Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 252

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przepływ informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Odwzorowanie podstaw teoretycznych logistyki w przedsiębiorstwie na jego praktyczne zastosowanie w działalności gospodarczej przedstawiono w artykule na przykładzie opisu przebiegu procesów i czynności logistycznych, zachodzących w jednym ze śląskich przedsiębiorstw handlu detalicznego zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii teleinformatycznych spowodował pojawienie się nowych form organizacji przedsiębiorstw. Coraz bardziej złożone i dynamiczne otoczenie powoduje konieczność zdobywania wiedzy, przetwarzania i wykorzystywania coraz większej liczby danych i informacji w coraz krótszym okresie czasu. Wiedza (informacja) i jej jakość są obecnie istotnym czynnikiem konkurencyjności na rynku. (abstrakt oryginalny)
Wiele przypadków i afer związanych z wycofywaniem produktów z rynków ma wiele przyczyn: produkt może być np. niebezpieczny, źle oznakowany i - tym samym - wprowadza konsumenta w błąd, który może mu przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Na wycofywaniu produktów cierpią konsumenci, ale i tracą też przedsiębiorcy, a zwłaszcza ich wizerunek i prestiż firmy. Jak sobie radzić z tym wciąż ogromnym problemem? Prawo wymaga od firm posiadania skutecznego systemu identyfikowalności (ang. traceability), dzięki której można szybko zlokalizować np. wadliwe produkty lub wręcz niebezpieczną żywność, kosmetyki, farmaceutyki i inne towary znajdujące się w obrocie handlowym po to, by je szybko wycofać. Z pomocą w osiągnięciu wyższej efektywności systemów identyfikowalności przychodzą standardy CS1, a konkretnie Clobal Traceability Standard w swojej najnowszej wersji 2 (CTS2). (fragment tekstu)
W publikacji podjęto próbę oszacowania skali zjawiska niezgodności danych opisowych o działce (nieruchomości) w wybranym obrębie ewidencyjnym. W Polsce dane o działkach (nieruchomościach) ujawnione są w dwóch podstawowych rejestrach publicznych, prowadzonych przez organy administracji publicznej. Są nimi Księgi Wieczyste (KW) oraz Ewidencja Gruntów i Budynków (EGiB). Celem Ksiąg Wieczystych jest rejestrowanie praw podmiotów rejestru (osób) do przedmiotów rejestru (nieruchomości). Natomiast istotą prowadzenia Ewidencji Gruntów i Budynków jest gromadzenie danych o położeniu przestrzennym obiektów, geometrii oraz informacji opisowych. Pewien zakres informacji powtarza się w obu rejestrach. Można powiedzieć, że EGiB oraz KW uzupełniają się wzajemnie. Praktyka wykazuje, że funkcjonujący od lat sposób wymiany informacji pomiędzy tymi systemami jest niedoskonały. Geodeta, w swojej pracy, często ma do czynienia z koniecznością wyjaśniania wzajemnych rozbieżności informacji przedmiotowych i podmiotowych, pozyskanych z obu rejestrów, a ustalenie prawdy wiąże się niejednokrotnie z długotrwałymi procedurami sądowo-administracyjnymi. Przypadki te powodują również konflikty lokalne i wpływają niekorzystnie na wszelkie działania inwestycyjne. Wyniki badań mają charakter reprezentatywny jedynie lokalnie (dla ziem byłego zaboru austriackiego). Mogą stanowić bazę do dalszych badań i poszukiwania rozwiązań w celu zapobiegania powtarzania błędnych informacji podmiotowych o nieruchomościach, przy kolejnych działaniach modernizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
5
100%
Autorka zwróciła uwagę na istotną rolę jaka przypada rozwojowi przepływu strumieni informacyjnych o charakterze społeczno-psychologicznym w procesie przemian społeczno-gospodarczych terytoriów (dzielnicy, miasta, regionu). Zdaniem autorki, rozwój danego terytorium zależy od tego, jak zostanie zorganizowany przepływ informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była identyfikacja czynników ryzyka oraz pomiar stopnia ich występowania w procesach przepływu informacji w jednostkach samorządowych, na przykładzie wybranych gmin województwa opolskiego. Dokonano analizy występujących czynników ryzyka w odniesieniu do ośmiu wyodrębnionych procesów realizowanych w wybranych podmiotach badawczych. (abstrakt oryginalny)
Procesy konsolidacji i fuzji zachodzące na świecie wynosiły w minionych latach przeszło bilion USD rocznie. Swym zasięgiem obejmowały większość branż, w tym także ubezpieczeniową. W Europie proces łączenia się firm ubezpieczeniowych uległ przyspieszeniu w ostatnich latach i tak połączyły się: w Anglii General Accident z Provident Mutual, Norwich Union z CU, we Francji AXA z UAP, niemiecki Allianz przejął francuskie AGF, zaś holenderski Aegon amerykańską Provident. Drugim sposobem na konsolidację obok wspomnianego łączenia się, czyli fuzji, jest tworzenie holdingów z innymi ubezpieczycielami lub instytucjami finansowymi, czego przykładem jest Eureko. Odbywa się to dzięki istnieniu swobód w prowadzeniu działalności gospodarczej, w wolnym przepływie kapitału, usług i czynnika ludzkiego.(fragment tekstu)
Grupa Raben wdrożyła standard danych GS1 XML, dzięki któremu zlecenia oraz inne komunikaty magazynowe monitorowane przez firmę mają jednolitą postać. Za sprawą tego rozwiązania Grupa Raben poprawiła zarówno efektywność przepływu informacji, jak również szybkość realizowanych procesów magazynowych. Zastosowanie jednolitego, kanonicznego modelu danych, ułatwia przetwarzanie zleceń magazynowych w systemach WMS Grupy Raben. Umożliwia również przyspieszenie podłączania się nowych klientów i partnerów Grupy.(fragment tekstu)
Artykuł zwraca uwagę na rolę efektywnej komunikacji wewnętrznej w początkowych etapach procesu outsourcingu, w celu kreowania "gotowości do zmian". Przy podejmowaniu decyzji o przekazaniu do realizacji podmiotom zewnętrznym określonych funkcji czy działań znaczenia nabiera przekazywany komunikat. Opierając się na modelu badawczym A. Armenakisa i in. wskazano, iż efektywny komunikat powinien charakteryzować się wiarą w skuteczność podejmowanych działań, poparciem kierownictwa, ukazywać rozbieżności i zasadność podejmowanych działań oraz kłaść nacisk na wskazanie znaczenia tych zmian dla poszczególnych jednostek. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto temat funkcji strategicznej rachunkowości zarządczej w przedsiębiorstwie oraz roli informacyjnej, jaką odgrywa ona w skutecznej realizacji strategii biznesowych. Pokazano główne cechy i podmioty strategicznej rachunkowości zarządczej, a także paradygmaty tej rachunkowości, potwierdzające jej integralność i wskazujące na potrzebę opracowania nowej metodologii rachunkowości. Zaproponowano koncepcyjne podejście do budowy strategicznego systemu rachunkowości w przedsiębiorstwie poprzez tworzenie przepływu informacji w celu wsparcia informacyjnego zarządzania strategicznego. Wskazano, że ze względu na niestabilność i brak spójności otoczenia makroekonomicznego przedsiębiorstwa koncepcja czynników zewnętrznych, ryzyka, niepewności, koncepcja fraktali przestrzennych i czasowych, podejmowania decyzji i prognozowania jest podstawą organizacji systemu strategicznej rachunkowości zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 r. zdefiniowała pojęcie kontroli zarządczej w jednostkach sektora publicznego (JSP) w Polsce. Istnieją jednak wątpliwości, czy nowe przepisy faktycznie zbliżyły systemy kontroli zarządczej (SKZ) w sektorze publicznym do standardów obowiązujących w przedsiębiorstwach. Artykuł bada, w jakim stopniu SKZ wspierają kadrę zarządzającą sektora publicznego w podejmowaniu decyzji oraz jak stymulują wewnętrzny przepływ informacji. Wyniki badania opracowano w oparciu o informacje zebrane w latach 2010-2011 i 2013-2014 łącznie ze 111 JSP. Uzyskane rezultaty uwidoczniły problem ograniczonej skuteczności przepływu informacji menedżerskich w JSP. Zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych przepisów w wielu jednostkach raportowanie dokonań było ograniczone do rocznych podsumowań lub nie istniało w ogóle. Podobnie w prawie co piątym analizowanym przypadku nie istniał przepływ informacji pokontrolnych. Natomiast w drugiej edycji projektu zaobserwowano wiele pozytywnych zmian w zakresie komunikacji wewnętrznej oraz z interesariuszami zewnętrznymi organizacji.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ma na celu przedstawienie narzędzi Business Intelligence jako elementu usprawniającego przepływ informacji w ramach systemu informacji zarządczej oraz jako narzędzie ułatwiające realizację celów systemu zaopatrzenia informacyjnego. W pierwszej części artykułu poruszono kwestie związane ze specyfiką informacji jako zasobu oraz z funkcjonowaniem systemu zaopatrzenia informacyjnego w przedsiębiorstwie. Druga część artykułu, obejmuje charakterystykę systemów Business Intelligence. Trzecia część z kolei dotyczy oddziaływania narzędzi Business Intelligence na realizowane działania w zakresie systemu zaopatrzenia informacyjnego. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Podejście sytuacyjne jest jednym z najmłodszych i wzbudzającym liczne kontrowersje nurtem w zarządzaniu. Jednakże dzięki wyraźnym odniesieniom do teorii złożoności może on stanowić bardzo istotne ujęcie problemu oceny systemu, jego podsystemów oraz przejawianych przez nie interakcji z otoczeniem. Przeniesienie założeń podejścia sytuacyjnego i teorii złożoności na grunt logistyki może oferować wiele korzyści wzbogacających dostępne metody analityczne o precyzyjne sposoby porównywania efektywności opcji charakteryzujących się wysokim multidetermizmem. Celem artykułu jest przybliżenie zakresu zastosowania koncepcji podejścia sytuacyjnego dla analityki w systemach logistycznych. Dla pełniejszego zobrazowania oferowanych możliwości przejawianych przez tą koncepcję zostanie przeprowadzone ogólne porównanie dostępnych współcześnie metod transportu wykorzystywanych w logistyce danych. Będzie to stanowiło bazę dla konkretnej analizy sytuacyjnej w oparciu o przypadek decyzyjny wyboru nośników danych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2008 roku. (fragment tekstu)
Artykuł porusza problematykę controllingu w działalności powtarzalnej oraz projektowej z punktu widzenia ich rozumienia przez autorów krajowych i zagranicznych. Autor dokonuje zestawienia ich punktów widzenia, pokazując cechy wspólne oraz szerokość zakresu pojęciowego tej koncepcji. Przeprowadzone analizy wskazują na ogromne różnice w postrzeganiu tej koncepcji w literaturze przedmiotu. W odróżnieniu od traktowania go jako prostego systemu informacyjnego w zakresie kontroli finansowej, nowoczesne podejście do controllingu utożsamia go z instrumentem systemu zarządzania, na który składa się: planowanie, sterowanie, kontrola oraz analiza i interpretacja uzyskanych informacji. Istotnym celem controllingu jest również scalenie oderwanych od siebie czynności kontrolnych w spójną całość. Co warte podkreślenia, takie podejście charakteryzuje zarówno definicje pochodzące od autorów krajowych, jak i zagranicznych. Pomimo swoistych różnic, każdy z nich podkreśla funkcje planistyczne i kontrolne tej koncepcji, oparte o przepływ informacji o odpowiednim zakresie, nakierowane na wynik przedsiębiorstwa (\ub projektu).(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Information Flow in the Security Management System
75%
Implementation of security objectives is conditioned by fast access to reliable and up-to-date information about processes occurring within the Safety Management Systems. The amount of information and the speed of changes taking place in the environment makes it necessary to introduce a system of information management and channels of their flow not only within the organization, but also in communication with third parties. Proper management of information resources increases the efficiency and effectiveness of SMS functioning. The article presents the possibility of a formalized description of the flow of external and internal information in a well-functioning Railway Operator Safety Management System. Analogous maps can be identified for infrastructure managers, defining key elements of its functioning.(original abstract)
The presented model can certainly be developed. We may consider the possibility that "the last in the row" decision maker does not care much of the prosperity of the led company (the case where "the last in the row decision maker" is also opportunistic). Such set-up of the model should be thoroughly examined. Moreover, the case of trust and reputation can be here deeply looked into. If the mutual trust is present in the organization and this trust is not spoiled by the employees' misbehaviour, many negative decision biases and organizational externalities are unlikely to happen. Such companies (equipped with internal trust) are called dense social capital companies. The analysis of the role of social capital (Coleman, 1988) in organizations and its influence on internal information flows and knowledge sharing is definitely worth carrying out.
Transformacja administracji publicznej w zakresie poprawy realizowanych usług oraz przepływu informacji wymaga współdziałania systemowego, które znacznie podnosi znaczenie e-administracji. Idea e-administracji wymaga przebudowy systemów informatycznych oraz procesów realizowanych przez agendy rządowe. Niezbędne jest również uwzględnienie powiązań wszystkich elementów działania organizacji. Technologią, która w sformalizowanej postaci przedstawia integrację procesów i systemów informatycznych, przez pryzmat aktualnych i przyszłych działań jest architektura korporacyjna(ang. Enterprise Architecture). W celu zbudowania, a następnie efektywnego zarządzania architekturą korporacyjną służą ramy architektury korporacyjnej(ang. Enterprise Architecture Frameworks). Metodami tworzenia ram architektury korporacyjnej są: siatka Zachmana i ujęcie TOGAF. W 2009 roku przeprowadzono w Polsce pierwsze badania ankietowe na temat architektury korporacyjnej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Przemiany struktur gospodarczych w ujęciu systemowym
75%
W niniejszym opracowaniu podjęto problematykę przeobrażeń struktur gospodarczych w kontekście ogólnej teorii systemów (szczególny nacisk położono na dysypatywność, ewolucyjność oraz sieciowość systemu gospodarczego). Celem opracowania jest przedstawienie wybranych zjawisk rzutujących na kształt struktur gospodarczych oraz zaakcentowanie konieczności strukturalnego opisu procesów dynamicznych w gospodarce. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie założeń koncepcji rachunkowości otwartych ksiąg jako instrumentu zapewniającego przepływ informacji zarządczej między współpracującymi podmiotami. Praktyczne zastosowanie założeń tej koncepcji zilustrowane zostanie wynikami badań empirycznych prezentowanymi w literaturze przedmiotu oraz przykładową procedurą wymiany informacji opartą na zasadach rachunkowości otwartych ksiąg. (fragment tekstu)
20
75%
Globalny kryzys finansowy rozpoczął się w połowie 2007 roku, kiedy nastąpił spadek cen nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Pomimo poważnego zasięgu kryzysu musiało minąć kilka miesięcy, aby oficjalnie podano, ze jest to kryzys. Dlaczego w czasach szybkiego przepływu informacji nie jesteśmy w stanie szybko reagować na docierające dane i podejmować akcji korygujących? W artykule przedstawiono rozważania dotyczące możliwych działań w aspekcie wykorzystania zarządzania wiedzą w warunkach kryzysu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.