Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przychody przedsiębiorstw
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zmieniające się warunki gospodarowania, a w szczególności postępująca globalizacja, wpłynęły na modyfikację funkcji i celu prowadzenia rachunkowości, w tym na sposób identyfikowania, pomiaru i ujawniania kosztów w sprawozdaniu finansowym. Ewolucja sposobu prezentacji informacji o kosztach i przychodach przejawia się m.in. w zmienionym MSR 1, zgodnie z którym jednostka gospodarcza ma możliwość wyboru sposobu prezentacji informacji o całkowitych dochodach. Artykuł prezentuje zasady identyfikacji kategorii kosztów i przychodów oraz ich ujawniania w sprawozdaniu finansowym.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Płynność finansowa a wielkość spółdzielni mleczarskich
100%
Cel - W opracowaniu przedstawiono zależność między wskaźnikami płynności finansowej a wielkością spółdzielni mleczarskich, określoną na podstawie wartości przychodów ze sprzedaży i funduszu własnego. Metodologia badania - Badania przeprowadzono w spółdzielniach mleczarskich, które podlegały obowiązkowemu badaniu i ogłaszaniu sprawozdań finansowych w Monitorze Spółdzielczym B. Okres badawczy obejmował lata 2010-2012. Wynik - W spółdzielniach mleczarskich poziom płynności finansowej wzrastał wraz ze zwiększeniem wartości przychodów ze sprzedaży oraz funduszu własnego. Wskazuje to na podejście konserwatywne zarządzających spółdzielniami mleczarskimi do utrzymania płynności finansowej, co może świadczyć o minimalizacji ryzyka prowadzonej działalności. Oryginalność/wartość - W opracowaniu podjęto próbę określenia relacji zachodzących między wartością osiąganych przychodów ze sprzedaży oraz posiadanego funduszu własnego a utrzymywanym przez zarządzających spółdzielniami mleczarskimi poziomem płynności finansowej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem niniejszego opracowania jest analiza struktury przychodów banków notowanych na GPW w Warszawie na tle sektora bankowego w kontekście zmian stóp procentowych wynikających z realizacji celów polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Metodologia badania - Badaniu poddano sprawozdania finansowe banków giełdowych za lata 2011-2014, czyli okres, w którym RPP podejmowała decyzje o sukcesywnym obniżaniu poziomu stóp procentowych. Dodatkowo analizie poddano zagregowane dane dla całego sektora bankowego oraz dane na temat zmian stóp procentowych NBP. Analizie poddano zarówno wartości nominalne, jak i strukturę oraz dynamikę wybranych parametrów finansowych. Wynik - Analiza sprawozdań finansowych wskazała, iż spadek poziomu stóp procentowych bezpośrednio wpływa na wartość przychodów osiąganych przez sektor bankowy. Ponadto spadający poziom przychodów idzie w parze ze zmianą ich struktury. Obniżenie poziomu stóp procentowych skutkowało wzrostem znaczenia przychodów z tytułu opłat i prowizji kosztem przychodów z tytułu odsetek. Oryginalność/wartość - Przeprowadzona analiza wskazuje aktualne trendy w sektorze bankowym oraz wpływ badanych parametrów na zmiany polityki produktowej banków i sytuację klientów. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest ocena skali rozbieżności między Międzynarodowym Standardem Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) 15 a polskimi rozwiązaniami, które obowiązują (lub wkrótce będą obowiązywać) w obszarze ujmowania i pomiaru przychodów ze sprzedaży. Metodyka/podejście badawcze: W artykule zastosowano metody analizy literatury przedmiotu oraz aktów prawnych, w tym głównie ustawy o rachunkowości, Krajowych Standardów Rachunkowości (KSR), a także właściwych MSR i MSSF. Wyniki: Przeprowadzone badania dowodzą, że przepisy polskie dotyczące przychodów, oceniane na tle międzynarodowym, tworzą dwa segmenty. Pierwszy z nich to KSR nr 15 - w relacji do MSSF 15 zawiera regulacje generalnie zbieżne, zwłaszcza w kwestiach ogólnych zasad rozpoznawania przychodów oraz metodyki pomiaru przychodów ujmowanych w określonym momencie. Na drugi segment składają się: ustawa o rachunkowości oraz KSR nr 3, tworzone na podstawie nieaktualnych już MSR 18 i MSR 11, a dotyczące rozpoznawania przychodów w miarę upływu czasu. Praktyczne implikacje: Artykuł wskazuje na rozbieżności między regulacjami polskimi i międzynarodowymi w zakresie ujmowania i pomiaru przychodów, co może być ważne dla przedsiębiorstw zmieniających podstawę przygotowania sprawozdania finansowego z ustawy o rachunkowości na MSSF. Oryginalność: Artykuł jest pierwszym opracowaniem, w którym dokonano oceny stopnia zgodności polskich i międzynarodowych przepisów w obszarze ujmowania i pomiaru przychodów ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono model skierowanych liczb rozmytych, który pozbawiony jest niedoskonałości wcześniejszych modeli liczb rozmytych. Działania arytmetyczne w modelu OFN wykonywane są w sposób analogiczny do działań na liczbach rzeczywistych. Ponadto liczby rzeczywiste stanowią szczególny przypadek skierowanych liczb rozmytych. Zaprezentowano również przykład użycia OFN do opisu przychodu i kosztu całkowitego przedsiębiorstwa. Liczby te pozwalają na jednoczesną prezentację większej ilość informacji i łatwe ich przetwarzanie. Sprawia to, że skierowane liczby rozmyte mogą się okazać niezwykle użytecznym narzędziem w modelowaniu ekonomicznym. (abstrakt oryginalny)
This study attempts to examine whether the family control has an impact on the relationship between earnings management and future performance. We also will assess whether the auditor has the important role in family firms. The total sample in this study has covered 918 firm-years or observations. We suggest that the average value of the future performance of family-based firms is better than the one of non-family firms. We also show that accrual earnings management in Indonesia is more opportunistic than efficiency. Finally, bigger auditor firms which selected by family firms have the positive effect on future performance.(original abstract)
W artykule dokonano przeglądu różnic i podobieństw między mikrofirmami i małymi przedsiębiorstwami a przedsiębiorstwami średnimi w relacjach obciążeń kredytami i pożyczkami oraz opodatkowaniem w stosunku do przychodów ze sprzedaży. Zróżnicowane kształtowanie się powyższych relacji pozwoliło na sformułowanie ogólnego wniosku, że mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa mogą reagować inaczej lub z innym nasileniem niż średnie przedsiębiorstwa na zmiany w dostępności i cenie kredytów i pożyczek, a także na zmiany w regulacjach podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wyników analizy wielkości przychodów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem rentowności obrotu brutto i netto analizowanych podmiotów gospodarczych. Materiał źródłowy dotyczy lat 2002-2007 i został opracowany na podstawie informacji pozyskanych z raportów publikowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Analiza zostanie przeprowadzona przy zastosowaniu metody analizy opisowej i tabelarycznej. (fragment tekstu)
9
Content available remote Analiza różnic między wynikiem rachunkowym a podatkowym
84%
|
|
nr 3(45)
103-118
Księgowy wynik finansowy najczęściej różni się od wyniku podatkowego, a co za tym idzie księgowy podatek dochodowy nie jest taki sam jak wysokość bieżącego zobowiązania podatkowego. Wynika to z prawa podatkowego, które inaczej niż prawo bilansowe interpretuje zdarzenia zachodzące w przedsiębiorstwie. W artykule skoncentrowano się na charakterystyce w szczególności metod ustalania wyniku podatkowego, przedstawieniu określenia przychodów według prawa podatkowego oraz pokazanie różnic trwałych i przejściowych pomiędzy wynikiem rachunkowym a podatkowym. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena sytuacji finansowej oraz płynności finansowej przedsiębiorstw rolniczych w Polsce. Badania dotyczyły przedsiębiorstw uczestniczących w "Rankingu 300" organizowanym przez zespół pracowników Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego (IERIGŻ-PIB) od połowy lat 90. XX wieku. Na podstawie opublikowanych przez IERIGŻ-PIB danych przygotowano bazę danych, wybierając do badania przedsiębiorstwa z czołówki (50 przedsiębiorstw, co stanowi 17. percentyl) i z końcówki zestawienia (50 przedsiębiorstw, co dało 83. percentyl) "Rankingu 300". Takie badanie ma na celu sprawdzenie czy przedsiębiorstwa z czołówki oraz końcówki zestawienia różnią się w uzyskiwanych wynikach finansowych (w ostatnich latach, w rankingu są usystematyzowane według wskaźnika syntetycznego). Do oceny sytuacji finansowej wybrano poziom przychodów, wskaźnik pokrycia aktywów kapitałem własnym oraz poziom pokrycia zobowiązań nadwyżką finansową. Aby ocenić płynność finansową zastosowano wskaźniki płynności bieżącej, płynności szybkiej oraz zdolności do generowania gotówki operacyjnej. Obliczenia wykonano w programie Statistica 10 oraz Excel. (fragment tekstu)
Financial liquidity is one of the most important economic categories in the functioning of the company. There are many methods of assessment of the company in this field, ranging from ratio analysis, to advanced models of financial flows. In this paper was presented econometric model of financial income, which was used to analyze the liquidity of the three construction companies. This analysis was made on the background of methods indicator.(original abstract)
Przedstawiono mechanizm realizacji wpływów pieniężnych małego przedsiębiorstwa, jako rezultat przychodów ze sprzedaży, które są następstwem wykonanej produkcji gotowej. Narzędziem analizy był model ekonometryczny, oparty na 130 obserwacjach miesięcznych z przedsiębiorstwa GR działającego w branży poligraficzno-wydawniczej.
|
|
nr 6
30-35
Kwestia kosztów uzyskania przychodów przysługujących twórcom była przedmiotem licznych wyroków i głosów doktryny - a począwszy od nowelizacji, która weszła w życie z dniem 1.01.2013 r., również obiektem krytyki wielu środowisk związanych z szeroko rozumianą działalnością intelektualną, których uprawnienie do korzystania z 50% kosztów od tego dnia zostało ograniczone do połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Nowelizacja ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. - z 27.10.2017 r. z jednej strony wyszła naprzeciw oczekiwaniom wielu grup zawodowych, podwyższając limit do kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, z drugiej jednak strony ugodziła w interesy tych twórców, którzy po noweli całkowicie utracili możliwość korzystania z dobrodziejstwa 50% zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. O wadliwości tych rozwiązań świadczy konieczność kolejnej noweli, którą Sejm uchwalił 10.05.2018 r. Celem poniższych rozważań jest zbadanie poprawności rozwiązań prawnych w zakresie opodatkowania twórców. (abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 142
148-157
|Celem arytkułu jest ocena wpływu polityki kredytu handlowego stosowanej przez małe przedsiębiorstwa na ich przychody ze sprzedaży towarów i usług. W badaniach przyjęto tezę, iż oddziaływanie instrumentów polityki udzielania kredytu handlowego na wartość przychodów ze sprzedaży jest zróżnicowana w grupie małych przedsiębiorstw. Estymilacji dokonano na postawie wyników 231 mikroprzedsiębiorstw oraz 137 małych przedsiębiorstw zatrudniających powyżej dziewięciu osób, uzyskanych w toku badania ankietowego.Populację celu stanowiły przedsiębiorstwa w Polsce z regionu Pomorza Środkowego. Objęto nim dane przedsiębiorstw dotyczące 2005 roku. Kryterium wielkości ustalono agodnie z definicją zawartą w ustawie o swobodzie działąlności gospodarczej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zaprezentowanie oceny sytuacji finansowej branży gastronomicznej z perspektywy przedsiębiorców z uwzględnieniem profilu działalności lokali gastronomicznych. W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań syndykatowych przeprowadzonych w grupie 600 firm z sektora gastronomicznego, a także prognozy przygotowane na podstawie danych rynkowych z wykorzystaniem wybranych metod statystycznych. Z przeprowadzonych badań wynika, iż menadżerowie lokali gastronomicznych sceptycznie oceniali sytuację w branży, a największą stabilnością ekonomiczną cechowały się restauracje hotelowe oraz lokale o ugruntowanej pozycji na rynku. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu a wyniki finansowe przedsiębiorstw
84%
Odpowiedzialność społeczna to filozofia prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem kwestii społecznych i środowiskowych. Obok wskazywanych korzyści z bycia społecznie zaangażowanym w literaturze przedmiotu prezentowane są także poglądy podważające zasadność koncentrowania się przez przedsiębiorstwo na celach innych niż biznesowe. Prowadzony dyskurs nie pozwolił dotychczas na jednoznaczne stwierdzenie, że ten dodatkowy wysiłek jest (lub nie) dla przedsiębiorstwa opłacalny ekonomicznie. Mając na uwadze powyższe, w artykule w pierwszej kolejności przedstawiono syntezę badań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w kontekście realizacji celów biznesowych przedsiębiorstw. Następnie zaprezentowano wyniki badań własnych dotyczących wydatków na CSR oraz podjęto próbę zweryfikowania istnienia zależności pomiędzy wydatkami na CSR a rentownością przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest rozpoznanie zależności zachodzących między poziomem przychodów ze sprzedaży a sytuacją finansową przedsiębiorstw rolniczych. Badania przeprowadzono w zbiorowości dużych przedsiębiorstw rolniczych w latach 2004-2012. Analizowane przedsiębiorstwa rolnicze charakteryzowały się wysoką dynamiką przychodów ze sprzedaży, a także wysokim poziomem płynności finansowej i rentowności. W ujęciu dochód-ryzyko przychody ze sprzedaży w niskim stopniu różnicowały efektywność działalności przedsiębiorstw rolniczych. We wszystkich wyodrębnionych grupach przedsiębiorstw odnotowano zbliżone wielkości wskaźników płynności finansowej i rentowności.(abstrakt oryginalny)
|
|
52
|
nr 1
71-81
Działalność gospodarcza każdego podmiotu wymaga podejmowania decyzji dotyczących tego, w jaki sposób angażować posiadane zasoby, aby maksymalizować swoje korzyści. Jedną ze strategii w tym zakresie jest dywersyfikacja źródeł przychodu. W artykule dokonano analizy, w jakim rozmiarze wybrane spółki przemysłowe, notowane na polskim rynku giełdowym, angażują swoje środki w długo- i krótkoterminowe aktywa finansowe. Analiza obejmuje lata 2010-2014. Uzyskane wyniki wskazują na to, że przedsiębiorstwa stosują w omawianym zakresie odmienne strategie, a zaangażowanie niektórych z nich w aktywa finansowe jest istotne z punktu widzenia rozmiaru ich aktywów. (abstrakt oryginalny)
Skarb Państwa może uzyskiwać dwojakiego rodzaju korzyści z tytułu posiadania akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych. W pierwszym przypadku będą to przychody ze sprzedaży akcji bądź udziałów w procesie prywatyzacji. W wyniku przekształceń własnościowych prywatyzowane spółki otrzymują dostęp do kapitału i nowych technologii, zmianie ulega forma organizacji rynku na bardziej konkurencyjną oraz, dzięki strategicznemu inwestorowi, poprawia się efektywność zarządzania przedsiębiorstwem. Przeciwnicy prywatyzacji utrzymują, iż państwo kontrolując spółki powinno realizować przychody z dywidend i zamienić jednorazowy przychód z prywatyzacji na długoterminowy przepływ z zysków przeznaczonych do podziału w przyszłości. Z pewnością z dyskusji nad modelowym rozwiązaniem wyłączone powinny być spółki o strategicznym znaczeniu z punktu widzenia interesu publicznego (sektor obronny, część sektora energetycznego). Długoterminowa realizacja polityki przychodów z dywidend obarczona jest ryzykiem, iż spółka z udziałem państwa może w okresach dekoniunktury nie osiągać zaplanowanych wyników lub wręcz ponosić straty, co znacznie utrudni realizację planu przychodów z tego tytułu. (abstrakt oryginalny)
Dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych i wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, jednym z podstawowych problemów, z jakimi zmagają się oni obecnie jest prawidłowe zamknięcie tego roku i przygotowanie zeznań podatkowych. Dla dokonania takiego zamknięcia niezbędne jest właściwe ujęcie w czasie zdarzeń mających wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. Oczywiście chodzi o zdarzenia kreujące podstawę opodatkowania z pozarolniczej działalności gospodarczej. W artykule zajmę się identyfikacją przychodu dla celów podatku dochodowego.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.