Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 23

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public buildings
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Osoby niepełnosprawne ruchowo stanowią wykluczoną grupę społeczną w Polsce. Głównym powodem wykluczenia jest zdolność do samodzielnego poruszania się takich osób, a w konsekwencji ich samodzielność. Wyniki badań prezentowane w artykule dotyczą przystosowania budynków urzędów miast i gmin, a także obszaru wokół tych budynków, do poruszania się osób niepełnosprawnych. W przeprowadzonym badaniu były reprezentowane wszystkie typy gmin - gminy wiejskie, miejskie oraz wiejsko-miejskie. Autorki zaznaczają, że wyniki badań nie potwierdziły, iż określony typ gmin jest lepiej przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych ruchowo. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy podano podstawowe parametry materiałowe dla tafli szklanych wykonywanych zszyb typu Float, szyb hartowanych ESG i pół-hartowanych TVG. Omówiono też zagadnienia technologiczne związane z użytkowaniem przeszkleń na obiektach użyteczności publicznej. Odniesiono się do stosowania dodatkowej obróbki termicznej przeszkleń pozwalającej na eliminowanie wtrąceń tlenku niklu, który w procesie użytkowanie, procesie starzenia płyt szklanych powoduje samoczynne pękanie szyb. Dalsza część pracy poświęcona została przedstawieniu uproszczonej metody wyznaczania właściwej grubości tafli szklanych w elementach ustroju fasadowego. Omówiono zasady inżynierskiego podejścia do określenia grubości tafli szklanych opartych na czterech, trzech i dwóch krawędziach nieprzesuwnych - podparcia przegubowe. W pracy podano również graniczne wartości ugięć których nie należy przekraczać przy projektowaniu i realizowaniu obiektów. Ostatnia część referatu zawiera odniesienie do analizy pakietów dwuszybowych z określeniem rozdziału obciążenia prostopadłego do przeszklenia (działanie ciśnieniem wiatru na fasadę) na taflę zewnętrzną i wewnętrzną szyby. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawiono propozycję klasyfikacji warunków miejskich. Wyszczególniono warunki występujące na budowie w warunkach miejskich utrudniające realizację obiektu. Przeanalizowania każdy z omówionych czynników pod kątem istotności jego wpływu na harmonogram budowy, a co za tym idzie - możliwego opóźnienia wykonywanych prac lub pojawieniu się nieoczekiwanych kosztów w sytuacji, w której nie bierze się wymienionych wyżej czynników pod uwagę przy prognozowaniu czasu trwania budowy. Sporządzono dwa harmonogramy budowy, z których jeden uwzględniał wpływ najbardziej istotnych czynników utrudniających realizację, a występujących w warunkach miejskich. Porównanie długości ścieżki krytycznej wyżej wspomnianych harmonogramów pozwoliło odpowiedzieć na pytanie, które z analizowanych czynników utrudniających realizację - a występujących w warunkach miejskich - wpływa najbardziej na wydłużenie czasu trwania budowy. Celowym jest podjęcie dalszych badań - na innych placach budów - w celu weryfikacji tez przedstawionych w niniejszej pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano oceny barier architektonicznych, z jakimi mają do czynienia osoby niepełnosprawne, które korzystają z usług, jakie świadczą im urzędy miejskie w województwie śląskim. W opracowaniu postawiono dwie hipotezy badawcze: 1) że rodzaj niepełnosprawności ma istotny wpływ na ocenę barier architektonicznych w urzędach miejskich przez klienta niepełnosprawnego oraz 2) że wiek osoby niepełnosprawnej ma wpływ na ocenę barier architektonicznych w urzędach miejskich. Weryfikacji hipotez dokonano na podstawie analizy badań własnych przeprowadzonych wśród osób niepełnosprawnych. (abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł określając wybrane aspekty problematyki niepełnosprawności porusza jednocześnie zagadnienia związane z trudnościami, jakie zdarza się napotykać osobom niepełnosprawnym - w zależności od stopnia ich upośledzenia, egzystując pośród osób w pełni sprawnych. W przedmiotowej analizie zwrócono szczególną uwagę na budynki użyteczności publicznej tj.: urzędy, czy placówki życia kulturalnego wskazując pragmatyczne rozwiązania umożliwiające zastosowanie w mieszkaniach osób prywatnych cierpiących z powodu niepełnosprawności. Ponadto przedstawiono także wybrane aspekty dotyczące oddziaływania turystyki w omawianym zakresie wskazując również na podstawowe regulacje prawne, których celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym pomocy w zależności od ich indywidualnych potrzeb. (fragment tekstu)
Istotne obniżenie temperatury w budynkach o niestałym przebywaniu ludzi może być bardzo efektywnym i mało kosztownym sposobem poprawy efektywności energetycznej budynków. W godzinach nieobecności ludzi wystarczy wyłączyć instalację grzewczą. W tym czasie nastąpi kontrolowany powolny spadek temperatury w pomieszczeniach. Przed pojawieniem się w pomieszczeniach ludzi należy ponownie włączyć instalację (ewentualnie z nadmiarem mocy) w celu zapewnienia szybkiego wzrostu temperatury. Metoda jest znana od dawna, jednak na drodze jej powszechnego zastosowania stoi kilka przyczyn. Po pierwsze, brakuje jakiegokolwiek teoretycznego uzasadnienia i metody obliczeń tego sposobu oszczędzania. Po drugie, omawiana metoda jest często mylona z regulacją według krzywych grzania. Trzecią przyczyną jest błędne przekonanie, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu może przyczynić się do niekorzystnej zmiany rozkładu temperatur w przegrodach zewnętrznych. To mogłoby doprowadzić do ich zawilgocenia i skutkowałoby zjawiskami występowania pleśni, grzybów itd. Badania eksperymentalne autorów miały na celu udowodnienie, że niestacjonarne sterowanie klimatem wewnętrznym w ograniczonym czasie (najdłużej kilkadziesiąt godzin podczas weekendu) nie może przyczynić się do istotnych zmian rozkładu temperatury w przegrodzie budowlanej. Program badawczy przewidywał zastosowanie dwustopniowej metody niestacjonarnego sterowania klimatem wewnętrznym. Godzinę przed odejściem ludzi z pracy (20:00) instalacja grzewcza była wyłączana. Zaobserwowany spadek temperatury w pomieszczeniach był na tyle mały, iż nie było konieczności rozpoczęcia etapu nagrzania z wyprzedzeniem, a instalację grzewczą włączano po rozpoczęciu dnia pracy. Udowodniono, że pomimo całkowitego wyłączenia instalacji grzewczej w pomieszczeniu, na powierzchni i wewnątrz warstwy nośnej konstrukcji budowlanej nie następuje poważna zmiana temperatury. Całość nocnych wahań temperatury zewnętrznej "przyjmuje" na siebie warstwa styropianu, co jest jej właściwym zadaniem technologicznym. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanej pracy pokazano uproszczony sposób analizy pakietu dwu-szybowego, podpartego liniowo na czterech krawędziach ściany słupowo - ryglowej. W referacie podano sposób podejścia do rozłożenia obciążenia zewnętrznego na płyty szklane zespolonej tafli szklanej. Pokazano sposób wyznaczenia metodą współczynnikową wartości naprężeń w środkowej części tafli szyb i wyznaczenia wartości ich ugięć. W dalszej części referatu podano informację o sposobie podejścia do wyznaczania stanów SGN i SGU dla klejonych tafli przeszkleń. Odniesiono się do parametrów szkła VSG przy stosowaniu tzw. grubości zredukowanej i rzeczywistych grubości tafli szyb w tafli laminowanej. (abstrakt oryginalny)
Zasada wolności budowlanej jest ograniczona poprzez dwie prawne formy reglamentacji zabezpieczające interes publiczny oraz interesy osób trzecich. Obok robót budowlanych objętych reglamentacją, występują również roboty budowlane nieobjęte żadną formą reglamentacji oraz prace niebędące w ogóle robotami budowlanymi. Artykuł przedstawia problematykę prowadzenia prac wykończeniowych w budynkach biurowych realizowanych w systemie deweloperskim, w tym zwłaszcza możliwość ich kwalifikacji jako "przebudowy". W oparciu o analizę orzecznictwa sądów administracyjnych wykazano, że prace wykończeniowe mogą być realizowane bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, pod warunkiem że inwestor zorganizuje proces budowlany i komercjalizację w taki sposób, że prace te nie będą miały wpływu na parametry funkcjonalne i techniczne budynków biurowych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Planowanie sieci szpitali : historia pewnej inicjatywy
75%
W 2006 r. Państwowy Zakład Higieny (PZH)2 na zlecenie Ministerstwa Zdrowia przygotował opracowanie pt. Wskaźniki do projektu tworzenia sieci szpitali z elementami analizy sytuacji demograficznej i stanu zdrowia ludności autorstwa B. Wojtyniaka, P. Goryńskiego i K. Kuszewskiego. Wyniki analizy stanowiły podstawę przedstawienia koncepcji tworzenia sieci szpitali w celu osiągnięcia trwałej poprawy w alokacji środków inwestycyjnych w sektorze zdrowotnym. Opracowanie uznano za niezbędne do przygotowywanego w tamtym okresie projektu ustawy "o sieci szpitali", który jednak nie znalazł poparcia w komisji sejmowej.(fragment tekstu)
10
Content available remote Współczesne tendencje kształtowania architektury przedszkolnej w Europie
75%
Współczesna architektura przedszkolna powinna odpowiadać na aktualne i przyszłościowe potrzeby wszystkich użytkowników, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb głównego użytkownika - dziecka. Celem badawczym było wykazanie nowych tendencji kształtowania architektury przedszkolnej. Zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, case study oraz metodę intuicyjną opartą na osobistych doświadczeniach projektowych autorki. Studium przypadku pozwoliło na wyciągnięcie wniosków - tendencje formalne, funkcjonalno-przestrzenne i prośrodowiskowe kształtowania architektury przedszkolnej w Europie są zbliżone, z uwzględnieniem lokalnych kontekstów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Współczesne tendencje kształtowania architektury przedszkolnej w Polsce
75%
Celem badawczym było wykazanie nowych tendencji kształtowania architektury przedszkolnej w Polsce. Zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, case study oraz metodę intuicyjną opartą na osobistych doświadczeniach projektowych autorki. Studium przypadku pozwoliło na wyciągnięcie wniosków - tendencje formalne, funkcjonalno-przestrzenne i prośrodowiskowe kształtowania architektury przedszkolnej są zbliżone, z uwzględnieniem lokalnych kontekstów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań nad opracowaniem metody przeprowadzania audytu dostępności w budynkach użyteczności publicznej. Metoda przybiera formę tabeli diagnostycznej z autorską listą kontrolną oraz zalecenia, co do sposobu opisu wyników audytu. Zakres oceny obejmuje różne typy niepełnosprawności i dotyczy takich aspektów dostępności, jak: mobilność, orientacja, dostępność do informacji oraz bezpieczeństwo. Obok opisu metody przedstawiono przykłady praktycznego zastosowania, potwierdzając tym samym poprawność przyjętych założeń oraz przydatność metody w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Cel pracy: W artykule przedstawiono aktualne poglądy dotyczące architektury obiektów ochrony zdrowia i jej wpływu na jakość usług medycznych, szczególnie w zakresie lecznictwa psychiatrycznego. Metodyka: Dokonano przeglądu literatury z zakresu analizowanego tematu. Przedstawiono aktualne dane zwarte w Evidence Base Design (EBD). Wnioski: W organizacji ochrony zdrowia należy wziąć pod uwagę wpływ architektury obiektów na jakość usługi medycznej. Korzyści z zastosowania EBD przekładają się na zaprojektowanie przyjaznego terapeutycznego środowiska, jak również mają wymiar ekonomiczny. Skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu, zmniejszenie liczby zakażeń wewnątrzszpitalnych, a także podniesienie efektywności pracy personelu i redukcja błędów znacząco obniżają koszty funkcjonowania jednostki medycznej. (abstrakt oryginalny)
Zestawienie pojęć modernizmu i funkcjonalizmu w architekturze, z terminem dekoracja i ornament wnosi do dyskusji o architekturze przełomu lat 20. i 30. XX w. pewien rys sprzeczności. Architektura tego czasu stanowi dla współczesnego odbiorcy zbiór obiektów charakteryzujących się ascetyczną estetyką brył, geometryczną grą pozbawionych dekoracji płaszczyzn, ramowych konstrukcji wnętrza o zmiennych parametrach przestrzennych, negację historycznych odniesień. Taka charakterystyka wynika z realizacji w architekturze czysto utylitarnych zadań, przy zmniejszeniu roli, a nawet negowaniu dekoracji. W ocalałej po drugiej wojnie światowej architektonicznej wizjosferze Wrocławia istnieją dwa obiekty, które stały się przykładem alternatywnego projektowania przez ich twórców modernistyczno-funkcjonalnej ascezy. Są to monumentalny gmach dawnego Prezydium Policji przy Podwalu, proj. Rudolfa Fernholza (1928) i budynek dawnego Urzędu Poczty Rzeszy przy ul. Zygmunta Krasińskiego, proj. Lothara Neumanna (1929). W artykule zajmę się dziełem Fernholza - obecną siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji. Jest to gmach użyteczności publicznej zaprojektowany w duchu funkcjonalizmu, który swą dyspozycją przestrzenną spełnia do dziś warunki sprawnej "maszyny obsługi sfery publicznej". Zdecydowanie różną estetykę reprezentuje natomiast dekoracja elewacji tego budynku, zaprzeczająca tezom o ascezie modernistycznej architektury. Licowane klinkierową cegłą elewacje wykonane w technice ceramicznych flizów, kształtek i terakotowych modułów, stanowią unikalny zespół zachowanych dekoracji. Kolory flizów i kształtek oraz terakotowe plakiety elewacji były specjalnie komponowane w cegielni w Nowogrodźcu koło Bolesławca. W artykule poddano analizie, pod kątem kompozycji kolorystycznej elewacji i jej detalu , kompletnie zachowaną elewację obecnego gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji. Plastyka muru może stać się także problemem terminologicznym w kontekście dokumentacji konserwatorskich. (abstrakt oryginalny)
The aim of this study was to assess the reliability of two on-site sewage treatment facilities (BCT S-12 and TJ EP-4) serving two school buildings located in rural communes in Małopolska region. The reliability was determined using Weibull reliability method. The research was conducted for 24 months and it involved the collection and analysis of 48 samples of raw and treated sewage from each facility. The analyses included organic and biogenic pollution, i.e. BOD5, COD, and total nitrogen. Reliability assessment revealed the following effectiveness for BCT S-12 facility: 77% for BOD5, 96% for COD and 25% for total nitrogen. For TJ EP-4 facility, the effectiveness was 81%, 88% and 72% for BOD5, COD and total nitrogen, respectively. Both facilities used the activated sludge process and experienced periodic disturbances in the treatment flow that resulted in reduced sewage treatment efficiency. Considering the above, the processes of nitrification and denitrification in the biological reactor should be streamlined to provide more effective removal of organic and nitrogen-based compounds in the investigated facilities.(original abstract)
W artykule przedstawiona została analiza empiryczna wskaźnika jakim jest Ślad węglowy. Obiektem poddanym badaniom jest Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. W analizie uwzględniono pośrednie i bezpośrednie źródła emisji gazów cieplarnianych, które łączą się z eksploatacją budynku. W pracy dokonano także porównania danych dla wspomnianego budynku z dwoma innymi instytucjami. Analiza dotyczy roku 2013, jednak przeprowadzono również obliczenia dla lat 2011 i 2012. W podsumowaniu, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz metodą termowizji, zidentyfikowano i podano działania, które mogą być wprowadzone w celu zwiększenia efektywności energetycznej budynku Wydziału. (abstrakt oryginalny)
Zgodnie z dyrektywami unijnymi zachodzi potrzeba realizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej w technologiach o najmniejszym zużyciu energii związanej z ich użytkowaniem. Docelowo przewiduje się budowę tzw. domów pasywnych. Projekty i eksperymentalne budynki pasywne są już realizowane. Artykuł traktuje o tym, w jaki sposób ubezpieczyć budynki pasywne i co należy wziąć przy tym pod uwagę. Opracowanie składa się z czterech części. W pierwszych trzech punktach przedstawiono ogólną charakterystykę parametrów budynków pasywnych, w czwartym zaś opisano parametry ubezpieczeniowe, przedmiot, zakres, sumę ubezpieczeniową, składkę i likwidację szkód. Artykuł zapoczątkowuje dyskusję na temat ubezpieczania domów pasywnych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote An Analysis of Maintenance Schedules for Public Facilities
63%
We present a flexible, formal framework for maintenance scheduling for public facilities. Key features of the model include an accelerating deterioration scheme, a general utility measure, and real estate market effects in the salvage function. The model is rich enough to capture a range of stylistic scenarios pertaining to public facilities while remaining simple enough to allow formal analysis of the optimal maintenance schedule. Based on our analysis, we draw a phase diagram that classifies the generic behavior of the optimal solution. We illustrate our analysis in numerical examples that highlight essential trade-offs and the time dependence of the facility maintenance problem. Under simplifying assumptions, we also derive the basics of an exact solution. (original abstract)
19
Content available remote Bariery architektoniczne a bezpieczna edukacja osób niepełnosprawnych
63%
Problem niepełnosprawności jest coraz bardziej widoczny w mediach oraz codziennych aspektach życia. Coraz częściej budynki użyteczności publicznej są wyposażone w pochylnie oraz podnośniki, dostosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komunikacja miejska staję się coraz bardziej dostępna, rynek pracy jest bardziej otwarty. Pomimo znacznego postępu, niestety jednak nadal na każdym kroku istnieją bariery, które stawiają niepełnosprawność, jako poważne wyzwanie dla całego społeczeństwa. Wiele obszarów egzystencji społecznej jest nadal mało dostępna dla osób niepełnosprawnych, które pomimo barier technicznych, muszą walczyć z uprzedzeniami wobec swojej osoby. Dzieci niepełnosprawne w świetle prawa mogą uczęszczać do szkoły ogólnodostępnej, niestety w większości przypadków, szkoła taka jest dla nich niedostępna. Placówki edukacyjne w większości przypadku są budynkami zbudowanymi przed rokiem 1994, rzadko otoczenie zewnętrzne jest dostosowywane dla osób niepełnosprawnych, brak podstawowych podjazdów oraz bezpiecznych dróżek, nie wspominając o przestrzeni wewnętrznej, wszechobecne schody oraz wąskie korytarze, stają się przeszkodą nie do pokonania. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie rozwiązań techniczno-organizacyjnych, likwidujących bariery architektoniczne, a których wdrożenie ułatwia osobom niepełnosprawnym dostęp do budynku oraz korzystanie z usług oferowanych przez placówkę edukacyjną. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzono długotrwałe pomiary zużyć energii elektrycznej i wody w wybranej szkole. Stwierdzono, że sama świadomość monitorowania obiektu powoduje znaczne zmniejszenie liczby stanów nieuzasadnionego zużycia czynników energetycznych. Oszczędność tego zużycia jest największa w pierwszym roku monitorowania. W kolejnych latach efekt ten ulega zmniejszeniu w sposób zbliżony do kolejnych wyrazów postępu geometrycznego o ilorazie mniejszym od jedności. W pracy przedstawiono wyniki analiz przeprowadzonych pomiarów dobowego zużycia wody i energii elektrycznej w kolejnych latach jego monitorowania (cztery lat dla energii elektrycznej i pięciu dla wody). Przeprowadzono próbę jakościowe i ilościowego uogólnienia uzyskanych wyników.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.