Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Questing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Questing jako innowacja w turystyce kulturowej
100%
Questing jako forma zwiedzania oraz metoda w edukacji regionalnej został zastosowany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 90. XX w. W Polsce questing i szlaki questingowe są rozwiązaniem stosunkowo nowym. Na szerszą skalę opracowywane są od 2011 r., kiedy zrealizowano projekt unikatowego produktu turystycznego w województwie świętokrzyskim pt. "Bałtów - polska stolica questingu". Celem artykułu jest przedstawienie questingu jako innowacyjnego rozwiązania dla turystyki kulturowej w Polsce, tworzonego w oparciu o dziedzictwo kulturowe, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. W formie przeglądowej odwołano się do teoretycznych założeń dotyczących questingu opracowanych przez Delię Clark i Stevena Glazera, inicjatorów rozwoju questingu i tworzenia szlaków questingowych w Stanach Zjednoczonych. Powstanie kulturowych i historycznych szlaków questingowych w Polsce, których obecnie jest ok. 200, stanowi dobry przykład wielostronnej współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, tak istotnego dla rozwoju turystyki kulturowej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Questing w Małopolsce - droga do odczytania genius loci?
100%
Dzięki genius loci przestrzeń, wobec której na co dzień mieszkaniec lub turysta są obojętni, może zostać dostrzeżona. Dotyczy to zarówno rozległego obszaru, np. regionu turystycznego, miasta z dziesiątkami muzeów i galerii, jego dzielnicy z funkcją uzdrowiskową, jak i małej miejscowości, która utraciła prawa miejskie, pozostałości wysiedlonej wsi, czy też przydrożnej kapliczki. W przypadku miasta rolę czynnika ułatwiającego odkrycie ducha miejsca mogą potencjalnie stanowić szlaki questingowe, w założeniach teoretycznych tworzone głównie w celu zwrócenia uwagi na mniej popularne wśród turystów elementy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W artykule przedstawiono aktualny obraz funkcjonowania questingu w obrębie miejscowości położonych w województwie małopolskim, w kontekście narzędzia ułatwiającego odczytanie genius loci. Wykazano, że w przypadku Małopolski bogata reprezentacja ogólnodostępnych questów wpisuje się w trendy światowe w zakresie wzrostu liczebności zrealizowanych projektów szlaków. Co istotne, nie są one tylko powieleniem lub uzupełnieniem popularnych znakowanych tras turystycznych, a ich autorzy poszukują genius loci poprzez skupianie uwagi na z pozoru "zwyczajnych" miejscach, uwypuklając ich unikatowość. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Geocaching - nowa forma turystyki kulturowej
100%
W artykule przedstawiono nową formę turystyki kulturowej - geocaching. Początek geocachingu przypada na rok 2000 kiedy został udostępniony niezniekształcony sygnał GPS. Aktualnie geocaching skupia na całym świecie ponad 5 milionów aktywnych użytkowników, w tym niemal 17 tysięcy osób w Polsce. Użytkownicy uczestniczą w grze terenowej polegającej na odszukiwaniu ukrytych skrytek. W artykule omówiono najpopularniejsze rodzaje skrytek: tradycyjne, wydarzenie, multicache, Quiz, mobilne. Przedstawione zostały również informacje na temat walorów turystycznych wyspy Wolin oraz zaprezentowano wyniki badań ankietowych nad turystami skupionymi wokół geocachingu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje nową, dynamicznie rozwijającą się, choć zarazem kontrowersyjną, szczególnie pod względem jej nazewnictwa i klasyfikowania, formę turystyki kulturowej, którą stanowi turystyka eventowa. Autorka pragnie przedstawić przede wszystkim te aspekty, które w dotychczasowych opracowaniach na jej temat były pomijane lub niedostatecznie rozwijane. Są to głównie wydarzenia oparte na emocjach, modzie czy tendencjach rozwojowych współczesnego świata: fantastyce, wyobraźni, świecie wirtualnym, a często nawet na samych grach komputerowych i technologii informatycznej w ogóle. Wydarzenia tego typu zyskują coraz większe grono zwolenników, a same w sobie stają się nierzadko narzędziem turystycznej promocji czy formą rozrywki i rekreacji. (abstrakt oryginalny)
Questing uprawiany jest na świecie od połowy lat 90. XX wieku, na terenie Polski jego przykłady liczone są w setkach, a równocześnie w literaturze z zakresu turystyki pojawia się jako nowa, nowatorska, innowacyjna forma zwiedzania, edukacji regionalnej, wypoczynku, tworzenia produktu turystycznego. W artykule przedstawiono charakterystykę oferty krakowskich szlaków questingowych jako form zwiedzania miasta. Dodatkowo przeprowadzono próbę oceny ich atrakcyjności na podstawie zebranych opinii uczestników questu przygotowanego i udostępnionego przez autora niniejszego opracowania. Skromna reprezentacja ogólnodostępnych questów na terenie tak dużego ośrodka miejskiego i turystycznego, jakim jest Kraków, nie wpisuje się trendy światowe w zakresie liczebności i tempa tyczenia tego typu szlaków. W przypadku Krakowa nie potwierdziły się założenia metodyczne, iż głównym celem ich tworzenia jest zwrócenie uwagi na mniej popularne wśród turystów elementy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Krakowskie questy są raczej uzupełnieniem lub powieleniem istniejących znakowanych lub nieznakowanych tras, wykorzystywanych np. przez kwalifikowanych przewodników. Ulotki dostępne są prawie wyłącznie poprzez Internet, promocja metody jest ograniczona, przy znikomym zainteresowaniu ze strony podmiotów turystycznych i instytucji kultury. Badana ankietowo grupa była kolejną, której większość przedstawicieli po raz pierwszy spotkała się z tą formą turystyki. W opiniach podkreślono bezobsługowość, bezpłatność oraz walory edukacyjne i aktywizację uczestnika w czasie zwiedzania.(abstrakt oryginalny)
Autorzy artykułu analizują gry miejskie i questing jako innowacyjne i atrakcyjne narzędzia marketingu terytorialnego. Dzięki wywołaniu autentycznych emocji i zaangażowania wśród klientów narzędzia te stwarzają korzystną sytuację sprzedażową oraz budują pozytywny wizerunek marki. Autorzy opisują możliwości, jakie daje zastosowanie storytellingu w budowaniu pozytywnego stosunku emocjonalnego do produktu, usługi, a zwłaszcza jednostki terytorialnej - regionu, miasta, wsi, oraz przedstawiają zasady jego poprawnego stosowania. Następnie przedstawiają konstrukcję i możliwości zastosowania questingu oraz gier miejskich jako skutecznych, innowacyjnych i tanich sposobów na promocję miast. Uwzględniając cele marketingu terytorialnego, autorzy dokonują podziału gier miejskich i scenariuszy questingowych na trzy kategorie: opowiadające o mieście i jego historii, nieopowiadające o mieście i jego historii, lecz nawiązujące do pewnego szerszego kontekstu oraz gry miejskie i questing stricte rozrywkowy. Analizę poszczególnych kategorii przeprowadzono na przykładzie miasta Rzeszów, które było areną licznych gier miejskich; ponadto miasto oferuje własne scenariusze questingowe. Dostępne scenariusze questingowe scharakteryzowano pod kątem ich budowy, grupy docelowej oraz potencjału, jaki niosą dla budowy korzystnego wizerunku miasta. Gry miejskie zostały opisano według podobnego klucza z uwzględnieniem środków, jakie zastosowano w celu ich przeprowadzenia. Autorzy konkluduj ą, że gry miejskie i scenariusze questingowe są wartościowym i oryginalnym sposobem promocji jednostek terytorialnych, gdyż są tanie w realizacji, pozwalaj ą na odkrycie (czasem nawet na nowo) danego miasta poprzez wykorzystanie wyjątkowych elementów oraz jego historii, aktywizują lokalną społeczność oraz wykazują wartości edukacyjne. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Questing jako innowacyjny produkt turystyczny
84%
Questing jako forma zwiedzania oraz metoda w edukacji regionalnej został zastosowany po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w połowie lat 90. XX w. W Polsce questing i szlaki questingowe są rozwiązaniem stosunkowo nowym. Jest to zabawa, aktywność, atrakcja, która zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Dostępna jest dla wszystkich, gdyż nie wymaga sprzętu ani nakładów finansowych. W zamian dostarcza wiedzy, emocji i rozrywki. Questing sprawdza się w środowisku kulturowym i przyrodniczym, w mieście i na wsi, wszędzie tam, gdzie znajduje się coś ciekawego, nieznanego, a jednocześnie dostępnego dla poszukujących. Celem artykułu jest przedstawienie questingu jako innowacyjnego produktu turystycznego tworzonego głównie na podstawie dziedzictwa kulturowego zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Czym jest questing? Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu - mamy prawie kompletną definicję. Prawie. Bo questing to coś więcej. Jest zjawiskiem wieloaspektowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie questingu jako jednego z najnowszych trendów w marketingu. Celem questingu pewnego rodzaju gry terenowej, jest przybliżenie uczestnikom mało znanych albo już zapomnianych miejsc. Questing może posiadać walory edukacyjne, integrujące społeczność lokalną i promujące dany obszar. W artykule przybliżono założenia questingu, pokazano polskie przykłady zastosowania questingu w budowaniu zaangażowania odbiorcy oferty turystycznej. Artykuł uzupełniają wyniki badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Częstochowy na temat znajomości idei questingu, istniejących w Częstochowie tras questingowych oraz wpływu questingu na zaangażowanie turystów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Questing jako nowoczesna forma aktywności turystycznej na obszarach wiejskich
67%
Wraz z rozwojem turystyki pojawił się nowy produkt turystyczny, jakim jest questing. Miejscem organizacji są głównie obszary o bogatych walorach turystycznych. Uwzględniając walory turystyczne, przestrzeń i atrakcyjność obszaru, questing dobrze wpisuje się w obszary wiejskie i formy turystyki wiejskiej, jaką jest agroturystyka. Poprzez questing agroturystyka może zyskać popularność i sympatyków wśród turystów, którzy chętnie chcieliby spędzić czas wolny na obszarach wiejskich. Do organizacji questingu pożądane są osoby kreatywne i dobrze przygotowane merytorycznie.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Gry miejskie oraz questing jako formy komunikacji i kreowania wizerunku regionu
59%
Obecnie zauważa się zwiększenie zainteresowania formami komunikacji danego regionu, które nie tylko skupiają uwagę, ale są dla odbiorców pewną formą rozrywki, budzącą pozytywne emocje i skojarzenia. Celem artykułu jest zatem wskazanie na nowe innowacyjne formy komunikacji, które dzięki zaangażowaniu i wywołaniu autentycznych emocji budują pozytywny wizerunek marki danego regionu oraz aktywizują grupy odbiorców. Gry miejskie wykorzystują przestrzeń danego regionu, czyniąc z niego planszę gry, na której uczestnicy rozwiązują przydzielone im zadania. Questing zaś to inaczej turystyka z zagadkami, poszukiwanie tropów umożliwiających rozwiązanie zagadki. Obie te formy mają na celu rozwijanie poczucia tożsamości, kreowanie wizerunku danego regionu, wskazanie na wyjątkowe miejsca, rozrywkę oraz odkrywanie tajemnic obszaru. Są to interesujące formy komunikacji regionu mające wartości edukacyjne, wykorzystujące zasadę "nauka przez zabawę", które łączą w nieszablonowy sposób umiejętności praktyczne z wiedzą teoretyczną graczy. Są skierowane głównie do turystów oraz mieszkańców. W artykule przedstawiono przykłady takich działań.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.