Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of agricultural land
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Artykuł opiera się na analizie wybranych elementów rolniczej przestrzeni produkcyjnej gminy Tomice położonej w woj. małopolskim. Celem opracowania jest łączna ocena mierzalnych, środowiskowych zasobów rolniczej przestrzeni produkcyjnej (wyznaczonej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego strefy RP). Elementarne analizy dotyczyły jakości i przydatności rolniczej gleb, kategorii ochrony gleb o najwyższych klasach bonitacyjnych oraz stopni uwilgotnienia gleb. Łączna ocena bonitowanych elementów pozwoliła na wyznaczenie terenów rolniczej przestrzeni produkcyjnej najbardziej cennych pod kątem rolniczo-przyrodniczym. Kolejny aspekt dotyczył wyznaczenia terenów, które ze względu na swoje wadliwości, mogą stanowić rezerwę terenów przeznaczanych na cele nierolnicze. Do badania wybranych elementów środowiskowych rolniczej przestrzeni produkcyjnej zastosowano podstawowe techniki geoprocessingu. Analizy opracowano w programie Quantum GIS.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano etapy budowania nowego zautomatyzowanego systemu kompleksowej oceny gruntów na podstawie wskaźnika jakości gruntów De-Meter. Kompleksowa ocena oznacza organiczne usystematyzowanie czynników ekologicznych i ekonomicznych, wpływających na cenę ziemi. Metodyka powstała na potrzeby rozwoju nowego systemu oceny rynku gruntów na Węgrzech, związanego z różnicami rzeczywistych cen działek a wartością ekonomiczną gruntów rolnych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie jakości gleb powiatu dąbrowskiego
75%
Jakość gleb należy do najważniejszych czynników wpływających na poziom możliwych do uzyskania plonów w rolnictwie. Przez to jest istotnym elementem kształtującym dochodowość produkcji rolniczej na danym obszarze. Znajomość przestrzennego zróżnicowania bonitacji gleb na obszarach poszczególnych obrębów czy gmin ma wpływ na proces planowania rozwoju obszarów rolniczych. Element ten stanowi również ważną informację w procesie programowania prac scaleniowych, które to działanie odbywa się na poziomie samorządu wojewódzkiego. Dane te charakteryzują się bardzo długim okresem przydatności do wykorzystania, z uwagi na niewielką ilość zmian dotyczących klasyfikacji gruntów wprowadzanych do operatu ewidencyjnego, mających najczęściej charakter jednostkowy. Artykuł prezentuje wyniki analizy mającej na celu przedstawienie zróżnicowania przeciętnej bonitacji gruntów w poszczególnych obrębach powiatu dąbrowskiego, położonego w północno- -wschodniej części województwa małopolskiego. Jako źródło danych wykorzystano dane z operatu ewidencji gruntów i budynków pozyskane dla wszystkich obrębów wchodzących w skład powiatu. Wyniki przedstawiono zarówno w formie tabelarycznej, jak i graficznej. (abstrakt oryginalny)
Silne zróżnicowanie przestrzenne salda promieniowania powierzchni czynnej, szczególnie miejskiej i przemysłowej, wymaga precyzyjnych pomiarów dla wyznaczenia struktury bilansu promieniowania oraz jego salda dla poszczególnych powierzchni. Takie badania stały się możliwe dzięki zastosowaniu terenowych stacji meteorologicznych z zestawem do pomiarów promieniowania CNR1 firmy Kipp&Zonen. Poprawnie ustawione przyrządy oraz zastosowana metoda obliczeń strumieni promieniowania umożliwiły wyznaczenie przebiegów oraz sum natężenia poszczególnych składników w bilansie promieniowania. Wyznaczono strukturę promieniowania dla powierzchni miejskich i wiejskich oraz powierzchni antropogenicznie przekształconych w okolicy Katowic. Wpływ na bilans promieniowania miała silnie urozmaicona morfologia krasowych kanionów w Ojcowskim Parku Narodowym. Do głęboko wciętej doliny Prądnika dociera nawet do 3,7 MJnv2 mniej energii promienistej niż do nieosłoniętej wierzchowiny w czasie pogodnego dnia latem. Zestaw czujników CNR1 do pomiarów składników bilansu promieniowania dobrze funkcjonuje na stacji WNoZ Uniwersytetu Śląskiego od 2000 r., a na dwóch stacjach na terenie OPN od 2007 r. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem w praktyce podatku rolnego od gruntów. Przeprowadzone analizy posłużyły za podstawę wnioskowania, iż wymiar podatku rolnego od gruntów uzależniony jest od jakości ziemi rolniczej oraz, że zróżnicowanie wymiaru podatku rolnego pomiędzy okręgami podatkowymi ma charakter symboliczny. Podatek rolny powinien być jak najszybciej zastąpiony podatkiem dochodowym. Gospodarstwo rolne jest w swoim funkcjonowaniu i organizacji zbliżone do przedsiębiorstwa, toteż nie powinno być tu okoliczności ograniczających wprowadzanie tego podatku. Dyskusyjną kwestią jest powierzchnia gospodarstwa, które można traktować jak przedsiębiorstwo.
Artykuł stanowi kontynuację prowadzonych przez autorów badań nad kształtowaniem się poziomu cen gruntów rolniczych. Zbadano zależność cen uzyskanych w transakcjach kupna-sprzedaży gruntów skarbowych na obszarze powiatów województwa wielkopolskiego w latach 1995-2002 od jakości bonitacyjnej tychże gruntów.
Autor przeanalizował rozwój rolnictwa ekologicznego w UE i w Polsce. W dalszej kolejności scharakteryzował stan rolnictwa powiatu nowosądeckiego, przedstawił zasoby ziemi oraz kierunki produkcji w badanych gospodarstwach i podał wnioski z przeprowadzonych badań.
Przedstawiono zmiany ceny ziemi rolniczej w obrocie prywatnym w zależności od jej jakości w województwie lubuskim i w Polsce w latach 1999-2009. W analizowanym okresie zaobserwowano dynamiczną zwyżkę cen, zwłaszcza po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Na ogólny poziom cen wpływały przede wszystkim przyrosty wartości gruntów o najniższej jakości. Wykazano, że według rolników kupujących grunty rolne cena ziemi jest kształtowana w znaczącym stopniu przez możliwość zmiany przeznaczenia gruntu, uzyskiwania korzyści z "bycia rolnikiem" i położenie działki. (abstrakt oryginalny)
Jakość gleb jest jednym z czynników w największym stopniu wpływających na możliwości uzyskiwania wysokich dochodów z prowadzonej produkcji rolniczej. Czynnik ten jest niezależny od pozostałych elementów wpływających na dochodowość produkcji rolniczej, takich jak rozdrobnienie działek, struktura obszarowa gospodarstw czy uwarunkowania ekonomiczne. Bonitacja gleb niesie informacje o potencjalnej produktywności gruntów na danym obszarze, znajomość tych danych ma istotne znaczenie między innymi na etapie programowania prac scaleniowych czy też w procesie planowania przestrzennego. Pozyskanie danych o jakości i przydatności gleb na danym obszarze jest możliwe w drodze analizy danych zawartych na mapach glebowo-rolniczych lub też w drodze przetworzenia informacji zawartych w operacie ewidencji gruntów i budynków. Prezentowany artykuł przedstawia wyniki analizy zróżnicowania jakości i przydatności gleb na obszarze powiatu myślenickiego, znajdującego się w południowej części województwa małopolskiego. Wartości wskaźnika określającego przeciętną bonitację gruntów zostały obliczone dla każdego z 71 obrębów wchodzących w skład powiatu. Uzyskane wyniki mogą stanowić cenny materiał źródłowy wykorzystywany w wielu innych opracowaniach, a z uwagi na niewielką zmienność wykazywanych w ewidencji gruntów danych o bonitacji gleb okres przydatności uzyskanego zbioru danych powinien być bardzo długi. (abstrakt oryginalny)
Opracowana uproszczona metoda szacowania oddziaływania autostrady na grunty rolne pozwala na określenie wszystkich strat związanych z kierunkami tego oddziaływania. Podstawą dla ustalenia strat jest analiza zmienności użytkowania gruntów i klas bonitacyjnych oraz rozmieszczenia dróg dojazdowych do gruntów wzdłuż osi projektowanej autostrady. Przyjętą miarą wielokierunkowego oddziaływania autostrady na grunty rolne jest określona zmiana wartości gruntów, przy której wyznaczeniu uwzględniono jedynie zróżnicowanie ich przydatności do produkcji rolniczej. Wartość ta, jest więc miernikiem przydatności gruntów do produkcji rolniczej. Opracowana metoda określania oddziaływania autostrady na grunty rolne jest przedstawiona na przykładzie projektowanego odcinka autostrady A-4 między Tarnowem a Rzeszowem o długości 10,834 km biegnącego przez wsie Bratkowice i Mrowla. Są to tereny położone w województwie Podkarpackim. Budowa jednego kilometra rozpatrywanego odcinka autostrady spowoduje obniżenie wartości gruntów rolnych wynoszące 1724 jednostki zbożowej. Przejmowanie gruntów pod budowę autostrady oraz negatywne jej oddziaływanie obejmuje około 69 % całkowitej utraty wartości gruntów rolnych. Pozostałe 31% utraty wartości gruntów wiąże się z przyrostem transportu i pogorszeniem rozłogu działek.(abstrakt oryginalny)
11
75%
W pracy zaproponowano wykorzystanie zawartości azotu ogólnego jako jednego ze wskaźników określających zasobność materii organicznej w glebach autogenicznych. Podane klasy zasobności, obliczone wg jednolitej metodyki, pozwalają na uszeregowanie gleb na podstawie wartości mierzalnych, łatwych do zweryfikowania. Obliczona zasobność gleb może stanowić jeden z najważniejszych wskaźników przy próbie budowania "nowej klasyfikacji", w której przyporządkowanie ocenianej gleby do odpowiedniej klasy dokonane będzie wyłącznie na podstawie wyników uzyskanych z oznaczeń laboratoryjnych. Utworzona w ten sposób baza danych ułatwi sporządzanie numerycznych map glebowych i włączenie ich w geodezyjny system informacji o terenie (GIS).(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Susze a sytuacja polskich gospodarstw rolnych osób fizycznych
63%
W opracowaniu przedstawiono sytuację gospodarstw rolnych funkcjonujących na obszarach narażonych na susze, z podkreśleniem sytuacji tych z glebami gorszej jakości. Badaniami objęto 296 gospodarstw prowadzących w sposób ciągły rachunkowość rolną w ramach Polskiego FADN w latach 2006-2013 na terenie 96 gmin dotkniętych szczególnie suszami z województw: wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Podstawą odniesienia były 4294 gospodarstwa położone na terenie pozostałych gmin kraju. Analiza wykazała, że gospodarstwa z rejonów częstego występowania susz uzyskiwały gorsze wyniki produkcyjne i ekonomiczne, a czynnikiem pogłębiającym skutki suszy była zła jakość gleb. Inne czynniki, które o tym przesądzały, wskazano tylko wstępnie z uwagi na małą liczebność analizowanej próby.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono sytuację ekonomiczną dwóch grup gospodarstw rolnych z produkcją roślinną funkcjonujących w różnych przyrodniczych warunkach gospodarowania, które prowadziły w latach 2005-2008 rachunkowość rolną dla Polskiego FADN. Pierwszą grupę stanowiły gospodarstwa funkcjonujące na bardzo dobrych glebach, drugą zaś gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą na glebach słabych. (abstrakt oryginalny)
Celem autorki było przedstawienie zmiany rentowności działalności gospodarczej, rentowności aktywów, kapitału własnego oraz wskaźnik wartości dodanej, a ponadto wydajności pracy w przedsiębiorstwach uczestniczących w Liście 300, publikowanej w "Nowym Życiu Gospodarczym", w latach 1995-2004, sklasyfikowanych według jakości gleb (mierzonej wskaźnikiem bonitacji gleb).
Przedstawiono propozycję wskaźnika glebochronności roślin przydatnego do oceny agroekologicznej pokrywy roślinnej na użytkach rolnych i gruntach ornych oraz wskaźnika stabilności ekologicznej odpowiedniego do oceny przestrzeni - powierzchni ziemi. Pierwszy wskaźnik ma zastosowanie w ocenie płodozmianów, gospodarstw rolnych, regionów i kraju, zaś drugi głównie w skali regionu i kraju. Województwo lubelskie cechuje się dość dobrym wskaźnikiem glebochronności użytków rolnych i dostatecznym zasiewów na gruntach ornych oraz niskim poziomem stabilności ekologicznej. (oryg. streszcz.)
Jednym z największych problemów polskiego rolnictwa jest zakwaszenie gleb a tym samym niska zawartość makro- i mikroskładników w tym m.in. cynku i miedzi. Badania zostały przeprowadzone w oparciu o wieloletnie doświadczenie polowe zlokalizowane na terenie Stacji Badawczej UTP w Wierzchucinku założone w 1974 roku na glebie bielicowej - Podzolis (WRB 2014). W doświadczeniu nie stosowano nawożenia naturalnego oraz środków wapnujących. Skutkiem stosowania przez 38 lat zwiększonych dawek azotu (N83, N167, N250) i potasu (K0 , K53, K105, K158) oraz uprawa roślin w płodozmianie pastewno-przemysłowym było zakwaszenie gleby. Zastosowane w doświadczeniu nawożenie istotnie determinowało zawartość przyswajalnych form miedzi i cynku w badanej glebie. Średnio niezależne od zastosowanej dawki potasu najwyższe wartości badanych parametrów stwierdzono po zastosowaniu najwyższych dawek azotu (N250). Stwierdzono również istotne korelacje pomiędzy zawartością badanych mikroelementów a podstawowymi parametrami badanych próbek glebowych. Zawartości przyswajalnego cynku i miedzi były zdecydowanie niższe od średniej krajowej, ale wszystkie mieściły się w niskiej lub średniej klasie zasobności.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozważania nad ziemią jako środkiem produkcji, nad jej zasobami i pomiarem jej jakości, nad przemianami w jej użytkowaniu i zagospodarowaniu w formie sprzedaży i dzierżawy. (abstrakt oryginalny)
Ocena jakości gleb i ich wartości użytkowej dla rolnictwa jest związana m.in. z klasyfikacją bonitacyjną, którą w Polsce przeprowadzono w latach 60. XX w. w sposób jednolity, jawny, w oparciu o przyrodnicze właściwości gleb, wynikające z ich pochodzenia, składu granulometrycznego oraz właściwości fizykochemicznych. Materiały powstałe podczas gleboznawczej klasyfikacji gruntów są niezwykle ważną bazą danych o glebach z punktu widzenia ich ochrony, gospodarki przestrzennej, realizacji prac urządzeniowo-rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem scaleń i wymiany gruntów czy projektowania granicy rolno-leśnej, a także wyceny nieruchomości rolnych. Operat gleboznawczej klasyfikacji gruntów był wykorzystywany przy zakładaniu w Polsce ewidencji gruntów i budynków. Rodzaj użytku, klasa bonitacyjna i ich granice były i są bowiem podstawowymi atrybutami działki ewidencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie w życie ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia, spowodowało szerokie zainteresowanie rolników tą formą zagospodarowania gleb najsłabszych. Celem artykułu było przedstawienie niektórych czynników kształtujących wielkość zalesienia w poszczególnych powiatach dawnego województwa koszalińskiego po wejściu w życie wyżej wspomnianej ustawy.
20
63%
W pracy podjęto próbę oceny roli ANR w powiększaniu i tworzeniu gospodarstw rolnych. Analizę przeprowadzono w oparciu o informacje pochodzące z raportów z działalności Agencji, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury. Zaprezentowane wyniki świadczą o znacznym wkładzie ANR w kształtowanie struktury agrarnej, szczególnie tam, gdzie występowała koncentracja gruntów przejętych do Zasobu WRSP. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.