacisk kładzie na obecną sytuację, czyli spadek wydobycia węgla wraz z popularyzacj ą turystyki polarnej, rosnącą działalnością handlową w tej branży i rosnącą liczbą odwiedzających. Autorka wskazuje na główne problemy związane z rozwojem tej gałęzi gospodarki i możliwymi długoterminowymi skutkami. Dzięki połączeniu metod ilościowych, a także bezpośredniej obserwacji i wywiadów z mieszkańcami podczas pobytu autorki na Svalbardzie latem 2015 r., artykuł odpowiada na pytanie badawcze, w jaki sposób turystyka polarna wpływa na gospodarkę Svalbardu. (abstrakt oryginalny)
|
2015
|
nr 3, CD 1
993-1001
Transport urobku i materiałów, jak również przewożenie ludzi do miejsc pracy jest jednym z najważniejszych procesów realizowanych w podziemnych zakładach górniczych. Odbywa się on w warunkach zagrożenia metanowego oraz zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, co wymusza stosowanie odpowiednio bezpiecznych rozwiązań technicznych. Umożliwienie stosowania silników spalinowych do napędów samojezdnych maszyn górniczych w podziemiach kopalń węgla, w potencjalnie wybuchowej atmosferze, było zasadniczym przełomem, który skutkował zwiększeniem efektywności transportu. W wyrobiskach poziomych zaczęto stosować lokomotywy spalinowe, a w wyrobiskach nachylonych kolejki podwieszone lub spągowe. Lokomotywy torowe są oferowane przez wielu producentów polskich i zagranicznych. Z reguły są to konstrukcje jednobryłowe, wyposażone w dwa zestawy kołowe. W Instytucie Techniki Górniczej KOMAG opracowano innowacyjne układy przeniesienia napędu w trój bryłowych lokomotywach LDS-80 oraz LZS-150. Sposoby rozwiązania tych napędów oraz wynikające z nich zalety przedstawiono w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
|
|
67
|
nr 123
115-133
Prezentowany artykuł dotyczy raportowanej przez koncerny naftowe miary wartości złóż węglowodorów nazywanej wystandardyzowaną wartością zdyskontowanych przepływów gotówki ze złóż ropy i gazu ziemnego (SMOG). Przedsiębiorstwa naftowe notowane na rynkach regulowanych przez Amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission - SEC) mają obowiązek raportowania tej wielkości w ramach dodatkowej, nieaudytowanej informacji załączanej do sprawozdań finansowych. Omówiono ewolucję metodologii obliczania SMOG oraz dokonano analizy użyteczności informacji o wartości SMOG z punktu widzenia interesariuszy. Przeprowadzono analizę dostępnej literatury naukowej i biznesowej przedmiotu oraz przeprowadzono porównawczą analizę wpływu wartości SMOG na wycenę rynkową czterech globalnych koncernów naftowych. W konkluzji stwierdzono małą przydatność omawianej miary z punktu widzenia interesariuszy, wynikającą z wielości stosowanych uproszczeń, które sprzyjają powstawaniu problemów związanych z interpretacją otrzymanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of using the method is to obtain information on the social perception of the employment restructuring process in the mining industry, taking into account the phase of design, implementation, monitoring and impact assessment for the industry and local communities. Design/methodology/approach: The theses presented in the article have been verified using: literature review, critical literature analysis, document research and comparative analysis. The article presents a research method enabling social assessment of barriers and determinants of the employment restructuring process in the mining industry under the just transition mechanism. The method of researching the social perception of the hard coal mining employment restructuring process, due to the specificity and complexity of the issue under consideration, uses various, mutually complementary methods and techniques of social research: quantitative and qualitative. Findings: As a result of the analyzes and surveys carried out, a set of conclusions can be presented, the most important of which include conclusions relating to social issues - implementation of the economic transformation in mining communes and poviats is possible in the coming years, but the communes are not prepared for the transformation. The negative effects of the employment restructuring process on the local economy may be noticeable in significant liquidation of enterprises cooperating with entities restructuring industry, reduction of revenues to the budget of local government authorities and reduction of demand on the local market. Originality/value: The article enriches knowledge and develops a discussion in the area of social perception of the employment restructuring process in the mining industry. The attempt to capture the phenomena and processes presented here that may result from the transformation of hard coal mining in Poland is aimed at a better comprehension of the task that may be played by the local government in the area of which operating or closed mines and mining companies are located. On the basis of the results of the survey, it is mainly noticed that there is a need to define the challenges and tasks that should be undertaken in real action by the institutions responsible for the transformation of mining communes - especially due to the need to limit the social and economic consequences that may appear in the transformation process, both in the area of mining communes mining and in their surroundings. (original abstract)
|
|
nr 7
42-43
Restrukturyzowanie górnictwa i hutnictwa, które wciąż mają decydujący wpływ na obraz gospodarki Śląska, nie mogą wchłonąć nowoczesnych rozwiązań. Podobnie jest z budownictwem - zapaść tego sektora skurczyła rynek dla firm, tworzących informatyczną część infrastruktury przedsiębiorstw budowalnych. Uczestnicy katowickiego Businessman Plus GSM Warta Forum zastanawiali się jak zmienić Śląsk w Dolinę Krzemową.
Procedury zamówień materiałów w firmie wydobywczej podlegają wielostronnej kontroli. Każde zamówienie przechodzi przez szczeble struktury decyzyjnej, które są zróżnicowane w zależności od oddziału zamawiającego. W strukturze tej ważne miejsce zajmuje branżysta, który ma wyłączność zamawiania towaru z określonej grupy towarów. Prace działu zamówień i zaopatrzenia są zinformatyzowane. Zapytania ofertowe oraz zakupy opierają się o platformę "Logintrade" zaś działania magazynu wspiera program "Edinet" oraz "Magazyn". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.