Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek prawdopodobieństwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule analizujemy przyczyny zawodności intuicji w zagadnieniach probabilistycznych. Na przykładzie paradoksu Monty Halla, standardowego zadania rachunku prawdopodobieństwa oraz gry Penneya, bazującej na rzucaniu monetą, próbujemy zlokalizować punkty, w których następuje zaburzenie intuicji.(fragment tekstu)
Celem artykułu było zwrócenie uwagi na pewne (naszym zdaniem) mankamenty nauczania rachunku prawdopodobieństwa na poziomie szkoły średniej. Być może nie zabieralibyśmy głosu w tej sprawie, gdyby nie świadomość dużej szkodliwości niektórych "technik dydaktycznych" wykorzystywanych od wielu lat na tym poziomie nauczania. O tym, jak mocno są one zakorzenione, świadczy fakt, że nie trafiliśmy na żaden podręcznik lub zbiór zadań, w którym byłoby choćby wspomniane o możliwym innym spojrzeniu na omówione przez nas zagadnienia rachunku prawdopodobieństwa. Nie rozwodząc się zbytnio nad potencjalnymi tego konsekwencjami dla uczniów (skutki są aż nadto widoczne chociażby przy okazji sprawdzania egzaminów wstępnych), sugerujemy, że być może szansą na korektę są kursy odpowiednich przedmiotów na studiach wyższych. (fragment tekstu)
Rozkłady fazowe są często wykorzystywane w teorii ruiny. Klasa ta, choć wyjątkowo wygodna i użyteczna, posiada poważną wadę - niejednoznaczną parametryzację. Ma to konsekwencje w przypadku, gdy rozkład nie jest znany i występuje problem jego estymacji na podstawie danych z próby. Wśród znanych podklas klasy rozkładów fazowych istnieją klasy o jednoznacznej parametryzacji, lecz nie są one gęste na dodatniej półosi. Istnieją tez podklasy gęste, ale wówczas powielają one problem niejednoznacznej parametryzacji. Artykuł prezentuje pewna podklasę, która jest nieobarczona problemem niejednoznacznej parametryzacji a jednocześnie, pomimo narzuconych ograniczeń, zachowuje gęstość.(abstrakt oryginalny)
Praca jest z dziedziny metody reprezentacyjnej i dotyczy planu losowania próby zaproponowanego przez Sinhgha i Srivastave. Wynika z niego, że prawdopodobieństwo wylosowania bezzwrotnego próby o ustalonej liczebności jest proporcjonalne do wariancji wartości zmiennej pomocniczej obserwowanych właśnie w tej próbie. Przy takim planie losowania próby zwykły estymator regresyjny to nieobciążony estymator wartości średniej w populacji. W pracy wykazuje się również, że jeśli liczebności populacji i próby losowanej za pomocą planu losowania Singha i Srivastavy są dostatecznie duże, to rozkład prawdopodobieństwa estymatora regresyjnego można aproksymować rozkładem normalnym. (streszcz. oryg.)
Analiza decyzyjna to nauka o podejmowaniu decyzji w warunkach niepewnej, niekompletnej informacji. Sieci bayesowskie to diagramy reprezentujące istotną wiedzę o problemie w postaci relacji przyczynowo-skutkowych między kluczowymi zmiennymi charakteryzującymi problem.
W 2005 roku na wrocławskiej konferencji poświęconej nauczaniu przedmiotów ilościowych na kierunkach ekonomicznych wygłoszono referat zatytułowany "Kilka przykładów niestandardowych rozwiązań z rachunku prawdopodobieństwa" (Dniestrzański, Sacała (2006). W referacie dość krytycznie odniesiono się do pewnych metod i sposobów rozwiązywania elementarnych zadań z rachunku prawdopodobieństwa stosowanych z uporem przez wi przez większość nauczycieli szkół średnich. Referat ten spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem i wywołał zaskakująco burzliwą dyskusję, choć dotyczył on spraw zupełnie elementarnych i podstawowych. (...) Opracowanie poświęcone jest pewnemu zadaniu z rachunku prawdopodobieństwa oraz jego wariantom i uogólnieniom. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest podanie pewnych kryteriów i twierdzeń wyjaśniających sposób tworzenia dystrybuant dwuwymiarowych o zadanych dystrybuantach brzegowych. Zagadnienie to wiąże się z problemem zmiennych losowych o zadanych rozkładach brzegowych.
W artykule przedstawiono istotę sekwencyjnych testów ilorazu prawdopodobieństwa (SPRT) oraz ich zastosowania do weryfikacji prostych i złożonych hipotez statystycznych. Oprócz własności i przykładów testów SPRT przedstawione są zalety grupy testów oraz powody, dla których nie zawsze łatwo można stosować je w praktyce.
Celem artykułu jest prezentacja i omówienie najbardziej bezpośrednich związków między logiką wielowartościową i prawdopodobieństwem logicznym, np. prawdopodobieństwem związanym z twierdzeniami. Po wprowadzeniu czytelnika w dziedzinę logik wielowartościowych, ukazano dwie strony tego problemu. Pierwsza wskazuje, że logiczne wartości nie mogą być łączone z wartościami prawdopodobieństwa. Druga strona dotyczy tzw. prawdopodobieństwa podmiotowego, które jak pokazał Giles, może być interpretowane w obrębie nieskończenie wartościowej logiki Łukaszewicza. (AŁ)
Celem niniejszego artykułu jest udowodnienie, że założenie stałości znaku zmiennej losowej X, gwarantuje zachodzenie nierówności (n-l)|mk|≤(n-k)|ml|+(k-l)|mn|, można zastąpić założeniem symetrii rozkładu. (fragment tekstu)
Przedstawiono rolę klasycznej interpretacji prawdopodobieństwa i zastosowania kolejnych interpretacji prawdopodobieństwa: interpretacji częstościowej i personalistycznej.
The work under examination proposes a characterization of multidimensional variables different from the one applied heretofore; the new counterpart not only liquidates those paradoxical results but also actually provides characteristics of the examined vector and not its components. Furthermore, upon many occasions the suggested approach and obtained outcome compel us to reconsider the well-known and sanctioned parameters of the one-dimensional variables and their interpretation. Apparently, many of the latter require modification. (original abstract)
Zaproponowano nową definicję biprzeciętnej dowolnej zmiennej losowej mającej cztery pierwsze momenty, jako rozwiązanie zadania na minimum funkcji dwu zmiennych i przedstawiono ścisłe jego rozwiązanie.
Praca zawiera definicję losowego procesu odnowy, opis konstrukcji odpowiadającej mu losowej miary odnowy oraz stwierdzenie, że miara ta jest jedynym rozwiązaniem losowego równania odnowy. (abstrakt oryginalny)
W analizie wiązek często konieczne jest porównywanie wyznaczonych niezależnie podziałów w tym samym zbiorze danych. W artykule opisano statystyczną metodę testowania odpowiedniości dwóch podziałów wiązkowych przy zastosowaniu ogólnego nieparametrycznego testu Mantela (1968). Dla dwóch szczególnych miar podobieństw podane są wzory na średnią i wariancję. Z powodu braku ogólnych wyników normalnej aproksymacji rozkładu prawdopodobieństwa zaproponowanej statystyki wprowadza się pewne tradycyjne testy przybliżone oparte na znanych w rachunku prawdopodobieństwa nierównościach. Ponadto omawia się pewne asymptotyczne własności statystyki przy założeniu prawdziwości hipotezy zerowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono, niepodzielany przez wiŠkszość autorów zajmujących się zbiorami rozmytymi, pogląd, że niepewność i nieostrość są to dwa istotnie różne zjawiska empiryczne i dlatego muszą być wyjaśnione lub tylko opisywane za pomocą różnych teorii: teorii prawdopodobieństwa i teorii zbiorów rozmytych. Stwierdzenia pierwszej z tych dwóch teorii są weryfikowalne w pewnym modelu, to znaczy, że stwierdzenia te mogą być prawdziwe lub fałszywe. Typowe wyrażenia zbiorów rozmytych zaś nie są interpretowalne, w sensie interpretacji semantycznej, w żadnej dziedzinie, one same stanowią raczej pewien rodzaj interpretacji. Wyrażenia takie nie są więc ani prawdziwe, ani fałszywe.
Celem artykułu jest przedstawienie dorobku wybranych przedstawicieli polskiej statystyki, w tym jej prekursorów, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój statystyki jako dyscypliny naukowej o wszechstronnych zastosowaniach w wielu dziedzinach badań. Intencją autorów jest podkreślenie wartości tego dorobku w przekonaniu o jego doniosłym znaczeniu naukowym oraz silnym oddziaływaniu na rozwój zastosowań metod statystycznych w innych dyscyplinach. Artykuł opiera się na trzech tezach, dotyczących: po pierwsze, roli statystyki jako koronnej dyscypliny w procesach interdyscyplinaryzacji nauk empirycznych, po drugie, zróżnicowania warunków, w jakich rozwijała się polska myśl statystyczna (m.in. pod zaborami), i po trzecie, wpływu tej myśli na kształt współczesnej statystyki. (abstrakt oryginalny)
Klasyczna teoria całek stochastycznych względem procesu Wienera dopuszcza całą klasę całek indeksowanych parametrem λ przyjmującym wartości z przedziału 0 do 1. Najbardziej znane to całka Ito oraz całka Stratonowicza. W literaturze poświęconej modelowaniu i wycenie instrumentów finansowych spotyka się jednak wyłącznie formalizm Ito całek stochastycznych. Część autorów nie porusza kwestii interpretacji inni natomiast argumentują zwykle ten fakt nieantycypującym charakterem całki Ito lub stwierdzeniem, że całka Ito jest martyngałem. Tezą opracowania jest stwierdzenie, że wycena instrumentów nie zależy od przyjętego formalizmu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.