Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 600

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Public-Private Partnerships (PPP)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) w ostatnich latach stało się terminem często używanym w odniesieniu do zagadnień ekonomicznych, prawnych czy nawet politycznych. Utożsamiane z metodą finansowania przedsięwzięć rozwojowych przez podmioty publiczne we współpracy z partnerem prywatnym było i jest nadzieją na uruchomienie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Współpraca pomiędzy sektorem publicznym a sektorem prywatnym postrzegana jest jako proces korzystny dla gospodarki. Wiele państw w dobie ograniczonych środków publicznych sięga do kapitału prywatnego przy realizacji dużych, publicznych programów inwestycyjnych. Stanowi to alternatywną metodę realizacji zadań władz publicznych zarówno na poziomie rządowym, jak i samorządowym. Szansą na uruchomienie działań w tym obszarze miała być ustawa z 28 lipca 2005 roku o partnerstwie publiczno- -prywatnym. W rzeczywistości nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Pod jej rządami nie udało się uruchomić żadnego projektu inwestycyjnego. Przyczyn było kilka. Jako pierwszą wymieniano brak przepisów wykonawczych, a kiedy je przyjęto w 2006 roku, okazały się barierą nie do pokonania. Jako drugi powód wskazuje się brak odpowiedniego klimatu wokół PPP. Współpraca administracji z biznesem była traktowana jako coś kryminogennego i korupcjogennego1. Próbą zmiany podejścia do formuły PPP są kończące się w Sejmie prace nad nową ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym2. Celem opracowania jest wskazanie zmian w podejściu do partnerstwa publiczno- prywatnego w nowej ustawie oraz próba oceny zmienionych uregulowań(fragment tekstu)
Rozważając problemy gospodarki na poziomie lokalnym, nie sposób pominąć współdziałania administracji publicznej z podmiotami gospodarczymi. Partnerstwo publiczno-prywatne (dalej oznaczane skrótem PPP) jest szeroko dyskutowane ostatnimi czasy także i w Polsce. I szczególnie w Polsce, na obecnym poziomie funkcjonowania PPP w gospodarce, jest zasadne rozdzielenie teorii od praktyki. Dlaczego? Na razie możemy się poszczycić na pewno większą wiedzą teoretyczną w tym zakresie niż doświadczeniem wyniesionym z realizacji projektów. A jako że PPP jest w naszym kraju pojęciem stosunkowo nowym, ta wiedza jest wciąż bardziej udziałem teoretyków niż osób, których to zagadnienie może dotyczyć: samorządowców i prywatnych inwestorów. (fragment tekstu)
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jako sposób realizacji inwestycji publicznych jest koncepcją wykorzystywaną w wielu krajach na świecie. Doświadczenia poszczególnych państw w rozwoju i wdrażaniu założeń PPP pozostają zróżnicowane. Dotyczy to w szczególności wypracowanego modelu PPP oraz dominującego przedmiotu inwestycji realizowanych w tej formule. Polskie doświadczenia w zakresie rozwoju koncepcji partnerstwa publiczno- prywatnego w porównaniu do państw - liderów (m.in. Wielka Brytania) są ograniczone. Próba stworzenia kompleksowej, prawnej regulacji PPP w warunkach polskich zakończyła się niepowodzeniem, a ustawa mająca stanowić ramy prawne wspierające rozwój projektów PPP okazała się największą barierą w realizacji tego typu przedsięwzięć. Celem opracowania jest wskazanie głównych barier prawnych ograniczających wykorzystanie koncepcji partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.(fragment tekstu)
Pojęcie interes publiczny występuje w szeregu ustaw. Napotkać można je już w Konstytucji. Przykładowo ustawa zasadnicza wskazuje na możliwość ograniczenia swobody gospodarczej z uwagi na ważny interes publiczny (art. 22)'. Innym przykładem występowania tego pojęcia może być ustawa o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 tej ustawy, dostęp do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego. W prawie podatkowym, interesem publicznym można także uzasadnić umorzenie zaległości podatkowej (art. 67a § 1 Ordynacji podatkowej) 3. Interes publiczny jest pojęciem szerokim, odnoszącym się do szeregu stanów faktycznych. Zgodzić można się z poglądem ,że jest ono wielofunkcyjne, wewnętrznie złożone i silnie zewnętrznie uwarunkowane. Generalnie jednak interes publiczny stanowi dyrektywę działania nakierowaną na respektowanie wartości nadrzędnych, istotnych dla całego społeczeństwa. Wszędzie, gdzie ustawodawca zdecydował się o nim wspomnieć (choć ostatecznie nie definiując go), jego ochrona stanowi bezwzględny imperatyw działalności każdego organu administracji publicznej. (fragment tekstu)
Realizacja inwestycji publicznych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego(PPP)jest instrumentem powrzechnie stosowanym na świecie i odgrywającym coraz większą rolę w procesie świadczenia usług uzyteczności publicznej.Szczególnie duże doświadczenie w tym zakresie mają państwa Europy Zachodniej, zwłaszcza takie kraje jak Wielka Brytania i Francja, które stworzyły wiele modelowych rozwiązań w zakresie wspólnej realizacji inwestycji publicznych, przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury transportu, edukacji czy słuzby zdrowia.(fragment tekstu)
6
Content available remote Partnerstwo publiczno-prywatne jako sposób na spełnienie potrzeb społeczeństwa
100%
Artykuł ma na celu ukazanie partnerstwa publiczno-prywatnego, które umożliwia wykonanie zadań publicznych zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Podkreśla się w nim, iż administracja publiczna powinna być nastawiona na budowanie partnerskich relacji pomiędzy uczestnikami partnerstwa publiczno-prywatnego, wliczając w te relacje nie tylko podmioty publiczne i przedsiębiorców, ale również społeczeństwo. W artykule przedstawione zostały również narzędzia służące do bieżącego badania satysfakcji klienta podczas przygotowania i realizacji współpracy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska, w ramach prowadzonej polityki spójności, wyraża swoje poparcie dla rozwoju PPP, w tym także w formie dofinansowywania projektów PPP środkami z funduszy i programów unijnych. Takie projekty, zwane hybrydowymi, znajdują swoje odzwierciedlenie w wytycznych oraz dokumentach UE dotyczących realizacji programów operacyjnych. Polska jest również beneficjentem środków unijnych w ramach realizacji projektów hybrydowych. Mimo relatywnie niskiego rozwoju inicjatyw PPP celowe jest zbadanie skali projektów hybrydowych w Polsce, szczególnie w odniesieniu do rodzajów infrastruktury oraz typów jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanego w realizację projektów reprezentujących podmioty publiczne w tych kontraktach. Badanie jest oparte na danych zawartych w bazie projektów PPP. Na polskim rynku PPP w latach 2009-2016 podpisano llO umów, razem z umowami koncesji, na ogólną sumę 5,6 mld złotych. Projekty hybrydowe, o łącznej wartości nieco ponad 3 mld zł, stanowiły ponad połowę (55,2%) wszystkich projektów PPP w Polsce w latach 2009-2016. W badanym okresie dofinansowano ze środków UE głównie projekty PPP dotyczące telekomunikacji oraz gospodarki odpadami. Największy udział w projektach hybrydowych miały miasta na prawach powiatu, a największe wartości przypadły w tej grupie na miasta wydzielone jako metropolie.(abstrakt oryginalny)
W grudniu 2012 roku brytyjskie ministerstwo skarbu opublikowało wizję zmiany obowiązującego systemu partnerstwa publiczno-prywatnego (Private Finance Initiative - PFI) na nowy model o nazwie Project Finance 2 (PF2). Celem opracowania jest przedstawienie istoty oraz przyczyn tej reformy oraz wskazanie możliwości wykorzystania doświadczeń brytyjskich w rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Artykuł charakteryzuje cztery główne kierunki zmian w systemie brytyjskim, tj. (1) zwiększenie wskaźnika value for money, (2) poprawę transparentności i centralizację zarządzania przedsięwzięciami, (3) zwiększenie efektywności projektów poprzez wzrost wiedzy na temat formuły PPP i rozwinięcie standaryzacji umów oraz (4) poprawę elastyczności realizowanych inicjatyw na poziomie operacyjnym. Opracowanie identyfikuje podstawowe słabości partnerstwa w Polsce - niewystarczający poziom wiedzy o istocie partnerstwa wśród potencjalnych stron umowy, niedostateczną wiedzę w zakresie ekonomii i zarządzania inwestycjami po stronie kadr podmiotów publicznych oraz niski poziom standaryzacji projektów PPP. Wzorując się na reformie brytyjskiej, przedstawiono również rozwiązania mające na celu ograniczenie tych barier, np. opracowanie systemu rozwoju kompetencji urzędników państwowych oraz rozwój standardów dobrych praktyk obowiązujących w projektach PPP.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Partnerstwo publiczno-prywatne jako forma finansowania inwestycji publicznych
100%
Partnerstwo publiczno-prywatne stanowi rozwijającą się formę współpracy między organami publicznymi a sektorem prywatnym, umożliwiającą zwiększenie efektywności usług publicznych poprzez podział ryzyka i wykorzystanie doświadczenia sektora prywatnego. Partnerstwo stanowi także dodatkowe źródło kapitału, zwiększając środki publiczne przeznaczane na inne cele. Rozwój PPP wymaga przede wszystkim stworzenia środowiska prawno-instytucjonalnego wspierającego ten proces. Ważna jest przy tym doświadczona kadra sektora publicznego, która umożliwia przygotowanie właściwej struktury projektu i jego sprawne przeprowadzenie oraz aktywność podmiotów rynku kapitałowego i finansowego, których zaangażowanie jest konieczne do finansowania projektów PPP.(abstrakt oryginalny)
W publikacji zaprezentowano metody finansowania inwestycji infrastrukturalnych w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Scharakteryzowane przykłady empiryczne posłużyły Autorowi do przestawienia potencjalnych kierunków rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest przedstawienie organizacji promujących współpracę pomiędzy sektorem publicznym i przedsiębiorstwami prywatnymi na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Autor opisuje proces tworzenia organizacji wspierających partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce i na świecie oraz zakres ich pomocy przy wprowadzaniu i realizacji koncepcji współpracy obu sektorów. (abstrakt autora)
Od 2008 r. w Polsce obowiązują nowe akty prawne, które diametralnie zmieniły warunki współpracy w ramach PPP (znacząco wpłynęły na wzrost popularności PPP jako modelu współpracy sektora publicznego i prywatnego). Celem artykułu jest ocena popularności PPP w Polsce w latach 2009-2011 z uwzględnieniem barier występujących przy tym modelu współpracy sektora publicznego i prywatnego. Zakres czasowy analizy przyjęty w artykule (2009-2011) pozwoli ocenić wpływ wprowadzonych w Polsce zmian prawnych związanych z PPP na realizację projektów inwestycyjnych opartych na takim modelu współpracy.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są rozważania na temat wpływu partnerstwa publiczno--prywatnego na rozwój lokalny. Oprócz modelu zarządzania publicznego przy współudziale sektora prywatnego przedstawiono również uwarunkowania i czynniki rozwoju lokalnego. W ostatniej części artykułu dokonano oceny wpływy zastosowania ppp w rozwoju lokalnym.(abstrakt oryginalny)
Prow ad zenie projektów inwestycyjnych na podstawie reguł PPP jest dużo bar - dziej skomplikowane od strony prawnej, społecznej, politycznej czy wreszcie ekonomicznej niż inwestycje publiczne realizowane tradycyjnie przez sektor publiczny ze środków budże - towych. Wysoki poziom kapitałochłonności obiektów i sieci infrastrukturalnych wprowadza dodatkowe utrudnienia związane z pozyskaniem funduszy niezbędnych do sfinansowania in - westycji, przede wszystkim w formie kredytów. Banki stały się jednymi z głównych uczestni - ków, a zarazem decydentów procesu inwestycyjnego w prywatnych projektach infrastruktu - ralnych. Szczególną rolę na rynku europejskim odgrywa Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jako bank Unii Europejskiej. Celem opracowania było przeprowadzenie wielostronnej oceny działalności EBI w zakresie rozwoju PPP w krajach UE. Analizie poddano wielkość zaangażowania kredytowego EBI w europejskich projektach PPP w latach 1990-2013, porównano zaangażowanie EBI z wartością projektów PPP w badanym okresie oraz z zaan - gażowaniem kredytowym EBI ogółem. Zbadano także zaangażowanie EBI w podziale na rodzaje infrastruktury pod względem wartości i liczby kredytów oraz pod względem państw, w których projekty PPP zostały umiejscowione(abstrakt oryginalny)
Determining the place and the role of the private sector in delivering public services is one of the problems that modern economics faces. It is currently believed that there are no goods and services that can only be provided by the private or the public sector. Governments use the form of public-private partnership PPP, which aims to create the components of infrastructure that enables the implementation of public services. In Poland, the first concession contract with a private investor for the construction and operation of transport infrastructure was signed in 1997. The 20 years of experience with PPP projects leads to assessments and summaries. The article presents a literature review, which shows that a high number of publications are devoted to the PPP, including identifying the factors for the success of PPP projects. Then, it focuses on the results of the analysis of these factors in terms of practical implementation of projects in Poland. Also, an attempt to answer the question 'At what stage is the implementation of PPP projects as a form of delivering public services' was made.(author's abstract)
Od wielu lat w Polsce podejmowane były akcje promowania partnerstwa publiczno- -prywatnego (PPP) w różnych jego formach, jednak w rzeczywistości te działania najczęściej nie były finalizowane. Należy stwierdzić, że poza spektakularnymi przykładami zastosowania formuły PPP. w zasadzie PPP w Polsce nie działa. Podstawową barierą rozwoju PPP był)' i są niedopasowane przepisy prawne pozwalające na bezkolizyjne (w znaczeniu niewystępowania sprzeczności z aktami prawnymi regulującymi kwestie związane z inwestycjami publicznymi) i efektywne wdrażanie PPP. Uchwalenie w 2005 roku Ustawy o PPP nie rozwiązało problemów prawnych, a wprowadziło następne. W rezultacie nie powstało ani jedno przedsięwzięcie realizowane zgodnie z uchwaloną ustawą i przepisami wykonawczymi. Rozpoczęto prace nad wprowadzaniem zmian w obowiązujących przepisach prawnych, zakończone zaprojektowaniem nowej Ustawy o PPP1. Celem opracowania jest wykazanie zmian w nowej Ustawie o PPP w stosunku do istniejących regulacji prawnych w tym zakresie(fragment tekstu)
W 2015 r. mija dziesięć lat od przyjęcia przez Polskę ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Pierwszy akt prawny nie przyczynił się jednak do zawarcia umów o PPP, czego przyczyn upatrywano w niedociągnięciach formalnoprawnych przyjętych rozwiązań. Dopiero przyjęcie nowej ustawy o PPP w 2008 r. i ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi w 2009 r. stworzyło warunki dla zawarcia umów o PPP. Celem artykułu jest analiza komparatywna rozwiązań prawno-instytucjonalnych w Polsce i wybranych krajach, związanych z wdrażaniem formuły PPP. Głównym źródłem informacji są publikacje prac EPEC, Banku Światowego, Ministerstwa Gospodarki, instytucji wdrażających PPP w analizowanych krajach oraz wyniki badania ankietowego. Analiza rozwiązań prawno-instytucjonalnych pozwala na stwierdzenie, że nie wszystkie analizowane kraje mają specjalne regulacje prawne poświęcone formule PPP, jednak w każdym z państw funkcjonuje co najmniej jedna jednostka ds. PPP upowszechniająca partnerstwo publiczno-prywatne(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wybrane problemy finansowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego
80%
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) staje się coraz częściej stosowaną formą zarządzania realizacją zadań publicznych. Jest cenione ze względu na możliwość łączenia publicznych i prywatnych środków do realizacji zadań publicznych. W artykule przedstawiono istotę finansowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego oraz wybrane problemy finansowania PPP.
Banki coraz częściej wychodzą dziś poza swoje klasyczne role, angażując się w inwestycje o wyrafinowanej strukturze i skomplikowanym mechanizmie finansowania. Za cenę podwyższonego ryzyka mają do zdobycia wyższy zysk. Przykładem inwestycji, w których bank może spełnić się w co najmniej kilku scenariuszach, są te realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Korzyści płynące z takiej aktywności mają nie tylko finansowy wymiar. (abstrakt oryginalny)
Partnerstwo publiczno-prywatne stało się synonimem reform dokonywanych w sektorze publicznym, polegających na wdrażaniu sektora prywatnego jako inwestora, a następnie zarządcy do sfery świadczenia usług publicznych (do niedawna zarezerwowanej dla sektora publicznego). Z uwagi na subsydiarność względem społeczeństwa na sektorze publicznym spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie usług publicznych ilościowo i jakościowo satysfakcjonującym odbiorców, czyli szeroko rozumiane społeczeństwo, niezależnie od tego, kto jest właścicielem infrastruktury publicznej i kto jest dostawcą usług. Jednym z głównych powodów wzrostu znaczenia partnerstwa publiczno-prywatnego we współczesnym świecie jest niedopasowanie możliwości finansowych sektora publicznego do szybko rosnących potrzeb inwestycyjnych w zakresie utrzymania i rozwoju kapitałochłonnych sieci i obiektów infrastruktury publicznej, ze względu na szybki postęp techniczno-technologiczny. Wydawałoby się, że partnerstwo publiczno-prywatne jest rozwiązaniem innowacyjnym na miarę XX wieku, jednak w ujęciu historycznym widoczne jest, że nie jest to rozwiązanie nowatorskie. Celem niniejszego opracowania jest dokonanie zwięzłego przeglądu rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w infrastrukturze transportowej, szczególnie podatnej na wdrażanie kapitału prywatnego(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.