Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  RESPECT Index
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
RESPECT Index zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 19 listopada 2009 r. jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej indeks spółek stosujących zasady odpowiedzialnego biznesu. Jego powołanie może być krokiem milowym w propagowaniu zarówno idei społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), jak i inwestowania społecznie odpowiedzialnego (SRI). W artykule przedstawia się charakterystykę tego projektu.(abstrakt oryginalny)
Zmienność rynków finansowych prowadzi do powstawania wielu inwestycji alternatywnych. Jedną z nich są przedsiębiorstwa przestrzegające zasad odpowiedzialnego biznesu. Z ich wykorzystaniem giełdy włączają do swojej oferty indeksy oparte na notowaniach tych przedsiębiorstw. Celem artykułu jest charakterystyka indeksu RESPECT notowanego na GPW w Warszawie i analiza zachowania się jego stóp zwrotu na tle innych indeksów notowanych na giełdzie w Warszawie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena rynku inwestycji społecznie odpowiedzialnych w Europie i w Polsce, z uwzględnieniem europejskiej klasyfikacji strategii inwestowania społecznie odpowiedzialnego. W artykule przedstawiono istotę, genezę oraz zakres koncepcji społecznie odpowiedzialnego inwestowania. W opracowaniu przedstawiono wyniki badania empirycznego dotyczące europejskiego i polskiego rynku społecznie odpowiedzialnych inwestycji. Dla realizacji celu zastosowano zarówno metody jakościowe: metodę deskryptywną, metodę analizy literatury, metodę wnioskowania logicznego, jaki i metody ilościowe: z zakresu analizy finansowej. Wnioski, jakie wynikają z przeprowadzonego badania wskazują na dominację europejskiego rynku SRI (52,38%) oraz początkową fazę rozwoju polskiego rynku inwestycji społecznie odpowiedzialnych. Zwrócono także uwagę na fakt wprowadzenia na GPW indeksu spółek społecznie odpowiedzialnych RESPECT. Walorem publikacji jest podejmowany stosunkowo rzadko w polskiej literaturze naukowej problem badawczy odnoszący się do inwestycji społecznie odpowiedzialnych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Społeczno-kulturowe uwarunkowania w rozwoju przedsiębiorstw w Polsce
75%
Zmieniające się uwarunkowania społeczno-kulturowe wymuszają zmiany w zachowaniach przedsiębiorstw. Zaczynają one przywiązywać coraz większą wagę do uwzględniania wartości i oczekiwań wszystkich interesariuszy, czego odzwierciedleniem jest ich rosnące zainteresowanie podejmowaniem działań z zakresu CSR. Polskie firmy są obecne w takich konkursach, jak: Przedsiębiorstwo Fair Play, Lider Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz zdobywają certyfikaty: norma odpowiedzialności społecznej SA 8000 i Gender Index . Uczestniczące w tego typu konkursach przedsiębiorstwa umieszczają wśród celów strategicznych: nadanie wysokiej rangi rozwojowi kompetencji zasobów ludzkich, budowanie kultury organizacyjnej, sprzyjającej integracji pracowników z organizacją. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej instrumentów do pomiaru etyczności w działaniu, takich jak np. Respect Index (indeks spółek odpowiedzialnych społecznie notowanych na GPW) - uruchomiony w listopadzie 2009 roku przez Giełdę Papierów Wartościowych; Norma EK 1000, zawierająca 177 zasad etycznej pracy, opublikowana w maju 2009 roku do zastosowania przez polskie i europejskie firmy dążące do tworzenia etycznej kultur organizacyjnej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Diversity Management Initiatives of Companies from the Respect Index Portfolio
75%
The diversity management concept was developed in the late 1980's in the US, as a reaction to dynamic, demographic changes in the workforce and the effects of the globalization process. As time, has passed, the concept has spread throughout other Western industrialised countries, including members of the European Union and Poland. Central to the diversity management concept is the belief that organisations may benefit from having a diverse workforce, and that it is, therefore, in their interests to recognise and meet the characteristics, aspirations, and expectations of individual employees. In the case of Poland, diversity management is practised in a specific context, as its workforce is very homogenous. The aim of this article is to provide an analysis of both the context for diversity management in Poland, and diversity management initiatives of the Polish companies from the Respect Index portfolio. Analysis of the social reports of the companies listed in the Respect Index has revealed that a majority of them (72%), include diversity aspects in their social reporting. Unfortunately, they mostly present statistical data on the diversity of their governance bodies' and employees' diversity, with their analysis focused mainly on gender and age. This is mostly the practice of all companies, who base their reporting on the GRI standard framework. (original abstract)
Od kilku dekad odbywają się liczne debaty, prowadzone są dyskusje, a także badania w różnych dziedzinach: socjologiczne, ekonomiczne oraz nauk o zarządzaniu, nad koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu. Odpowiedzialność społeczna w ostatnich latach odgrywa bardzo ważną rolę. Ma wpływ na wiele dziedzin życia, a także między innymi na podejmowanie decyzji związanych z inwestowaniem. Staje się standardem obowiązującym w spółkach giełdowych na całym świecie, a także w Polsce. Celem artykułu jest przedstawienie indeksu Respect Index, inicjatywy Giełdy Papierów Wartościowych, w procesie wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności na polskim rynku kapitałowym. Omówiona zostanie nowa koncepcja indeksu, która została zmieniona po VI edycjach od wprowadzenia indeksu. Tezą artykułu jest stwierdzenie, że spółki należące do Respect Index nie tylko wpływają korzystnie na postrzeganie ich przez społeczeństwo, ale też podnoszą wartość przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie ewolucji celu działalności przedsiębiorstwa, wskazanie nowego kierunku działań współczesnych przedsiębiorstw i pomiaru celu działalności przedsiębiorstwa. Podstawowy cel działalności przedsiębiorstwa od lat 90-tych jest definiowany jako maksymalizacja wartości dla właścicieli. W obecnym czasie ten cel działalności przedsiębiorstwa jest uzupełniany o stwierdzenie, że maksymalizacja wartości w długim okresie jest tożsama ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Współcześni menedżerowie mają świadomość, że odpowiedzialności społeczna biznesu nie kłóci się z maksymalizacją wartości dla akcjonariuszy. Oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny pracować nad produktami, które klienci zachcą kupować, wytwarzać te produkty wydajny sposób sprzedawać je po konkurencyjnych cenach i przestrzegać przepisów prawa związanych z ładem korporacyjnym. Spółki, które dobrze radzą sobie z maksymalizacją wartości swoich akcji, działają również w interesie społeczeństwa i przyczyniają się do budowania dobrobytu jego członków (Brigham, Houston 2015, s. 5, 11, 25). Na tle tych rozważań w artykule przedstawiono propozycje użyteczności miernika współczesnego celu działalności przedsiębiorstw funkcjonujących na rynku kapitałowym, którym może być Respect Index.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Spółki energetyczne w indeksach CSR na przykładzie indeksu RESPECT
75%
Celem artykułu jest analiza obecności spółek wytwarzających i sprzedających energię elektryczną w indeksach społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility, CSR) na przykładzie indeksu RESPECT. Zakłada się, że spółki te coraz częściej wchodzą w skład indeksów CSR. W artykule przedstawiono konstrukcję wybranych indeksów społecznej odpowiedzialności biznesu ze szczególnym uwzględnieniem czynników środowiskowych. Na przykładzie polskiego indeksu RESPECT omówiono zasady klasyfikacji spółek do indeksu oraz zwrócono uwagę na specyfikę relacji z interesariuszami polskich spółek energetycznych. Następnie przedstawiono zalety wdrożenia idei społecznej odpowiedzialności biznesu w spółkach energetycznych. Na końcu przedstawiono skład indeksu RESPECT oraz dokonano przeglądu znajdujących się w nim spółek produkujących i sprzedających energię elektryczną. Dla występujących w nim spółek podjęto próbę utworzenia ich profilu odpowiedzialności społecznej(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Partycypacja pracownicza jako element społecznej odpowiedzialności biznesu
75%
Koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zakłada uwzględnienie w zarządzaniu oczekiwań wszystkich interesariuszy przedsiębiorstwa. Wśród interesariuszy wewnętrznych wymieniany jest personel przedsiębiorstwa. Rozdział dotyczy partycypacji pracowników rozumianej jako udział pracowników w procesie podejmowania decyzji, a także partycypacji finansowej i kapitałowej. Część teoretyczna przedstawia założenia koncepcji CSR i zakres partycypacji pracowniczej. Część praktyczna dotyczy działań zaliczanych do partycypacji pracowniczej, deklarowanych w ramach CSR przez banki należące do indeksu RESPECT, notowane na GPW w Warszawie(abstrakt oryginalny)
Inwestycje społecznie odpowiedzialne stają się coraz bardziej popularnym sposobem lokowania kapitału. Tendencja ta wyraźnie zaznacza się na rozwiniętych rynkach kapitałowych, ale także zaczyna być widoczna na rynkach wschodzących. W pracy opisano możliwość inwestowania społecznie odpowiedzialnego na rynku polskim. Przeanalizowano dwa rodzaje portfeli konstruowanych w oparciu o kryterium selekcji akcji, polegające na wyborze: 1) spółek wytwarzających dobra lub usługi odpowiadające idei społecznej odpowiedzialności w kontekście ekologii oraz 2) spółek społecznie odpowiedzialnych, z naciskiem na ład korporacyjny i z wykorzystaniem indeksu Respect, publikowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników analizy ESG spółek z indeksu RESPECT. Wyniki analizy skłaniają autorów do sformułowania postulatu, aby w kolejnych edycjach indeksu RESPECT w procedurze tworzenia jego składu uwzględniano wyniki ESG spółek. Do oceny zarządzania przez spółki czynnikami ESG może posłużyć baza danych Thomson Reuters EIKON. Proponuje się również, aby interesariusze, a w szczególności inwestorzy zwracający uwagę na dane ESG spółek, brali pod uwagę tę bazę do analizy potencjalnych inwestycji.(abstrakt oryginalny)
The concept of Corporate Social Responsibility (CSR) has become popular among organizations, the public, and external stakeholders. Recently, it has been appreciated by capital markets the indexes of which are constructed in such a way as to account for companies' CSR. One of these indexes is the Respect Index of the Warsaw Stock Exchange. This paper analyses the financial condition of Respect Index companies in Poland using the desk research method. The analysis utilizes indicators of the so-called Du Pont's pyramid (for all companies under consideration) and stock market indices such as a book value per share (BVPS) and a price-to-earnings ratio (P/E) (for the banking and insurance sectors and all other sectors, respectively). The analysis shows that the financial condition of the studied Respect Index companies in the years 2013 - 2015 was stable in the period of analysis, despite the not-so-optimistic financial situation of their industries. Socially responsible management can often result in good financial position and increase in the company's rate, which may be indicated by the fact that the Respect Index increased by 40% in 2009-2015 compared to a lower increase WIG (18%) or WIG20 (-20%) decline. To find out more about the relationship between the stability of companies' financial results and their CSR, more investigations and analyses of companies included in the Respect Index as well as other companies dedicated to CSR issues need to be conducted. (original abstract)
13
Content available remote Analysis and Evaluation of the Functioning of the RESPECT Index
75%
Od wielu lat obserwujemy na świecie wzrost zainteresowania koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility - CSR). W ramach tej koncepcji rozwija się nurt odpowiedzialnego inwestowania (Socially Responsible Investing - SRI), który przejawia się m.in. powstawaniem giełdowych indeksów skupiających spółki, najwyższym stopniu spełniających wymogi dotyczące czynników środowiskowych, społecznych i ładu organizacyjnego (Environmetal, Social and Governance - ESG). Szczególni interesariusze, jakimi są inwestorzy, zwracają coraz większą uwagę na skład indeksów giełdowych opartych na spółkach odpowiedzialnych społecznie. Prezentowana praca porusza tematykę odpowiedzialnego inwestowania w Polsce, a jej głównym celem jest analiza i ocena procesu doboru spółek do indeksu RESPECT oraz przedstawienie ewolucji jaką od momentu powstania przechodzi ten indeks.(abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje zależność stóp zwrotu indeksu Respect z innymi indeksami skupiającymi spółki społecznie odpowiedzialne. Wydaje się, iż powinna występować zależność pomiędzy zachowaniem się tego typu indeksów. Przeprowadzona analiza stóp zwrotu w okresie 19.11.2009-31.12.2013 nie wskazała na zależności korelacyjne pomiędzy badanymi indeksami a indeksem Respect notowanym na GPW w Warszawie. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie dotyczy problematyki społecznej odpowiedzialności banków w Polsce. W szczególności przedstawiono w nim istotę działania oraz obszary zaangażowania banków w dziedzinie CSR. Scharakteryzowano również indeks giełdowy RESPECT Index, służący promocji i wyróżnieniu podmiotów stosujących szczególnie wysokie standardy w zakresie CSR. W dalszej części przedstawiono proste i skorygowane stopy zwrotu osiągane z akcji banków włączonych do indeksu RESPECT. W ostatniej części pracy zawarta jest analiza korzyści inwestycyjnych związanych z wprowadzeniem akcji banków do portfela rozważanego indeksu, mierzonych za pomocą skumulowanej nadzwyczajnej stopy zwrotu (CAR).(abstrakt oryginalny)
W artykule pozytywnie zweryfikowano hipotezę badawczą, że relatywna efektywność finansowa inwestycji w indeksy odpowiedzialne społecznie względem efektywności indeksów konwencjonalnych może wzrastać wraz ze wzrostem finansowego ryzyka globalnego mierzonego indeksem VIX. Inwestowanie odpowiedzialnie społeczne może być zatem racjonalne finansowo i pełnią, poza aspektem etycznym, funkcją ochrony portfela inwestycyjnego w okresach charakteryzujących się wysokim poziomem globalnego ryzyka. Weryfikacją postawionej hipotezy przeprowadzono z wykorzystaniem badań statystycznych opartych na komparatywnej analizie portfelowej zróżnicowanych geograficznie giełdowych indeksów SRI (RESPECT Index i DJSI) względem punktów odniesienia, którymi były odpowiadające im terytorialnie giełdowe indeksy konwencjonalne (WIG20TR i DJITR). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Badanie efektywności zarządzających funduszami społecznie odpowiedzialnymi
63%
Koncepcja społecznie odpowiedzialnego inwestowania staje się coraz popularniejsza, szczególnie po wybuchu jednego z najbardziej wyniszczających kryzysów finansowych w historii. W artykule przedstawiono wstępne wyniki badań funduszy społecznie odpowiedzialnych za pomocą klasycznych miar efektywności skorygowanymi o ryzyko. Otrzymane wyniki wskazują na średnio niższą efektywność badanych funduszy stosujących zasady SRI względem indeksu RESPECT. Pod względem wyczucia rynku zarządzający nie charakteryzowali się natomiast ponadprzeciętnymi umiejętnościami, poza jednym funduszem. (abstrakt oryginalny)
Na współczesnych rynkach finansowych w ostatnich latach duże znaczenie badawcze oraz coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów zyskuje koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu (CRS). Staje się ona powoli standardem obowiązującym w spółkach giełdowych na całym świecie, a także w Polsce. Celem artykułu jest przedstawienie indeksu zwanego Respect Index, będącego inicjatywą Giełdy Papierów Wartościowych, w procesie wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności na polskim rynku kapitałowym. Omówiona zostanie koncepcja indeksu, prowadzone badanie, ankieta (zakres tematyczny badania) oraz metodyka indeksu i zasady publikacji. Teza artykułu brzmi: spółki znajdujące się w wykazie Respect Index są nie tylko pozytywnie postrzegane przez społeczeństwo, ale także podnoszą wartość przedsiębiorstwa dla akcjonariuszy.(abstrakt oryginalny)
Na skutek zapoczątkowanego w 2007 r. na rynku amerykańskim globalnego kryzysu finansowego znaczna część inwestorów zaczęła poszukiwać nowych koncepcji inwestycyjnych, mających zapewnić atrakcyjną rentowność przy jednoczesnym wysokim poziomie bezpieczeństwa lokowanych środków. Jedną z takich koncepcji, cieszącą się obecnie dużą popularnością, jest idea inwestycji społecznie odpowiedzialnych, o czym świadczy m.in. powstanie oficjalnych indeksów akcji spółek spełniających kryteria społecznej odpowiedzialności. W artykule dokonano prezentacji światowych indeksów spółek społecznie odpowiedzialnych oraz przedstawiono metodologię budowy Respect Index notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Następnie, na podstawie porównania Respect Index z indeksem WIG, przeprowadzona została analiza efektywności inwestycji społecznie odpowiedzialnych w okresie od listopada 2009 r. do kwietnia 2012 r. Z badania wynika, że w analizowanym okresie efektywność inwestycji społecznie odpowiedzialnych mierzona za pomocą Respect Index była wyższa od efektywności uwzględnionej strategii alternatywnej, polegającej na lokowaniu środków w akcje wchodzące w skład indeksu WIG. (abstrakt oryginalny)
This article analyzes rate-of-return and risk related to investments in socially responsible and conventional country indices. The socially responsible indices are the DJSI Korea, DJSI US and Respect Index, and the corresponding conventional country indices are the Korea Stock Exchange Composite KOSPI, Dow Jones Industrial Average and WIG20TR. We conclude that investing in the analyzed SRI indices do not yield systematically better results than investing in the respective conventional indices, both in terms of neoclassical risk and return rate. This finding suggest that socially responsible investing should be assessed in terms of behavioral economics related to the psycho-social features of investors, rather than to simplified rational choices (based only on the risk and return rate analysis) that neoclassical economics assumes. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.