Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of IT products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule omówiono zasady webwritingu - tworzenia przyjaznych serwisów www dla użytkowników. Z webwritingiem wiąże się pojęcie webusability - użyteczności stron internetowych. Opisano wszystkie elementy stron www, których poprawne zastosowanie i umiejscowienie mają wpływ na stopień przyjazności i użyteczności serwisu.
Jednym z atrybutów oprogramowania jest jakość użytkowa, oceniana przez użytkownika końcowego. Nie jest ona wielkością bezpośrednio mierzalną. Jej poziom, wraz z pojawieniem się nowych potrzeb po stronie użytkownika, będzie ulegał zmianie, np. w przypadku konieczności zmiany interfejsu, wprowadzenia nowych funkcjonalności czy też poprawy elastyczności oprogramowania. Wymusza to na kierownictwie firmy podjęcie decyzji o upgradzie oprogramowania. Działania te są jednakże kosztowne, zatem podejmowane decyzje muszą cechować się wysoką racjonalnością. Celem artykułu jest badanie jakości użytkowej oprogramowania w oparciu o wyróżnione kryteria jakościowe. W części teoretycznej, na podstawie kwerendy literatury, zaprezentowano różne modele jakości użytkowej oprogramowania, przedstawiono metodę kwantyfikowania kryteriów jakościowych i określania miar jakości użytkowej. Natomiast w części empirycznej przedstawiono wyniki badań ankietowych jakości użytkowej oprogramowania klasy CRM, przeprowadzone wśród jego użytkowników. W oparciu o wyniki tych badań i analizę statystyczną dokonano kategoryzacji ważności kryteriów dla ocenianego oprogramowania. Zaprezentowany algorytm oceny pozwala na podjęcie racjonalnych decyzji w zakresie dalszych prac rozwojowych związanych z dostosowaniem tego oprogramowania do potrzeb użytkowników. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problematykę oceny jakości witryn internetowych przedsiębiorstw. Omówiono podstawowe metody i kategorie oceny ich jakości: dostęp, nawigację, projekt, zastosowane media, zawartość i zastosowaną technologię.
Pojęcie jakości jest trudne do jednoznacznego zdefiniowania. W pracy przedstawiono wiele definicji jakości: idealną, techniczną, marketingową, ukierunkowaną na odbiorcę, producenta i wartość. Każdą z definicji omówiono w kontekście produkcji oprogramowania. Od lat odbiorcy oprogramowania narzekają na niedotrzymywanie przez producentów kosztorysu i harmonogramu, a także kwestionują jakość dostarczonego produktu, natomiast wytwórcy narzekają na trudności w wyspecyfikowaniu wymagań i późniejsze ciągłe zmiany wymagań przez klienta. Wiele nieporozumień dotyczących jakości dostarczanego produktu można uzasadnić odmiennym pojmowaniem jakości przez obie zainteresowane strony (klienta i producenta), ewoluującym w trakcie przebiegu prac rozwojowych. (abstrakt oryginalny)
Nowopowstałe organizacje gospodarcze stają przed problemem wyboru odpowiedniego systemu informatycznego na rynku. Trafność tego wyboru ma ogromny wpływ na jakość i koszty zarządzania organizacją. W artykule przedstawiono kryteria wyboru systemu i ocenę rynkową na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych.
Celem pracy jest identyfikacja źródeł problemów w specyfikacji wymagań. W pracy ukazano objawy błędnie opracowanej specyfikacji wymagań. Przybliżono rolę specyfikacji wymagań w procesie tworzenia systemu informatycznego oraz pożądane cechy dobrze przygotowanej specyfikacji. Scharakteryzowano najważniejsze i najczęściej występujące problemy inżynierii wymagań oraz zaproponowano sposoby uniknięcia tych problemów. (abstrakt oryginalny)
Proces utrzymania oprogramowania jest ważnym etapem w życiu każdego produktu programowego. Kosztowność tego procesu w znacznym stopniu uzależniona jest od jednego z atrybutów jakościowych zwanego modyfikowalnścią (maintainability). Niniejszy artykuł przedstawia możliwości definiowania, oceny oraz kontrolowania tego atrybutu tak, aby koszty procesu utrzymania oprogramowania mogły być niskie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera analizę badań opinii polskich klientów na temat produktów i usług informatycznych. Wyrazili je użytkownicy systemów informatycznych z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego. Zebrane wypowiedzi zostały odpowiednio uporządkowane i zinterpretowane. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Wpływ udziału użytkownika na jakość użytkową w projektach informatycznych
100%
Artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród 30 uczestników projektów informatycznych, reprezentujących różnorodne przedsiębiorstwa. Uzyskane dane zostały poddane analizie ilościowej z wykorzystaniem metody χ2, której zadaniem było ocena stopnia korelacji występującego pomiędzy udziałem użytkowników końcowych, a jakością użytkową produktu. Wyniki badań skupiają się wokół poszukiwań rozwiązania problemu określanego w literaturze przedmiotowej mianem konfliktu interesów jakościowych. (abstrakt oryginalny)
11
84%
Artykuł przedstawia uzyskane wyniki badań dotyczące problemu zawodności sprzętu komputerowego w gospodarstwach domowych. Zbadano strukturę wiekową sprzętu, przyczyny i częstość awarii. Na ich podstawie zbudowano przybliżone modele awaryjności. Wyniki te stanowią punkt odniesienia do znacznie trudniejszych badań rzeczywistych systemów bezpośrednio w organizacjach. Uzyskane wyniki przydatne są również w procesie modelowania ryzyka złożonych systemów informatycznych organizacji. (abstrakt oryginalny)
W Polsce i na świecie wdrażanie systemów informatycznych zarządzania staje się koniecznością; nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, w których występowało to od dawna, ale także w małych i średnich. W wiciu przypadkach wdrożenie i zakup oprogramowania nie kończy się sukcesem i powoduje wiele negatywnych skutków, z których najważniejsze to:Wzrost kosztów przetwarzania danych. Wzrost kosztów zakupu oprogramowania nie wykorzystywanego lub wykorzystanego tylko w pewnych obszarach. Wzrost czasu potrzebnego do analizy informacji (w przypadku zarządu firmy są to wielkości znaczące). Brak przydatnych informacji i wzrost kosztów ich dodatkowego pozyskania. Utrata informacji i kosztów jej odzyskania. Wystąpienie błędów w przetwarzaniu informacji, kosztów kontroli i ich usuwania oraz ewentualnych kar z tego powodu. Utrata zaufania klientów z powodu błędów oraz długiego oczekiwania na obsługę. Brak możliwości wykorzystania sprzyjającej sytuacji z powodu braku informacji lub złego jej przetwarzania (utracone szanse).W szczególnych sytuacjach skutki mogą się skumulować i spowodować likwidację firmy.(...) W przypadku zakupu systemów informatycznych przez jednostki budżetowe istotnym problemem jest Ustawa z dnia 10 czerwca 1994 r. o Zamówieniach Publicznych oraz jej późniejsze zmiany. Ustawa narzuca odpowiedni sposób postępowania w przypadku większości zakupów dokonywanych przez jednostki budżetowe. Ten tryb jest obowiązujący przy zamówieniach wszelkiego rodzaju wyrobów materialnych i niematerialnych. Jednym z najważniejszych elementów systemu informatycznego jest oprogramowanie. Stąd największą uwagę należy skupić na ocenie oprogramowania wspomagającego proces zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono i omówiono wybrane aspekty informatyczne umów outsourcingowych mających związek z wprowadzeniem do nich stanowiska aktywnego klienta.
Istnieje kilka czynników, które mogą być receptą na sukces projektu IT. Przede wszystkim jest to pomysł - pomysł na dobry produkt. Należy zatem zawsze rozpocząć pracę od znalezienia niszy na rynku. Dobry pomysł jest sposobem na odróżnienie produktu od innych już istniejących na rynku. Jeśli grupą docelową jest młodzież, konieczne jest przedstawienie innowacyjnych i atrakcyjnych rozwiązań, aby zachęcić ich do korzystania z produktu. My - dając Ministerstwu Edukacji Narodowej propozycję realizacji projektu "e-Doświadczenia w fizyce" - postanowiliśmy "pójść jeszcze dalej", aby się upewnić, że nasz innowacyjny produkt będzie miał rzeczywiste zastosowanie i niósł dużą wartość edukacyjną. Jednak sam pomysł, nawet najlepszy, nie wystarczy. Należy oczywiście na jego podstawie stworzyć odpowiednie oprogramowanie, aby zaspokoić rynek (w tym przypadku rynek edukacyjny) i sprawić, że będzie ono atrakcyjne dla tych, którzy będą go używać. Ważne jest również, aby wybrać odpowiednią technologię. Należy podkreślić, że w dzisiejszym świecie jednymi z najbardziej istotnych cech oprogramowania są mobilność i elastyczność. Nasz produkt należało zatem zaplanować tak, aby był wieloplatformowy, dostępny dla wielu różnych systemów operacyjnych i rodzajów sprzętu komputerowego (komputery stacjonarne, laptopy, tablety itp.) i tablic multimedialnych. Ważne jest również, aby zapewnić możliwość uruchomienia programu bezpośrednio za pomocą przeglądarki internetowej (bez konieczności wcześniejszego instalowania na komputerze). Z kolei gdy komputer nie jest podłączony do Internetu lub dostęp do Internetu jest ograniczony, powinna być udostępniona wersja off-line. Musimy też w pełni zrozumieć wymagania zarówno użytkowników końcowych, jak i odbiorcy naszego produktu. W naszym przypadku odbiorca e-doświadczeń jest nauczycielem, a użytkownik jest uczniem. Aby dostosować program specjalnie do ich potrzeb, zaprosiliśmy ich do współpracy z nami. Ich wsparcie w projekcie jest wyjątkowo pomocne w rozwiązywaniu wszelkich problemów, takich jak np. dostosowanie e-doświadczeń do warunków i realiów panujących w szkole. Produkt (czyli e-doświadczenia) jest przedstawiany nauczycielom z wybranych szkół biorących udział w projekcie i wreszcie podczas testowania produktów otrzymujemy informacje zwrotne od uczniów - użytkowników e-doświadczeń. Wszystkie te opinie będą brane pod uwagę w celu umożliwienia zmiany produktu, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym dla użytkownika (dodanie nowych funkcji, uwzględnienie sugestii dotyczące innych ćwiczeń itp.). (abstrakt oryginalny)
Aby ograniczyć koszty prowadzonej działalności, większość szpitali powinna zdecydować się na wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych dla służby zdrowia. Ważnym punktem odniesienia jest fakt, iż większość wykorzystywanego w szpitalach oprogramowania jest, lub może być częścią oprogramowania i usług służących do wspierania zintegrowanych procesów. Przed podjęciem tak ważnej, nie tylko organizacyjnie, ale i finansowo, decyzji należy pamiętać o ewentualnych konsekwencjach zaprzestania wdrożenia np. "w połowie drogi". Warto zaplanować budżet w taki sposób, aby wdrożenie zapewniło przede wszystkim ciągłość procesów i nie wpływało na obniżenie jakości świadczonych usług medycznych. Wiele szpitali wykorzystuje różne aplikacje i środowiska baz danych do gromadzenia informacji o pacjentach np. system przyjęć, rejestracji i analizy zdjęć RTG, danych z pracowni USG, czy też labolatorium. Wykorzystywanie oprogramowania różnych firm (częściowa informatyzacja szpitala bez pełnej integracji systemów), często wpływa na podjęcie decyzji o zastosowania rozwiązań dających po pełnym wdrożeniu, efektywną pracę w zintegrowanym środowisku informatycznym. Dzięki temu przepływ infromacji pomiędzy systemami (oddziałami i pracowniami) staje się płynny i przebiega bez zakłóceń. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia propozycję wybranych działań projakościowych w procesie wytwarzania oprogramowania. Prezentowane szkieletowe działania projakościowe wykorzystują podejście GQM i bezpośrednio wywodzą się z wymagań normy PN-EN ISO 9001-2001. Ich uszczegółowienie jest wykonane na podstawie standardów dziedzinowych i doświadczenia autorów. Przedstawiona propozycja zostanie praktycznie zweryfikowana w ramach projektu "Dependable Distributed Systems" 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej, w którym reprezentowana przez autorów jednostka uczelniana jest odpowiedzialna m.in. za zarządzanie jakością. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę uporządkowania modeli jakości produktów i procesów programowych, zaproponowano własny model jakości produktu oraz autorski schemat ewaluacji istniejących modeli oceny procesów. Dokonano usystematyzowania różnych definicji jakości, szczególnie w odniesieniu do produktu programowego. Opracowano schemat ewolucji nastawienia wytwórcy i nabywcy wobec jakości oprogramowania. Opisano budowę typowych modeli jakości technicznej oprogramowania. Przedstawiono przykłady modeli jakości oprogramowania. Omówiono problemy i najważniejsze cechy jakości oprogramowania, zarządzanie jakością procesów programowych. Dokonano przeglądu metod oceny i doskonalenia procesów programowych oraz ich konfrontacji przy wykorzystaniu schematu porównawczego MCS. Przedstawiono także relacje między procesami a produktami programowymi.
Istnieje przekonanie, że potwierdzony certyfikatem system jakości zgodny z ISO serii 9000 automatycznie podnosi konkurencyjność wyrobów wobec innych producentów, chroni przed niepowodzeniami, jest swoistym parasolem ochronnym. Empiria nie potwierdza tej tezy. Okazuje się, że wśród firm, które posiadają certyfikaty, miały miejsce zarówno bankructwa, straty, jak i przejściowe kłopoty finansowe. Dlaczego tak się stało? Co stoi u podstaw efektywnego systemu jakości? Dotychczas problemy jakości rozpatrywano w aspekcie technicznym i organizacyjnym. Tym trzecim czynnikiem, który dotąd nie był rozpatrywany, a wydaje się, że wpływa znacząco na sposób wytwarzania, jest kultura organizacyjna. Kultura organizacyjna zwykle kreowana jest przez najwyższe kierownictwo w firmie lub przez założycieli organizacji. Okazuje się, że najliczniejszą grupą zawodową, pełniącą kierownicze funkcje w firmach lub prowadzącą działalność na własny rachunek, są inżynierowie. Z tego można wnioskować, że wpływ wyznawanych przez inżynierów wartości w sposób istotny kształtuje kulturę organizacyjną danej firmy. Stąd rodzi się pytanie: jakie znaczenie dla powstania i utrzymania jakości ma kultura organizacyjna oparta na etyce inżynierskiej? Czy jakość ufundowana na etyce inżynierskiej przyczynia się do powstania i utrzymania zyskowności firmy? Związek jakości z etyką wydaje się intuicyjnie prawdziwy, bowiem wytwarzanie produktów/usług o wysokiej technicznej jakości i po uczciwie wyliczonych kosztach jest działaniem akceptowanym społecznie. Jeśli tak jest w istocie to: jak silne są to więzy? (...) Na postawione wyżej pytania brakowało odpowiedzi. Zarówno badacze problemów jakości, jak etyki biznesu oraz etyki inżynierskiej nie wykazali związku między jakością a etyką, skupiając uwagę na jakości lub etyce jako dziedzinach oddzielnych. W dotychczasowym piśmiennictwie, zarówno polskim jak i światowym, tylko implicite wskazywało na powyższe związki i wynikający z tych powiązań pożytek w sferze technicznej i ekonomicznej firmy. Ze względu na wagę problemu te nie poparte badaniami, intuicyjne stwierdzenia wymagały szerszego opracowania. Wybrane badania z tego zakresu przedstawiono w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
19
Content available remote Holacracy as a New Approach to New Product Development in IT Industry - Case Study
67%
Purpose: The main objective of this paper was to identify and determine the potential of holacracy from the point of view of new product development in the IT industry. Design/methodology/approach: The article contains a literature review on the subject of holacracy and a detailed case study analysis conducted in two IT companies which concerned the new product development process. Also, the article presents research results of a quantitative survey and results of interviews with employees that revealed key attributes of teams working in holacracy. Findings: Research results indicate that companies tend to adapt and adjust holacracy in a unique way to meet their development needs, but such approach requires a specific organizational culture and high-tech resources. Holacracy can enhance NPD process and induce self-development among holacratic development teams, which have a dozen of unique attributes in comparison to traditional teams. Agile development with holacracy is faster and more effective than standard agile development or waterfall approach. Research limitations/implications: The research results presented in the paper were based only on two IT companies which use new approaches to new product development. Therefore, more scientific research should be carried out in the future to discuss this topic further. Practical implications: The author of the article recommends that every company should evaluate its capabilities, organizational culture and technical resources before implementing holacracy. Originality/value: This paper presents and discusses a brand new approach to new product development used by modern IT companies. Holacracy is still considered as a new and innovative approach to managing organizations.(original abstract)
Z niedostateczną jakością produktów programowych stykamy się na każdym kroku. Produkty programowe są efektem realizacji procesów programowych. W pracy krótko zaprezentowano sposoby oceny jakości produktów programowych w konfrontacji z metodami oceny procesów programowych. Przedstawione zostały argumenty w dyskusji, co jest ważniejsze - dobra jakość produktów, czy też procesów programowych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.