Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Racjonalna gospodarka zasobami naturalnymi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaprezentowano szereg inicjatyw racjonalnego gospodarowania zasobami, które pojawiły się w ostatnim dziesięcioleciu w Europie i na świecie. Podkreślono trudności w monitorowaniu istniejącego stanu i zmian zachodzących w obszarze gospodarowania zasobami naturalnymi. Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być kompilacja europejskich rachunków wydatków na gospodarowanie zasobami (ReMEA), proponowanych do wdrożenia w krajach Unii Europejskiej po 2020 roku. Celem artykułu jest przedstawienie tych rachunków jako jedynych spośród rachunków dotyczących zasobów naturalnych, prowadzonych w jednostkach pieniężnych. Artykuł stanowi przegląd aktów prawnych, koncepcji i planów w dziedzinie gospodarowania zasobami oraz prezentację rachunków ReMEA. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Instrumenty ekonomiczne zarządzania środowiskiem
100%
W artykule scharakteryzowano rodzaje instrumentów ekonomicznych zarządzania środowiskiem stosowanych w Polsce i Unii Europejskiej. Przedstawiono najważniejsze akty prawne oraz regulacje dotyczące ochrony środowiska i racjonalnego gospodarowania oraz zasięg przedmiotowy ich obowiązywania. (abstrakt oryginalny)
The author has discussed the importance of information in sustainable development. She has presented sets of information indispensable for local strategies of sustainable development. She has also presented a procedure of using such information. Additionally, she has identified and explained issues regarding the use of information for managing natural resources in a sustainable manner. The author has also presented results of empirical research concerning the information practice of managing local natural resources. (original abstract)
Opierając się na mikroekonomicznym podejściu do racjonalności, ekonomiści uzasadniają, że są wskazane maksymalizacja zysku i egoistyczne zachowania w celu osiągnięcia jak największych korzyści. Jednakże podejmowanie działań na poziomie państwa, przykładowo w ramach polityki gospodarczej, pokazuje, że racjonalne mogą być również inne zachowania, zwłaszcza dotyczące określonej wspólnoty, na przykład narodu. Przeniesienie tego myślenia na jeszcze wyższy poziom, czyli planetarny, może doprowadzić do podejmowania działań racjonalnych z punktu widzenia całej ludzkości. Oznacza to, że racjonalność w skali całego świata może być skutecznym narzędziem realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Istnieje jednak szereg barier ograniczających możliwości zastosowania tego kryterium na poziomie globalnym. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie teoretycznej analizy możliwości wykorzystania pojęcia racjonalności planetarnej w ekonomii zrównoważonego rozwoju. Badania zostały oparte na analizie krytycznej dostępnej literatury. (fragment tekstu)
Wskazano na stan, kierunki rozwoju, możliwości i sposoby poprawy zarządzania rybactwem śródlądowym w Polsce. Większość krajowych wód śródlądowych to wody publiczne. Do celów rybackich są one dzielone na obwody rybackie. Poza wyjątkami, użytkownicy rybaccy obwodów wyłaniani są w drodze konkursów. Użytkownik obwodu zobowiązany jest do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej, zgodnie z operatem rybackim. Wskazano na zbyt rozbudowaną administrację rybacką w kraju i możliwości jej usprawnienia. Zasoby ryb w obwodach rybackich eksploatowane są zarówno przez niewielką grupę rybaków zawodowych, jak i szeroką rzeszę wędkarzy. O ile informacje obejmujące podstawowe dane dotyczące odłowów, zarybień i innych zabiegów w rybactwie komercyjnym należy uznać za wystarczające, to brak informacji w zakresie presji i odłowów wędkarskich stanowi największą przeszkodę w realizacji racjonalnej gospodarki rybackiej. Przygotowanie powszechnego i obligatoryjnego systemu pozyskiwania danych wędkarskich powinno stanowić priorytet administracji wodnej, reprezentującej właściciela publicznych wód śródlądowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówione zostało alternatywne podejście do ekonomii. Następnie przedyskutowano powiązania i zagrożenia będące skutkiem zasobochłonnej gospodarki w aspekcie ochrony środowiska. Celem pracy jest zwrócenie uwagi na konieczność transformacji gospodarki linearnej w gospodarkę o obiegu zamkniętym. (abstrakt oryginalny)
Many have seen a remarkable increase in environmental, social, and governance (ESG) practices in the context of natural resource management. ESG is practically known to help achieve the Sustainable Development Goals (SDG) with more responsible management of natural resources. Yet, limited economic literature exists to illuminate how natural resource management can affect the quality of economic development. This paper attempts to develop and test a theoretical model to understand the interlinkage between natural resource rent, ESG performance, and the quality of economic development at the country level. This study employs a data set of OECD countries during the period of 2000-2017. The path analysis model is used to define the relationship between the measured variables. Our empirical study shows a negative association between ESG performance and natural resource rent; in other words, better human development inhibits corruption and promotes improved ESG performance. This study observes the presence of bidirectional Granger causality between natural resource rent and ESG performance. It is suggested that ESG performance is more likely to be affected by the quality of institutions, rather than by the economy size. Good institutions enable the economy to reach optimum resource allocation. (original abstract)
Na podstawie badań IUNG wskazano działania mające na celu racjonalne wykorzystanie przestrzeni rolniczej w Polsce. Jako główne kryteria oceny proponowanych wariantów zmian przyjęto samowystarczalność żywnościową kraju i możliwość realizacji określonego modelu konsumpcji. Warunkiem utrzymania samowystarczalności żywnościowej w Polski, w sytuacji wyłączenia z użytkowania części gleb słabych, jest zdecydowana poprawa agrotechniki. Rozwój zrównoważony obok racjonalizacji wykorzystania przestrzeni rolniczej w Polsce wymaga działań o charakterze kompleksowym dotyczących obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Niezbędność osiągnięcia racjonalnej gospodarki surowcami mineralnymi jest obecnie prawie powszechnie uznawana. Chodzi zarówno o radykalną poprawę gospodarowania złożami surowców w kopalniach jak i zdecydowanie bardziej efektywne gospodarowanie surowcami mineralnymi przez ich odbiorców. Ekonomicznymi warunkami osiągnięcia racjonalnej gospodarki, surowcami mineralnymi jest po pierwsze stosowanie na szczeblu centralnym poprawnego rachunku ekonomicznego kształtowania potrzeb na surowce mineralne i określenia optymalnej ilości ich wydobycia, tj. ilości najlepiej zaspokajającej te potrzeby. Po drugie stosowanie mechanizmu ekonomicznego zarządzania /sterowania/ samodzielnymi przedsiębiorstwami /kopalniami/, który by ekonomicznie wymusił racjonalną eksploatację złóż surowców mineralnych oraz racjonalne wykorzystanie surowców w gospodarce narodowej.
Zasoby nieodnawialne to ta część zasobów przyrody, która raz pozyskana dla jakichkolwiek celów nie jest odtwarzana w czasie, który uznaje się za ekonomicznie istotny (rudy metali, ropa naftowa, gaz ziemny, siarka i in.). Punktem wyjścia w rozważaniach, była próba skonstruowania ogólnego schematu wielookresowej optymalizacji gospodarowania tymi zasobami. Odwołując się do zasad ekonomii środowiskowej, autor przyjął tezę głoszącą, że procesy wytwórcze powinny polegać na racjonalnym wykorzystywaniu zasobów przyrody bez względu na ich aktualną dyspozycyjną wielkość i dostępne procesy technologiczne. Na zakończenie autor opisał metody oparte na analizie energetycznej oraz energochłonności skumulowanej.
W artykule dokonano analizy efektywności przedsiębiorstw sektora rolniczego na Ukrainie. Przedstawiono także sposoby oceny efektywności proponując podejście nieparametryczne. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono pojęcie i klasyfikację zasobów naturalnych, przesłanki, podstawy i kryteria racjonalnego gospodarowania zasobami, metody analizy wykorzystania zasobów (analiza kosztów i korzyści) oraz problem waloryzacji (wyceny) zasobów. Ponadto omówiono rolę państwa w gospodarowaniu zasobami naturalnymi i kierunki racjonalizacji ich gospodarowania.
Autorka w opracowaniu zajmuje się zagadnieniami związanymi z pomiarem, ewidencją, sprawozdawczością i kontrolą w dziedzinie ochrony środowiska. Prezentuje aktualną sytuację i kierunki zmian w sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zagadnień związanych z ekologią. W zakończeniu podkreśla, że prowadzenie kontroli działalności firmy z uwzględnieniem zagadnień ochrony środowiska wymaga od rewidentów finansowych określonej wiedzy większej niż posiadane doświadczenie.
Punktem wyjścia artykułu są podstawowe kategorie i twierdzenia neoklasycznej teorii instytucji i zależności pomiędzy prawami własności, kosztami transakcyjnymi i efektami zewnętrznymi m.in. przenoszenia praw własności. Następnie autor zajął się prywatyzacją gospodarki wodnej i posługując się doświadczeniami francuskimi i angielskimi dokonał próby przeniesienia ich na grunt polski.
W pracy omówiono następujące instrumenty ochrony środowiska: reglamentacja korzystania z wody, reglamentacja wprowadzania zanieczyszczeń powietrza, reglamentacja korzystania ze środowiska w związku z gospodarowaniem odpadami, reglamentacja emisji hałasu, zezwolenie na usuwanie drzew i krzewów, koncesje na prowadzenie prac geologicznych oraz koncesje na wydobywanie kopalin, opłaty eksploatacyjne oraz reglamentacja korzystania ze środków niebezpiecznych dla środowiska.
Wzrost zapotrzebowania na energię jest bezpośrednią pochodną rozwoju gospodarczego. Ograniczoność konwencjonalnych źródeł energii, powodowane przez nie zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a także ciągły wzrost ich cen przyczyniają się do wykorzystania w coraz większym stopniu odnawialnych źródeł energii (OZE). Wyzwaniem dla energetyki XXI wieku jest oparcie jej na czystych, trwałych, bezpiecznych, opartych na rachunku ekonomicznym, odnawialnych źródłach energii. Sektor energetyki odnawialnej należy do dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłu europejskiej oraz światowej gospodarki. Jednak pomimo posiadania przez Polskę znacznych zasobów odnawialnych źródeł energii, tempo wzrostu tego sektora jest w naszym kraju umiarkowane. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.