Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule omówiono siedem narzędzi sterowania jakością, do których zalicza się wykresy: pokrewieństwa, współzależności, typu drzewo, matrycowe, analizy danych, planowania procesu decyzyjnego, sieciowe. Służą one do rozwiązywania problemów występujących w sferze przedprodukcyjnej, przy projektowaniu i przygotowaniu produkcji.
W artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące sterowania prądnicy synchronicznej połączonej z przekształtnikiem dwukierunkowym w układzie back-to-back. Opisano najważniejsze cechy zastosowanego rozwiązania i przedstawiono równania matematyczne opisujące zastosowaną prądnicę.Zaprezentowane zostały wyniki z badań eksperymentalnych układu prądnica-przekształtnik-siećPrzedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące stabilizacji wartości napięcia stałego przy zmieniającym się obciążeniu i prędkości wirowania generatora w cyfrowym układzie sterowania wykorzystującym procesor sygnałowy DSP.(abstrakt oryginalny)
Kompleksowe traktowanie zagadnień jakości obejmuje pełny cykl powstawania i "życia" wyrobu, począwszy od wstępnej analizy rynku mającej za zadanie ustalenie potrzeb i przewidywanej jego chłonności dotyczącej produktów, których wytwarzanie ma być podjęte, poprzez rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, proces produkcyjny, kontrole jakości, opakowanie, transport i magazynowanie wyrobów, ich sprzedaż, usługi posprzedażne, aż po proces eksploatacji czynnej, czyli użytkowanie. Cykl jakościowy zamyka wtórna analiza rynku zmierzająca do uzyskania wśród użytkowników odpowiedzi na pytanie, czy i w jakim stopniu produkowany wyrób spełnia ich oczekiwania i jest społecznie akceptowany. W zależności od tego, czy sterowanie uruchomione jest głównie na spełnienie wymagań normy lub innej formalnej podstawy odniesienia, czy na optymalizację zaspokojenia konkretnych potrzeb społecznych, a więc możliwie najlepszy stopień spełnienia wymagań nabywców towarów, można mówić o sterowaniu normatywnym lub heurystycznym. (...) Jedynie powiązanie sterowania normatywnego ze sterowaniem heurystycznym może w dużym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo wypuszczenia na rynek towarów nie akceptowanych przez społeczeństwo i nie znajdujących nabywcy. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wybrane narzędzia pomocne przy postępowaniu z wyrobem niezgodnym
75%
Celem referatu jest wykazanie, że stosowane metody związane z analizą i badaniem wyrobów niezgodnych wspomagają SZJ w przedsiębiorstwie. Do nadzoru nad niezgodnościami stosowane są różne metody i techniki. Dlatego też mamy do czynienia z działaniami korygującymi i zapobiegawczymi. W pracy zostanie opisanych kilka metod i technik stosowanych w przykładowym przedsiębiorstwie: metoda 5 WHY, analiza Pareto-Lorenza, diagram przyczynowo-skutkowy, metoda 8D, diagram relacji, diagram PDPC oraz porównanie tych metod pod kątem wzajemnej ich relacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja problemów, z jakimi można się spotkać podczas monitorowania i oceny procesów sterowania jakością. W procedurach sterowania jakością wyróżnia się dwa rodzaje oceny właściwości produktów (procesów): alternatywną ocenę właściwości i liczbową ocenę właściwości. Z tego podziału wynika również podział procesów. Ogólnie istnieją dwa rodzaje procesów stochastycznych: procesy binarne i procesy ciągłe (liczbowe). Pierwsze z nich sprowadzają opisywaną rzeczywistość do systemu zero-jedynkowego, drugie zaś do analizy procesów wykorzystują zmienne losowe ciągłe. W artykule poruszono między innymi następujące problemy: ocena wielowymiarowych procesów stochastycznych, sposoby binaryzacji procesów, pomiar jakości produktów (procesów), zastosowanie statystycznych procedur do monitorowania procesów. W opracowaniu zamieszczono także obszerny przykład numeryczny ilustrujący omawiane problemy.(abstrakt oryginalny)
Sterowanie jakością produkcji określa się jako zespół metod i działań stosowanych w celu spełnienia wymagań jakościowych w procesie wytwarzania. Obejmuje ono zarówno monitorowanie procesu, jak i eliminowanie przyczyn niezadowalającego wykonawstwa na różnych etapach wytwarzania. Działania te mogą być wspomagane przez system informatyczny w zakresie zależnym od rodzaju produkcji i potrzeb użytkownika. W artykule scharakteryzowano narzędzia wspomagające sterowanie jakością i ich wykorzystanie, ze szczególnym omówieniem Systemu Sterowania Jakością Produkcji (QS) opracowanego w Instytucie Systemów Sterowania w Chorzowie.
7
Content available remote Sterowanie jakością procesu obróbki ślusarskiej - studium przypadku
75%
Aby sterowanie jakością mogło być skuteczne, powinno być realizowane na wszystkich etapach cyklu życia wyrobu i obejmować wszystkie działania. Projekt badawczy w omawianym przedsiębiorstwie dotyczył usprawnienia procesu produkcji słupa aluminiowych paneli akustycznych z nastawieniem na poprawę płynności przepływu materiałów. Do analizy bieżących niezgodności procesu produkcyjnego wykorzystano metodę FMEA i wyznaczanie strumienia wartości. W wyniku przeprowadzonej analizy zaproponowano działania doskonalące proces produkcji słupa. (abstrakt oryginalny)
Analizując koszty można dojść do przekonania, iż koszty powodowane są nie jakością, lecz jej brakiem. Przybliżono różne definicje kosztów jakości oraz przedstawiono kilka możliwych do zastosowania w praktyce zarządzania modeli klasyfikacji kosztów jakości.
9
Content available remote Sterowanie efektywnością operacyjną w łańcuchu dostaw
75%
Wiele metod wieloczynnikowej analizy rentowności (ROA, ROE, ROI) i analizy procesowej umożliwia wskazanie kierunków regulacji, opartych na powiązanych sieciowo czynnikach efektywności przedsiębiorstwa. Wskaźniki są traktowane w systemie rachunkowości zarządczej jako zmienne sterujące efektywnością i są podstawą opracowania metod i sposobów poprawy efektywności osiąganej później w planowaniu operacyjnym. Szczegółowe dane zbierane w systemie controllingu operacyjnego, niezbędne do ukierunkowanej analizy wskaźników produktywności i wydajności zasobów, poziomu ich wykorzystania i sprawności, a także dane struktury i dynamiki przepływów, umożliwiają określenie sposobu i metod sterowania operacyjnego, w celu poprawy efektywności. Im wyższa jest wartość tych wskaźników operacyjnych, tym przedsiębiorstwo lepiej gospodaruje swoimi aktywami. Zbędne lub nadmierne aktywa operacyjne (np. niesprawne maszyny produkcyjne, nadmierne zapasy, nadmiarowe ilości środków transportu czy powierzchni magazynowych), a także planowane w niewielkim stopniu wykorzystanie ich zdolności produkcyjnych, obniża poziom rentowności. Wykorzystanie zasobów operacyjnych jest uzależnione od stosowanych metod planowania zasobów w realizowanych procesach (np. planowania produkcji, dostaw materiałowych, transportu, operacji magazynowych). Analiza praktyk zarządzania wskazuje, że funkcja controllingu w zbadanych przez autora przedsiębiorstwach oraz opisana w licznej literaturze przedmiotu korzysta głównie z dorobku rachunkowości zarządczej. Kontrolą efektywności w przedsiębiorstwach zajmują się komórki rachunkowości, finansów lub controllingu finansowego przyjmując, że wszystkie operacje gospodarcze mają swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych i przepływach pieniężnych. Na podstawie wyników badań i pogłębionych studiów literaturowych można zauważyć, że controlling operacyjny jest rozumiany i wykorzystywany głównie jako controlling finansowy w odniesieniu do realizowanych operacji gospodarczych. Obszar działań controllingu w wielu przedsiębiorstwach sprowadza się do kontrolowania wyników i analizy odchyleń oraz wskazywania celów i przyporządkowanych im wartości mierników. Taki zakres funkcjonalny controllingu jest pomocny, gdyż wskazuje wymagany kierunek zmian, ale niewystarczający do kształtowania procesów i zasobów łańcucha dostaw przedsiębiorstwa w relacjach wyprzedzających.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest prezentacja konkretnych działań wdrażania systemu 5S w firmie motoryzacyjnej. Przedstawiono program wdrożenia technik 5S. Opisano proces wprowadzenia 5S na wybranym obszarze oraz wdrożenia metodologii 5S na obszarze testowym. Omówiono proces kontroli oraz ocenę korzyści z wprowadzenia 5S.
W artykule podjęto temat sterowania jakością na podstawie wyników analizy reklamacji. Badanie przeprowadzono w przedsiębiorstwie produkującym półwyroby urządzeń AGD. W związku z dużą liczbą przyjmowanych reklamacji dokonano analizy przyczyn zgłaszanych niezgodności, aby wykazać, w jaki sposób należy wnioskować na zgromadzonych danych i jak sterować jakością produkcji z wykorzystaniem zwrotnego sprzężenia informacji. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wykorzystanie zanurzania obserwacji w próbie do konstrukcji kart kontrolnych
75%
Sterowanie procesem produkcyjnym wymaga monitorowania obserwowanych odchyleń zmiennych diagnostycznych od wartości celowych. Podstawową rolę w działaniach sterowania jakością odgrywają karty kontrolne, które są jednym z podstawowych narzędzi statystycznej kontroli jakości. Należą do bieżących metod kontroli, jakości, a jednocześnie przy właściwym stosowaniu mają duże znaczenie przy poprawie jakości produkcji. W 1975 roku zostało wprowadzone, przez Tukey'a pojęcie zanurzania obserwacji w próbie wielowymiarowej. Miara zanurzania może być wykorzystywana do klasyfikacji obserwacji wielowymiarowych względem ich oddalenia od centralnego skupienia oraz do wykrywania i eliminacji obserwacji nietypowych. W pracy zaprezentowano wykorzystanie miary zanurzania obserwacji w próbie do konstrukcji kart kontrolnych. (abstrakt oryginalny)
Jakość i wartość handlową produktów spożywczych określają następujące parametry - wartość żywieniowa, wynikająca ze składu chemicznego, poziomu procesu technologicznego, okresu i warunków składowana, - zdrowotność, charakteryzująca się nieobecnością drobnoustrojów chorobotwórczych i niską zawartością substancji szkodliwych dla zdrowia, - smakowitość, uwarunkowana głównie składem użytych komponentów i ich jakością oraz procesem technologicznym, - atrakcyjność pod względem barwy, formy, staranności wykonania, formy opakowania, - dyspozycyjność uwarunkowana łatwością porcjowania, otwierania, przekształcania w potrawy itp., - trwałość, gwarantująca przechowalność w dobrym stanie w czasie nieraz długo trwającego obrotu handlowego. Pieczywo powinno charakteryzować się wysokim poziomem jakości wyżej wymienionych parametrów. Wyniki współczesnych badań naukowych pozwalają sądzić, że chleb ma przyszłość jako produkt żywnościowy co najmniej do 2000 roku. Zawarte w chlebie substancje balastowe wpływają bardzo korzystnie na stan zdrowotny organizmu, są niezbędne do tzw. nieenergetycznego wypełnienia przewodu pokarmowego. ~ krajach wysoko rozwiniętych w latach siedemd3iesiątych zaczęto ograniczać spożycie pieczywa. poniżej 200 g dziennie. (fragment tekstu)
Zależności między technologiczną i ekonomiczną jakością stosowaną produktów mają miejsce w procesach kształtowania jakości produktu finalnego, zwanych powszechnie procesami wytwarzania, w procesach przejścia od produkcji do eksploatacji i w procesach eksploatacji jakości produktu. Powstaje zatem pro-ces kompleksowy, w którym procesy technologiczne i ekonomiczne liczą się ,ze sobą w sposób przyczynowo-skutkowy. Wzajemne oddziaływanie między procesami technologicznymi i ekonomicznymi pozwala na przedstawienie przebiegu omawianego procesu kompleksowego w formie wieloprocesorowego układu logicznego w sposób przedstawiony na rys. 1. W przedstawionym zastępczym układzie logicznym pominięto świadomie - dla zachowania większej przejrzystości układu prawne procesy legalizacyjne ustalenia wzorów jakości, cen Wprowadzanych surowców i uzyskiwanych produktów finalnych. Ograniczono się do zaznaczenia jedynie miejsca występowania procesów legalizacyjnych i wpływu produktów legalizacji na kształtowanie wymagań w odniesieniu do jakości nośników wprowadzanych lub uzyskiwanych w procesie technologicznym (inżynieryjnymi). (fragment tekstu)
W rozważaniach nad problemem niniejszej pracy z zastosowaniem nie ilościowych modeli w projektowaniu jakości produktów - korzystam z fragment6w wiedzy właściwej takim dziedzinom nauki jak psychologia i socjologia. Posługuję się również terminologią stosowaną w tych naukach. Na wstępie zatem przedstawia określenia niektórych pojęć zaczerpniętych z psychologii i socjologii, ponieważ to opracowanie adresuję przede wszystkim do Czytelników posługujących się wiedzą techniczną i ekonomiczną i mogę przypuszczać, że użyte przeze mnie terminy niekiedy mogą być nie trafnie rozumiane. Na ten problem zwrócił mi uwagę R. Kolman recenzent pracy, za co w tym miejscu pozwalam sobie Mu podziękować. Badacz z ulicy jest to termin zastosowany przy próbach poszukiwania analogii między poznaniem naukowym a procesami poznawczymi przeciętnego człowieka, używany przez Keley'ego, Bannistera i Maira, Petersona, Beacha i Scoppa, Royce a i innych. Autorzy ci badaczem z ulicy" nazywali anonimowego człowieka, który dla swoich procesów poznawczych nie wykształcił postępowania, metodologii właściwej dyscyplinom naukowym. W ocenie konsumenckiej podmiotem badającym jakość produktów jest osoba wylosowana z populacji generalnej konsumentów. Biorąc po~ uwagę jej metodologiczne przygotowywanie do wykonania zadań pomiarowych z zakresu oceny jakości, a ściślej brak takiego, można tę osobę utożsamić z "badaczem". (fragment tekstu)
W artykule tym zaprezentowano charakterystykę procesu w profesjonalnej pralni chemicznej. Jako cel przyjęto identyfikację i opis zasadniczych punktów sterowania jakością (PSJ) w tego typu procesach. Przedstawiono też informacje, jak działania formalizujące PSJ przełożyły się na efekty konkretnej organizacji świadczącej usługi pralnicze. (abstrakt oryginalny)
W artykule, dla skonstruowanego i wykonanego wcześniej mechanizmu napędu, który umożliwia zasilanie i monitorowanie obiektu będącego w ciągłym ruchu obrotowym, przedstawiono strategię sterowania i oceniono jakość jego działania. Podstawową cechą proponowanej konstrukcji jest to, że umożliwia ona bezstykowe zasilanie urządzeń będących w ciągłym ruchu obrotowym napięciem 230 V w sposób nieprzerwany i niezależny od kierunku obrotu. Dodatkowo, uwzględniono możliwość ciągłego monitorowania wychyłu prędkości kątowej platformy i przeniesienie tej informacji na pulpit sterowniczy miernika wychyłu. W celu zweryfikowania dokładności działania napędu przeprowadzono badania eksperymentalne, które w szczególności dotyczyły kąta ustalania pozycji platformy przy różnych obciążeniach. Otrzymane wyniki poddano analizie statystycznej, z której wynika, że proponowana konstrukcja w zadawalającym stopniu realizuje przyjęte założenia projektowe. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem artykułu jest konfrontacja wymagań dotyczących stosowania metod statystycznych zawartych w polskich normach serii 9000, z możliwościami oferowanymi przez pakiety komputerowe. W pracy przeanalizowano głównie przykłady zaprezentowane w normie PN-ISO 8258+AC1.
Celem artykułu jest przedstawienie i próba usystematyzowania narzędzi związanych z nowoczesnym podejściem do kreowania jakości typu. W kolejnych punktach zostaną przedstawione metody i procedury wchodzące w skład nowej wielkiej siódemki oraz będą omówione przykłady ich zastosowań. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.