Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość małego przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Regulacje prawne rachunkowości i sprawozdawczości małych i średnich przedsiębiorstw nie zawsze są jednoznaczne i zmieniały się na przestrzeni wieków. Celem poniższego opracowania jest analiza zmian regulacji prawnych rachunkowości dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest głosem w dyskusji na temat modyfikacji polskiego prawa bilansowego, ukierunkowanej na małe przedsiębiorstwa. Propozycja autorów odnosi się do podmiotów uprawionych do sporządzania sprawozdań finansowych w formie uproszczonej. Polega ona na integracji rozwiązań wynikających z prawa podatkowego i prawa bilansowego oraz na uproszczeniu części narracyjnej sprawozdawczości finansowej. Proponowane rozwiązania mogą zostać ujęte w istniejącym prawie bilansowym albo w odrębnej ustawie adresowanej do małych podmiotów prowadzących rachunkowość.(abstrakt oryginalny)
Objective: The objective of the article is to draw upon the contingency theory to assess the mediating effects of broad-scope management accounting systems (MAS) on the relationship between market orientation and performance in the context of small businesses. Research Design & Methods: Data was collected from 159 small businesses located in Cantho city in Vietnam. The partial least squares structural equation modelling was used to assess the research model. Findings: The results reveal that broad-scope MAS fully mediates the link between market orientation and performance. Implications & Recommendations: The owners of small businesses located in Cantho city should have a sophisticated MAS design like broad-scope MAS to find performance implication when these businesses follow the market-oriented approach. Contribution & Value Added: This study contributes to the research interface between marketing and accounting by advancing our knowledge of the impact of the MAS design on the relationship between market orientation and performance. It provides exploratory evidence of the crucial role of the sophisticated the MAS design in the performance of small businesses. It sheds light on the influencing role of organisational culture on the MAS design by assessing the Cartesian contingency fit between culture and the MAS design on performance. (original abstract)
W artykule omówiono konieczność prowadzenia ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych spełniających wymogi obowiązującego prawa przez małe podmioty gospodarcze. Ponieważ w ostatnich latach w większości małych firm nie prowadziła prawidłowo rachunkowości, Międzynarodowa Grupa Robocza Ekspertów MSR i Sprawozdań Finansowych w 2000 roku sformułowała założenia dotyczące kształtu i treści rachunkowości finansowej i sprawozdawczości małych i średnich przedsiębiorstw.
5
75%
Celem artykułu jest przedstawienie uproszczeń w rachunkowości mikro i małych podmiotów leczniczych. Dokonano analizy i oceny przepisów Ustawy o rachunkowości w zakresie klasyfikacji podmiotów do grupy mikro oraz małych. Przedstawiono regulacje w zakresie wyceny oraz sprawozdawczości finansowej, jakie mogą od 2014 roku stosować jednostki mikro, wskazano również korzyści, jakie przynoszą te uproszczenia dla wewnętrznych i zewnętrznych użytkowników sprawozdań finansowych, w tym również w aspekcie faktycznego zmniejszenia obowiązków w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.(abstrakt oryginalny)
Omówione w niniejszym artykule zagadnienia odnoszą^. się do zasad rachunkowości stosowanych przez podmioty niepodlegające in definicio polskiemu prawu bilansowemu. Prezentację przeprowadza się w nawiązaniu do teorii rachunkowości jako systemu opisu zjawisk i procesów gospodarczych oraz omawiając kluczowe elementy zasad rachunkowości, których zastosowanie w małych podmiotach może być uzasadnione m.in. jako wykładnia rozliczeń podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Legalna optymalizacja podatkowa wynika z wykorzystania w jej zakresie rozwiązań dopuszczonych w prawie podatkowym. Jest to więc działanie zgodne z literalnym ujęciem przepisów prawa stanowionego. Jednym ze sposobów, które ustawodawca postawił do dyspozycji małym przedsiębiorstwom, jest wybór związany z form^ ewidencji zdarzeń gospodarczych. For- my te omówiono w niniejszym artykule, wskazując na możliwość wykorzystania karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz ujęcia zdarzeń gospodarczych w formie podatkowej książki przychodów i rozchodów. Celem artykułu jest prezentacja w ujęciu teoretycznym zróżnicowania sposobów ewidencji gospodarczej dla celów podatkowych. Artykuł stanowi część teoretyczną "minicyklu".(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wykazano, jak istotne; rolę w gospodarce odgrywają mikro i małe przedsiębiorstwa. Pokazano, z jakimi problemami muszą się one zmierzyć, żeby utrzymać się na rynku. Wykazano także, że prowadzona w nich ewidencja podatkowa nie jest wystarczająco wykorzystana w zarządzaniu przedsiębiorstwem, gdyż w zdecydowanej większości, ze względu na skomplikowane prawo podatkowe, jest zlecana biurom rachunkowym. Przedsiębiorcy wskazują, że system podatkowy oraz wysokie koszty pracy to elementy, które negatywnie wpływają na rozwój najmniejszych przedsiębiorstw. Unia Europejska umożliwia rządom państw członkowskich stosowanie ułatwień w prowadzeniu sprawozdawczości rachunkowej dla najmniejszych przedsiębiorstw. Należałoby tę możliwość wykorzystać także w prawodawstwie w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Na zdawałoby się proste pytanie: kto i czego oczekuje od rachunkowości małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) odpowiedź niestety, nie jest prosta, mimo że pytanie zostało ograniczone do informacji tworzonych przez system rachunkowości. Zasadnicze w tej kwestii wydaje się kolejne pytanie: czy interesariusze są zawsze tacy sami niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo należy do dużych, czy małych i średnich? Czy fakt, że przedsiębiorstwo jest zaliczane do sektora MŚP ma wpływ na to, kto jest adresem dostarczanych przez nie danych? A następnie, czy zakres potrzeb informacyjnych tych adresów jest identyczny, a co najwyżej odpowiednio proporcjonalny (adekwatny) w przypadku MŚP, czy może zdecydowanie bardziej ograniczony bądź zgoła inny? Dylematem jest zatem określenie zapotrzebowania na informacje. Trudność uzyskania satysfakcjonujących odpowiedzi na postawione pytania wynika przede wszystkim z braku poważnych badań środowiskowych i trudności zidentyfikowania grup potencjalnych interesariuszy w przypadku MŚP oraz ich potrzeb informacyjnych.(fragment tekstu)
10
Content available remote Uproszczona rachunkowość podmiotów sektora MSP - przykład Federacji Rosyjskiej
75%
Cel - celem artykułu jest identyfikacja sektora MSP oraz analiza możliwości wprowadzania uproszczeń w rachunkowości i sprawozdawczości finansowej przez podmioty tego sektora w Federacji Rosyjskiej. Metodologia badania - artykuł powstał na podstawie analizy rosyjskich regulacji prawnych oraz studiów rosyjskojęzycznej literatury przedmiotu. Wynik - zidentyfikowano podmioty sektora MSP w Federacji Rosyjskiej oraz dokonano analizy możliwości wprowadzania uproszczeń w rachunkowości i sprawozdawczości finansowej przez podmioty sektora MSP. Oryginalność/Wartość - identyfikacja podmiotów sektora MSP w Federacji Rosyjskiej oraz analiza uproszczonego prowadzenia rachunkowości i sporządzania sprawozdawczości finansowej przez osoby prawne należące do sektora MSP. (abstrakt oryginalny)
Cel - identyfikacja czynników wpływających na wdrażanie i eksploatację systemów finansowo-księgowych w małych przedsiębiorstwach prowadzących działalność na terenie olsztyna. Metoda badania - przeprowadzono analizę dostępnej literatury. W analizie wyników zastosowano metodę porównań pionowych i poziomych. Wynik - główną przesłanką wdrażania nowych systemów finansowo-księgowych w badanych przedsiębiorstwach jest oczekiwanie, iż dzięki temu prowadzenie rachunkowości będzie mniej czasochłonne oraz zmniejszy się ryzyko błędów w księgach rachunkowych i sprawozdaniach. Najczęściej wskazywanymi czynnikami utrudniającymi wdrożenie i eksploatację systemów informatycznych w rachunkowości są: problemy z obsługą oraz brak możliwości instalowania oprogramowania na wielu stanowiskach. Oryginalność/wartość - wskazanie głównych czynników wpływających na implementację i eksploatację systemów finansowo-księgowych w badanych przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Uproszczenia w sprawozdawczości finansowej w mikro i małych przedsiębiorstwach
75%
Cel - Celem artykułu jest zaprezentowanie nowych rozwiązań prawnych stosowanych przez MSP w zakresie sporządzania uproszczonych sprawozdań finansowych i ich zakresu informacyjnego, a w szczególności znalezienie odpowiedzi na pytanie czy prezentowane informacje usprawnią proces raportowania, czy też wymuszą na jednostkach prezentowanie dodatkowych informacji dla celów analitycznych? Metodologia badania - W artykule wykorzystano analizę uregulowań prawnych zawartych w ustawie o rachunkowości oraz zmian jakie powstały w formie i treści prezentowanych informacji finansowych przez sektor MSP. Wynik - Przeprowadzona analiza określiła zakres informacyjny podstawowych raportów oraz niewystarczający zakres informacyjny, który dla celów analizy finansowej przez użytkowników wewnętrznych i zewnętrznych będzie wymagał dostarczenia dodatkowych informacji niezbędnych do określenia poziomy płynności, rentowności i innych elementów oceny finansowej. Oryginalność/Wartość - W artykule opisano nowe uwarunkowania prawne, które jednostki sektora MSP będą stosować od 2016 roku, a także zaprezentowane obszary w których jednostki MSP powinny uzupełnić informacje finansowe dla potrzeb analizy finansowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule zdefiniowano organizację rachunkowości oraz omówiono jej zakres w małych firmach. Zakres ten obejmuje: opracowanie zakładowego planu kont, wybór techniki księgowości i organizację dokumentacji księgowej. Podkreślono, że na sprawność systemu rachunkowości duży wpływ wywiera prawidłowa organizacja rachunkowości. W praktyce powinno się dążyć do uzyskania optymalnego rozwiązania przez ścisłe powiązanie zasad organizacji rachunkowości ze specyfiką działalności danej jednostki gospodarczej.
Artykuł przedstawia rozwiązania w zakresie sporządzania informacji dodatkowej, przyjęte w czerwcu 2013 r. w dyrektywie Unii Europejskiej o rachunkowości. Wprowadzone zasady w sposób istotny uzależniają obowiązki dotyczące sporządzania tego elementu sprawozdania od wielkości jednostki gospodarczej. Rzeczą szczególnie istotną jest fakt, że raport mikrojednostek nie obejmuje not objaśniających. Dla pozostałych podmiotów dyrektywa ustaliła listę obowiązkowych ujawnień. Warto w tym miejscu podkreślić, że państwa członkowskie nie mogą nakładać na małe podmioty obowiązku prezentowania większej ilości informacji, niż wynika to z dyrektywy. W tej jej części zastosowano bowiem zasadę "maksimum harmonizacji". W ślad za rozwiązaniami przyjętymi przez Unię Europejską muszą iść zmiany w Ustawie o rachunkowości. Częściowo zostały one wprowadzone w 2014 r., kiedy to uregulowano kwestie związane ze sprawozdaniem mikropodmiotów, w lipcu 2015 r. przyjęto zmiany do Ustawy o rachunkowości, odnoszące się do zasad sporządzania sprawozdań, w tym informacji dodatkowej przez małe, średnie i duże jednostki. Dwie ostatnie grupy podmiotów będą musiały prezentować dodatkowe, w stosunku do aktualnych rozwiązań, informacje wynikające z zastosowania zasady ostrożności, jak i wartości godziwej do wyceny bilansowej.(abstrakt oryginalny)
Fundamentem rozwoju gospodarczego są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa - fakt o sile napędowej sektora MMŚP przebijał się bardzo powoli do świadomości przedstawicieli środowiska nauki, a także praktyków. Firmy z tego sektora przegrywały bitwę o ich zainteresowanie z dużymi jednostkami. Ważnym momentem był rozwój zarządzania strategicznego, gdy ta dysproporcja była szczególnie widoczna, ze względu na to, iż w ośrodku zainteresowania badaczy znajdowały się tylko i wyłącznie strategie dużych korporacji. Momentem przełomowym stały się badania prowadzone przez P. Druckera, które pokazały, że to właśnie małe przedsiębiorstwa miały ogromny wpływ na rozwój gospodarki amerykańskiej lat 70. i 80. XX wieku [Pierścionek, 1998, s. 233]. W związku z tą obserwacją podejście do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw zaczęło się zmieniać, przez co w obecnych czasach są one uznawane za niezwykle istotnych członków gry rynkowej, a co za tym idzie, interesujący obiekt do badań [Koładkiewicz, Lutostański, 2004, s. 9]. W epoce globalizacji można zaobserwować ciągłe zmiany w obszarze rachunkowości. Nierzadko przywiązania do rozwiązań, towarzyszące nam od kilku dekad, są łatwe do przeskoczenia, co wiąże się z konserwatyzmem, ale też oznacza pewną dawką rozwagi [Wójcik-Jurkiewicz, Jurkiewicz, 2014, s. 168]. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie możliwości zastosowania wszelkiego rodzaju informatycznych narzędzi w zarządzaniu finansami współczesnego przedsiębiorstwa. Szczegółowo scharakteryzowane zostały oprogramowania księgowe, takie jak: Symfonia i Optima, które wspomagają firmę w realizacji działań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań w artykule jest ewidencja księgowa prowadzona przez małe podmioty gospodarcze. W ostatnich latach w Polsce dynamika rozwoju małych przedsiębiorstw jest bardzo duża. Ważnym czynnikiem motywującym do prowadzenia małej przedsiębiorczości jest stosunkowo prosta ewidencja wykorzystywana przez te podmioty. Uproszczone formy ewidencji w postaci karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów opierają się na przepisach zawartych w ustawie o zobowiązaniach podatkowych.
Cel: Celem artykułu jest ocena wpływu dwóch czynników - regulacji prawnych i błędów poznawczych decydentów na wybór uproszczeń w polityce rachunkowości jednostek mikro i małych. Metodyka badań: Badanie empiryczne polegało na analizie treści zasad (polityki) rachunkowości mikro- i małych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce pod kątem wybranych uproszczeń. Dobór i losowanie jednostek z populacji przeprowadzono, korzystając z bazy Orbis Europe, liczebność próby badawczej określono na 100 jednostek. Wyniki badań: Zaledwie połowa uprawnionych spółek korzysta z prawa do sporządzania skróconych sprawozdań finansowych. Ponadto jednostki stosują uproszczenia, do których nie mają prawa: ograniczenia stosowania zasady ostrożności oraz bezwarunkowe stosowanie wyłącznie podatkowych stawek amortyzacji do wyceny środków trwałych nie są dozwolone dla badanych spółek. Wnioski: Przeprowadzone badania wskazują, że osoby odpowiedzialne za politykę rachunkowości, decydując o zakresie stosowanych uproszczeń, popełniają błędy poznawcze wynikające z myślenia heurystycznego. Są to m.in.: pułapka status quo, efekt pierwszeństwa oraz efekt potwierdzenia. Wkład w rozwój dyscypliny: Oryginalność artykułu opiera się na wynikach empirycznego badania uproszczeń w polityce rachunkowości jednostek mikro i małych oraz na wytłumaczeniu tych wyników błędami poznawczymi decydentów. Wnioski z przeprowadzonych badań mogą być wykorzystane zarówno przez ustawodawcę do rewizji obecnie obowiązujących przepisów prawa, jak i przez kierowników jednostek odpowiedzialnych za kształt polityki rachunkowości i zakres stosowanych uproszczeń. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw a nowa dyrektywa unijna
63%
W Polsce sektor małych i średnich przedsiębiorstw odgrywa znaczącą rolę. Same mikrofirmy oraz samozatrudnieni to obecnie około 97% wszystkich przedsiębiorstw. W 2009 r. w Polsce działało 1654,6 tys. małych przedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób). Podobne proporcje występują w innych państwach Unii Europejskiej - stąd małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią szczególny przedmiot zainteresowania Komisji Europejskiej. Jednym z problemów, z którymi borykają się małe i średnie przedsiębiorstwa, jest brak spójnych regulacji w zakresie sprawozdawczości finansowej. Regulacje są zbyt skomplikowane i dodatkowo obciążają tę grupę przedsiębiorstw. Celem artykułu jest próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy nowa dyrektywa unijna jest bardziej "przyjazna" dla rachunkowości małych i średnich przedsiębiorstw oraz w jakim stopniu wpływa ona na sprawozdawczość małych i średnich podmiotów gospodarczych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy możliwych do zastosowania narzędzi rachunkowości zarządczej i controllingu w kolejnych fazach wzrostu małego i średniego przedsiębiorstwa. Autor podkreśla wagę stosowania tych instrumentów, traktując praktyki implementacji systemów wspomagających zarządzanie jako przejaw przedsiębiorczości i dążenie do pozyskania przewagi konkurencyjnej. Przechodzenie przedsiębiorstwa w kolejną fazę rozwoju jest wynikiem wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, zaś zastosowanie narzędzi wspomagających procesy decyzyjne jest uwarunkowane m.in. stopniem dojrzałości podmiotu gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.