Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3067

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 154 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Questionnaire survey
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 154 next fast forward last
Dynamiczny rozwój miast i zmiany stylu życia mieszkańców sprawiają, że ich potrzeby transportowe nieustannie wzrastają. Sytuacja taka stawia przed prężnie rozwijającymi się miastami wyzwania wobec zrównoważonego podejścia w zakresie mobilności. Celem publikacji jest zaprezentowanie procesu kształtowania mobilności w miastach na przykładzie aspektów komunikacyjnych. Pozytywnie zweryfikowano hipotezę badawczą zakładającą, iż mieszkańcy Gdyni są zadowoleni z jakości nawiązywanej komunikacji z samorządem miejskim w odniesieniu do kształtowania mobilności miejskiej. Może to stanowić podstawę do bardziej aktywnego włączania ich w procesy planistyczne. Badania oparto na źródłach literatury przedmiotu oraz wynikach pilotażowych badań ankietowych zrealizowanych wśród respondentów.(abstrakt autora)
2
Content available remote Przestrzeganie podstawowych obowiązków pracodawcy - wyniki badań ankietowych
81%
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w kwietniu 2011 roku. W badaniu brało udział 235 osób pracujących, studiujących zaocznie w Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu. Respondenci odpowiadali na 30 pytań dotyczących m.in. formy zatrudnienia, wypłaty wynagrodzenia, pracy w godzinach nadliczbowych, terminów okresowych badań lekarskich, szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, warunków pracy oraz satysfakcji z otrzymywanego wynagrodzenia. Pytania zawarte w ankiecie miały głównie charakter zamkniętych pytań jakościowych. Celem przeprowadzonego badania jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy śląscy pracodawcy przestrzegają podstawowych obowiązków wobec pracowników, jakie nakładają na nich przepisy z zakresu prawa pracy. Ponadto, zapytano respondentów o satysfakcję z wykonywanej pracy i otrzymywanego za jej wykonanie wynagrodzenia. Należy zaznaczyć, że otrzymane ankiety nie mogą służyć do wyciągania wniosków odnośnie do wszystkich pracodawców i pracowników, niemniej jednak analizując udzielane przez ankietowanych odpowiedzi można stwierdzić, że dość dobrze oddają obraz sytuacji na rynku pracy. W celu dokonania możliwie, jak najbardziej wszechstronnej analizy, wyniki badań prezentowane są w kilku przekrojach: w podziale na rozmiar firmy (zatrudnienie: mikro - do 10, małe - 10-49, średnie -50-249 i duże - powyżej 250 osób) oraz płeć lub wiek respondenta. (fragment tekstu)
W latach 2009-2010 przeprowadzono badania ankietowe studentów specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna (GiAP). Celem sondaży była ocena jakości kształcenia oraz identyfikacja atutów i słabości tego procesu, a także zachodzących w jego obrębie zmian. Respondenci wyrażali swoje opinie na temat oferty dydaktycznej specjalności, kadry dydaktycznej, organizacji procesu dydaktycznego na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki (WGRiT), dydaktycznej bazy materialnej oraz atrakcyjności studiowanej specjalności. Wyniki pozwalają twierdzić, że atuty i słabości procesu kształcenia w tej specjalności uległy pewnym zmianom, ale nie na tyle istotnym, by formułować odmienne sądy wartościujące. Nadal, podobnie jak w roku ubiegłym, ocena jakości kształcenia ma wymiar pozytywny, choć istnieją, być może dyskusyjne, mankamenty warte eliminacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie - czy w działaniach marketingowych można zastąpić oryginalny dźwięk dźwiękiem skompresowanym? Przedstawiono analizy porównawcze dźwięku skompresowanego w formacie mp3 z oryginalnym. Podano oceny subiektywne różnic określone w oparciu o własne badania oraz metodę obiektywną bazującą na porównaniu poziomów sygnałów w podpasmach tercjowych spektrogramu. Pokazano słyszalne różnice między sygnałem oryginalnym, a mp3 oraz różnice stwierdzone pomiarowo. Przedstawiono marketingowe obszary zastosowania obu rodzajów plików dźwiękowych. (abstrakt oryginalny)
Innowacyjność jest bardzo ważnym elementem współczesnej gospodarki, która rozwija się dzięki inwestycjom w badania i rozwój, a także na bazie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej instytucji, które mają na celu wsparcie przedsiębiorców w dążeniu do innowacyjności. Celem publikacji jest ukazanie specyfiki ośrodków innowacji na przykładzie instytucji funkcjonujących w Trójmieście (woj. pomorskie). Metodą zastosowaną w pracy były badania ankietowe, a narzędziem badawczym - kwestionariusz ankietowy. Przyjętą hipotezę zakładającą, iż ośrodki te stymulują działania innowacyjne przedsiębiorców i osób inicjujących aktywność biznesową, zweryfikowano pozytywnie. Uzyskane wyniki wskazują, iż najistotniejszym czynnikiem jest dogodna lokalizacja oraz możliwość nawiązania nowych, wartościowych kontaktów biznesowych. Tak korzystne i zauważalne opinie wśród pracowników ośrodków udowadniają, że spełniają one swoją rolę i są w stanie stymulować polską gospodarkę, która dzięki rozwojowi nauki i techniki staje się coraz bardziej konkurencyjna. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych dotyczących równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym pracowników lubuskich przedsiębiorstw. Szczegółowej analizie poddano warunki WLB zapewnione przez pracodawców. Sprawdzono, czy według respondentów sprzyjają one zachowaniu równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Uzyskane rezultaty badań ujawniły deficyty w tym zakresie, co stało się inspiracją do przygotowania modelu procesu tworzenia programów sprzyjających ograniczaniu lub likwidowaniu ich w ramach programów WLB.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Stan i potrzeby szkolnictwa zawodowego w województwie zachodniopomorskim
81%
Celem artykułu jest przedstawienie oferty edukacyjnej oraz potrzeb placówek kształcenia zawodowego w województwie zachodniopomorskim. Ankietę przeprowadzono w ramach projektu badawczego pt. "Diagnoza oferty i potrzeb placówek edukacyjnych województwa zachodniopomorskiego w obszarze szkolnictwa zawodowego", zrealizowanego w 2014 r. we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie. Badanie przeprowadzono metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem technik PAPI (wywiadu bezpośredniego) oraz CATI (wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo). Ankietowaniem objęto: zasadnicze szkoły zawodowe, technika, placówki przysposabiające do pracy zawodowej, licea profilowane, szkoły policealne i uczelnie wyższe. Respondenci odpowiadali na 24 pytania dotyczące potencjału szkolnictwa zawodowego oraz jego potrzeb dydaktycznych i infrastrukturalnych, a także współpracy z pracodawcami w województwie zachodniopomorskim. W wyniku badania stwierdzono m.in., że placówki szkolnictwa zawodowego w województwie zachodniopomorskim są niedoinwestowane. (abstrakt oryginalny)
• Celem niniejszej pracy jest zbadanie różnic w etyce krajów ugrofińskich. Teza badawcza brzmi: jak etyczny idealizm i relatywizm rożni się w Finlandii, na Węgrzech i w Estonii oraz jaka jest relacja wieku i płci do etycznego idealizmu i relatywizmu. • Metody: Dane z ankiety odnoszącej się do Kwestionariusza Pozycji Etyki opracowanego przez Forsytha (1980) zostały zebrane w czterech krajach: w Finlandii, Estonii, na Węgrzech oraz wśród mniejszości węgierskiej na Słowacji w roku 2011. Kwestionariusz został przetłumaczony z języka angielskiego na fiński, estoński i węgierski, a następnie ponownie przetłumaczony na język angielski. • Wyniki: Kobiety były bardziej idealistyczne niż mężczyźni, a młodzi ludzie byli mniej idealistyczni i bardziej relatywistyczni niż starsi. Respondenci z Węgier byli najbardziej idealistyczni, za nimi byli respondenci z Finlandii i Estonii. Węgrzy mieszkający na Słowacji byli najmniej idealistyczni. Jeśli chodzi o relatywizm, to wyniki były dokładnie odwrotne. • Wnioski: Z przeprowadzonych badań wynika, że kraj zamieszkania ma większy wpływ na etykę niż kraj pochodzenia. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Problemy motywowania personelu pielęgniarskiego na podstawie badań ankietowych
81%
Rosnące wymagania społeczeństwa wobec personelu pielęgniarskiego wpływa na postawy i atmosferę pracy. Sprzyjają także wypaleniu zawodowemu tej grupy pracujących w zakładach opieki zdrowotnej. Dlatego stawiając na pierwszym miejscu dobro pacjenta, należy umiejętnie motywować potencjał ludzki, ograniczając niepożądane zjawiska, mimo skromnych zasobów będących w dyspozycji ZOZ. Interesujące badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, które pozwoliło na rozpoznanie jakości zarządzania personelem w szpitalu. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Wpływ reklamy telewizyjnej na dzieci w świetle badań ankietowych
81%
Dzieci uczestniczą w procesie zakupu i konsumpcji dóbr i usług, nie tylko biernie, ale także czynnie. Dlatego od najmłodszych lat stają się podmiotem oddziaływania sprzedawców. Stanowią one jednak specyficznego odbiorcę, nie w pełni świadomego celu i narzędzi tego oddziaływania. Artykuł przedstawia specyfikę dzieci jako odbiorców reklam telewizyjnych oraz wpływ tych reklam na zachowania i umiejętności dzieci. (abstrakt oryginalny)
(abstrakt oryginalny)Innowacyjność regionu stanowi istotny czynnik rozwoju, sprzyjający poprawie efektywności funkcjonowania jego gospodarki i podniesieniu poziomu życia mieszkańców. Wyniki europejskich rankingów pokazują jednak, że polskie województwa charakteryzują się w większości najniższym poziomem innowacyjności wśród regionów UE. W artykule przedstawiono wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród mieszkańców dwóch województw, dotyczącego m.in. rozumienia pojęcia innowacyjności, identyfikacji jej wpływu na procesy rozwojowe w regionie oraz określenia podmiotów i działań niezbędnych do dalszego jej wzrostu. Stanowi więc przyczynek do studiów nad podejściem pracowników przedsiębiorstw, urzędów publicznych i innych organizacji do wdrażania innowacji.
Zioła odchudzające to wszystkie rośliny, w których skład wchodzą substancje odznaczające się wpływem na metabolizm człowieka. Celem pracy było przedstawienie ziół wspomagających proces odchudzania oraz zawartych w nich substancji aktywnych, a także określenie postawy ludzi co do ich stosowania jako preparatów na odchudzanie. Opisano właściwości oraz skład chemiczny. Scharakteryzowano substancje aktywne na podstawie publikacji naukowych. Wyróżniono: flawonoidy, HCA, mentol, anetol, cynarynę, inulinę, kwas chlorogenowy, piperynę, fasolaminę, antrachinony oraz błonnik. Przedstawiono preparaty ziołowe wspomagające odchudzanie dostępne na rynku w oparciu o wiedzę zdobytą podczas odbywania praktyk w sklepie zielarsko-medycznym "Farma Ziół" oraz przepisy na mieszanki ziołowe znalezione w fachowej literaturze. Zaprezentowano i zinterpretowano wyniki badania ankietowego pt. "Stosowanie ziół jako preparatów wspomagających odchudzanie" przeprowadzonego w grupie badanych klientów sklepu "Farma Ziół(abstrakt oryginalny)
Autorka przedstawiła wyniki badań ankietowych na temat identyfikacji problemów i konfliktów regionalnych województwa łódzkiego. Badania przeprowadzone zostały w ramach V Programu Ramowego Unii Europejskiej i objęły 38 instytucji ze szczebla regionalnego i lokalnego.
W dobie postępujących procesów globalizacji problem konkurencyjności terytorialnej nabiera coraz większego znaczenia. Postępująca integracja międzynarodowa powoduje, że pojedyncze przedsiębiorstwa, głównie regiony, nie są już podmiotami funkcjonującymi w skali własnego kraju, ale przede wszystkim w skali ponadnarodowej, co znacznie poszerza obszary konkurowania, jak również wymagania wynikające z funkcjonowania na rynku międzynarodowym. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród przedsiębiorstw z udziałem kapitału zagranicznego; ich nadrzędnym celem było poznanie opinii tych przedsiębiorstw o województwie małopolskim jako miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Innymi słowy, badania miały pomóc w sformułowaniu wniosków o uwarunkowaniach (barierach i determinantach) prowadzenia działalności gospodarczej przez firmy z udziałem kapitału zagranicznego w Małopolsce. (abstrakt oryginalny)
Pozytywny wizerunek miasta czy kraju przekłada się na wszystkie sfery gospodarcze zarówno samych jednostek terytorialnych, jak i działających na ich terenie przedsiębiorstw. Zastosowanie przez miasta narzędzi wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa jest zatem niezbędnym czynnikiem rozwoju i konkurencyjności. Celem niniejszego artykułu jest zdiagnozowanie obecnego wizerunku miasta Rybnik oraz sformułowanie zaleceń dotyczących dalszych działań wizerunkowych. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań ankietowych, które zostały przeprowadzone na terenie województwa miejskiego krakowskiego. Badaniami objęto 156 stanowisk, z czego 10,3% pochodziło z administracji państwowej, 19, 2% z przedsiębiorstw przemysłowych, 30,8% z przedsiębiorstw budowlanych, 16,7% z przedsiębiorstw handlowych, a 23,1% z innych instytucji jak: banki, biura projektów, przedsiębiorstwa usługowe, instytucje naukowo-dydaktyczne.
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących relacji społeczno-gospodarczych łączących Kępno - miasto położone na południu województwa wielkopolskiego - z Poznaniem, Kaliszem i Wrocławiem. Celem tych badań była odpowiedź na pytanie, które z tych relacji są najsilniejsze i do którego województwa: wielkopolskiego, dolnośląskiego czy planowanego nowego środkowopolskiego - powinno należeć Kępno (wraz z gminą i powiatem kępińskim). W analizie posłużono się danymi wtórnymi oraz pierwotnymi - ankietami zebranymi wśród mieszkańców Kępna. Dotyczyły one m.in. uwarunkowań historyczno-przyrodniczych przynależności regionalnej, częstotliwości i celów wizyt kępnian w badanych miastach, znajomości słów gwary poznańskiej, a także opinii na temat województwa, do którego Kępno powinno należeć. (abstrakt oryginalny)
Zjawisko szarej strefy dotyczy wielu aspektów życia gospodarczego, ale przede wszystkim jest związane z tzw. pracą na czarno, czyli wykonywaną bez odprowadzania podatków i obowiązkowych składek. Badania szarej strefy są trudne, a dodatkowo przeprowadzane są dość rzadko, co ma związek głównie z tym, że respondenci niechętnie wypowiadają się na ten temat. W Polsce obserwowane jest powolne ograniczanie tego zjawiska, co wiąże się ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Poziom szarej strefy w poszczególnych regionach jest mocno zróżnicowany. Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2007 r. wynika, że około 1,3 mln osób wykonywało pracę nierejestrowaną. W okresie od stycznia do września 2004 r. (wg badań GUS) około 1,31 mln osób pracowało na czarno, czyli o ponad 100 tys. mniej niż w podobnym okresie sześć lat wcześniej. (fragment tekstu)
20
Content available remote Emigration in Bosnia and Herzegovina: Empirical Evidence from the Last Two Decades
81%
In this study, we empirically analyse intentions to emigrate from Bosnia and Herzegovina (BiH), focusing on individual, household, regional and socio-economic determinants, including specific influences relevant to the post-conflict nature of this society. We rely on a series of annual country-representative survey data collected over the period 2006-2010 and the latest repeated survey from 2019. This gives us the possibility to see whether there are changes in observed determinants with a decade's difference, all investigated through non-linear econometric models. Moreover, we supplement quantitative research with qualitative in-depth interviews to enrich our results with deeper insights collected from both emigrants and potential emigrants in BiH. Our findings indicate that higher intentions to emigrate are linked to typical individual and household conditions: young, educated and low-income respondents all report high intentions to do so. However, the socio-economic environment characterised by economic - and, even more, by political - instability increases these intentions considerably. Our comparative analysis reports that the socio-economic environment has taken primacy over individual characteristics as drivers of emigrations which dominated a decade ago. Conventional thinking that economic drivers of emigration intentions dominate nowadays have not been confirmed. Policymakers should focus on improving primarily political stability as a measure that will decrease emigration intentions in this post-conflict society.(original abstract)
first rewind previous Strona / 154 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.