Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Quality of life in regional plan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono problem jakości życia jako integralnego elementu wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Zadaniem opracowania jest diagnoza jakości życia mieszkańców województwa małopolskiego. Analizę przeprowadzono w oparciu o dane empiryczne uzyskane w wyniku przeprowadzonych badań ankietowych. Zrealizowano je w województwie małopolskim w 1999 r. na losowo wybranej próbie liczącej 1000 gospodarstw domowych.
Przedstawiono zmiany zachodzące na czeskiej wsi po transformacji gospodarczej. Stwierdzono spadek zatrudnienia w rolnictwie, pojawienie się bezrobocia, ale również w ograniczonej skali rozwój przedsiębiorczości, tworzenie pozarolniczych miejsc pracy, choć ograniczone brakiem środków finansowych. Stwierdzono, że około 25% badanych oceniło, iż ich poziom życia - w porównaniu z okresem przed transformacją - wzrósł, a około 33%, że uległ obniżeniu. (abstrakt oryginalny)
Autor zaproponował ankietę, jako jedną z wielu prób pomiaru i wiarygodnej oceny jakości życia. Jej zaletą jest w miarę obiektywne kształtowanie się obrazu, dzięki sumowaniu zindywidualizowanych, subiektywnych odczuć oraz budowa pozwalająca na wielowymiarowe zestawienie wyników badań. Wcześniej autor przedstawił definicje jakości życia oraz ogólną systematykę metod oceny i pomiaru jakości życia
Artykuł jest sprawozdaniem z przeprowadzonych badań ankietowych, których celem była identyfikacja i ocena podstawowych elementów środowiska lokalnego, składających się w sumie na jakość życia społeczności jeleniogórskiej.
6
Content available remote Jakość życia na poziomie lokalnym
63%
Literatura przedmiotu dostarcza wielu opracowań dotyczących badania jakości życia w różnych typach układów lokalnych. Zwraca jednak uwagę istotne niedoreprezentowanie analiz empirycznych jakości życia na obszarach wiejskich. Zasadność badania owej problematyki właśnie w wiejskich układach lokalnych jest bezsprzeczna, zważywszy na co najmniej dwa główne powody - udział obszarów wiejskich i zamieszkującej je ludności w sieci osadniczej naszego kraju oraz duże dysproporcje w poziomie społeczno-ekonomicznego rozwoju terenów wiejskich względem ośrodków zurbanizowanych. Badania jakości życia obejmują zwykle dwa wymiary, obiektywną jakość życia (zbliżoną znaczeniowo do pojęcia warunków lub poziomu życia ludności) i subiektywną, skoncentrowaną na poczuciu dobrostanu psychicznego i życiowej satysfakcji. Celem artykułu jest zobrazowanie różnic w poziomie obiektywnej jakości życia w gminach wiejskich województwa łódzkiego. Zaprezentowane w tekście rozważania są efektem analizy danych zastanych i mają przybliżyć problem znacznej heterogeniczności terenów wiejskich jednego województwa.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Jakość życia łódzkich szóstoklasistów w perspektywie przestrzennej
63%
Łódź jest miastem silnie zróżnicowanym przestrzennie zarówno w kontekście fizycznym, jak i społecznym. Zróżnicowanie poziomu jakości życia dotyczy również najmłodszych mieszkańców. Celem artykułu jest przedstawienie zależności pomiędzy jakością życia respondentów a statusem okolicy, w której mieszkają. Badania empiryczne stanowiące podstawę analiz przeprowadzone zostały techniką ankiety audytoryjnej wśród szóstoklasistów uczęszczających do szkół podstawowych o najwyższym i najniższym wskaźniku uczniów dożywianych. Analiza wymiarów jakości życia przeprowadzona została w oparciu o koncepcję having, loving, being E. Al-lardta, ponadto szczególną uwagę poświęcono ocenie okolicy zamieszkania. Wykazano, że wymiary having i being oraz stosunek do okolicy zamieszkania wiążą się z zamieszkiwaniem w okolicy o określonym statusie. Zgodnie z aplikacyjną funkcją badań jakości życia informacje na temat dobrostanu najmłodszych mieszkańców powinny zostać uwzględnione przy projektowaniu strategii i ewaluacji działań podejmowanych w ramach polityki miejskiej.(abstrakt oryginalny)
Zdrowie jest najbardziej pożądaną wartością współczesnego społeczeństwa i jednym z kluczowych aspektów regionu, jako miejsca zamieszkania i wypoczynku. Koncepcja regionu zdrowia jest ukazywana jako narzędzie służące zwiększeniu atrakcyjności miejsc. Przeprowadzono analizę potencjału województwa pomorskiego i jego możliwości przekształcenia w region zdrowia. Celem było przeanalizowanie, jaka jest świadomość różnych aspektów zdrowia. Badania empiryczne dowiodły, iż większość dyskutowanych w literaturze elementów będących warunkiem powstania regionu zdrowia jest dostrzegana. Jednocześnie zidentyfikowano przeszkody w osiągnięciu tego celu.(abstrakt oryginalny)
Modele wielopoziomowe umożliwiają jednoczesną analizę procesu na kilku poziomach agregacji danych. W związku z tym formułowane na ich podstawie wnioski mogą rozszerzać rozumienie natury relacji między czynnikami o charakterze mikro i mezo (lub makro) a zmienną wynikową. Celem badania jest zademonstrowanie możliwości wykorzystania modelowania wielopoziomowego w badaniach jakości życia. W badaniu skorzystano z ogólnodostępnych danych mikro, pochodzących z trzech fal badania (2010, 2012, 2014) Europejskiego Sondażu Społecznego. Uzyskane wyniki potwierdzają wnioski z dotychczasowych badań, wskazując, iż poziom subiektywnie deklarowanej satysfakcji życiowej determinowany jest profilem społeczno-ekonomicznym i demograficznym jednostki. Wykorzystanie modelowania wielopoziomowego pozwoliło stwierdzić, iż poziom zaufania do ludzi i władz, rozpatrywany na poziomie regionalnym, oddziałuje silniej na zmiany poziomu zadowolenia z życia niż zaufanie deklarowane na poziomie mikro.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe aspekty jakości przestrzeni lokalnej: planistyczne, zarządczo-gospodarcze, społeczne oraz marketingowe. Dokonano także przeglądu podstawowych mierników służących do oceny ładu przestrzennego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Wskazano także na problemy samorządów lokalnych w zakresie planowania przestrzennego. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszone zostały kwestie związane z poprawą jakości życia mieszkańców poprzez proces rewitalizacji. Różnorodność form organizacji przestrzeni publicznych stworzyło dogodne warunki do budowania relacji międzyludzkich i spędzania wolnego czasu w wykreowanych przestrzeniach. Analiza została przeprowadzona na przykładzie przestrzeni rewitalizowanych w ramach projektu "Zielone Polesie" oraz woonerfów w Łodzi. Stanowią one bowiem innowacyjne podejście do rewitalizacji ciągów ulicznych, jak również większych jednostek przestrzennych jaką stanowi Osiedle Stare Polesie w Łodzi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie skutków wybranych katastrof naturalnych w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Autor przeprowadza analizę występowania tego typu zjawisk i ich oddziaływania na otoczenie. Następnie przedstawiona zostaje międzynarodowa współpraca w zakresie przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych w regionie. (fragment tekstu)
Zanalizowano wskaźniki zrównoważonego rozwoju obrazujące jakość ludności obszarów Dolnego Śląska. Analiza ta dotyczyła warunków mieszkalnych, elementów infrastruktury, korzystania z placówek kulturalnych oraz wydatków na nie ponoszonych. Badaniu poddano trzy powiaty regionu Dolnego Śląska: średzki, jeleniogórski i głogowski. W każdym powiecie wybrano trzy gminy. Kryterium wyboru był zbliżony poziom zaludnienia.
Obecne warunki życia w Polsce niestety są ponad siły emerytów. Dlatego ich funkcjonowanie w codziennej rzeczywistości wymaga pomocy ze strony innych osób oraz instytucji oświatowych. Aktywność tychże będzie skuteczna, jeśli sami zainteresowani uświadomią sobie taką potrzebę, a społeczeństwo "młodych" pozna problemy nurtujące seniorów. Jeśli tak się nie stanie, to nastąpi całkowita ekskluzja osób zasłużonych dla rozwoju Polski po II wojnie światowej. W tym miejscu nadmienię także, że do grona osób starszych należą dziś osoby, które zostały najbardziej skrzywdzone przez okupanta, bo stało się to w ich okresie młodszoszkolnym, a więc w fazie rozwojowej bardzo istotnej dla kształtowania osobowości jednostki.(fragment tekstu)
Jakość życia jest kategorią transgraniczną, wyraźnie łączącą politykę gospodarczą, przestrzenną i społeczną i jest ważnym syntetycznym kryterium oceny wyborów oraz efektów działań gospodarczych i polityki społecznej. Autor z tego punktu widzenia omawia korzyści płynące z pomiaru jakości życia.
W artykule przedstawiono "Pięcioletni ekonomiczny plan podniesienia jakości życia na świecie" realizowany w Japonii w latach 1992-1996. Daje on możliwość spojrzenia na polską ekonomię i społeczeństwo z perspektywy globalnej.
The accessibility of regional centers by public transport in a defined area is a very specific problem. Depending on the organization of public transport, there is a potentially related phenomenon - social transport exclusion. The aim of the study is to express the existence of a relationship between public transport and regional development in the rural self-governing region Trnava. At the same time, we identify municipalities - more precisely areas - with reduced transport accessibility in relation to their regional development and we determine the most advantageous means of public transport for the population who does not have the possibility to use a car. The procedure was to use an electronic database of train and bus timetables to obtain information about the studied characteristics for the return journey during the 24 hours of working days (Tuesday). We found that rail and combined transport have better quality in about half of the region's municipalities. The Pearson correlation coefficient of product of moments indicated that the value of the correlation between the number of points for public transport and points for regional development is only 0.36, and therefore there is no strong connection between them. However, the individual extreme and average values of these indicators and especially their sub-components have shown us that there is a certain dependence between these values. The results show that despite a lower impact on public transport on regional development, it has a more decisive influence, leading to the strengthening of public transport. (original abstract)
18
Content available remote Jakość życia gospodarstw domowych w Polsce w układzie wojewódzkim
51%
Wzrost jakości życia społeczeństwa stanowi nadrzędny cel zarówno polityki społecznej jak i gospodarczej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. W ostatnim dwudziestoleciu obserwujemy w kolejnych traktatach Unii Europejskiej coraz wyraźniejsze eksponowanie jako jednego z celów UE utrzymanie równowagi pomiędzy rozwojem gospodarczym i rozwojem społecznym, przy zachowaniu środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego. Wzrost jakości życia i spójności społecznej jest także jednym z istotnych celów unijnej strategii Europa 2020. Poprawa jakości życia Polaków, poprzez zapewnienie stabilnego i wysokiego wzrostu gospodarczego, jest także głównym celem polskiej Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju do 2030 r. oraz Średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju 2020. Prace nad stworzeniem systemu wskaźników monitorujących jakość życia prowadzone są od wielu lat przez instytucje międzynarodowe. UE i jej państwa członkowskie opracowały i od lat stosują w praktyce szeroką gamę wskaźników społecznych i środowiskowych, często występujących w systemach wskaźników zrównoważonego rozwoju. W 2011 r. powołano, z inicjatywy Eurostatu oraz Francuskiego Narodowego Instytutu Badań Statystycznych i Ekonomicznych (INSEE) Grupę Inicjatywną ds. Pomiaru Postępu, Dobrobytu i Zrównoważonego Rozwoju. Grupa ta zaproponowała zestaw wskaźników służących do pomiaru jakości życia. Nad uszczegółowieniem zaleceń dotyczących pomiaru jakości życia oraz opracowaniem ostatecznej listy wskaźników w tym obszarze pracuje aktualnie powołana przez Eurostat grupa ekspertów. W opracowaniu przedstawiona została koncepcja badania jakości życia w kontekście celów polityki społecznej oraz narzędzia umożliwiające ten pomiar. Jakość życia w kontekście polityki społecznej zdefiniowana jest przy tym na gruncie teorii potrzeb, czyli utożsamiana jest z poziomem zaspokojenia potrzeb społecznych. W ocenie jakości życia został uwzględniony zarówno wymiar obiektywny jak i subiektywny jego pomiaru. Ponadto przedstawione zostały powiązania pojęcia jakości życia z integracją społeczną i zrównoważonym rozwojem. Zaproponowaną metodykę pomiaru jakości życia zastosowano do jego pomiaru w Polsce w 2011 r. zarówno na poziomie ogólnokrajowym jak i na poziomie regionalnym (wojewódzkim). Dokonano także grupowania województw ze względu na podobieństwo struktury jakości życia gospodarstw domowych zarówno według ujęcia obiektywnego jak i subiektywnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na tereny zieleni w gminie miejsko-wiejskiej na przykładzie gminy Stryków. W pierwszej części opracowania omówiono strukturę rodzajową i rozmieszczenie terenów zieleni, nawiązując do wybranych zagadnień współczesnego rozwoju społeczno-ekonomicznego omawianej jednostki. W dalszej kolejności przedstawiono wyniki wywiadu kwestionariuszowego z 490 mieszkańcami gminy. Omówiono percepcję lokalnych terenów zieleni oraz postrzeganie ich związku z jakością życia w gminie Stryków. Z badań wynika, że respondenci doceniają gminne tereny zieleni, zwłaszcza te, które poprzez bogate zagospodarowanie są dobrze przystosowane do pełnienia funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych. W wywiadach akcentowano także rolę zieleni w kształtowaniu krajobrazu gminy oraz poprawie lokalnych warunków zamieszkania. Jest to o tyle istotne, że badana jednostka terytorialna cechuje się dynamicznym rozwojem społeczno-ekonomicznym i silną ekspansją obiektów budowlanych, w tym wielkopowierzchniowych hal produkcyjnych i magazynowych oraz obiektów infrastruktury technicznej na tereny otwarte. Zjawiska te mogą w efekcie pogorszyć walory gminnego krajobrazu, a przez to - negatywnie wpłynąć na jakość i chęć mieszkania w gminie Stryków. (abstrakt oryginalny)
W 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej, po zmianach politycznych i administracyjnych w latach 90-tych ubiegłego wieku, nastąpiły głębokie transformacje i przeorientowania w kierunku gospodarki wolnorynkowej. Autor zastanawia się, czy w omawianych państwach, które nie należą do zasobnych finansowo, zachodzące tam przemiany niosą ze sobą korzystne tendencje w zakresie wzrostu potencjału gospodarczego i zmian w planie jakości i standardów życia ludności.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.