Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek inwestycyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł traktuje o ustawie z 22 marca 1991 r. (Dz.U z 1994 r. nr 58 poz.239 ze zmianami) Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, która to ustawa wprowadziła do działalności banków nowy rodzaj czynności, polegający na świadczeniu usług maklerskich.
W artykule omówiona została abandonment value, czyli koncepcja wartości przerwania projektu inwestycyjnego, jako dodatkowego, ważnego elementu analizy efektywności projektów inwestycyjnych. Na przykładzie projektu inwestycyjnego omawiane są m.in. wybór momentu przerwania w związku z techniczną i ekonomiczną długością życia projektu oraz skutki finansowe przerwania, a także sytuacje, gdy przerwanie projektu jest celowe. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili uwagi w zakresie teoretycznej i możliwej do uzyskania także w praktyce, jedności formuł jednorocznych i wieloletnich rachunku efektywności inwestycji.
Artykuł analizuje rynek kapitałowy w Polsce. Stwierdza, że na giełdzie grają instytucje finansowe i duzi inwestorzy, a nie drobny kapitał. Progiem, od którego spółka ma szansę wejść do grupy "interesujących" dla zagranicznych funduszy może być np. kapitalizacja większa niż 50 milionów dolarów.
Celem artykułu jest wykazanie konieczności wyodrębnienia centrum inwestycji ze struktur organizacyjnych firmy oraz przedstawienie nadrzędnej roli budżetowania kapitałów w całokształcie działań planistycznych, dotyczących przyszłych i realizowanych inwestycji.
Celem artykułu jest pokazanie przydatności rachunku kosztów działań w podejmowaniu i ocenie decyzji inwestycyjnych w przedsiębiorstwie.
Omówiono etapy procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych, metody oceny ich efektywności, sytuację na rynku inwestycji w Polsce w latach 1990-1993, sposoby ich aktywizowania i możliwości finansowania.
Zadaniem artykułu jest przedstawienie metod badania efektywności inwestycji, oraz przesłanek wyboru niektórych z nich przez przedsiębiorstwa. W pierwszej części zaprezentowano motywy podejmowania przez przedsiębiorstwo decyzji rozwojowych. W drugiej omówiono najczęściej stosowane metody badania efektywności inwestycji, uwzględniając podział na metody statyczne i dynamiczne z interpretacją uzyskiwanych przy ich pomocy obliczeń. Trzecia część stanowi przykład liczbowy, oparty na danych faktycznych, uzyskanych od przedsiębiorstwa działającego na polskim rynku nieruchomości.
W artykule po wykazaniu wadliwości prostych metod oceny projektów inwestycyjnych podjęto próbą wyjaśnienia przyczyn i konsekwencji występowania zjawiska koegzystencji metod błędnych i prawidłowych w rachunku efektywności inwestycji. Szczególną uwagę zwrócono na okres zwrotu, jako najbardziej rozpowszechnioną metodę prostą wskazując na rozbieżności w interpretacji tego wskaźnika. Niezbędne jest poszukiwanie rozwiązań, które ułatwią stosowanie prawidłowych metod dyskontowych w ocenie efektywności projektów inwestycyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie kosztów w badaniu efektywności inwestycji rzeczowych. Przedstawiono krótką charakterystykę dwóch podstawowych metod oceny ekonomicznej efektywności inwestycji: metody zaktualizowanej wartości netto (NPV) i metody wewnętrznej stopy zwrotu (IRR). Rozważania teoretyczne zilustrowano na przykładzie oceny opłacalności projektu inwestycyjnego rozbudowy Elektrociepłowni.
Autorka przedstawiła poglądy przedstawicieli dwóch szkół wyceny wartości przedsiębiorstwa - obiektywistycznej i subiektywistycznej na problem wykorzystania metody dochodowej wyceny. Przeprowadzone rozważania posłużyły do sprecyzowania pojęcia wartości przedsiębiorstwa, które autorka uznała jako kategorię utożsamianą z oceną przyszłych dochodów, subiektywną właściwością dla strony transakcji, a także odnoszącą się do przyszłości.
Powstanie samorządnych, samodzielnych i samofinansujących się przedsiębiorstw, jak można oczekiwać, wpłynie na wzrost rangi rachunku ekonomicznego efektywności inwestycji w mikroskali. Przeprowadzenie tego rachunku jest jednak utrudnione ze względu na fakt występowania nieustabilizowanego systemu cen materiałów i wyrobów gotowych oraz zmiennych warunków realizacji inwestycji. Warunki te są konsekwencją stanu głębokiej nierównowagi rynkowej, w którym działają przedsiębiorstwa. Przedmiotem niniejszych rozważań będzie omówienie zakresu i metod rachunku efektywności inwestycji biorąc za punkt wyjścia planowaną wielkość nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych. Zagadnienie kształtowania cen uznaje się natomiast za temat mogący być przedmiotem odrębnych rozważań. Celem artykułu jest próba określenia sposobu przeprowadzenia rachunku przez samodzielne przedsiębiorstwa i możliwości podejmowania na jego podstawie decyzji inwestycyjnych w stanie niepewności wynikającej z braku równowagi rynkowej. (fragment tekstu)
Zmiana ustroju gospodarczego spowodowała zmiany metod oceny przemysłowych projektów inwestycyjnych. Omówiono aktualnie stosowane w Polsce metody oceny projektów inwestycyjnych w szczególności stosowane przez banki dla oceny zdolności kredytowej (metoda dyskontowa NPV, metoda UNIDO, metody teorii gier itp.).
Opracowanie skupia uwagę na skutkach jakie dla oceny prognozowanych strumieni finansowych ma przyjęcie w projekcie inwestycyjnym strumienia inflacji. Przedstawia również podstawową metodologię i ocenę projektów inwestycyjnych.
Artykuł dotyczy problematyki metod jako narzędzi analizy procesów decyzyjnych w działalności inwestycyjnej. Omówiono statyczne matody rachunku inwestycyjnego i metody dynamiczne (dyskontowe) oraz ich przydatność praktyczną do oceny efektywności inwestycji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.