Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemyt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie zsyntetyzowanych zagadnień związanych z działaniem zorganizowanych grup przestępczych w Europie. Zapewnienie bezpieczeństwa należy do jednego z podstawowych obowiązków państwa, które powinno podejmować wszelkie działania dopuszczalne prawem w celu ustalenia występujących zagrożeń, jak również podjąć działania w celu przeciwdziałania poszczególnym niebezpieczeństwom, w tym także związanym z działaniami zorganizowanych grup przestępczych. (fragment tekstu)
Przemyt narkotyków jest zagrożeniem zarówno dla bezpieczeństwa społecznego, jak i dla rozwoju ekonomicznego. Zapewnianie bezpieczeństwa wewnętrznego wiąże się z likwidowaniem zagrożeń, unikaniem ich i zmniejszaniem prawdopodobieństwa wystąpienia w przyszłości. Niekontrolowana, nieregulowana oraz szkodliwa dla ludzi marihuana, jest transportowana między państwami nielegalnie. Jest to problem, który istnieje od kilkudziesięciu lat na całym świecie, a od początku XX wieku widoczny jest również w Polsce. Działalność międzynarodowych grup przestępczych wymusza na służbach bezpieczeństwa reakcję oraz współpracę na poziomie europejskim. Artykuł ma na celu ukazanie, że współcześnie konopie stanowią znaczący problem dla społeczeństwa oraz poważne wyzwanie dla organów ścigania. Narkotyki są tematem wielu debat i rozważań psychologów, polityków, terapeutów, nauczycieli, funkcjonariuszy służb oraz działaczy środowiskowych. Mimo, iż prawo polskie zakazuje uprawy i dystrybucji marihuany, z roku na rok zwiększa się liczba jej użytkowników. Dla zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce powołano organizacje, które powinny przeciwdziałać przemytowi. Reakcja służb bezpieczeństwa powinna być kompatybilna z zaistniałą negatywną sytuacją, w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom narkotykowym.(abstrakt oryginalny)
3
100%
Celem artykułu jest analiza działań podejmowanych przez Izbę Celną w Białymstoku w ramach przyznanego ustawowo Służbie Celnej zadania rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń skarbowych. W artykule uwagę skupiono na przestępstwie przemytu, ponieważ, uwzględniając obszar działania Izby, jest to jeden z istotniejszych problemów występujących na granicy wschodniej, a także w regionie podlaskim. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problem przemytu do Polski zagranicznych towarów, w wyniki czego polski rynek zalewany jest przez tanie wyroby, a straty ponoszą rodzimi producenci i budżet państwa.
5
Content available remote Wojna meksykańskich karteli narkotykowych
100%
Artykuł prezentuje tematykę funkcjonowania karteli narkotykowych w Meksyku w XX i XXI wieku, nazywanych współcześnie mianem ponadnarodowych organizacji prze - stępczych. W sposób szczególny skupia się na wpływie sytuacji politycznej państwa i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych na kształtowanie przemysłu narkotykowego oraz koniecz - ności reorganizacji jego struktur, zapoczątkowanej w 2000 roku, kiedy to prezydentem Meksyku został Vicente Fox. Jego elekcja zakończyła ponad siedemdziesięcioletnie rządy współpracującej z kartelami narkotykowymi Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej i rozpoczęła okres krwawych walk wskazanych organizacji przestępczych(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Geograficzne aspekty ochrony dziedzictwa kulturowego w Ameryce Łacińskiej
100%
Ameryka Łacińska jest regionem o niezwykle bogatej i zróżnicowanej kulturze, w którym przez wiele wieków rozwijały się wspaniałe cywilizacje. Dzieła sztuki i kultury materialnej wytworzone przez dawnych mieszkańców stanowią dziś cenne źródło wiedzy o pierwotnych mieszkańcach tej części świata, a także ważny element budowy tożsamości narodowej i regionalnej. Również kolonizacja hiszpańska pozostawiła po sobie wysoko cenione dzieła sztuki. Zarówno wytwory kultur prekolumbijskich, jak i czasów kolonialnych nie są dostatecznie chronione i stanowią przedmiot handlu na coraz większą skalę. Brak odpowiednich mechanizmów kontroli, ubóstwo, a także brak edukacji w regionach, w których występuje największe nagromadzenie cennych przedmiotów sprawia, że wiele dzieł sztuki jest nielegalnie wywożonych za granicę lub ulega zniszczeniu. Wzrostowi przemytu sprzyjają nieszczelność granic i korupcja. (abstrakt oryginalny)
Polska ze względu na swoje położenie geograficzne stała się ważnym podmiotem międzynarodowych procesów migracyjnych legalnych, jak i nielegalnego przekraczania granicy Polski. Stopniowo przyjmowane są w Polsce standardy uznawane w politykach imigracyjnych przez państwa Unii Europejskiej. Zakładają one zachowanie zasady swobodnego przepływu osób, przy jednoczesnym przeciwdziałaniu napływowi niepożądanych grup cudzoziemców i nielegalnej migracji. Proces ten wyznaczany jest tempem włączania Polski do struktur europejskich. Dopóki będą istniały w świecie konflikty zbrojne, będą łamane prawa człowieka, nie zapobiegnie się biedzie i ubóstwu, będą chętni do korzystania z usług organizacji przerzutowych, które zaoferują pomoc w zorganizowaniu migracji do bezpiecznych i bogatych krajów Zachodniej Europy lub Północnej Ameryki. Fakt, że mimo to wciąż na Zachód próbuje się dostać wiele osób, może świadczyć o aktywności siatek przerzutowych i efektywnym działaniu ludzi werbujących chętnych do wyjazdu. W wyniku przystąpienia Polski do UE część naszych granic stanie się granicami zewnętrznymi Unii, a część jej granicami wewnętrznymi. W obu przypadkach Polska będzie dostosowywała swoje prawodawstwo oraz praktykę działań wewnętrznych do norm obowiązujących w UE. Podstawowym celem działań podejmowanych w tej dziedzinie jest zwalczanie nielegalnej imigracji, zorganizowanej przestępczości (min. przemytu narkotyków i towarów) oraz terroryzmu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest syntetyczne przedstawienie instrumentów zarządzania ochroną zewnętrzną granic Unii Europejskiej oraz analiza poziomu tej ochrony na przykładzie zidentyfikowanych zagrożeń. Aktualność tej problematyki wyznaczają kolejne kryzysy imigracyjne, modyfikacje działań podejmowanych przez zorganizowaną przestępczość w zakresie transgranicznego nielegalnego/nieregularnego przemieszczania się osób i towarów. Zarządzanie ochroną granicy zewnętrznej jest szczególnie istotne w polskich warunkach, w których granica wschodnia stanowi najważniejszy odcinek lądowej granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen.Przeprowadzone badania pozwalają na weryfikację tezy, że w odniesieniu do wschodniej granicy Rzeczpospolitej Polskiej działania podejmowane przez instytucje Unii Europejskiej oraz krajowe organy i formacje mundurowe wpłynęły na zwiększenie poziomu jej ochrony, co jednocześnie podnosi bezpieczeństwo transgranicznego przemieszczania osób i towarów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na problem przemytu papierosów. Do Polski w 2001 r. przemycono 20 mld sztuk papierosów, czyli około 20 procent całorocznej sprzedaży. Stale zwiększa się ilość papierosów przenoszonych przez granicę przez tzw. mrówki.
10
Content available remote Illegal Migration to Modern Europe : Methods, Trendenies, Trends
84%
Nielegalna migracja jest palącym problemem dzisiejszej Europy. Uskarżają się na nią głównie Włosi, Hiszpanie, Grecy, ale także wiele innych krajów. Szlaki przemytu ludzi ciągle ewaluują, a warunki ich przerzutu urągają ludzkiej godności. Korzystają na tym przede wszystkim gangi przemytnicze, które inkasują ogromne zyski. Ocena skali nielegalnych migrantów przybywających do Europy nie jest możliwa ze względu na ukryty charakter zjawiska, a publikowane informacje zawierają dane szacunkowe. Procederowi towarzyszą zagrożenia takie jak: handel ludźmi, szczególnie kobietami i dziećmi, eksploatacja seksualna kobiet i dzieci, handel organami ludzkimi, wykorzystanie do przestępczości o charakterze rabunkowym, rozbójniczym, narkotykowym czy terrorystycznym. Priorytetem zatem staje się przywrócenie rzeczywistej polityki imigracyjnej, co oznacza dla Europy pilną potrzebę odzyskania bezpieczeństwa swoich zewnętrznych granic.(abstrakt oryginalny)
Rosyjski rząd powraca do kwestii wzmocnienia kontroli nad wywozem złomu metali. Podwyższone w 1999 r. cło spowodowało zmniejszenie eksportu tylko w przypadku złomu miedzi o 100 tys. ton. Również na nielegalnym eksporcie ryb i owoców morza Rosja straciła w ubiegłym roku 700 mln USD. Rządowy program ma radykalnie zmienić tę sytuację.
Nauki o bezpieczeństwie są świeżo powstałą dyscypliną, która nie została jeszcze odpowiednio zdefiniowana przez badaczy. Stałe poszukiwanie rozwiązań dla systemu ochrony bezpieczeństwa państwa skłania do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób ochrona granicy państwowej wpływa na ogólne poczucie bezpieczeństwa. Celem artykułu jest przyjrzenie się roli i miejscu bezpieczeństwa granic w ogólnym definiowaniu systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w naukach o bezpieczeństwie. Aby dokładnie zrozumieć rolę jaką spełnia bezpieczeństwo granic konieczne jest zapoznanie się z głównymi zadaniami z jakimi stykają się służby graniczne. Tym zadaniem jest ujawnianie przestępstw granicznych takich jak nielegalna migracja, fałszerstwa dokumentów przewozowych i wiz, przemyt towarów akcyzowych, handel ludźmi. W artykule dokonano analizy najistotniejszych przestępstw granicznych na podstawie której została zdefiniowana istota bezpieczeństwa granicznego(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono starania Stanów Zjednoczonych w ustaleniu gdzie Saddam Husajn zdeponował pieniądze, które zarobił na przemycie ropy naftowej. Odzyskanie ich nie będzie łatwe. Przeszkodą jest nie tylko trudność w ich zlokalizowaniu ale także brak przepisu nakazującego współpracę państw, w których zostały one zdeponowane.
Proliferacja broni masowego rażenia (BMR) zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego, będących tematem najszerszych dyskusji w erze pozimnowojennej. W niniejszym artykule przeanalizowano współpracę zmierzającą do ograniczenia tego fenomenu podjętą w ramach Unii Europejskiej oraz wpływ kryzysu dotyczącego irańskiego programu atomowego na kształt oraz implementację strategii UE w odniesieniu do BMR. Opierając się na kwerendzie dokumentów UE oraz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, kluczową rolę w kształtowaniu debaty na temat nieproliferacji, odbywającej się na forum Wspólnoty, przyznano dwóm procesom. Pierwszym z nich, wewnętrznym, były negocjacje prowadzące do uchwalenia w 2003 r. europejskiej strategii przeciw proliferacji broni masowego rażenia. Zwrócono przy tym uwagę na promowanie określonych idei i interesów przez wybranych aktorów narodowych oraz przedstawicieli instytucji unijnych. Drugim z procesów, zewnętrznym, była ewolucja roli UE w zabiegach politycznych dotyczących irańskiego programu atomowego. Wspomniany kryzys dyplomatyczny stanowił, do tej pory, największe wyzwanie dla unijnej polityki nieproliferacji. Pozwolił on jednocześnie na udane zaaplikowanie multilateralnych mechanizmów współpracy zawartych we wspomnianej strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu BMR.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na szczególną sytuację geopolityczną i geostrategiczną, położona w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego Macedonia Północna jest celem nielegalnej migracji i znajduje się na skrzyżowaniu szlaków migracyjnych prowadzących z Azji i Afryki do Europy Środkowej i Zachodniej. Poniższy artykuł stara się zatem odpowiedzieć na dwa powiązane ze sobą pytania. Pierwsze pytanie dotyczy geopolitycznych uwarunkowań przebiegu szlaków migracyjnych i ich wpływu na nasilenie przemytu migrantów, natomiast drugie ogniskuje się wo-kół przemytu migrantów dokonywanego przez zorganizowane grupy przestęp-cze. W ujęciu czasowym, badanie objęło okres pandemii COVID-19. Podstawą metodologiczną niniejszego artykułu jest analiza dokumentów politycznych pochodzących z otwartych źródeł. Ponadto, autorzy przeprowadzili wywiady z ponad stoma macedońskimi funkcjonariuszami policji, którzy pracują bezpośrednio na granicy i są zaangażowani w zwalczanie przemytu migrantów, a także pogłębiony wywiad z naczelnikiem Krajowej Jednostki ds. Zwalczania Przemytu Migrantów i Handlu Ludźmi w Macedonii Północnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono współczesne uwarunkowania granicy RP. Przedstawione zostały wybrane zadania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny w tym zakresie. Wskazane zostały wybrane czynniki wpływające negatywnie na obszar funkcjonowania granicy państwa. (abstrakt oryginalny)
Przemyt papierosów stanowi istotną część nielegalnego handlu papierosami w Unii Europejskiej. Najczęściej wskazywaną przyczyną dokonywania przemytu jest znacząca różnica w cenach papierosów, wynikająca z dużego udziału cła i podatków (przede wszystkim podatku akcyzowego) w cenie papierosów. Wielkość tego zjawiska w danym państwie zależy m.in. od położenia geopolitycznego oraz uwarunkowań prawnych, ekonomicznych i społecznych. Polska, uwzględniając jej położenie geopolityczne, jest jednym z państw Unii Europejskiej, w którym przebiegają "szlaki tranzytowe" przemytu papierosów, w tym szlak prowadzący przez wewnętrzną granicę z Litwą. Jednocześnie jest państwem, w którym wskaźniki wykrycia przemytu są wysokie. Istotne znaczenie ma tu przede wszystkim przeprowadzana przez administrację celną kontrola celna oparta na analizie ryzyka, wspierana międzynarodową wymianą informacji, a także współpraca tej administracji z innymi podmiotami na szczeblu krajowym, europejskim i międzynarodowym. Głównym celem artykułu jest identyfikacja rozwiązań prawnych w zakresie kontroli celnej jako podstawowego gwaranta przestrzegania zakazów i ograniczeń w międzynarodowym obrocie towarowym oraz ocena jej wpływu na wskaźniki wykrycia przemytu papierosów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zmiany w taryfie celnej wprowadzone przez KERM, kontyngenty bezcłowe, zmiany w prawie celnym wprowadzone na skutek podpisania przez Polskę układu o stowarzyszeniu między Polską i EWG oraz Polską i krajami EFTA.
Przeanalizowano rynek wyrobów tytoniowych pod kątem producentów, wielkości produkcji i sprzedaży oraz działań marketingowych. Zwrócono uwagę na problemy tej branży związane z podatkami, przemytem.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.