Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Questionnaire
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Badania pokazują, że u ogółu społeczeństwa - czy to w rzeczywistości, czy tylko hipotetycznie - utrzymuje się piętnująca postawa wobec osób, które się jąkają. We wcześniejszych badaniach określano, jakie są postawy wobec jąkania wśród różnych grup respondentów: studentów, rodziców czy logopedów. Niniejszy artykuł opisuje badania, które miały na celu ustalenie różnic pomiędzy postawami wobec jąkania wśród studentów w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o jednorazowe wypełnienie kwestionariusza POSHA-S (Public Opinion Survey of Human Attributes-Stuttering). Kwestionariusz badał sześć obszarów związanych z postawami oraz wiedzą dotyczącą zaburzenia, jakim jest jąkanie: postawy wobec jąkania, poziom wiedzy o jąkaniu, znajomość z osobą (bądź osobami) jąkającą się, własna ocena umiejętności wypowiadania się, opinia uczestnika na temat ogólnego społecznego poziomu tolerancji wobec jąkania oraz poziomu wiedzy o tym zaburzeniu. Wyniki otrzymane w polskiej grupie badawczej wskazują, że udział w zajęciach związanych tematycznie z jąkaniem prowadzi do poprawy nastawienia wobec jąkania, jak i zwiększenia wiedzy o tym zaburzeniu oraz podniesienia ogólnego poziomu tolerancji. Wyniki porównawcze obu grup - polskiej i brytyjskiej - wskazały, że angielscy studenci manifestują bardziej pozytywne postawy wobec jąkania oraz posiadają większą wiedzę na temat tego zaburzenia. Z kolei polscy studenci wyżej oceniali swoją znajomość zaburzenia oraz otrzymywali wyższe wyniki w zakresie ogólnej tolerancji. W obu krajach przeczytanie tekstu na temat jąkania przed wypełnieniem kwestionariusza pozytywnie wpłynęło na postawy wobec zaburzenia. Znajomość z osobą jąkającą się okazała się współzależna z wyższymi wynikami w zakresie postaw, ogólnej tolerancji oraz oceny własnej wiedzy o jąkaniu. Z powyższych wyników badacze wywnioskowali, że postawy wobec jąkania mogą być zmienione przez kontakt z osobą jąkającą się - zarówno osobisty, jak i za pośrednictwem nagrania wideo. Badanie wykazało potrzebę dalszej, bardziej dogłębnej analizy postaw wobec różnych ludzkich cech, takich jak jąkanie. Upowszechnianie wyników badań w zakresie postaw wobec jąkania jest ważnym elementem w procesie podnoszenia świadomości na temat tego zaburzenia w społeczeństwie(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wpływ szerokości skali na miary dopasowania modelu ścieżkowego
100%
W artykule autor przedstawia analizę wpływu szerokości skali na miary dopasowania modelu ścieżkowego. Do celów analitycznych zostało opracowane autorskie narzędzie pomiarowe, które wykorzystano do przeprowadzenia dwóch tur badawczych. W pierwszej turze dwie grupy respondentów dostały do wypełnienia dwa różne kwestionariusze, w których poruszany był ten sam problem badawczy, lecz możliwy zakres odpowiedzi był przedstawiony w dwóch szerokościach skali, tj. skali 5- i 10-stopniowej. Po okresie 1 tygodnia te same grupy respondentów zostały ponownie poproszone o ocenę danego zagadnienia tym razem z wykorzystaniem odmiennej skali. Uzyskane dane empiryczne zostały wykorzystane do opracowania modeli ścieżkowych przedstawiających proces budowania analizowanego zagadnienia. Dzięki zebranemu materiałowi empirycznemu możliwe było zbadanie wpływu szerokości skali na uzyskane w ramach prowadzonych analiz miary dopasowania modelu w perspektywie jego stabilności zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano założenia i funkcje systemu EEQRA, wspierającego proces gromadzenia i analizy wyników badań kwestionariuszowych prowadzonych wśród użytkowników e przewodników w muzeach oceanograficznych, a także omówiono jego wykorzystanie przez trzy południowobałtyckie muzea oceanograficzne w ramach projektu międzynarodowego BalticMuseums 2.0 Plus. (abstrakt autora)
W artykule podjęto zagadnienie fandomów internetowych jako przyjaznej przestrzeni dla amatorów twórczości fanowskiej. Przedstawiono rys teoretyczny zjawiska fanizmu, założenia metodologiczne badań własnych oraz ich wyniki. Problem badawczy dotyczył odpowiedzi na pytanie: "Czy fandom internetowy realizowany w grupie Sherlock Polska jest przyjazną przestrzenią dla twórców?". Badania przeprowadzono w maju 2017 r. wśród fanów bohatera literackiego - Sherlocka Holmesa, zrzeszonych w serwisie społecznościowym Facebook za pomocą kwestionariusza internetowej ankiety (n = 370). (abstrakt oryginalny)
W związku z referendum akcesyjnym w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2003 roku oraz towarzyszącą mu kampanią pojawiły się wątpliwości dotyczące pożądanej postawy rządu w sprawie przyjęcia adekwatnej polityki komunikacyjnej. Czy organ władzy państwowej może i powinien pozostawać obiektywny, ograniczając się jedynie do informowania w myśl zasady edukowania społeczeństwa, czy też wspierać swoje działania integracyjne odpowiednią polityką informacyjną, w imię skuteczności swojej polityki i zapewnienia jej odpowiedniej legitymacji? Pod koniec ubiegłej dekady również w prasie przetoczyła się dyskusja, czy rząd powinien być tylko obiektywnym informatorem, czy też - skoro jego głównym celem jest realizacja polityki zagranicznej poprzednich ekip rządowych - powinien z całą determinacją przystąpić do przekonywania obywateli na rzecz swojej koncepcji europejskiej. Ekipy rządowe, które sprawowały w Polsce władzę w latach 1998-2003 (od momentu rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do daty referendum) prowadziły bardzo różne działania komunikacyjne: od zorientowanej informacyjnie polityki rządu Jerzego Buzka, w postaci PIS (Program Informowania Społeczeństwa), po kampanię stricte promocyjną realizowaną przez ekipę Leszka Millera (pełnomocników rządu: Mirosława Wiatra i Lecha Nikolskiego). Doświadczenia innych krajów również prezentują się bardzo różnie i właściwie nie dają jednoznacznej odpowiedzi, jakie są standardy europejskie w tym obszarze. Na przykład w Austrii, przed jej akcesją w 1995 roku, prowadzono kampanię przedreferendalną o charakterze perswazyjnym, żeby nie powiedzieć propagandowym. Rząd "sprywatyzował" całą kampanię i wyłoniona agencja PR miała za zadanie przekonać Austriaków do głosowania na "tak" w referendum akcesyjnym. Komunikaty docierające do obywateli Austrii ograniczały się więc do argumentów pozytywnych wspierających ideę członkostwa w Unii Europejskiej. W efekcie w momencie referendum społeczeństwo tego kraju wykazało daleko idące poparcie dla członkostwa we Wspólnotach, po czym wraz z ustaniem kampanii zaobserwowano dynamiczny spadek tego wskaźnika (austriaccy politolodzy tłumaczą tym również fenomen popularności populistycznych partii i polityków prawicowych w pierwszych latach członkostwa Austrii w Unii Europejskiej). Wpływ kampanii informacyjnej miał więc swoje istotne znaczenie dla systemu partyjnego i - szerzej - politycznego tego kraju(fragment tekstu)
Opracowanie zawiera opis i zestawienie wyników procedury walidacji Kwestionariusza Kultury Organizacyjnej Harrisona i Handy w warunkach polskich. Badania walidacyjne przeprowadzono na próbie N=320, natomiast normalizacyjne - na próbie N=1132. Artykuł zawiera podstawowe założenia dotyczące modelu kultury organizacyjnej i jej typów. Dalsze części obejmują rezultaty walidacji w zakresie trafności, rzetelności, mocy dyskryminacyjnej oraz wypracowania norm percentylowych. Uzyskane rezultaty posiadają zadowalające parametry psychometryczne względem sytuacji i warunków polskich organizacji.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Percepcja wrocławskiego osiedla Nadodrze przez jego mieszkańców
75%
Postrzeganie wrocławskiego osiedla Nadodrze przez jego mieszkańców Referat dotyczy Nadodrza, jednego z śródmiejskich osiedli Wrocławia, na którym prowadzone są działania rewitalizacyjne mające na celu wprowadzanie społecznych, ekonomicznych, przestrzennych, mieszkalnych i infrastrukturalnych zmian prowadzących do długotrwałego rozwoju osiedla. Według obliczeń na dotychczasowe działania odnowy wydano około 140,5 milionów złotych (w tym 42 miliony złotych pochodziło ze środków Unii Europejskiej). Podjęte analizy uprawniają do wnioskowania, że nadodrzanie pozytywnie oceniają zmiany zachodzące na zamieszkiwanym przez nich osiedlu. Niepokojącym jest fakt, małego sprawstwa ze strony mieszkańców oraz niskiego stopnia identyfikacji z Nadodrzem i jego mieszkańcami. Do opisu percepcji Nadodrza oraz procesu rewitalizacji posłużyły badania kwestionariuszowe przeprowadzone w 2016 roku. (abstrakt oryginalny)
Badania marketingowe są tym obszarem działalności przedsiębiorstwa, który dostarcza niezbędnych informacji w sytuacji tzw. luki informacyjnej, czyli rozbieżności pomiędzy zapotrzebowaniem na informacje, a ich dostępnym i posiadanym w danej chwili zasobem. Pozyskanie niezbędnych danych jest możliwe dzięki odpowiednio skonstruowanemu narzędziu badawczemu, jakim w badaniach marketingowych jest kwestionariusz. Niniejsze opracowanie pokrótce przedstawia: istotę kwestionariusza, zasady opracowywania pytań kwestionariuszowych, rodzaje pytań kwestionariuszowych, w tym skale do pomiaru postaw oraz problematykę badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
Kwestionariusz stanowi jeden z centralnych elementów procesu oceny 360 stopni. To w jego ramach definiowane są kryteria podlegające ocenie, na jego podstawie powstają raporty dla uczestników. Wokół niego tworzą się podstawowe założenia metodologiczne przeprowadzanego projektu. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie formularza. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie poszczególnych działań podejmowanych podczas tworzenia pytań do kwestionariusza ankietowego na podstawie wyników przeprowadzonego badania netnograficznego i analizy literatury przedmiotu. Metodyka badań: Do skonstruowania przykładowego pytania wykorzystano sugestie zawarte w literaturze przedmiotu. Źródłem danych były wyniki badań netnograficznych, których tematem był system wartości człowieka a minimalizm w konsumpcji. Badanie zrealizowano, przeprowadzając 13 wywiadów z osobami w różnym stopniu zaangażowanymi w minimalizm. Poruszono w nich m.in. kwestię postrzegania minimalizmu (definicji minimalizmu). Wyniki badań: Przeprowadzone badania pozwoliły na zidentyfikowanie sześciu różniących się od siebie grup wypowiedzi, stwierdzeń dotyczących postrzegania minimalizmu. Taka liczba odmiennych wypowiedzi jest odzwierciedleniem panującego wśród badanych przekonania, że nie ma jednej akceptowanej definicji minimalizmu oraz że istnieją trudności w jej sformułowaniu. Na podstawie wyników badania oraz przeglądu literatury w analizowanym zakresie zaproponowano warianty odpowiedzi na pytanie ankietowe dotyczące postrzegania minimalizmu. Proponowane pytanie powinno mieć postać pytania półotwartego (tj. mającego kilka wariantów odpowiedzi z możliwością udzielenia innej odpowiedzi niż wyszczególnione). Wnioski: Wykorzystanie netnografii w pierwszym etapie procesu badawczego było spowodowane niewielką liczbą badań przeprowadzonych wśród minimalistów, co przekładało się na słabe rozeznanie, jeśli chodzi o badane zjawisko. Zastosowanie jej umożliwiło uzyskanie bezpośrednich informacji od badanych, co wraz z przeglądem literatury przyczyniło się do bardziej precyzyjnego sformułowania pytań ankietowych. Wkład w rozwój dyscypliny: Zastosowane podejście jest znane w literaturze od dłuższego czasu, jednak ze względu na rozległość opisu procesu budowania instrumentu badawczego jest on skracany w publikacjach do niezbędnego minimum. Skupienie się na początkowym etapie tworzenia instrumentu badawczego umożliwiło bardziej szczegółowe przedstawienie działań podejmowanych w tym procesie. (abstrakt oryginalny)
Aim: The main aim of the paper is validation of the OCAI questionnaire with the study providing the framework for estimating psychometric parameters (accuracy, reliability, discriminatory power) and devising standards which will allow for a correct and clear interpretation of scores, thus forming the basis for assessment of the possibilities of using the OCAI in Polish conditions. Research method: In the validation work, the Polish version of Cameron and Quinn's OCAI questionnaire was used. While selecting the validation sample, a targeted strategy was adopted, whereas in relation to the standardized sample it was partially targeted and incidental. The validity test was performed based on factor analysis and examining correlative relationships between the OCAI scales and the constructs which were to some extent related conceptually. Reliability was estimated using Cronbach's Alpha. Discriminatory power of the items of scales was calculated by correlating the items with the overall scale scores and by comparing variances of extreme quartile groups. The possibility of standardization was estimated through the K-S test. Findings: The validation study confirmed the conceptual correctness of the construct of Cameron and Quinn's Competing Values Framework. The structure of the OCAI questionnaire produced on the basis of the Polish research sample is consistent with the assumptions of its creators. The questionnaire has appropriate psychometric properties in terms of accuracy, reliability and discriminatory power. The distributions of the OCAI scale scores do not deviate significantly from the character of the normal distribution, and, depending on the potential user's preferences, it is possible to apply percentile standards or standard tens. Originality / value of the paper: The tests presented in the paper confirm methodological and conceptual validity of the OCAI tool which is among those tools which are quite frequently used in research on organizational culture. The potential user of this questionnaire can carry out research in the knowledge that the questionnaire has adequate psychometric properties and that it was verified in Polish conditions. The system of standards that was generated makes the scores largely more precise so one can indicate their exact level against a selected population of persons employed in Polish organizations, which in turn produces favorable conditions for drawing correct conclusions as to the relevant recommendations, including their correct formulation. It is also possible to compare the score scales with those produced by other tools with the same system of standards. Implications of the research: The psychometric verification of the OCAI questionnaire produces a range of possibilities for the research centered on the issues surrounding organizational culture because the research draws on the knowledge that it can be conducted employing a tool that was tested and proved useful also in Polish conditions. Members of the contemporary research community want increasingly more often to carry out studies using tools that have been objectively and quantitatively justified. In the long run, the OCAI can be employed to identify causal relationships between the phenomena of organizational culture and the factors that are interdependent with this culture, such as management styles or motivational psychological aspects. Limitations of the research: Although the validation study was conducted with differentiated samples, they did not fulfill the requirement of full representativeness for the entire Polish population, which means that the conclusions drawn by a potential user of the validated version of the OCAI should be marked by a cautious and balanced approach. The validation works on the questionnaire are still preliminary and they will require to be confirmed by further research. The percentile and ten standards generated are temporary and general in their nature. Moreover, the significance of differences has not been explored between the individual subgroups of the research sample and in the future what will be necessary is a statistical verification in the context of creating separate standards depending on such variables as type of work, level or industry within which organization functions. (original abstract)
12
75%
Ocenianie to proces realizowany za pomocą odpowiednio skonstruowanego instrumentu, który pozwala zbierać informacje o pracownikach w celu określenia ich postaw, cech i zachowań, biorąc pod uwagę ich wydajność w pracy. Celem pracy jest przedstawienie propozycji przygotowania i wdrożenia oceny pracownika w klinice neurologicznej. Prace obejmowały budowę formularza oceny pracownika oraz kwestionariusza oceniającego ocenę pracownika. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w aspekcie teorii wielofunkcyjności
75%
Celem niniejszej publikacji jest ukazanie najważniejszych problemów i głównych zagadnień dotyczących teorii zrównoważonego rozwoju wsi w wymiarze przestrzennym, z punktu widzenia wielofunkcyjności. Przedstawiono uwarunkowania teoretyczne i użytkowe, metody oraz wyniki implementacji tej teorii. Przeanalizowano również niektóre zależności między koncepcją rozwoju obszarów wiejskich w podejściu wielofunkcyjnym a teorią ekorozwoju obszarów wiejskich. Przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących świadomości mieszkańców regionu konińskiego na temat zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Problem badawczy analizowano na podstawie oryginalnych źródeł informacji. Zostały one uzyskane w wyniku badań empirycznych przeprowadzonych w czerwcu 2018 r. Za pomocą kwestionariusza, metoda bezpośredniego wywiadu. W ankiecie uwzględniono mieszkańców regionu konińskiego. 110 respondentów zostało wybranych na podstawie zasad wyboru nielosowych kwot (płeć, wiek) i celowej selekcji (studenci, studenci, pracownicy). Interpretując wyniki badań wykorzystano metodę indukcyjno-dedukcyjną. Skalę zjawiska i znaczenie czynnika sprawczego, podane przez respondentów, określono jako procent. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy komentujący znaczenie trwałych celów, rozwój nie znał tej koncepcji, nie mówiąc już o jej pomysłach, hierarchia wyznaczonych przez nie celów opierała się raczej na przypuszczeniach, a nie na konkretnych przekonaniach i wiedzy. W związku z tym uzyskane wyniki należy zaakceptować z tą rezerwacją. Znaczna część respondentów była w pełni świadoma kompleksowego rozumienia idei zrównoważonego rozwoju i łączyła ją z celami społeczno-ekonomiczno- -przyrodniczymi, jak wskazano, między innymi, podanymi przez korespondentów ma definicje i opinie na temat hierarchii celów dla zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Cel: Przedstawienie własnej propozycji kwestionariusza do pomiaru cech według koncepcji learning agility w kontekście teorii i znanych narzędzi pomiarowych. Metodyka badań: Badanie empiryczne w modelu mieszanym (korelacyjnym i ex post facto) przeprowadzono w 2021 r. w Polsce wśród 221 pracowników różnych firm. Wyniki badań: Kwestionariusz stanowi rzetelne narzędzie o adekwatnej strukturze czynnikowej. Większą zwinność myślenia odnotowano u kadry menedżerskiej. Wielozadaniowość okazała się ujemnie powiązana ze zwinnością myślenia. Wykształcenie wiązało się dodatnio prawie ze wszystkimi składnikami zwinności. Wnioski: Analizy statystyczne kwestionariusza pozwoliły na stwierdzenie, że posiada on odpowiednie wskaźniki psychometryczne, a w jego strukturze czynnikowej w wysokim stopniu zostały uwzględnione wszystkie składniki pojęcia learning agility. Nie jest on obciążony aprobatą społeczną w warunkach neutralnych. Narzędzie to wymaga jeszcze badania trafności. Wkład w rozwój dyscypliny: Opracowanie kwestionariusza do badania zwinności myślenia, stanowiącego nowatorskie w polskiej teorii i praktyce narzędzie do pomiaru wyznaczników sukcesu zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań przeprowadzonych wśród polskich i rumuńskich księgowych w zakresie postrzegania prestiżu tego zawodu. Badania były prowadzone w ramach projektu "Portrety księgowych", obejmującego ankiety wypełnione przez niemal pięć tysięcy respondentów (księgowych i przedsiębiorców). Metodologia badania - Na potrzeby artykułu wykorzystano dwa kwestionariusze internetowe ("Autoportretksięgowych" i "Księgowi oczami przedsiębiorców"). Zbadano zależność postrzegania prestiżu zawodowego księgowych od takich czynników, jak wiek respondentów, stanowisko czy wielkość reprezentowanej jednostki. Wynik - Zawód księgowego jest uznawany za prestiżowy. Więcej wysokich ocen wystawiają rumuńscy księgowi i przedsiębiorcy, co może być związane z tym, że zawód księgowego w Rumunii jest regulowany. Oryginalność/wartość - Księgowi jako profesja są rzadko podejmowanym tematem badawczym. Walorem artykułu jest przedstawienie wyników badań ankietowych na dość dużej próbie księgowych i przedsiębiorców pochodzących z Polski i Rumunii. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Możliwości wykorzystania kwestionariuszy badawczych w zarządzaniu
75%
Badania sondażowe są niezwykle popularnym sposobem zdobywania informacji. Popularność tę zdobywają, pozwalając na szybkie uzyskiwanie danych, w okolicznościach, które umożliwiają przede wszystkim rzetelny przekaz. By jednak było to możliwe, koniecznie trzeba dostosować warunki przeprowadzania badań, tak aby były przyjazne dla badanych, dzięki czemu respondent ma możliwość skupić się i zastanowić. Niniejsze opracowanie to próba określenia znaczenia autorskich formularzy badawczych oraz możliwości wykorzystania kwestionariuszy badawczych w zarządzaniu. Do tego celu przeprowadzono studium literaturowe.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Powab swobody wyboru jako czynnik determinujący decyzje ekonomiczne
75%
W artykule przedstawiono badania dotyczące "powabu swobody wyboru" (lure of choice). Jest to efekt, który przejawia się w preferowaniu sytuacji otwartych, dających możliwość wyboru kolejnych opcji, i unikaniu sytuacji zamkniętych, mających jedną opcję. Przeprowadzono 5 badań kwestionariuszowych. W każdym uczestniczyły inne osoby, których łącznie było 272. Ich zadaniem była ocena ofert kredytowych, ofert funduszy inwestycyjnych i lokat bankowych. Zgodnie z hipotezą, relatywnie nisko oceniano oferty zamknięte, wymagające podjęcia jednej, ostatecznej decyzji. Zdecydowanie wyżej oceniano oferty otwarte, dające możliwości kolejnych wyborów, mimo że były to wybory obniżające wartość oczekiwaną oferty. W dyskusji podkreśla się, że powab swobody wyboru jest ważną heurystyką poznawczą mającą wpływ na podejmowanie decyzji ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
Satysfakcja pacjenta, którego opinia jest jednym z elementów pozwalającym budować jakość jest badana różnymi sposobami. Omawiany pomiar zadowolenia z usług zdrowotnych został przeprowadzony za pomocą kwestionariusza SERVQU-AL. Analiza najsłabiej ocenianych elementów przez pryzmat płci, wieku, wykształcenia oraz częstotliwości wizyt u lekarza pozwoli wyciągnąć nowe wnioski co do sposobu prowadzenia przychodni. (abstrakt oryginalny)
Utrzymanie właściwego stanu kontroli zarządczej w jednostce wymaga, poza bieżącym monitorowaniem, przeprowadzania jej okresowego przeglądu i oceny. Dobrą formą samooceny dla jednostek nie dysponujących dużymi zasobami osobowymi i technicznymi jest kwestionariusz samooceny. PSSE w Raciborzu wdrażająca kontrolę zarządczą od 2011 r. prowadzi samoocenę kontroli zarządczej w formie kwestionariusza, który zawiera 59 pytań pogrupowanych w 5 obszarach odpowiadających grupom standardów zaproponowanym przez Ministra Finansów. Samoocena kontroli zarządczej PSSE w Raciborzu w latach 2011-2013 przeprowadzona była zgodnie z sugestiami zarządzenia Ministra Finansów w tym zakresie. W wyniku samooceny z lat 2011-2013 uznać można, iż ogół działań podjętych przez kierownictwo PSSE w Raciborzu zapewnia realizację celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy z uwzględnieniem niedociągnięć wymienionych w aktualnym oświadczeniu o stanie kontroli zarządczej. Reasumując, w artykule przybliżono pojęcie kontroli zarządczej, omówiono proces jej samooceny oraz kwestionariusz jako jedną z metod jej przeprowadzania. Przybliżono korzyści i zagrożenia wynikające z samooceny w formie kwestionariusza. W części badawczej przedstawiono wyniki samooceny kontroli zarządczej w PSSE w Raciborzu przeprowadzanej w latach 2011-2013. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie psychologicznych aspektów rozumienia pojęcia wydajności i produktywności w kontekście codziennych problemów życia. Opinie przedstawione przez młodych ludzi na wydajność w codziennym życiu jest punktem wyjścia do przeprowadzenia badań.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.