Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość śledcza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z największych zagrożeń dla prawidłowego funkcjonowania rynków kapitałowych są przestępstwa gospodarcze. Wpływają one negatywnie na rozwój gospodarczy, m.in: poprzez niewłaściwą alokację zasobów. Nadużycia finansowe zaburzają w znaczny sposób mechanizmy rynkowe, a walka z nimi dotyczy fundamentów gospodarki rynkowej. Zwalczanie takich zjawisk pozwala budować również społeczne zaufanie do skuteczności działań instytucji państwowych. Każde przestępstwo gospodarcze doprowadza do naruszenia praw grupy finansującej pośrednio lub bezpośrednio działalność podmiotu gospodarczego, zalicza się tu m.in. inwestorów, akcjonariuszy czy udziałowców. W przypadku, gdy działalność finansowana jest kapitałami obcymi, ryzyko to ponoszą głównie kredytodawcy. W dzisiejszych czasach walka z przestępstwami gospodarczymi jest bardzo trudna, ponieważ dochodzi do przestępstw skomplikowanych na wielką skalę - krajową lub nawet globalną. Skuteczność tych działań w dużej mierze zależy od kwalifikacji i umiejętności wyznaczonych osób. W szczególności ważne miejsce zajmują tutaj biegli rewidenci, którzy z racji wykonywanego zawodu mają możliwość efektywnej oraz skutecznej walki z nadużyciami gospodarczymi. Audytorzy podczas badania sprawozdań finansowych czy przeglądu ksiąg rachunkowych powinni szukać symptomów świadczących o prawdopodobieństwie wystąpienia przestępstwa gospodarczego. Celem artykułu jest zaprezentowanie roli audytu śledczego w wykrywaniu przestępstw gospodarczych, przedstawiając zagadnienie również w kontekście usług świadczonych przez biegłych rewidentów. (fragment tekstu)
The paper investigates the optimal allocation between defensive and offensive advertising efforts in a dynamic, growing market in which two companies are competing for market share. The study described in this paper extends the existing literature on dynamic advertising competition by considering a market that is in the growth phase and by including the heterogeneous decay rate of market share. A modified Lanchester is employed to describe the dynamics of market share by model. The goal of companies operating in this domain is to maximize their profits over a finite decision horizon. Based on the differential game approach the Markovian Nash strategies for offensive and defensive advertising activities are determined. Additionally, an analysis of the extent to which this solution is sensitive to changes in potential market and the rate of customer churn is made. (original abstract)
Manipulacja instrumentami finansowymi to niezwykle groźne i niebezpieczne zjawisko zarówno na poziomie mikro-, jak i makroekonomicznym, występujące na rynkach finansowych z wielu powodów. W skutek tego rodzaju działań traci wielu, zyskuje natomiast nieliczna garstka, zazwyczaj zamożnych inwestorów, oszustów finansowych, spekulantów bądź przestępców w tzw. białych kołnierzykach. Na transakcjach manipulacyjnych tracą zatem nie tylko pojedynczy akcjonariusze lub inwestorzy indywidualni, ale także, a może przede wszystkim uczciwe spółki, których akcje volens nolens stają się przedmiotem przestępstwa. Zostają narażone na straty, spadek wartości, wrogie przejęcia czy brak zaufania w oczach przyszłych i obecnych inwestorów. Do ofiar negatywnych skutków patologii, jaką jest manipulacja instrumentami finansowymi należy zaliczyć także pozostałych uczestników rynku finansowego z wszelkimi instytucjami finansowymi i państwem na czele. Manipulacja na rynkach finansowych nie jest zjawiskiem nowym, do tej pory niespotykanym. Towarzyszy ona społeczeństwom od momentu otwarcia jednej z pierwszych giełd papierów wartościowych na świecie, a więc od początku obrotu instrumentami finansowymi na rynku giełdowym. Pierwsze próby oszustw finansowych o charakterze manipulacyjnym odnotowuje się już w XVII w. w Holandii, na amsterdamskiej giełdzie papierów wartościowych de facto jednej z pierwszych i najstarszych giełd na świecie m.in. za sprawą tzw. gorączki tulipanowej w latach 1636-1637, polegającej na spekulacji nasionami tulipanów traktowanych analogicznie jak dzisiejsze kontrakty terminowe, w celu osiągnięcia ponad przeciętnych zysków. Innym przykładem, poruszającym próby zjawiska manipulacji rynkiem finansowym, były systematyczne defraudacje w Królewskiej Kompanii Afrykańskiej i Kompanii Wschodnioindyjskiej, popełnione przez insiderów, którzy za pomocą kontraktów z kontrolowanymi przez siebie spółkami zagarnęli zyski udziałowcom. Przykładami bliższymi naszym czasom są zakrojone na dużą skalę skandale giełdowe z manipulacją instrumentami finansowymi w tle oraz w związku z fałszowaniem sprawozdań finansowych, szczególnie na przełomie XX i XXI w., za sprawą, takich spółek jak Enron, Xerox, Worldcom czy Adelphia lub ImClone. Skoro zatem z manipulacją mamy do czynienia już od początków istnienia instrumentów finansowych oraz ich obrotu na rynkach regulowanych, naturalne wydaje się więc pytanie o aktualność problemu oraz narzędzia przeciwdziałania temu negatywnemu zjawisku. Celem artykułu jest próba odpowiedzi na postawione pytanie poprzez szczegółową analizę technik wykorzystywanych przez nieuczciwych graczy, metod walki z nadużyciami rynku finansowego oferowanych przez instytucje prywatne, w tym roli audytu śledczego w zwalczaniu i wykrywaniu oszustw finansowych przy wykorzystaniu instrumentów finansowych. (fragment tekstu)
4
Content available remote Bezpieczeństwo informacji a ryzyko przestępczości komputerowej
100%
Rozwój nowych technologii oraz globalny rynek kształtują otaczającą nas rzeczywistość. Szczególnie dynamicznie ewoluują systemy komputerowe, w tym również systemy informatyczne rachunkowości. Rachunkowość jako jeden z najważniejszych elementów systemu informacyjnego jednostki gospodarczej jest szczególnie narażona na zagrożenia wynikające z rozwoju nowoczesnych technologii komputerowych i rynku globalnego. Celem artykułu jest przedstawienie uregulowań prawnych oraz zagrożeń, wynikających z rozwoju nowych technologii, dla działalności gospodarczej, a w szczególności dla systemu informacyjnego przedsiębiorstw, metod ich wykrywania i zapobiegania. W dobie ciągłych cyberataków liczą się przede wszystkim szybkie i sprawne działania w celu zapobiegania takim zagrożeniom, synchronizujące technologię, działania prawne i zarządzanie komunikacją. Cyberbezpieczeństwo przy tak dynamicznym rozwoju nowoczesnych technologii stało się strategiczną koniecznością.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja zwiększa skalę i złożoność prowadzonej działalności gospodarczej. Szybkość zmian zachodzących w biznesie wpływa na konieczność skutecznego nadzoru nad wszystkimi operacjami. Występowanie luk w zabezpieczeniach systemów i procedur tworzy możliwość manipulacji i oszustw w działalności gospodarczej. Celem artykułu jest przedstawienie występowania nadużyć gospodarczych, ich wykrywalności oraz prezentacja roli rachunkowości śledczej w ograniczaniu ryzyka nadużyć gospodarczych w przedsiębiorstwach. Długi okres wykrywalności nadużyć gospodarczych i wysokie korzyści z tym związane powodują, że liczba ich utrzymuje się z roku na rok na podobnym, wysokim poziomie. Wymaga to korzystania przez przedsiębiorstwa z usług specjalistów posiadających odpowiednie kompetencje z zakresu rachunkowości śledczej. Wiedza specjalistów z zakresu rachunkowości śledczej powinna nie tylko być wykorzystywana przez organizacje do wykrywania nadużyć gospodarczych, lecz także mieć charakter prewencyjny w celu ograniczenia ryzyka występowania tego typu zjawisk i zminimalizowania strat z tym związanych. (abstrakt oryginalny)
Sprawozdanie finansowe jest uważane za jedno z najważniejszych źródeł informacji o przedsiębiorstwie. Liczne harmonizacje i standaryzacje przyczyniły się do ujednolicenia zasad rachunkowości oraz standardów sprawozdawczości finansowej. Niestety coraz częściej obserwuje się przypadki manipulacji danymi finansowymi poprzez praktykowanie rachunkowości kreatywnej i agresywnej. W odpowiedzi na te działania powstała nowa poddziedzina audytu - audyt śledczy (ang. forensic audit). W artykule poruszono tematykę audytu śledczego, który przeciwdziała przestępczości gospodarczej. Ponadto omówiono zagadnienia księgowości kreatywnej i agresywnej. Głównym celem artykułu jest zbadanie stopnia rozpoznania i interpretacji zjawisk związanych z rachunkowością kreatywną i agresywną oraz audytem śledczym wśród osób zajmujących się zawodowo rachunkowością oraz wśród studentów rachunkowości. Wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa oraz metodę badania ankietowego. Badanie z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety zostało przeprowadzone w dniach od 14 do 30 marca 2021 roku wśród studentów oraz osób związanych zawodowo z rachunkowością lub audytem finansowym i dotyczyło tematyki rachunkowości kreatywnej, agresywnej oraz audytu śledczego. W procesie wnioskowania wykorzystano metody dedukcji i syntezy. Wyniki pokazują, że respondenci posiadają szerszą wiedzę na temat rachunkowości kreatywnej niż agresywnej oraz częściej obserwują takie działania podczas wykonywanego zawodu. Większość badanych osób prawidłowo rozróżnia zjawiska księgowości kreatywnej i klasyfikuje przykładowe działania do omawianych obszarów rachunkowości. Niemniej jednak można uznać, że stopień tej znajomości nie jest w pełni satysfakcjonujący, uwzględniając właściwości badanych respondentów. Pojęcie i zjawisko audytu śledczego nie jest rozpowszechnione i szeroko rozpoznawane. Równocześnie zawód biegłego rewidenta jest postrzegany jako zawód zaufania publicznego, a audyt (finansowy) jest uważany za najlepsze działanie zapobiegające oszustwom finansowym. Wśród głównych przyczyn nadużyć finansowych jest wskazywana chęć polepszenia wizerunku przedsiębiorstwa. W efekcie można uznać, że pojęcie audytu śledczego ewoluuje i powoli pojawia się w świadomości osób związanych z rachunkowością, choć stan tego rozwoju nie jest istotny. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość śledcza to jeden z obszarów cieszący się rosnącym zainteresowaniem praktyków i badaczy akademickich. W ogólnym ujęciu pojęcie to oznacza wykorzystanie rachunkowości do rozstrzygania kwestii prawnych. W literaturze przedmiotu obszar ten jest łączony przede wszystkim z metodami rachunkowości finansowej. Artykuł ma na celu wykazanie, że również metody rachunkowości zarządczej mogą być wykorzystywane dla celów prawnych. Rozważania teoretyczne dotyczące śledczej rachunkowości zarządczej zostały uzupełnione wynikami dwóch studiów przypadków. Przeanalizowanie wykorzystania opinii biegłych w dwóch postepowaniach karnych pozwoliło na sformułowanie wniosków dotyczących specyfiki tego obszaru zastosowań rachunkowości. W pracy wykazano również potrzebę opracowania kanonu wiedzy z tego zakresu uwzględniającego specyfikę krajowego prawodawstwa. (abstrakt oryginalny)
Spektakularne nadużycia (oszustwa) osób odpowiedzialnych za sporządzanie sprawozdań finansowych, jakich dopuścili się, szczególnie na początku XXI w., wobec uczestników rynku finansowego, kontrahentów czy wierzycieli wzmocniły oczekiwania użytkowników sprawozdań finansowych wobec systemu, mającego na celu zapewnienie ich wiarygodności, w tym wobec biegłych rewidentów. Niniejsze opracowanie wpisuje się w nurt dyskusji, a jego celem jest przybliżenie roli biegłego rewidenta w wykrywaniu istotnych w wyniku oszustwa. Przybliża także audyt śledczy jako zbiór procedur nakierowanych na identyfikację ryzyka i zdarzeń zniekształcenia sprawozdania finansowego poprzez działania niezgodne z prawem. Przyjęto w opracowaniu, że biegły rewident, pomimo pewnych ograniczeń, odgrywa istotną rolę w procesie wykrywania istotnych zniekształceń sprawozdania finansowego, będących konsekwencją oszustwa. Jako metodę badawczą zastosowano krytyczny przegląd literatury z dziedziny rachunkowości, w tym w szczególności wyników badań empirycznych prowadzonych w obszarze rewizji finansowej oraz wykrywania nadużyć gospodarczych, opublikowanych na łamach renomowanych czasopism naukowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.