Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Put option
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Współczynnik Theta opcji barierowych
100%
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z opcjami barierowymi: charakterystykę instrumentu, wpływ wybranych czynników na wartość współczynnika theta. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule jest przeprowadzona na podstawie symulacji wyceny opcji barierowych i opcji zwykłych wystawionych na EUR/PLN.(abstrakt oryginalny)
Mimo częstych nowelizacji standardów rachunkowości w poszczególnych krajach, a także standardów międzynarodowych nie została jednoznacznie uregulowana kwestia rachunkowości syntetycznych instrumentów finansowych. Przedstawiono koncepcję teoretyczną budowania instrumentów syntetycznych na podstawie zasady parytetu opcji kupna i opcji sprzedaży. Omówiono również strategię spread motyla zbudowaną na podstawie rzeczywistych i syntetycznych instrumentów finansowych, a także wycenę tej strategii według ceny nabycia i wartości rynkowej.
Dominacje stochastyczne stosowane są do klasyfikacji projektów inwestycyjnych względem kryteriów związanych z pomiarem ryzyka przez indywidualnego inwestora oraz jego preferencji w określaniu podejmowania ryzykownych zachowań inwestycyjnych. W pracy „Procesy stochastyczne i dominacje stochastyczne w analizach opcji na rynkach finansowych - część II” (G. Trzpiot) przedstawimy możliwość wykorzystania tego podejścia do wyceny europejskiej opcji kupna w zależności od wybranej strategii inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ parametru luki na ryzyko opcji sprzedaży
75%
W artykule przedstawiono własności opcji sprzedaży z odstępem: funkcję wypłaty, model wyceny, wpływ parametru luki, ceny instrumentu bazowego oraz terminu wygaśnięcia na kształtowanie się ceny opcji oraz wartości miar ryzyka. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu wartości parametru luki na ryzyko opcji sprzedaży. Analiza empiryczna przedstawiona w artykule przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono sposoby wykorzystania opcji w celu zabezpieczenia akcji. Pokazano, jak można zabezpieczyć posiadane akcje i krótką sprzedaż akcji. Rozpatruje się trzy przypadki zabezpieczenia posiadanych akcji, polegające na nabyciu opcji sprzedaży w cenie, po cenie i nie w cenie. W przypadku krótkiej sprzedaży akcji rozważa się jej zabezpieczenie polegające na zakupie opcji kupna nie w cenie i po cenie. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa eksportujące swoje towary lub usługi posiadają tzw. długą pozycję walutową, która oznacza nadwyżkę należności w obcej walucie nad zobowiązaniami. Sytuacja taka stwarza ryzyko wzrostu kursu waluty krajowej (złotego), gdyż w takim przypadku firma straci na różnicach kursowych. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością może wykorzystać opcje walutowe, zarówno standardowe, jak i egzotyczne. Opcje walutowe jako instrument zabezpieczający służą do redukowania ekspozycji na straty, dając jednocześnie możliwość zysku w razie korzystnego ruchu kursów.Instrumenty te można porównać do polisy ubezpieczeniowej. Wtedy premia płacona za nabycie tego instrumentu to składka ubezpieczająca od ponoszonego przez ubezpieczonego ryzyka. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wyników empirycznych analizy ograniczeń i właściwości cen opcji wynikających ze stosowania arbitrażu. W szczególności zwrócono uwagę na odchylenia od właściwych relacji cenowych opcji kupna oraz opcji sprzedaży, a także wzajemnych relacji cen tych opcji. Analizie zostały poddane europejskiej opcji kupna i sprzedaży opiewające na indeks WIG20, będące przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 22 września 2003 r. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji konstruowania syntetycznych instrumentów finansowych na podstawie parytetu opcji kupna≠sprzedaży i modelu kosztów posiadania. (fragment tekstu)
Cena opcji, nazywana premią, jest określona przez wartość wewnętrzną i zewnętrzną, które są zdeterminowane przez: aktualną cenę instrumentu bazowego, cenę wykonania, termin wygaśnięcia, zmienność cen instrumentu bazowego oraz stopę procentową wolną od ryzyka. Wartość wewnętrzna opcji jest różnicą między aktualną ceną instrumentu bazowego a ceną wykonania, zaś wartość zewnętrzna jest różnicą pomiędzy ceną opcji a wartością wewnętrzną. Celem rozdziału jest analiza kształtowania się wartości zewnętrznej opcji na WIG20 notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2003-2010 i wygasających w tym okresie oraz porównanie osiągniętych wyników z zachowaniem wynikającym z teorii opcji. Zgodnie z teorią, wartość zewnętrzna nie powinna być ujemna oraz powinna maleć w miarę zbliżania się do terminu wygaśnięcia. (abstrakt oryginalny)
Do statutów zamkniętych spółek akcyjnych często wprowadza się opcje put, umożliwiające jednemu z akcjonariuszy sprzedaż posiadanych przez niego akcji w razie ziszczenia się określonych warunków, oraz opcje call, na podstawie których uprawniony akcjonariusz może we wskazanych okolicznościach domagać się nabycia akcji należących do innego akcjonariusza po z góry określonej cenie. Pomimo powszechnego stosowania klauzul opcyjnych w obrocie ich interpretacja oraz konsekwencje ich naruszenia mogą budzić pewne wątpliwości. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Opcje drabinowe - analiza własności
63%
W artykule przedstawiono własności opcji drabinowych. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji drabinowych wystawionych na EUR/PLN. (fragment tekstu)
13
63%
Celem artykułu jest ocena efektywności opartych na opcjach strategii statycznych zorientowanych na absolutną stopę zwrotu, czyli strategii zabezpieczających z opcją sprzedaży (protective put strategy) oraz z opcją kupna (zero plus call strategy). Strategie te charakteryzują się stałą alokacją aktywów portfela i zawierają opcje, które gwarantują minimalną stopę zwrotu na koniec okresu inwestycji. (fragment tekstu)
14
Content available remote Własności hybrydowej opcji korytarzowej
63%
W artykule przedstawiono analizę wpływu terminu wygaśnięcia oraz długości korytarza na kształtowanie się ceny hybrydowej opcji korytarzowej. Porównano kształtowanie się wartości współczynnika delta opcji korytarzowych różniących się terminem wygaśnięcia. Zawarta w artykule ilustracja empiryczna przeprowadzona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. Celem jest przedstawienie własności hybrydowej opcji korytarzowej. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja wyników badania określającego zgodność wyceny opcji na WIG20 notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie z modelową wyceną opartą na parytecie kupna-sprzedaży. Przeprowadzona analiza pozwala stwierdzić, że w kwestii parytetu kupna-sprzedaży rynek opcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie odbiega znacząco od rozwiniętych rynków. Wielkość odchyleń od parytetu była stosunkowo nieduża. Występowała asymetryczność odchyleń od parytetu w kierunku dodatnim. Poza tym odchylenia wykazywały tendencję do zmieniania się czasie, co wskazuje na działania arbitrażystów. Utrzymywanie się niewielkich odchyleń od parytetu jest efektem ograniczeń w przeprowadzaniu arbitrażu, w szczególności w zajmowaniu krótkiej pozycji na rynku instrumentu bazowego. (abstrakt oryginalny)
W pracy sprawdzono przydatność modelu szybkiego kupna i sprzedaży (High Frequency Trading) Marco Avellanedy i Sashy Stoikov'a, użytego w symulacji obrotu walorami kontraktu terminowego na towar pochodzenia rolniczego na wybranej giełdzie towarowej. Zbadano trafność podawanych sygnałów transakcji kupna i sprzedaży na autentycznych notowaniach - kontrakt terminowy na ceny kawy londyńskiej giełdy papierów wartościowych (London Stock Exchange). Szczegółowo zanalizowano wyniki dziesięciu kolejnych dni sesyjnych. Jakość przyjętego algorytmu inwestycyjnego określono za pomocą wskaźników giełdowych: Information Ratio oraz Maximum Drawdown. Przeprowadzono krótką dyskusję porównującą standardową metodę inwestowania oraz analizowany model handlu algorytmicznego. Na zakończenie zebrano najważniejsze stwierdzenia i wyciągnięto wnioski potwierdzające przydatność modelu HFT Marco Avellanedy i Sashy Stoikov'a do obrotu walorami kontraktów terminowych na towary pochodzenia rolniczego o dużej płynności oraz możliwość jego praktycznego zastosowania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę systemu bankowego dokonaną z wykorzystaniem teorii opcji. Aktywa banków zdominowane przez kredyty zostały opisane jako portfolio opcji sprzedaży (short puts). Banki są więc instytucjami promującymi, zarządzającymi i sprzedającymi opcje sprzedaży na podmioty ekonomiczne na rynku, na którym prowadzą działalność. Artykuł przedstawia dwa rodzaje stylizowanych systemów bankowych: anglosaski i niemiecki. Anglosaski system bankowy koncentruje się na krótkoterminowych kredytach, zamianach kredytów na zbywalne papiery wartościowe oraz na kierowaniu funduszy na rynek kapitałowy. Anglosaskie banki wystawiają opcje sprzedaży z krótkookresowym terminem zapadalności i sprzedają je w portfolio innym inwestorom przez rynek kapitałowy. Stylizowany (tradycyjny lub poprzedni) niemiecki system bankowy skupia się na długoterminowych kredytach oraz udziałach w tych firmach, które posiadają kredyty w swoich bilansach. Oznacza to opcje sprzedaży z długim terminem zapadalności i zakup opcji kupna. Instytucjonalna różnica pomiędzy tymi systemami bankowymi powoduje, że banki te prowadzą różną politykę, która może przynieść odmienne efekty w gospodarce realnej. Stylizowany niemiecki bank ma dużo większy interes w długoterminowej rentowności podmiotów ekonomicznych w porównaniu ze stylizowanym odpowiednikiem anglosaskim. W wypadku poważnego kryzysu bank anglosaski może być jednak lepiej przygotowany niż stylizowany niemiecki odpowiednik. W dalszej części artykuł dowodzi, że wykorzystanie języka teorii opcji do opisu pozycji posiadanych przez banki pozwala na podkreślenie ryzyka i zaakcentowanie poglądu autorów dotyczącego motywacji działań podejmowanych przez banki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.