Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Racjonalizacja przewozów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie charakteru prawnego umów na odbieranie oraz na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych, które to umowy są zawierane między gminą a podmiotem, wpisanym do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wyłonionym w drodze przetargu, a także wskazanie konsekwencji prawnych takiej klasyfikacji ww. umów. Konkluzje autorki są następujące - umowa na odbieranie odpadów komunalnych jest w istocie umową przewozu, a umowę na odbieranie i zagospodarowanie odpadów należy traktować jak umowę o dzieło. Konsekwencją takiej kwalifikacji jest stosowanie do ww. umów odpowiednio przepisów regulujących przewozy rzeczy lub przepisów regulujących umowę o dzieło. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano krytycznej analizie stosowany dotąd w praktyce gospodarczej administracyjny mechanizm racjonalizacji. Omawiając następnie podstawowe elementy mechanizmu ekonomicznego wskazano zarazem na ścisły związek między charakterem mechanizmu racjonalizacji przewozów, a systemem funkcjonowania gospodarki narodowej. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie dwóch mało obciążonych linii kolejowych dokonano obliczenia korzyści i strat przedsiębiorstwa PKP i jego klientów korzystających z tych linii, a także omówiono makroekonomiczne skutki tego przedsięwzięcia.
4
Content available remote Usługi wynajmu aut osobowych szansą racjonalizacji kosztów firm
75%
W artykule przedstawiono alternatywny sposób obsługi firm przez flotę samochodową wśród przedsiębiorstw wynajmujących auta osobowe. Jest to dla MSP tańszy sposób na obsługę transportową, szczególnie gdy popyt na samochody jest sezonowy lub okresowy. Ten sposób obsługi jest tańszy w stosunku do zakupu lub leasingu aut. W opracowaniu przybliżono firmę Fleet Center, która swoją ofertą oraz elastycznymi cenami zachęca do wynajmu samochodów. (abstrakt oryginalny)
Omówiono projekt "Park&Ride" w PKP przewozy regionalne zakładający wybudowanie w okresie 3 lat sieci parkingów w pobliżu dworców kolejowych w 188 lokalizacjach. Przedstawiono wytyczne projektowe, kategorie i dane o projektowanych parkingach. Scharakteryzowano koszty budowy i bieżące koszty eksploatacyjne projektowanego systemu parkingów.
Współczesna logistyka zmaga się z problemem - szybciej i taniej. Jedną z gałęzi logistyki jest transport samochodowy, który ma za zadanie dostarczać towary w dowolnym miejscu na ziemi. Dość często spotykamy, że transport samochodowy podlega fragmentaryzacji i nie jest w pełni wykorzystany. Klient chce dostać towar szybko i po jak najniższej cenie. Symulowanie scenariuszy rozwiązań i ich porównywanie pozwoli na wybranie najlepszej metody optymalizacyjnej kosztów transportu. (abstrakt oryginalny)
Globalny transport samochodowy wykorzystywany w wielu gałęziach gospodarki zapewnia dostawy do klientów. Fragmentaryzacja działań firm transportowych komplikuje wykonywanie zadań i nie pozwala na optymalizację dostaw. Powoduje to wydłużenie czasu realizacji, podnosi koszty i nie jest elastyczne na potrzeby klienta. Konsekwencją tego jest malejące zadowolenie klienta z logistycznej obsługi, co w efekcie prowadzi do ich utraty, a co za tym idzie spadku zysków. Przedsiębiorstwa transportowe powinny ukierunkować się na zamiany w podejściu procesowym, bowiem transport odgrywa znaczącą rolę w procesach logistycznych. W rezultacie jego optymalizacja zmierza do usprawnienia procesów bezpośrednio wpływających na wzrost wartości przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Omówiono rynki transportowe jako instrumenty regulacji sektora TSL. Przedstawiono mechanizm regulacji publicznej jako instrument kształtowania rynku sektora TSL.
W artykule scharakteryzowano modele zadań transportowych, bez wskazania sposobu ich rozwiązania.
Przedstawiono próby zastosowania metod logistycznych w transporcie i gospodarce materiałowej w niektórych krajach obozu socjalistycznego. Próby te jakkolwiek merytorycznie poprawnie przygotowane nie przyniosły efektów gdyż działania w skali makro nie były powiązane z ekonomicznymi wynikami na szczeblu przedsiębiorstwa.
Praca dotyczy problemów finansowych i organizacyjnych reformy regionalnego transportu kolejowego i analizuje aspekt przeniesienie jej ciężaru na JST danych województw. Zawiera także refleksję na temat korelacji między współczynnikiem województw (dochodów podatkowych) i ich skłonność do tworzenia własnych regionalnych usług kolejowych. (fragment tekstu)
Autor przedstawił kierunki działań racjonalizacyjnych w sferze otoczenia transportu samochodowego: zmniejszenie zakresu rzeczowego przewozów, stosowanie materiałooszczędnych technologii przewozowych, oszczędnej gospodarki materiałowej i zmniejszenie promienia oraz krotności przewozów ładunków.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat obserwuje się dynamiczny rozwój metod i technik zarządzania logistyką w przedsiębiorstwie. Do sprawnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego, niezależnie od przedmiotu produkcji i skali jego działalności, konieczne jest pozyskiwanie zasobów. Niewłaściwe gospodarowanie surowcami przekłada się bezpośrednio na wyniki przedsiębiorstwa. Wysoka jakość gotowych wyrobów gwarantuje sukces przedsiębiorstwa. Ważną rolę spełnia dbałość o zadowolenie klienta. Właściwe wykorzystanie posiadanej infrastruktury i programów wspomagających może się przyczynić do wzrostu efektywności przedsiębiorstwa. abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przedstawienie problematyki racjonalizacji działalności poczty. Głównym czynnikiem wpływającym na ww. racjonalizację jest transportochłonność. Kwestia ta jest prezentowana w następujących aspektach: - racjonalizacja kosztów działalności pocztowej, -racjonalizacja więzi przestrzennych poczty, - racjonalizacja kształtowania cen za usługi pocztowe.
W artykule przedstawiono model organizacji dostaw uwzględniający proces eksploatacji pojazdów samochodowych. Proces transportowy wykorzystywany jest w wielu gałęziach gospodarki w celu zapewnienia dostaw do klientów. Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportu powinny być elastyczne na zmiany na rynku, bowiem odgrywa on znaczącą rolę w procesach logistycznych. Powinny poszukiwać nowych rozwiązań, które zwiększałyby poziom realizowanych dostaw, a tym samym podnosiły poziom satysfakcji klientów. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił instytucjonalne uwarunkowania tworzenia regionalnych systemów transportowych oraz założenia i cechy modelu zarządzania nimi. Model ten budowany jest na trzech poziomach: województwo, powiat, gmina i zawiera kolejne elementy: Regionalny Zarząd Komunikacji, Biuro Koordynowania Przewozów, Baza Danych Transportowych, Regionalne Centra Logistyczne oraz segmenty: Infrastruktura Kolejowa, Przewoźnicy Drogowi, Przewoźnicy Kolejowi, Przwoźnicy Inni.
Dysponując danymi liczbowymi za 1987 rok, zebranymi w Przedsiębiorstwie Transportowo-Spedycyjnym Budownictwa "Transbud" Katowice o zapotrzebowaniu na żwir i jego zasobach, za pomocą algorytmu transportowego opracowano optymalny plan jego przewozu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.