Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przetrwanie przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Trwanie przedsiębiorstw w Łodzi i Szczecinie - analiza porównawcza
100%
W artykule przedstawiono wyniki analizy porównawczej trwania przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą w Łodzi i Szczecinie (oraz w województwie łódzkim i zachodniopomorskim). Na podstawie wybranych metod analizy przetrwania przedsiębiorstw (analizy wskaźnikowej i analizy trwania) porównana została sytuacja jednostek powstałych w latach 2008-2010. W obliczeniach wykorzystane zostały dane dotyczące 122,3 tys. jednostek zarejestrowanych w REGON w obu województwach (62,7 tys. w województwie łódzkim i 59,6 tys. w województwie zachodniopomorskim). Firmy powstałe w kolejnych latach stanowiły kohorty obserwowane przez maksymalnie 4 lata (kolejno do końca 2011, 2012 i 2013 roku(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie stanowi fragment studiów poświęconych wynikom funduszy zbiorowego inwestowania funkcjonujących w Polsce i traktuje o efekcie przetrwania oraz jego wpływie na rezultaty polskich funduszy inwestycyjnych. Artykuł ma charakter empiryczny, a podzielony jest na trzy części. W pierwszej dokonano przeglądu literatury zagranicznej i krajowej na temat wyników inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych i związanego z nimi efektu przetrwania. W kolejnej części scharakteryzowano próbę badawczą i metodologię badań, a następnie przeprowadzono analizę dotyczącą występowania efektu przetrwania na przykładzie polskich funduszy inwestycyjnych i jego wpływu na ich wyniki inwestycyjne. W ostatniej części przedstawiono wyniki podjętego badania i podsumowano całość. (fragment tekstu)
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy przedsiębiorstwa rodzinne maja większą zdolność do przetrwania należałoby przenieść na inny poziom analiz. Skoro analizy przypadków przynoszą tyle samo dowodów na długowieczność przedsiębiorstw rodzinnych, co dowodów na ich dużą wrażliwość i podatność na zakłócenia, kryzysy i spektakularne upadki, to należałoby podjąć próbę zastosowania bardziej uniwersalnych metod do analiz przeżywalności przedsiębiorstw. W artykule odwołamy się więc do wyników badania retrospektywnego na próbie przedsiębiorstw z województwa małopolskiego. W analizie uwzględnia się jedynie przedsiębiorstwa mikro i małe, co zawęża wprawdzie pole wnioskowania, ale równocześnie pozwala porównywać podmioty, w których siła wpływu właścicielskiego jest istotna. W badaniach wykorzystano modele analizy historii zdarzeń1. Analiza wielowymiarowa z wykorzystaniem semiparametrycznego modelu Coxa poprzedzona została analizą jednowymiarową z wykorzystaniem nieparametrycznych tablic trwania życia Kaplana-Meiera. Celem głównym badań, których analiza i wnioskowanie stanowi treść artykułu, była próba weryfikacji hipotezy o wyższej zdolności przetrwania przedsiębiorstw rodzinnych niż przedsiębiorstwa nierodzinne. (fragment tekstu)
Cel - identyfikacja czynników mających wpływ na przeżywalność nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce. Metodologia badania - postawiono tezę, iż stopień przeżywalności nowo powstałych przedsiębiorstw jest uzależniona w większym stopniu od czynników wewnętrznych niż zewnętrznych. Wśród czynników endogenicznych najistotniejsze są czynniki behawioralne związane z cechami właściciela/zarządzającego oraz dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania. W opracowaniu wykorzystano wyniki badań panelowych publikowanych corocznie przez GUS, obejmujących podstawowe informacje o warunkach powstania i działania oraz perspektywach rozwojowych przedsiębiorstw tworzonych w Polsce. Badania obejmują przedsiębiorstwa powstałe w latach 2003-2013 i aktywne rok po rejestracji działalności gospodarczej. Wynik - przeżywalność nowo powstałych przedsiębiorstw jest rezultatem oddziaływania różnych czynników o charakterze behawioralnym, organizacyjnym i finansowym. Oryginalność/wartość - wykazano silny związek między stopniem przeżywalności nowo powstałych przedsiębiorstw a cechami związanymi z osobą kierującą przedsiębiorstwem. Stopień przeżywalności przedsiębiorstw po pierwszym roku działalności wzrasta wraz ze wzrostem odsetka przedsiębiorstw prowadzonych przez: osoby młode, osoby, dla których tworzone przedsiębiorstwo stanowi pierwszą pracę, oraz osoby legitymujące się wykształceniem średnim lub wyższym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaproponowanie sposobu grupowania powiatów województwa zachodniopomorskiego według modelu trwania firm. Zasadniczym etapem badań było zatem oszacowanie estymatora Kaplana-Meiera oraz zastosowanie testu weryfikującego podobieństwo funkcji przetrwania firm w poszczególnych powiatach. Następny etap badań to budowa tablic trwania firm i analiza funkcji intensywności likwidacji firm w grupach powiatów. Przeprowadzono także analizę współzależności między odsetkiem firm zlikwidowanych w badanym okresie i liczbą podmiotów zarejestrowanych w powiatach. W badaniu wykorzystano dane z rejestru REGON dotyczące firm powstałych w województwie zachodniopomorskim w latach 2009-2011 (21 powiatów). Obserwacja trwała do końca 2013 roku. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Kohortowe tablice trwania przedsiębiorstw w województwie łódzkim
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników kohortowej analizy czasu trwania przedsiębiorstw w woj. łódzkim (w tym w miastach na prawach powiatu: Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach) w latach 2001-2015, przeprowadzonej na podstawie danych rejestru REGON. W opracowaniu zamieszczono wybrane informacje z kohortowych tablic trwania firm w ujęciu rocznym sporządzonych dla przedsiębiorstw powstałych w woj. łódzkim, m.in. ocenę prawdopodobieństwa likwidacji i przetrwania przedsiębiorstw w pierwszym, trzecim i piątym roku działalności oraz ocenę prawdopodobieństwa dotrwania i przetrwania w okresie 0-1, 0-3 i 0-5 lat. Uzyskane wyniki potwierdziły że w każdym z analizowanych okresów występowało duże podobieństwo charakterystyk związanych z czasem trwania przedsiębiorstw w całym woj. łódzkim oraz w Łodzi. Sytuacja przedsiębiorstw z Piotrkowa Trybunalskiego i ze Skierniewic różniła się natomiast pod względem czasu trwania od sytuacji jednostek z Łodzi, szczególnie w przypadku trzeciego roku działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
This paper aimed to present and quantify the impact of significant HRM factors on the survival of SMEs in the V4 countries. In June 2022, researchers conducted a study in the Visegrad Four countries to understand the attitudes of SMEs. The study employed a random sampling method and included 1,398 respondents. The established scientific hypothesis was verified using linear regression modelling at a significance level of ɑ = 5%. The study found a link between specific HR practices and the medium-term survival of SMEs in the Visegrad Four countries. The intensity of this dependence varies across the V4 countries. Czech respondents emphasized the importance of investing in improving the qualification of their employees in the context of firm sustainability. At the same time, Slovak SMEs drew attention to the importance of the existing incentive system for employees. SMEs in Poland strongly and positively perceived the importance of human capital in the company and regular evaluation of employee performance in their attitudes. A somewhat surprising finding is that in Hungary, the individual HRM factors were not statistically significant. The aggregate model for all V4 countries showed the highest intensity of dependence between the defined variables. (original abstract)
Kryzysowa sytuacja gospodarcza zmusza wielu pracodawców do podjęcia radykalnych kroków, które, w ich ocenie, umożliwią przetrwanie przedsiębiorstwa na rynku w trudnym, burzliwym okresie dekoniunktury. Dbanie o kondycję finansową nie może jednak oznaczać podejmowania pochopnych działań, które spowodują odpływ najbardziej wartościowych pracowników, skazując przedsiębiorstwo na "wypłukanie zasobów" niezbędnych do dalszego funkcjonowania i rozwoju. Dlatego tak ważna jest otwarta komunikacja oraz określenie jasnych zasad podejmowanych działań, zwłaszcza w procesie dostosowywania polityki wynagradzania do zmieniającej się sytuacji finansowej firmy. Prezentowane w artykule wyniki badań, z uwagi na małą liczebność badanej próby oraz jej niereprezentatywność, należy traktować wyłącznie jako podstawę do formułowania hipotez badawczych, które zostaną poddane weryfikacji w badaniach na reprezentatywnej próbie pracowników. Mimo pilotażowego charakteru badań wskazują one na ciekawe, w ocenie autorki, tendencje i prawidłowości doświadczane przez pracowników w sferze płacowej polskich przedsiębiorstw w latach światowego kryzysu gospodarczego. Na podstawie przedstawionych wyników badań uzasadnione jest sformułowanie następujących hipotez badawczych: 1) lata 2008-2010 nie przyniosły istotnych zmian w wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników małych i średnich przedsiębiorstw; w znaczącej liczbie przedsiębiorstw zmniejszeniu uległy ruchome, uznaniowe składniki płac. Wzrosło także subiektywnie odczuwane obciążenie pracowników pracą za to samo wynagrodzenie; 2) pracownicy krytycznie wypowiadają się o mocy motywującej swoich wynagrodzeń, jednak w zdecydowanej większości nie podejmują próby zmiany miejsca pracy lub zawodu; 3) spadek liczby i wartości motywatorów finansowych pracownicy bardziej wiążą z wykorzystywaniem przez pracodawcę okazji do obniżania kosztów, niż z realnym zagrożeniem bytu przedsiębiorstwa powiązanym z globalnym kryzysem ekonomicznym; 4) wskazane praktyki płacowe promowane w literaturze nauk o zarządzaniu są stosowane w polskich MŚP bardzo rzadko. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych hipotez. Badania wyraźnie wskazały, że (przynajmniej w sferze deklaracji) istnieje akceptacja pracowników dla większego zróżnicowania wynagrodzeń powiązanego ze zróżnicowaniem kompetencji i wyników pracy. Uwzględnienie motywacyjnego wymiaru płac i stosowanie strumieni środków ukierunkowanych na najbardziej kompetentnych i efektywnych członków zespołu pracowniczego przynosi wiele korzyści całemu przedsiębiorstwu, a zatem także tym "przeciętnym" pracownikom, którzy wprawdzie nie korzystają z przywilejów płacowych, ale mają większe poczucie bezpieczeństwa wynikające z utrzymania zatrudnienia. Równocześnie trzeba podkreślić, że elitaryzm płacowy musi opierać się na bardzo precyzyjnych, konkretnych zasadach, które dotyczą zarówno kryteriów uznania kogoś za najcenniejszego pracownika, jak i wyników, które ten pracownik ma osiągnąć w określonym przedziale czasowym. Wskazuje to na potrzebę rozwijania umiejętności analitycznych i zarządczych pracowników pionów personalnych oraz menedżerów odpowiedzialnych za politykę kadrową, w tym politykę płacową. Od ich profesjonalizmu zależy, czy wynagrodzenia spełnią swoją funkcję motywującą, czy raczej demotywacyjną, zaburzając system społeczny organizacji.
Research background: Enterprises are an important element of the economy, which explains that the analysis of their duration on the market is an important and willingly undertaken research topic. In the case of complex problems like this, considering only one type of event, which ends the duration, is often insufficient for full understanding. Purpose: In this paper there is an analysis of the duration of enterprises on the market, taking into account various reasons for the termination of their business activity as well as their characteristics. Research methodology: A survival analysis can be used to study duration on the market. However, the possibility of considering the waiting time for only one type of event is its important limitation. One solution is to use competing risks. Various competing risks models (naive Kaplan-Meier estimator, subdistribution model, subhazard and cause-specific hazard) are presented and compared with an indication of their advantages and weakness. Results: The competing risks models are estimated to investigate the impact of the causes of an enterprises liquidation on duration distribution. The greatest risk concerns enterprises with a natural person as the owner (regardless of the reason of failure). For each of the competing risks, it is also indicated that there is a section of activity which adversely affects the ability of firms to survive on the market. Novelty: A valuable result is considering the reasons for activity termination in the duration analysis for enterprises from the Mazowieckie Voivodeship. (original abstract)
Celem artykułu jest omówienie sposobu konstrukcji przekrojowych tablic trwania oraz przedstawienie wyników przekrojowej analizy czasu trwania przedsiębiorstw w woj. łódzkim (w tym w miastach na prawach powiatu: Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach) w latach 2001-2015, przeprowadzonej na podstawie danych REGON. Przedstawiono wybrane informacje z przekrojowych tablic trwania firm w ujęciu rocznym, sporządzonych dla przedsiębiorstw zlikwidowanych w woj. łódzkim, m.in. ocenę prawdopodobieństwa likwidacji i przetrwania przedsiębiorstw w pierwszym, trzecim i piątym roku przed likwidacją oraz ocenę prawdopodobieństwa dotrwania i przetrwania w okresie 0-1, 0-3 i 0-5 lat przed likwidacją. Uzyskane wyniki potwierdziły, że w każdym z analizowanych okresów występowało duże podobieństwo charakterystyk związanych z czasem trwania przedsiębiorstw w całym woj. łódzkim oraz w Łodzi. Sytuacja przedsiębiorstw z Piotrkowa Trybunalskiego i ze Skierniewic różniła się pod względem czasu trwania od sytuacji jednostek z Łodzi, szczególnie w przypadku trzeciego roku działalności gospodarczej przed likwidacją. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The aim of the paper is to identify the process of shaping leaders in a transformed Easter European Countries (EEC) like Poland based on the case study in the IT sector. Design/methodology/approach: A research analysis of the world literature on the subject indicates that these issues have yet to be studied from a long-term perspective. In light of the economic system, the author describes the difference and core attributes for emerging leaders. The author uses the case study of the two IT leading companies and their leaders from roots up to final mergers and acquisitions of each other. Findings: The case study shows that in a long-term perspective the key role is played by the founders based on grounded education, experience, embodied entrepreneurship attitudes, ethics, openness for innovations, independence of unclear relations, and mission are crucial to developing with success the company. Research limitations/implications: The research covers only case studies so that it could be extrapolated to prominent players in specific sectors for companies with the activity of more than ten or even 20 years on the market. Practical implications: The research could be used for training or teaching courses related to MBA, postgraduates, or management program study. Based on the review, the other companies can measure the risk with new potential countries in their early stage of new free markets. The leadership model could be duplicated so that marker analysts and decision-makers could conduct an in-depth study about the leaders in certain countries. The in-depth collaborations should have a long-term perspective with a clear and correct leader and/or founder. The students should consider working in companies with solid leadership ethics to build their prospectus careers. Social implications: The public organization and authorities should cooperate and take a donation from ethical companies and leaders. Hiding support from ethical leaders/founders could be taken without obligations. Donations do not mean even PR. Originality/value: This review emphasizes that becoming a leader means possessing skills that should be shaped during education and even socialization. Leaders could cover their unethical behavior or incompetence to became a manager, but it would provide a huge, postponed on time disaster for the company. The paper is addressed to all potential and present leaders, including students, during their study.(original abstract)
This article discusses the determinants of the survival of new companies, with particular emphasis on their sources of financing. We have analysed the impact of experience in the same focal industry, of having a competitive advantage and intellectual property rights (patents and trademarks) and of debt financing on the probability of a start-up's survival, using a logit model based on the Kauffman Firm Survey (KFS) database data covering 4,928 American companies which operated from 2004 to 2011. Additionally, we can demonstrate that start-ups that use debt financing have a better chance of staying in business. Factors such as intellectual capital and competitive advantage are also positively correlated with the prospects for start-up survival. (original abstract)
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę identyfikacji i oceny wartości kreowanych przez przedsiębiorstwa handlowe nabywcom materiałów budowlanych oraz udowodnienia, iż klienci są podstawowym źródłem wartości przedsiębiorstwa. W artykule postanowiono zweryfikować następujące hipotezy badawcze: 1. można przypuszczać, iż nabywcy nabywają kompleksowe wartości, które pozwalają im zaspokajać indywidualne i zróżnicowane potrzeby; 2. zakłada się, że tworzenie wartości dla klienta jest celem podstawowym warunkującym przetrwanie przedsiębiorstwa. Podstawą weryfikacji hipotez były badania empiryczne. Zastosowano metodę badań sondażowych z wykorzystaniem technik wywiadu kwestionariuszowego. W wyniku przeprowadzonych badań udowodniono, iż strategie kreujące wartości dla klienta stanowią kluczowy element budowy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Wyniki przeprowadzonych analiz pozwoliły dodatkowo na identyfikację podstawowych wartości dla klientów kreowane przez kanał DIY oraz udowodnienie, iż klienci (konsumenci) są podstawowym źródłem wartości przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, iż skuteczność i efektywność działań przekładających się na wartość przedsiębiorstwa musi być współcześnie silnie osadzona na procesie zarządzania wartością klientów przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
An administrative fine is a monetary penalty that may be imposed by a supervisory authoritity as an administrative punishment. Such a fine adversely interferes in the cash flow generation of the company in question. The fine can be described as an investment carrying opportunity costs with no economic returns. However, according to the judgment of the Constitutional Court of the Czech Republic Pl. ÚS 3/02 of 13 August 2002 it is submitted that the fine cannot be imposed in such an amount that would ultimately be liquidating for the sanctioned entrepreneur. The as-sessment of whether the specific amount of the fine imposed represents such an intensive inter-ference with the entrepreneur's property that his business activity becomes pointless (i.e., in the long run only for the payment of a fine) is elaborated in this article. Based on a case study from the Czech Republic, this article deals with an example of a suitable methodological procedure, on the basis of which it is possible to evaluate the impact of a specific amount of fine imposed on the property of a sanctioned entrepreneur and assess ex ante whether (i) continuity of his busi-ness will be interrupted in the future, i.e., when, as a result of the payment of the fine, he even-tually goes bankrupt in the form of insolvency or over-indebtedness and / or (ii) his business ac-tivity will only serve to pay the fine and thus become "pointless". The presented economic narra-tive and methodology are relevant for policy makers and, particularly, for supervisory authorities imposing the fines or assessing the requests for remission. (original abstract)
15
Content available remote Modele trwania firm w województwie zachodniopomorskim według grup sekcji PKD
63%
W artykule zaprezentowane zostały wyniki analizy kohortowej. Kohorty stanowią firmy danej sekcji PKD powstałe w województwie zachodniopomorskim w latach 2009-2011 (rejestr REGON). Obserwacja trwała do końca 2013 roku (59587 firm). Analizie poddano 13 sekcji spośród 21. Pominięto sekcje o stosunkowo małej liczbie podmiotów powstających i likwidowanych. Do wyznaczenia modeli trwania firm według sekcji wykorzystano estymator Kaplana-Meiera (model nieparametryczny). Metoda ta jest stosowana przy założeniu występowania obserwacji cenzurowanych. W odróżnieniu od tablic trwania, nie wymaga ona arbitralnego grupowania czasu obserwacji w przedziały klasowe. Firmy zlikwidowane do końca 2013 roku przyjęto jako obserwacje pełne a pozostałe jako cenzurowane (firmy, które przetrwały poza okres obserwacji). Za pomocą testu Gehana zweryfikowano hipotezę o podobieństwie tych modeli. Jest to test nieparametryczny - nieznany jest rozkład czasu trwania. Na tej podstawie wyznaczono grupy sekcji o podobnych modelach trwania. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że własności statystyczne estymatora Kaplana-Meiera są dobre a wyniki testu rzetelne tylko w przypadku dużych prób. Efektem analizy jest podział sekcji na osiem grup. Wśród nich są trzy grupy wieloelementowe i aż pięć grup jednoelementowych. Świadczy to o indywidualnym przebiegu procesu trwania firm dla wielu sekcji PKD. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wpływ systemów zarządzania jakością na konkurencyjność przedsiębiorstw
63%
Po przystąpieniu do Unii Europejskiej Polska stała się częścią jednolitego rynku, będącego miejscem silnej konkurencji w wyścigu o pozyskanie klienta, który oczekuje wyrobów i usług na wysokim i stabilnym poziomie jakości. Wysoka jakość produktów oraz prawidłowa organizacja procesów zapewniają przedsiębiorstwu długotrwałą przewagę konkurencyjną. Przetrwanie przedsiębiorstwa, wytwarzanie wyrobów satysfakcjonujących konsumentów i zajęcie dogodnego miejsca na rynku wymagają jednak jednoczesnego podejmowania różnych działań. Należy do nich z pewnością zarządzanie jakością. (...) Celem artykułu jest określenie przesłanek wdrożenia i certyfikacji systemów zarządzania jakością w polskich przedsiębiorstwach, także ograniczeń będących efektem normalizacji procesów oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy jakość sygnowana certyfikatami wpływa na podniesienie konkurencyjności firm. (fragment tekstu)
W analizie trwania przedsiębiorstw oprócz podstawowych funkcji charakterystycznych, tj.: funkcji gęstości - prawdopodobieństwa likwidacji przedsiębiorstwa; dystrybuanty - prawdopodobieństwa dotrwania przedsiębiorstwa; funkcji przetrwania - prawdopodobieństwa przetrwania przedsiębiorstwa oraz funkcji hazardu - intensywności likwidacji przedsiębiorstwa, szacować można parametry rozkładu czasu trwania i warunkowego rozkładu czasu trwania przedsiębiorstw. W artykule przedstawione zostały zagadnienia teoretyczne i praktyczne wyznaczania: mediany czasu trwania przedsiębiorstw (czasu półtrwania) oraz mediany dalszego czasu trwania przedsiębiorstw. Rozważania zilustrowane zostały obliczeniami wyżej wymienionych miar dla kolejnych kohort przedsiębiorstw powstałych (w tym zlikwidowanych) w województwie łódzkim w latach 2001-2015(abstrakt oryginalny)
W globalnym świecie najważniejszym sposobem na przetrwanie przedsiębiorstwa w konkurencyjnym środowisku jest wykorzystywanie jakości jako kluczowej strategii. Wszystkie jednostki, które mają silne strategie jakościowe, są zdolne do funkcjonowania w konkurencyjnej rzeczywistości. Obecnie wiele firm promuje jakość jako centralną wartość dla klienta i rozważa ją jako krytyczny czynnik sukcesu w osiągnięciu konkurencyjności. Wartość, którą klienci cenią sobie najbardziej, to wypadkowa poziomu jakości, poziomu obsługi i wysokości kosztów. Sukcesy międzynarodowych korporacji zależą od ich sukcesów we wdrażaniu i stosowaniu rachunku kosztów jakości, którego głównym celem jest zwiększenie efektywności działania jednostki. Poprawa efektywności jest najważniejszym źródłem wzrostu zysku oraz osiągnięcia celu, którym jest wzrost wartości przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
19
63%
The objective of this work is to analyze and define leadership theories that identify a family business facing problems of competition and economic and political forces that have led the leader to make decisions to incorporate the traditional fishing and tourism activity to organizational change, which support them in subsistence and local development. The methodology is a case study with techniques of bibliographic analysis of leadership theories, data collection through interviews. The results argue that a transformational leadership with assertiveness leads a family company to subsist on a necessary organizational change, in accordance with the actions carried out by local and state governments that have the purpose of modernizing and presenting the population with an alternative to leisure. In conclusion, we identify that leadership theories give us tools to understand the behavior of a leader when making decisions that directly affect the family business, to solve the changes that occur in it. (original abstract)
W artykule dokonano identyfikacji i analizy przyczyn kryzysów występujących w mikro- i małych przedsiębiorstwach oraz ich wpływu na przetrwanie i rozwój tych organizacji. Analizę przeprowadzono na podstawie danych mikro- i małych firm, które stanowią ważną siłę napędową całej gospodarki. Badania zostały przeprowadzone na przykładzie trzech przedsiębiorstw i przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym dokonano diagnozy faz i kryzysów pojawiających się w rozwoju organizacji zgodnie z modelem L.E. Greinera z zastosowaniem arkuszu Leparda. Etap drugi polegał na przeprowadzeniu wywiadu, podczas którego właściciele - przedsiębiorcy odpowiedzieli na pytania kwestionariuszowe dotyczące przyczyn kryzysu i jego wpływu na rozwój ich przedsiębiorstw. Badane małe przedsiębiorstwa znajdują się w dwóch pierwszych fazach modelu L.E. Greinera, a pojawiające się kryzysy przezwyciężają poprzez delegowanie uprawnień i współpracę. Pojawiające się w analizowanych przedsiębiorstwach kryzysy są źródłem zmian i prowadzą do ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.