Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public ownership
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wartość publiczna jest stosunkowo nowym pojęciem i znajduje zastosowanie głównie w zarządzaniu publicznym. Co więcej, stanowi podstawę dla rodzącego się nowego paradygmatu zarządzania publicznego. Niemniej koncepcja jest na tyle atrakcyjna, że znajduje przełożenie także na sferę działalności biznesowej, co zostało przedstawione w niniejszym opracowaniu. W artykule przybliżono zagadnienie wpływu działalności sektora prywatnego na wartość publiczną. Artykuł ma charakter przeglądowy. Jego celem jest wskazanie, czy i w jakim kontekście można wykorzystać koncepcję wartości publicznej w teorii i praktyce działalności przedsiębiorstw. Rozważania oparto na literaturze polskiej i światowej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Quasi-Public Real Estate Within the City of Wrocław
75%
The study undertakes the subject of public shopping centers in Wrocław as representative of quasipublic space. Public space should enable public discussion, whereas the public events organized in malls have little to do with public debate. The users of shopping centers are usually consumers or business entities whose main goal is to improve the quality of their lives. Public space should be available without any additional permission to use it. It should also be freely accessible and provide the opportunity for various people to congregate-this is seen as a positive feature of space that is worth visiting. Public space should also promote the notion of public property and encourage its users to express and exchange opinions. Contemporary malls serve as an attempt at providing a replacement for public space. The study aims to represent the scale of shopping centers operating within the space of the city of Wrocław, the area they occupy and the economic consequences they entail for small entrepreneurs operating in the region where they exist. (original abstract)
Tematyka artykułu skupia się na problematyce obywatelskiego sprawstwa (agency) w polskim systemie społeczno-kulturowym. Została podjęta próba wskazania ograniczeń i możliwości podmiotowego działania różnych aktorów społecznych (indywidualnych i zbiorowych, w tym przedstawicieli elit ideologicznych i powiązanych z nimi grup interesu) w obrębie rzeczywistości, którą określa się historycznie jako społeczeństwo obywatelskie oraz otwarta sfera publiczna. Przedstawiona została metodologia badań uwarunkowań strukturalno-kulturowych oraz osadzonych w ich kontekście działań wybranych podmiotów społecznych. Podstawę teoretyczno-metodologiczną analiz stanowiły założenia teorii morfo-genetycznej Margaret Archer.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Własność w poglądach przedstawicieli socjalizmu utopijnego
75%
Jednym z filarów liberalnego porządku ekonomiczno-społecznego jest dominacja własności prywatnej, przy czym liberałowie zwracają uwagę na wyjątkową rolę kapitału w procesie produkcji (w procesie pomnażania rzeczy/ bogactwa). Jednak do problemu własności prywatnej (w tym własności środków produkcji) nie można podchodzić w sposób bezkrytyczny (idealistyczny), bowiem rodzi ona zarówno pozytywne, jak i negatywne następstwa w sensie ekonomiczno-społecznym. Liberałowie, podkreślając pozytywne skutki płynące z własności prywatnej, minimalizowali jej negatywne następstwa. Odmienne stanowisko prezentowali przedstawiciele socjalizmu utopijnego. Skupiali oni swą uwagę przede wszystkim na negatywnych następstwach własności prywatnej i dlatego opowiadali się nie tylko za jej upowszechnieniem/ uspołecznieniem (ograniczeniem prawa prywatnej własności środków produkcji), ale także za alternatywnymi koncepcjami porządku społeczno-ekonomicznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono argumenty pzrytaczane przez współczesne szkoły ekonomii, uzasadniajace ekonomiczny sens prywatyzacji. Argumenty te najwyraźniej przytaczane są przez teorię praw własności i teorię wyboru publicznego.
Celem rozważań tej części opracowania jest porównanie sposobu ochrony własności w krajach Ameryki Łacińskiej. W pierwszej części zostaną omówione wybrane, często charakterystyczne dla danego państwa zagadnienia dotyczące przesłanek istniejącego porządku własnościowego, jak również istotne problemy związane z ochroną własności. W dalszej części przedstawiona zostanie analiza porównawcza oceny ochrony praw własności tych państw oparta na wskaźnikach ochrony praw własności autorstwa Heritage Foundation oraz Fraser Institu- te, ocenie praw własności i ochrony własności intelektualnej dokonanej przez World Economic Forum oraz bardziej precyzyjnej ocenie ochrony własności intelektualnej i materialnej na podstawie International Property Rights Index publikowanego przez Property Right Alliance oraz Americans for Tax Reform Foundations(fragment tekstu)
8
63%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie problemów, jakie niesie za sobą konieczny do spełnienia przy rejestracji wymóg graficznej przedstawialności znaków towarowych. w artykule kwestia ta została rozpatrzona w oparciu o prawo Unii Europejskiej oraz o regulacje polskie (Ustawę z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej). Zostały przywołane konkretne przykłady z orzecznictwa związane z rejestracją znaków zapachowych, dźwiękowych, kolorów i hologramów. w związku z implementacją Dyrektywy 2015/2436 opisana została konieczność redefinicji wymogu graficznej przedstawialności w związku z usunięciem tego kryterium oraz konsekwencje wprowadzanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem opracowania było wykazanie potrzeby szerszej dyskusji nad rolą i zakresem własności państwowej w Polsce. Brak takiej dyskusji odczuwa się w Polsce już od wielu lat. W opracowaniu przedstawiono główne kierunki usprawnienia funkcjonowania własności państwowej w Polsce w oparciu o standardy OECD, a równocześnie zarysowano możliwości (i zagrożenia) związane z wprowadzeniem instytucji "złotej akcji". (abstrakt oryginalny)
Wskazano na stan, kierunki rozwoju, możliwości i sposoby poprawy zarządzania rybactwem śródlądowym w Polsce. Większość krajowych wód śródlądowych to wody publiczne. Do celów rybackich są one dzielone na obwody rybackie. Poza wyjątkami, użytkownicy rybaccy obwodów wyłaniani są w drodze konkursów. Użytkownik obwodu zobowiązany jest do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej, zgodnie z operatem rybackim. Wskazano na zbyt rozbudowaną administrację rybacką w kraju i możliwości jej usprawnienia. Zasoby ryb w obwodach rybackich eksploatowane są zarówno przez niewielką grupę rybaków zawodowych, jak i szeroką rzeszę wędkarzy. O ile informacje obejmujące podstawowe dane dotyczące odłowów, zarybień i innych zabiegów w rybactwie komercyjnym należy uznać za wystarczające, to brak informacji w zakresie presji i odłowów wędkarskich stanowi największą przeszkodę w realizacji racjonalnej gospodarki rybackiej. Przygotowanie powszechnego i obligatoryjnego systemu pozyskiwania danych wędkarskich powinno stanowić priorytet administracji wodnej, reprezentującej właściciela publicznych wód śródlądowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest ocena wpływu subwencji rolniczych na sposób funkcjonowania gospodarstw rolnych. Postawiona w pracy hipoteza badawcza zakłada, że obecny sposób subwencjonowania rolnictwa pozwala na osiąganie renty politycznej z tytułu użytkowania ziemi. Badaniami objęto beneficjentów programu rolnośrodowiskowego (PR), ponieważ w tej grupie rolników środki finansowe otrzymywane w ramach subwencji rolniczych są najwyższe. Badania terenowe przeprowadzono w okresie sierpień-grudzień 2011 roku wśród 588 rolników, czyli 8,5% ogółu beneficjentów realizujących zobowiązania rolnośrodowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła teoretyczne podstawy polityki antymonopolowej i praktykę przeciwdziałania monopolom w anglosaskim i europejskim społecznym modelu gospodarki. Z porównawczej analizy przyjętych rozwiązań w obu modelach autorka wnioskuje, że występują stosunkowo znaczne różnice w prowadzonej polityce antymonopolowej. Dotyczą one głównie zakresu własności publicznej i prywatyzacji.
Głównym celem artykułu jest wykazanie, iż forma własności ma wpływ na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw. Sektor prywatny w Polsce wykazuje się zdecydowanie większą efektywnością i lepszymi wynikami finansowymi niż sektor publiczny. Realizacja tego celu będzie możliwa dzięki analizie wskaźników rentowności i efektywności przedsiębiorstw powszechnie uznawanych za podstawowe. Drugim celem jest pokazanie, że dąży się do ograniczenia sektora publicznego w polskiej gospodarce na rzecz sektora prywatnego. Aby tego dowieść, trzeba porównać udział obu sektorów w: wartości dodanej brutto, ogólnej liczbie zatrudnionych w gospodarce, imporcie, eksporcie, nakładach inwestycyjnych, kapitale własnym przedsiębiorstw oraz produkcji globalnej. (fragment tekstu)
Celem rozważań tej części opracowania jest porównanie sposobu ochrony własności w wybranych krajach Azji Południowej. Poniżej omówiono najważniejsze problemy związane z użytkowaniem i własnością ziemi, zagadnienia dotyczące własności przedsiębiorstw i roli przedsiębiorstw publicznych w gospodarce regionu, a także opisano ochronę praw własności intelektualnej. Analiza stosunków własnościowych zostanie uzupełniona analizą porównawczą wskaźników ochrony praw własności dokonaną na podstawie następujących indeksów: ochrony praw własności (Heritage Foundation), praw własności i ochrony własności intelektualnej (World Economic Forum) oraz ochrony własności intelektualnej i materialnej (Property Right Alliance oraz Americans for Tax Reform Foundations). (fragment tekstu)
W dyskusjach związanych z restrukturyzacją transportu rzadko uwzględnia się rolę i interesy skarbu państwa w tych przekształceniach. W Polsce skarb państwa funkcjonuje głównie w aspekcie podmiotowym - jako osoba prawna, brak aspektu przedmiotowego (majątkowego) i instytucjonalnego (zarządzającego). Autor przedstawia problemy związane z ustaleniem własności publicznej, statusu prawnego jednostek wchodzących w skład zasobów skarbu oraz relacje między nim a podmiotami gospodarczymi na przykładzie transportu.
Purpose - Football clubs in Poland operate under various ownership structures, including private and state ownership. In recent years, a debate has been slowly emerging in Poland regarding whether the state should support professional football clubs. This article aims to compare the functioning of privately-owned and state-owned clubs in the Ekstraklasa, the highest football league in Poland, in terms of the primary objectives pursued by sports clubs. Research method - The study examined sporting performance in the Ekstraklasa over a five-season period from 2017 to 2022. Furthermore, it analysed match attendance figures and assessed the popularity of Ekstraklasa clubs on five major social media platforms. Additionally, the study conducted an analysis of the top 100 highest-value player transfers in the history of Polish club football. Results - When considering average values privately-owned clubs in the Ekstraklasa outperform their counterparts in league competition. They also attract, on average, higher number of social media followers and stadium attendance. Moreover, they engage more frequent in player transfers, resulting in significant revenue for their budgets. Originality /value / implications /recommendations - This article aims to explore whether privately-owned clubs outperform state-owned clubs across various dimensions of club operations, providing valuable insights for those tasked with managing sports in Poland. (original abstract)
17
Content available remote Własność prywatna versus własność publiczna w przestrzeni miejskiej
63%
Własność prywatna i publiczna współistnieją w przestrzeni miejskiej, przy czym współistnienie to nie jest wolne od wyzwań. Są one wyostrzane przez szczególne znaczenie, jakie dla rozwoju miejskiego mają przestrzenie publiczne, które są istotne dla tworzenia społeczności i budowania kapitału społecznego, ważne również ze względów ekonomicznych. W tym kontekście, w tekście wskazano na wyzwanie, jakim jest połączenie sfery publicznej i prywatnej w przestrzeni miasta, związane głównie z odmiennymi porządkami moralnymi, celami działalności, interesami i interesariuszami. (abstrakt oryginalny)
Problem kształtowania zawartości mediów, a więc wywierania wpływu na treści medialne należy w warunkach demokracji i gospodarki rynkowej do szczególnie "wrażliwych". Z jednej strony bowiem doktrynalne zaplecze funkcjonowania "wolnych" mediów zakłada minimalizowanie wpływu państwa i innych podmiotów na kształt przekazu dziennikarskiego, z drugiej zaś praktyka funkcjonowania rynku medialnego daje rozliczne dowody oddziaływania różnych czynników na sposób funkcjonowania mediów, jak i zawarte w nich treści. W opracowaniu podjęto próbę przeanalizowania czynników związanych głównie z własnością mediów i określenia ich wpływu na treści w kontekście mediów traktowanych jako swego rodzaju rynek. Po określeniu modelowych relacji między doktrynami medialnymi a dominującymi rodzajami własności przedstawiono skrótową charakterystykę rynku medialnego, uwzględniającą procesy konkurencji i koncentracji, interwencji państwa oraz wpływu istotnego czynnika, jakim są, zdaniem autora, oddziaływania public relations. Podjęto także istotną, z tego ostatniego punktu widzenia, kwestię relacji pluralizmu medialnego do uwarunkowań rynkowych, egzemplifikując problem w oparciu o praktykę polskiego rynku. Całość zamyka wskazanie hipotez dotyczących mechanizmu wpływu własności na kształtowanie treści medialnych.(fragment tekstu)
Przedstawiona w artykule socjologiczna perspektywa spojrzenia na własność nie jest jedyną możliwą ani dominującą w socjologii. Odwołuje się ona do teorii własności zaproponowanej przez Stanisława Kozyra-Kowalskiego, która przez własność rozumie stosunek gratisowego korzystania z obiektu, niezależnie od prawnego statusu własnościowego korzystającego. Własność komunalna jest jedną z form własności wspólnej, której dwie socjologicznie doniosłe teorie przedstawiono w artykule. Pierwsza z nich, znana jako teoria praw własności, dokonuje wartościowego socjologicznie rozróżnienia własności wspólnotowej i własności publicznej (państwowej), jako własności zasobów, z których każdy członek grupy może korzystać w dowolnym zakresie, oraz własności zasobów ograniczonych, z których korzystanie regulowane jest przez specjalnie do tego powołane ciała. Drugą prezentowaną teorią jest teoria własności komunalnej Floriana Znanieckiego. Jej zasługą jest uwypuklenie faktu, że własność wspólna charakteryzuje się gratisowym udostępnianiem wartości grupy jej członkom. Na przykładzie własności miejskiej pokazuje on, że opłaty pobierane na rzecz miasta przez jego urzędników lub zarządzane przez miasto instytucje nie mają na celu powiększania zysku miasta, lecz jedynie pokrycie kosztów świadczonych mieszkańcom usług. Za główną słabość obu teorii autor artykułu uznaje zakończenie analizy na poziomie własności publicznej (ogólnej lub grupowej) i nieuwzględnienie 1) procesów faktycznej prywatyzacji elementów tej własności przez prywatne podmioty ekonomiczne, 2) monopolizacji elementów tej własności przez mniejsze grupy obywateli miasta. Oba te procesy są przedmiotem analizy w ostatniej części artykułu. (abstrakt oryginalny)
Działalność każdej jednostki w gospodarce - zarówno reprezentującej sektor publiczny jak i sektor prywatny - oparta jest o system rachunkowości. Rachunkowość w obydwu sektorach: w większym (sektor prywatny) lub mniejszym (sektor publiczny) wymiarze występuje jako rachunkowość finansowa oraz rachunkowość zarządcza. Dodatkowo w sektorze publicznym wyodrębniony został trzeci rodzaj rachunkowości - rachunkowość budżetowa, która w rozróżnieniu na rodzaj działalności jednostek oraz powierzone im funkcje, podzielona jest dodatkowo na trzy odrębne lecz wzajemnie uzupełniające się obszary. Prowadzenie rachunkowości obejmuje nie tylko ewidencję księgową oraz ustalanie stanu aktywów i pasywów na dzień bilansowy drogą inwentaryzacji, ale również okresowe sporządza-nie sprawozdań finansowych oraz (w przypadku jednostek sektora publicznego) sprawozdań budżetowych, które wynikają z potrzeby zebrania na dany dzień sprawozdawczy, istotnych informacji na temat obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej.Przyjęty model powszechnych uwłaszczeń ziemskich, mający na celu uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości rolnych przez sanację określonych stanów faktycznych spowodował, że problematyka ta nadal pozostaje aktualna, a pomimo upływu kilkudziesięciu lat od jej wejścia w życie nadal wywołuje wątpliwości, przy czym te spowodowane są zwłaszcza zmianami ustrojowymi w administracji publicznej. W niniejszym artykule przedstawiam kolejne zmiany stanu prawnego w tej materii koncentrując się na zagadnieniach, które w dalszym ciągu pozostają we właściwości organów administracji publicznej. Pomimo bowiem ogólnego przekazania orzekania w sprawach uwłaszczeń do właściwości sądów powszechnych, administracja publiczna nie została całkowicie po-zbawiona kompetencji w tym obszarze, ponieważ pozostające w obrocie prawnym decyzje uwłaszczeniowe - zwane aktami własności ziemi - nadal potwierdzają wywołane ustawą uwłaszczeniową skutki prawne. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.