Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość sektora publicznego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Reforma księgowości i audytu w Republice Słowackiej ukierunkowana jest głównie na harmonizację sprawozdawczości finansowej Słowacji z wiodącymi europejskimi i światowymi inicjatywami. W tym kontekście księgowość inwestycji nabiera szczególnego znaczenia. Wdrożenie rekomendacji Unii Europejskiej i dalsze doskonalenie odpowiedniego ustawodawstwa jest warunkiem wstępnym dla dalszego rozwoju i polepszania środowiska gospodarczego w Słowacji. (JW)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jak stosowanie tych szczególnych zasad, dotyczących zwłaszcza wyceny aktywów, wpływa na prezentowany w bilansach obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostek sektora samorządowego.
Przedstawiono wpływ czynników strategicznych i inżynierii produkcji na system rachunkowości przedsiębiorstw sektora publicznego na przykładzie doświadczeń francuskich.
Rachunkowość jednostek sektora finansów publicznych wykorzystuje coraz częściej narzędzia stosowane do tej pory w rachunkowości sektora prywatnego. Na przełomie ostatnich dziesięciu lat wprowadzono wiele zmian w rachunkowości sektora finansów publicznych, których celem było zbliżenie jej do rachunkowości przedsiębiorstw prywatnych. Jedną z nich jest obowiązek sporządzania rozbudowanego sprawozdania finansowego, składającego się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz zestawienia zmian w funduszu jednostki. W artykule omówiono zasady ewidencji kosztów rodzajowych i funkcjonalnych w jednostkach sektora finansów publicznych. Przedstawiono zakres wykorzystania kosztów ewidencjonowanych w układzie rodzajowym i funkcjonalnym do przeprowadzenia rozbudowanej analizy finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych i bieżącej kontroli kosztów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena wybranych rozwiązań w zakresie rachunkowości instytucji sektora publicznego, rządowego i samorządowego w trakcie ostatniej dekady oraz praktyk w tym zakresie w krajach członkowskich UE. W części teoretycznej autorzy zaprezentowali potrzeby harmonizacji rachunkowości sektora publicznego w krajach UE oraz ewolucję rachunkowości w ostatnich kilkudziesięciu latach. W części empirycznej dokonano analizy porównawczej i oceny takich zagadnień, jak kompleksowość regulacji prawnych w zakresie rachunkowości, wykorzystywane modele rachunkowości, lokalne standardy rachunkowości i ich porównanie z IPSAS, struktura informacyjna sprawozdania finansowego, stosowane systemy finansowo-księgowe czy praktyczne problemy związane z wdrażaniem i stosowaniem IPSAS. Ostatnia część opracowania zawiera analizy przypadków obejmujące opis stanu i wdrażane zmiany rachunkowości sektora publicznego w Austrii i w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest przedstawienie zakresu i stopnia wykorzystania informacji pochodzących z rachunkowości przez pracowników jednostek sektora finansów publicznych. Metodologia badania - Badanie dotyczyło obszarów: planowania budżetowego, rachunkowości, analizy informacji zarządczych. Dokonując analizy praktycznego wykorzystania informacji pochodzących z systemu rachunkowości, można założyć, że kryterium klasyfikacji funkcji rachunkowości dobrze scharakteryzuje aktualne i oczekiwane potrzeby, ponieważ określi rolę rachunkowości w procesie zarządzania i jej zadania wobec zarządzania. Wynik - Wynikiem badania są odpowiedzi respondentów i ich analiza służąca budowie modelu zarządzania Policją w kolejnych etapach realizacji charakteryzowanego projektu. Przedstawiony materiał obejmuje wycinek badań z całego projektu. Oryginalność/wartość - Materiał został opracowany w ramach projektu rozwojowego, pt. "Model optymalizacji organizacji zarządzania w Policji w obszarze kosztów, transportu i gospodarowania nieruchomościami", finansowanego przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyniki mają wartość naukową oraz wdrożeniową, będąc źródłem informacji do budowy modelu zarządzania w Policji. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano dwa nurtujące problemy w bieżącej rzeczywistości zarządzania sektorem publicznym: pomiar wykonania i reformę sektora publicznego. Obydwa procesy są podejmowane w celu zapewnienia lepszego, skuteczniejszego i tańszego rządu dla podatników. Chociaż pomiar wykonania jest dobrze znaną koncepcją w rachunkowości zarządczej, to pomiar wykonania w sektorze publicznym, a w szczególności w rządzie, zawiera wiele problemów wywodzących się ze specyficznej społecznej pozycji, władzy i znaczenia sektora publicznego, a w szczególności rządu, w nowoczesnym - chociaż osłabionym - społeczeństwie. Autor analizuje wielorakie podejścia do pomiaru wykonania, które wywodzą się z różnych kulturowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych podejść, charakterystycznych dla różnych krajów. (oryginalny abstrakt)
Cel opracowania to prezentacja i ocena zakresu ujawnień w informacji dodatkowej jednostek budżetowych. W związku z tak ukierunkowanym artykułem rozważaniu poddane zostały następujące zagadnienia: - wskazanie podstawowych założeń informacji dodatkowej jako nowego elementu sprawozdania finansowego jednostek budżetowych, - analiza zakresu danych oraz informacji dodatkowych i szczegółowych w sprawozdaniu finansowym jednostek budżetowych, - ocena zakresu ujawnień w informacji dodatkowej wybranych jednostek budżetowych. W świetle przeprowadzonych badań można zauważyć, że jednostki budżetowe, począwszy od sprawozdań finansowych za 2018 r., sporządzają informację dodatkową w zróżnicowanej formie, zawierającą często dane i informacje, które w nieistotny sposób wpływają na ich obraz majątkowy i finansowy oraz wynik finansowy. W opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rachunkowości, rachunkowości budżetowej oraz finansów publicznych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono niektóre problemy związane z modernizacją systemu planowania i kalkulacji kosztów w samorządach lokalnych. Głównym tematem dyskusji jest proces parametryzacji kosztów zadań publicznych i ich przygotowania do nowego systemu budżetowania modemu. Systemy rachunkowości i klasyfikacji budżetowej nie są gotowe do zaawansowanych systemów kosztorysowania i planowania w pierwszej instancji i dlatego księgowanie kosztów w oparciu o parametry wydaje się być właściwy sposobem do zwiększenia skuteczności w lokalnym sektorze publicznym.
Cel: Celem artykułu jest poszerzenie dyskusji dotyczącej koncepcji jasnego i rzetelnego (uczciwego) obrazu i wiernej prezentacji w sprawozdawczości finansowej oraz zbadanie, jak praktycy rachunkowości postrzegają cechę jakościową sprawozdań finansowych, tj. rzetelność informacji. Metoda/podejście badawcze: Badania ankietowe praktyków rachunkowości w sekto-rze publicznym w Polsce. Wyniki: Postrzeganie wiernej prezentacji wynika z konceptualizacji tej cechy przez Międzynarodową Federację Księgowych i Radę Międzynarodowych Standardów Ra-chunkowości oraz z obowiązujących regulacji prawnych. W opinii specjalistów z zakresu rachunkowości wierna prezentacja oznacza, że sprawozdania finansowe prezentują informacje, które zostały pozytywnie ocenione przez organy kontroli i audytu. W rezultacie rzetelność sprawozdań finansowych zależy od jakości prawa bilansowego w sektorze publicznym i realizowanego procesu kontroli. Respondenci rozumieli rachunkowość opartą na zasadach, ale bardziej koncentrowali się na rachunkowości opartej na regułach. Ograniczenia/implikacje badawcze: Ograniczenie badania wynika z liczebności próby, która umożliwiła jedynie analizę zmiennych jakościowych. Badanie ma charakter pilotażowy i będzie kontynuowane. Oryginalność/wartość: W Polsce, jako kraju zdeterminowanym przez regulacje prawne, postrzeganie wiernej prezentacji (jak również wiarygodności) jest zorientowane na rachunkowość bardzo precyzyjną, opartą na regułach. Istotną determinantą wiernej prezentacji jest także legitymizacja przez organy kontroli i audytu, co równocześnie wymaga wysokiej jakości prawa bilansowego. Prezentowane badanie potwierdza istotność procesu harmonizacji prawa rachunkowości. Rachunkowość oparta na zasadach powinna stopniowo wypierać istniejącą w sektorze publicznym szczegółową, techniczną legislację. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote W kierunku standaryzacji rachunkowości jednostek sektora publicznego
63%
Harmonizacja i standaryzacja rachunkowości jednostek gospodarczych jest procesem który trwa od wielu lat. Coraz częściej akcentowana jest również w zakresie rachunkowości sektora publicznego. Standardy w tym obszarze są oparte na MSR i MSSF, choć główne cele ujednolicania zasad rachunkowości sektora publicznego są częściowo odmienne od stawianych przed sektorem prywatnym. Porównywalność sprawozdań finansowych sektora publicznego jest istotna z perspektywy oceny inwestycji w skarbowe instrumenty dłużne, alokacji i wykorzystania środków publicznych oraz grupowania danych statystycznych o długu publicznym i deficycie budżetowym. Cele te są szczególnie silnie akcentowane na rynku UE, na którym coraz szerzej podejmowane są działania w kierunku adaptacji standardów IPSAS. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono konsekwencje pomiarowe prezentacji budżetu w sektorze publicznym. Omówiono skutki zasad ewidencjonowania budżetu. Przybliżono zasady ewidencjonowania budżetu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
Artykuł omawia rachunkowość i sprawozdawczość budżetową na przykładzie jednostki sfery budżetowej, którą są jednostka budżetowa.
W artykule omówiono stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) w sprawie zasad stosowania pomocy państwa na rzecz nadawania programów publicznej radiofonii i telewizji. Przedstawiono również propozycję sprawozdania z wykorzystania środków publicznych przez spółki publicznej radiofonii i telewizji.
Cel - Celem opracowania jest prezentacja stanu i perspektyw harmonizacji i standaryzacji rachunkowości sektora publicznego. Metodologia badania - Opracowanie zrealizowane zostało przy wykorzystaniu wielu metod badawczych. Podstawowymi są analiza aktów prawnych oraz studia literaturowe, opierające się na polskiej i zagranicznej literaturze przedmiotu. Wykorzystano również metodę syntezy i obserwacji. Wynik - W opracowaniu wykazano, iż w ostatnich latach widoczne jest zwiększenie aktywności w zakresie standaryzacji rachunkowości sektora publicznego, w tym również w obszarze rynku wspólnotowego UE. Oryginalność/wartość - W opracowaniu zwrócono uwagę na harmonizację i standaryzację rachunkowości sektora publicznego.(abstrakt oryginalny)
Ze względu na aspekty strategiczne, gospodarcze czy społeczne, niektóre obszary aktywności przedsiębiorstw w gospodarce rynkowej są organizowane w ramach tzw. rynków regulowanych. Regulacja danej części rynku najczęściej podlega dodatkowym rygorom sprawozdawczości. Celem artykułu jest próba oceny wartości poznawczych sprawozdawczości z rachunkowości regulacyjnej operatora wyznaczonego do świadczenia powszechnych usług pocztowych. W opracowaniu dokonano przeglądu uwarunkowań prawnych działania operatora wyznaczonego oraz scharakteryzowano zakres ujawnianych informacji w sprawozdawczości regulacyjnej, na przykładzie rynku pocztowych usług powszechnych. Podstawą analizy były sprawozdania regulacyjne składne przez operatora wyznaczonego, tj. Pocztę Polską. W opracowaniu zastosowano takie metody badawcze jak: studia literaturowe, analiza aktów prawnych regulujących rynek usług pocztowych, wywiady oraz badanie poprzez działanie. Konkluzje skłaniają do stwierdzenia, iż sprawozdawczość regulacyjna, mimo swojej specyfiki, dla regulatora rynku stanowi istotne źródło informacji do oceny efektywności świadczonych usług. Jednocześnie ma bardzo wątpliwe walory poznawcze dla interesariuszy zewnętrznych, ze względu na szeroki zakres stosowania instytucji "tajemnicy przedsiębiorstwa". Artykuł jest oryginalnym spojrzeniem autora na słabo rozpoznany od strony naukowej problem wartości informacyjnej dla interesariuszy sprawozdawczości podmiotów działających w sektorach regulowanych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazano wybrane problemy związane z rozliczaniem kosztów realizacji zadań publicznych oraz postulowane kierunki rozwiązań w zakresie zmian systemu ewidencji i rozliczania kosztów zadań. Omówiono również budżet jednostki samorządu terytorialnego i jego znaczenie w systemie ewidencji.
Niejednolitość przepisów prawa finansów publicznych i prawa bilansowego w zakresie rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych dotyczące zwłaszcza szczególnych zasad ewidencji wykonania budżetu, wyceny i ewidencji środków trwałych, obligatoryjnych planów kont, sztywnych wzorów i zasad sporządzania sprawozdań finansowych powoduje, że służby finansowo księgowe borykają się na co dzień z licznymi problemami w tworzeniu i stosowaniu polityki rachunkowości. W artykule dokonano analizy najnowszych regulacji prawnych wybranych zakresów polityki rachunkowości typowych jednostek sektora finansów publicznych, a w szczególności państwowych i samorządowych jednostek budżetowych oraz samorządowych zakładów budżetowych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Przedstawienie i porównanie stosowanych w praktyce działania jednostek samorządu terytorialnego (JST) prawnych i organizacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi administracyjnej, finansowej oraz organizacyjnej samorządowych jednostek organizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich obsługi w zakresie prowadzenia rachunkowości. Metodologia badania - Zastosowano metodę analizy źródeł, w tym dokumentów i wewnętrznych aktów prawnych stanowionych przez JST i powołane przez nie jednostki organizacyjne. W toku badań zastosowano również metody obserwacji i wywiadu. Wynik - W opracowaniu przedstawiono wyniki analizy porównawczej rozwiązań organizacyjnych z zakresu wspólnej obsługi finansowej, administracyjnej i organizacyjnej samorządowych jednostek organizacyjnych. Na przykładzie stosowanych przez wybrane JST rozwiązań wykazano podobieństwa i różnice organizacyjne, a także dotyczące zakresu przedmiotowego wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej tych jednostek, jak również problemy i oczekiwane korzyści wdrożenia rozwiązań modelowych. Oryginalność/wartość - Prezentowane w artykule treści wskazują na podejmowanie przez JST nowych i zróżnicowanych rozwiązań w celu zapewnienia podległym jednostkom organizacyjnym wspólnej obsługi, w tym w zakresie rachunkowości, co stanowi punkt wyjścia do badań nad racjonalizacją przez JST wydatków publicznych. (abstrakt oryginalny)
Aby można było w pełni wykorzystać system rachunkowości funkcjonującej w jednostce sektora samorządu terytorialnego, należy dokonać jego odpowiednich modyfikacji. Główne czynności dostosowawcze powinny przebiegać w następujących sferach: wprowadzenia nowych technik analitycznych ewidencji wykonania zadań, opracowania i wdrożenia odpowiednich metod rachunku kosztów, wdrożenia systemu informatycznego obsługującego budżetowanie zadań, który pozwoli na sprawną i bieżącą rejestrację operacji kosztowych w różnych przekrojach, integracji istniejącego systemu rachunkowości z procesem budżetowania zadań.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.