Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public goods theory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem rozważań jest analiza znaczenia oraz adekwatności teorii dóbr publicznych do wyjaśniania oraz wzmacniania dobrobytu społecznego w kontekście równoważonego rozwoju. Wymiar społeczny zrównoważonego rozwoju autorka czyni głównym tłem swoich rozważań, a w tym kontekście podejmuje próbę poszukiwania możliwości poszerzenia teoretycznej analizy tego wymiaru. W artykule podjęto rozważania na temat implikacji teorii dóbr publicznych dla uzupełnienia luki w analizie społecznego wymiaru rozwoju zrównoważonego oraz klasycznej teorii dóbr publicznych, analizując jej normatywne i pozytywne ujęcie oraz wskazując na istotną rolę globalnych dóbr publicznych w podnoszeniu jakości życia. (abstrakt oryginalny)
Makovi (2019) has traveled a long distance, all the way from his 20-yard line to his opponent's 5-yard line. But, he needs a little push to score a goal. The present essay is our attempt to provide that for him in terms of public goods, externalities, and laissez faire capitalism. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie wielofunkcyjności znaczenia ziemi rolniczej. Do opracowania podjętego problemu badawczego wykorzystano metodę monograficzną. Na podstawie krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu potwierdzono, że ziemia rolnicza jest szczególnym do-brem, posiadającym cechy zarówno dóbr prywatnych, jak i publicznych. Ziemia rolnicza jest szczególnym przykładem dobra publicznego. Na przykładzie ziemi, potwierdzono pogląd, że klasyfikacja dóbr na czyste rynkowe i publiczne jest nadmiernym uproszczeniem. Ważne miejsce zajmują tzw. dobra mieszane (w tym merytoryczne), które są efektem oddziaływania sił rynkowych, interesów grupowych i państwa. Te dobra, którym przypisuje się pozytywne efekty zewnętrzne lub szczególną wartość dla społeczeństwa są przez państwo,lub ugrupowania gospodarcze wspierane (np. przez określone instrumenty wspólnej polityki rolnej). Szczególne znaczenie ziemi rolniczej jako zasobu o cechach zarówno dóbr rynkowych, jak i publicznych wynika nie tylko z jej specyficznych cech, lecz także wiąże się z faktem, że jest ona miejscem realizacji celu publicznego. Ziemia rolnicza pełni wiele ważnych funkcji, istotnych nie tylko dla producentów rolnych, stanowiąc podstawowy czynnik produkcji w rolnictwie, lecz także dla całego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kwestia definicji dóbr publicznych
100%
"Teoria ekonomii zajmuje się przede wszystkim dobrami prywatnymi. [...] Istnieje jednak wiele dóbr, których nie można zaliczyć do tej kategorii (Wilkin, 2005, p. 159). W związku z powyższym współczesna polska myśl ekonomiczna zwróciła się w kierunku teorii publicznego wyboru. Aby jednak objaśnić teorię, należy rozpocząć od silnych podstaw, czyli między innymi od definicji, która w przypadku dóbr publicznych pozostaje nadal niejednokrotnie mylnie rozumiana. Często dobrom publicznym przypisuje się jako charakterystyczne również cechy, które - owszem - mogą występować, ale nie są nieodłącznym wynikiem publiczności dóbr. Mowa tu między innymi o problemie przypisania praw własności tymże dobrom. Stąd ten artykuł ma za zadanie odświeżyć aspekt definicji dóbr publicznych. (fragmenty tekstu)
Terminem dobra publiczne określa się zarówno dobra wolne, dostarczane przez naturę (powietrze, woda i inne zasoby środowiska naturalnego), jak i dobra będące efektem działalności gospodarczej człowieka. W artykule zaprezentowano wybrane koncepcje analityczne dotyczące kwestii szczególnego charakteru tych dóbr oraz konsekwencji tych właściwości dla problemu ich podaży.
Przedstawiono klasyfikację dóbr i przykład skutków występowania dóbr publicznych (np. drogi) w transporcie.
7
Content available remote Agricultural Land in the Context of the Theory of Public Goods - Critical Analysis
100%
Głównym celem artykułu jest przedstawianie krytycznego stanowiska wobec zastosowania koncepcji dóbr publicznych do ziemi i rolnictwa. Omówione zostały podstawowe regulacje prawne kształtujące ustrój rolny w Polsce oraz ocena zasadności interwencji podejmowanych przez państwo na rynku ziemi w świetle teorii austriackiej szkoły ekonomii. Według kryteriów stosowanych w teorii dóbr publicznych ziemia rolnicza jest typowym dobrem prywatnym. Dyskusyjna jest natomiast kwestia takich dóbr integralnie z ziemią związanych jak krajobraz rolniczy i jakość środowiska naturalnego. Przeciwko interwencji państwa przemawiają takie względy jak: brak możliwości obiektywnej identyfikacji potrzeb społecznych, polityczny i redystrybucyjny charakter interwencjonizmu państwowego, istnienie rynkowych mechanizmów finansowania dóbr publicznych. (abstrakt oryginalny)
Kategoria dóbr publicznych jest jednym z fundamentalnych elementów koncepcji zawodności rynku i jednocześnie jednym z argumentów uzasadniających interwencję ze strony państwa. Zwolennicy tego podejścia podkreślają specyfikę ziemi i jej duże znaczenie w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Celem artykułu jest przedstawianie krytycznego stanowiska wobec koncepcji ziemi rolniczej jako dobra publicznego. Przyjęto założenie, że teoria dóbr publicznych jako naukowe uzasadnienie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie, w tym również na rynku ziemi rolniczej, ma dużo bardziej polemiczny charakter, niż jest to przedstawiane w głównym nurcie badań. Jako alternatywne podejście do badania kwestii ziemi rolniczej zaprezentowane zostało stanowisko austriackiej szkoły ekonomii. Praca ma charakter teoretyczny. W analizie wykorzystano wnioskowanie dedukcyjne i logikę w postaci werbalnej. Przeprowadzona analiza problemu wskazała, że według kryteriów stosowanych w teorii dóbr publicznych ziemia rolnicza jest typowym dobrem prywatnym. Dyskusyjna jest natomiast kwestia takich dóbr integralnie z ziemią związanych, jak krajobraz rolniczy i jakość środowiska naturalnego. Jednak specyfika tych dóbr nie musi prowadzić do wniosku, że interwencja państwa jest konieczna. Przeciwko interwencji państwa przemawiają takie względy, jak: brak możliwości obiektywnej identyfikacji potrzeb społecznych, polityczny i redystrybucyjny charakter interwencjonizmu państwowego, istnienie rynkowych mechanizmów finansowania dóbr publicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest usystematyzowanie wiedzy dotyczącej globalnych dóbr publicznych, w tym przede wszystkim katalogu tych dóbr oraz podmiotów odpowiedzialnych za ich dostarczanie. Autor stawia tezę, iż niektóre z dóbr uznano zbyt pochopnie za globalne dobra publiczne, inne natomiast, choć nie są, powinny być za takie uznane ze względu na charakter potrzeb, które zaspokajają. Obecne instytucje nie sąw stanie efektywnie ich dystrybuować. (fragment artykułu)
10
Content available remote Teoria dóbr publicznych a paradygmat ekonomii sektora publicznego
84%
Artykuł jest poświęcony analizie teorii dóbr publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem dyskursu toczącego się wokół możliwości zmiany istniejącego aktualnie paradygmatu ekonomii sektora publicznego. Opracowanie zostało podzielone na pięć części: istota dóbr publicznych, problem pasażera na gapę – czy ekonomiści są etycznymi nihilistami, efektywne państwo jako dobro publiczne, normatywna i pozytywna teoria dóbr publicznych, ekonomia sektora publicznego. (fragm. oryg. streszcz.)
Zakres artykułu obejmuje przegląd wybranych teorii powstawania organizacji pozarządowych w strukturach gospodarki rynkowej, ogranicza się do koncepcji związanych z pierwszą grupą teorii ekonomicznych trzeciego sektora. (fragment tekstu)
12
Content available remote Czy dobra publiczne są naprawdę publiczne?
84%
Coraz więcej faktów wskazuje na to, że kryzys finansowy, jaki rozpoczął się latem 2008 r., jest kryzysem interwencjonizmu, czyli zaangażowania rządu (państwa) w kierowanie gospodarką. Fundamentem ekonomicznym interwencjonizmu jest teoria dóbr publicznych, oparta na przekonaniu, że rynek (sektor prywatny) jest zawodny, stąd konieczna jest jego polityczna korekta bądź substytucja. W artykule, krytykując takie podejście, oparto się na teorii znanej jako austriacka szkoła ekonomiczna (ASE), z której m.in. wynika, że założenia teorii dóbr publicznych są mało precyzyjne; mają charakter uznaniowy; są zależne od nienaukowych sądów etycznych. Na przykładzie głównych dóbr publicznych (edukacja, produkcja bezpieczeństwa, obrona narodowa) wykazano, że chociaż rynek (sektor prywatny) bywa zawodny, tworzenie alternatywnego dla niego sektora państwowego jest mniej efektywne. W artykule posłużono się metodą analityczną, budując argumenty na podstawie aksjomatów ludzkiego działania i wolnego wyboru, będące fundamentem teorii ASE. Niniejszy artykuł jest teoretycznym punktem wyjścia dla pracy badawczej, w której porównaniu poddana zostanie efektywność działania trzech podobnych przedsięwzięć wykonywanych w trzech różnych sektorach: państwowym, spółdzielczym oraz prywatnym. Autor uważa, że koncepcja państwa opiekuńczego, opartego na zastępowaniu sektora prywatnego (i rynku) gospodarką państwową, powinna zostać poddana gruntownej rewizji. Opieranie rozwoju gospodarczego na regulacjach i dyrektywach politycznych jest złudzeniem, które może spowodować spadek standardu życia.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest zjawisko prywatyzacji w gospodarce polskiej na tle interesu ogólnospołecznego. Autor przedstawia poglądy różnych ekonomistów na interes społeczny, właściwie rozumianą rolę państwa w gospodarce, konieczność prowadzenia zbiorowych negocjacji dla ułatwienia koniecznych procesów reformowania gospodarki - w tym prywatyzacji.
14
84%
Pionierskie i prekursorskie rozważania J. Locke'a czynią go protoplastą liberalizmu i klasykiem idei nowoczesnej państwowości. Zaproponowany przez niego podział władzy opierał się na trzech głównych filarach: władzy ustawodawczej, wykonawczej i federacyjnej. Niekwestionowany fundament intelektualny liberalizmu stanowią rozważania J. Locke'a zawarte w opublikowanym w 1690 roku dziele pt. Dwa traktaty o rządzie. Pierwszy z nich jest polemiką z absolutyzmem, drugi natomiast stanowi zwarte kompendium zasad klasycznego liberalizmu. Celem podjętych w artykule rozważań jest przedstawienie wkładu myśli ekonomicznej J. Locke'a w rozwój teorii dóbr publicznych i zrównoważonego rozwoju. (fragment tekstu)
15
Content available remote Zawodność rynku jako fundament teorii dóbr publicznych
84%
W sytuacjach kryzysowych, takich jakie mają miejsce od 10 - 12 lat, ekonomiści, praktycy od finansów i biznesu szukają odpowiedzi na pytanie: co spowodowało załamanie się sił rozwoju. Im głębszy jest kryzys, tym ma być ona prostsza. Kozłem ofiarnym najczęściej staje się rynek; bezduszny twór, który jednym sprzyja, innych doprowadza do bankructwa; wywołuje drożyznę i jest winny marnotrawstwa. Nie dość, że zmusza do ciężkiej pracy, to na dodatek jest źródłem niesprawiedliwego podziału zysków. Ta "niewidzialna ręka" ujawnia najgorsze ludzkie instynkty: chciwość, zawiść, gwałt. Gołym okiem widać, mówią uczeni, że rynek jest niedoskonały. Jak temu mankamentowi przeciwdziałać? Najlepiej poprzez: regulacje, kontrole, a nawet zastąpienie rynkowego automatyzmu gospodarką planową czy kolektywną. Kto ma to robić? Rząd, państwo, politycy. Pomysłodawcy tych rozwiązań zapominają jednak, że politycy nie tylko sami są ułomni, lecz na dodatek, poszukując korzyści osobistych, stają się źródłem strat dla milionów, zwykłych ludzi. Lekarstwo jest groźniejsze od choroby, którą ma leczyć. (abstrakt oryginalny)
Dzięki dokonaniom ekonomicznej teorii regulacji, sfalsyfikowano część zbyt optymistycznych czy też raczej zbyt upraszczających rzeczywistość założeń, na podstawie których sformułowana została teoria regulacji oparta na interesie publicznym. Jednakże również modele ekonomicznej teorii regulacji nie opisują całego spektrum działań, jakie w ramach pogoni za rentą podejmują maksymalizujący zysk uczestnicy rynku - zainteresowani są oni bowiem nie tylko wykorzystaniem przyjętych instytucji dla własnych, partykularnych celów, lecz również demontażem istniejącego porządku instytucjonalnego w korzystnym dla nich zakresie. Skoro bowiem uczestnicy rynku maksymalizują zysk, a maksymalizowanie zysku oznacza pogoń za rentą, zaś pogoń za rentą oznacza ucieczkę od sankcji, a więc osłabianie systemu instytucjonalnego, to dążenie do osłabienia czy też demontażu istniejącego systemu instytucji wpisane jest w istotę ekonomicznej aktywności uczestników rynku. Fakt ten, jak się wydaje, dodatkowo usprawiedliwia postulat włączenia w zakres badań nad problemami wyboru publicznego (w tym zwłaszcza pogoni z rentą) również zjawiska ucieczki od sankcji. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są różne aspekty interwencjonizmu państwa w gospodarce. Autor przedstawia pojęcie i istotę interwencjonizmu, teorię "public choice", doktrynalne przesłanki ingerencji państwa i jej aspekt polityczny.
Artykuł zawiera teoretyczne rozważania nad istotą publicznego charakteru przestrzeni miejskiej. Autor zajmuje się m.in. wyjaśnieniem dóbr fakultatywnych i niefakultatywnych oraz analizuje związek między dobrami fakultatywnymi a kosztami, jakie mogą ponosić konsumenci przy ich pozyskiwaniu. Wskazuje na elastyczność struktur zagospodarowania przestrzennego. Podkreśla także rolę jakości przestrzeni publicznej w zarządzaniu rozwojem miast.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.