Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek bankowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Rachunek wspólny jest szczególnym typem rachunku bankowego i może być prowadzony dla jednostek samorządu terytorialnego (j.s.t.). Nie jest powszechnie dostępny w ofercie banków dla wszystkich j.s.t. W związku z tym poddano pozytywnej weryfikacji hipotezę o świadomie wprowadzonych przez ustawodawcę ograniczeniach przedmiotowych i podmiotowych, których celem jest preferowanie współdziałania j.s.t. w realizacji zadań publicznych, a w szczególności w bardziej efektywnym wykorzystywaniu środków europejskich. Wprowadzone przez ustawodawcę ograniczenia dotyczące otwierania i prowadzenia rachunków wspólnych dla j.s.t. skutkują w tym zakresie modyfikacją konstrukcji umowy rachunku bankowego przyjętej w Kodeksie cywilnym. Ustaleń tych dokonano na podstawie analizy i oceny aktów prawa bankowego, w tym również tworzonych na poziomie banków (zwłaszcza regulaminów bankowych oraz ogólnych warunków umów), a także orzecznictwa sądów i dorobku doktryny prawa bankowego oraz prawa samorządu terytorialnego, dotyczących zasad i trybu otwierania oraz prowadzenia rachunków wspólnych dla j.s.t. W opracowaniu zastosowano metodę dogmatycznoprawną (jako metodę podstawową) oraz uzupełniająco metodę empiryczno-analityczną (w szczególności w odniesieniu do oferty banków w zakresie rachunków wspólnych prowadzonych dla j.s.t.).(abstrakt oryginalny)
Zmiany demograficzne powodują wzrost zainteresowania procesem starzenia się społeczeństwa. Celem opracowania jest identyfikacja i ocena rachunków osobistych oferowanych klientom 60+. Opracowanie składa się z dwóch części, w pierwszej opisano aspekt starzenia się i zmiany demograficzne. W drugiej zaprezentowano specyfikę rachunków osobistych oferowanych klientom 60+. W ramach konkluzji ustalono, że postępujące starzenie się społeczeństwa wymusza rozwój produktów dla tego segmentu i może stanowić potencjał rozwojowy dla sektora bankowego, ale przy uwzględnieniu jego specyficznych cech i określonych potrzeb. Wzajemne kontakty mogą być korzystne dla obu stron, dla sektora bankowego będą jednym z istotnych obszarów zysku, a dla osób starszych, oprócz przynoszenia materialnych korzyści, stanowią zachętę do rozwoju i aktywności w świecie nowoczesnych technologii.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie, że klasyfikacja internetowych rachunków bankowych oparta na cechach niemierzalnych stanowi ważne uzupełnienie wyników uzyskanych metodami klasycznymi. Dane wykorzystane do sformułowania ocen subiektywnych uzyskano w wyniku badania ankietowego przeprowadzonego wśród studentów szczecińskich uczelni wyższych. Obejmowały informację niepewną, intuicyjną (np. niezawodność, bezpieczeństwo, przyjazność konta). Do reprezentacji cech niemierzalnych wykorzystano zmienne symboliczne z wagami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia istotę i funkcje bankowego rachunku kosztów. Przedstawia elementy składowe i stosowane metody bankowego rachunku kosztów. Zwraca uwagę na praktyczne zastosowania poszczególnych rachunków kosztów.
W artykule omówiono ekspansję międzynarodową Banku PKO BP – pierwszego polskiego banku, który rozpoczął działalność w Wielkiej Brytanii. Przedstawiono cele oraz ofertę banku dla Polaków pracujących lub zamierzających podjąć prace w Wielkiej Brytanii. Zaprezentowano aspekt współpracy Banku PKO BP z bankiem NatWest.
Jednostki samorządu terytorialnego realizują ważne zadania ukierunkowane przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb społeczności lokalnej. Realizując tak szeroki wachlarz zadań, jednostki samorządu terytorialnego niejednokrotnie dysponują zbyt ograniczonymi środkami finansowymi. Dzięki regulacjom prawnym mogą one korzystać z dostępnych na rynku finansowym instrumentów finansowych, z pewnymi ograniczeniami i z zastosowaniem metod ostrożniościowych. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów finansowych zaliczyć należy kredyty i pożyczki bankowe. Ponadto w ramach współpracy z bankami jednostki samorządu terytorialnego korzystają z innych oferowanych im usług bankowych, przede wszystkim banki prowadzą ich rachunki bankowe. Zgodnie z wolą ustawodawcy bank, który taką obsługę zapewnia, wybierany jest w myśl zasad uregulowanych prawem zamówień publicznych. Do usług świadczonych przez banki na rzecz jednostek samorządu terytorialnego zaliczyć można także udzielanie gwarancji bankowych i wykonywanie przez bank czynności zleconych w zakresie emisji samorządowych papierów wartościowych. Podstawowym celem niniejszego opracowania była analiza ustawodawstwa w zakresie regulacji odnoszących się do szeroko rozumianego zakresu bankowej obsługi jednostek samorządu terytorialnego oraz wskazanie cech charakterystycznych tej obsługi. Podstawową metodą badawczą zastosowaną w niniejszej pracy była metoda analityczna. Analizie poddano ustawodawstwo oraz dorobek literatury.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z fortunami dyktatorów krajów arabskich. Szwajcaria, która pozostawała dyskretna w sprawach pieniędzy często wątpliwego pochodzenia, zaczęła zmieniać politykę w tym względzie.
W artykule omówiono zagadnienie ubankowienia w Polsce. Przybliżono pojęcie ubankowienia oraz przedstawiono wyniki badań, dotyczących posiadania (oraz nieposiadania) przez Polaków kont osobistych. Według badań, Polska powoli zwiększa poziom nasycenia kontami osobistymi, ale wciąż istnieje kilka grup o stosunkowo nizkim poziomie ubankowienia.
Obsługa komunikatów płatniczych i informacyjnych systemu SORBNET2. Autor wyjaśnia na czym polega użycie komunikatów i jaki jest ich cel.
10
75%
Współcześnie na całym świecie można obserwować działania, które służą inkluzji finansowej. Bierna nie pozostała również Komisja Europejska, która latem 2011 r. opublikowała zalecenie w sprawie dostępu do zwykłego rachunku bankowego. Stanowi ono kolejny etap prac Wspólnoty nad propagowaniem idei rachunku bankowego dla każdego (basic bank account). Temu właśnie zagadnieniu poświęcony będzie niniejszy artykuł, w którym oprócz przedstawienia istoty tej koncepcji podjęta zostanie próba identyfikacji jej zalet i wad jako instrumentu ograniczania zjawiska wykluczenia finansowego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia możliwości dziedziczenia środków pieniężnych zgromadzonych w bankach w przypadku śmierci właściciela rachunku.
Przedstawiono rozwój internetowych usług bankowych, które nie mogą zwyciężyć z usługami tradycyjnymi. Mimo rosnącej oferty internetowej banków, klienci nadal otwierają 80 proc. nowych rachunków bieżących i terminowych w oddziałach. Taki stan rzeczy pozwala na wzrost ich liczby w Stanach Zjednoczonych.
W każdym miesiącu ponad jedna piąta prowizji od płatności za bieżące rachunki trafia na konta Poczty Polskiej lub prywatnych operatorów pocztowych. Banki, aby nie stracić dużej grupy potencjalnych klientów, muszą zachęcić do korzystania ze swoich usług. Do najważniejszych, nieubankowionych grup należą emeryci i mieszkańcy wsi.
Rachunek wspólny jest rachunkiem bankowym otwieranym i prowadzonym dla stron umowy o współpracy, które uzyskały koncesję na wspólne prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złoża węglowodorów oraz wydobywania węglowodorów ze złoża. W imieniu wszystkich stron umowy o współpracy rachunek wspólny otwiera operator, który wraz z pozostałymi stronami tej umowy jest współposiadaczem tego rachunku. Wszelkie płatności i rozliczenia, tzn. publicznoprawne i prywatnoprawne związane z wykonywaniem umowy o współpracy oraz koncesji mogą być dokonywane wyłącznie przez rachunek wspólny. Wyłącznie uprawnionym do dysponowania środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku wspólnym jest operator, a pozostali współposiadacze rachunku mogą żądać bieżących informacji o saldzie, okresowych wyciągów bankowych oraz historii rachunku i subkont.(abstrakt oryginalny)
W toku prac nad nowelizacją Prawa bankowego w 1997 roku, wysunięta została - m. in. przez Związek Banków Polskich - propozycja wyłączenia z przepisów kodeksu cywilnego przepisów o umowie rachunku bankowego i przeniesienia ich do ustawy Prawo bankowe. Autor polemizuje z tą propozycją uważając ją za pociągnięcie niezrozumiałe i krok wstecz rodzimej legislacji.
Umowa rachunku bankowego jest stosunkiem cywilnoprawnym, uregulowanym w art. 725-733 kc. zawiera ona cechy umowy o depozyt nieprawidłowy (art.845 kc), ponieważ bank może obracać wolnymi środkami pieniężnymi na tzw. potrzeby gospodarki narodowej, oraz umowy zlecenia (art. 734 i n. kc).
Artykuł dotyczy egzekucji z rachunku bankowego, która jest w polskiej regulacji prawnej bardzo często stosowana i niezwykle praktyczna. Egzekucja z rachunku bankowego sprowadza się do zajęcia rachunku dłużnika poprzez poinformowanie o tym banku. Egzekucja taka, poza zagadnieniami praktycznymi, wywołuje wiele wątpliwości teoretycznych. Wiążą się one m.in. z przebiegiem egzekucji, sposobem i skutkami zajęcia oraz ograniczeniem egzekucji.(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska dąży do zwiększenia liczby konsumentów korzystających z kont bankowych i wirtualnych płatności. Wielu jednak na to nie stać. Dla takich osób urzędnicy Wspólnoty wymyślili podstawowy rachunek bankowy, czyli tanie konto dostępne dla każdego. Autor opisuje zalecenie wydane przez Komisję Europejską określające parametry podstawowego konta płatniczego.
Przedstawiono zagadnienia egzekucji wierzytelności z rachunku bankowego. Omówiono kwestie prawne związane z egzekucją z rachunku zwykłego i wspólnego oraz zasady zajęcia wkładu oszczędnościowego. Zaprezentowano kwestię odpowiedzialności banku i jego pracowników za udaremnienie egzekucji.
Nowadays, the development of the banking market is extensive. Competition makes banks outdo each other in gaining new customers. The more possibilities, the more pros or cons on the side of one or the other bank, the bigger the uncertainty about choosing a bank account. Depending on the age, the amount of money invested, the frequency of trips abroad, expectations concerning increasing one's banking finances, etc., the choice of the variant will be different. The paper proposes a multicriterial model enabling comparison of accounts taking into account different values of individual criteria. For the example of calculations, the same weights were assumed, not guided by any subjective preferences. This variant assumes that all criteria have the same impact on the customer's decision. Based on such assumptions, the ranking of bank accounts was determined. Of course, the selection of the optimal bank account can be expanded by including analysis of other methods used for multiple purposes. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.