Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Racjonalność zachowań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Racjonalność wyborów konsumentów na przykładzie branży ślubnej
100%
Celem głównym artykułu jest określenie, czy przyszłe panny młode podejmują racjonalne decyzje w zakresie zakupu sukni ślubnej. Składają się na niego cele szczegółowe: identyfikacja i charakterystyka zachowań przyszłych panien młodych w zakresie zakupu sukni ślubnej, określenie sytuacji w branży ślubnej oraz wskazanie determinant wpływających na wybór sukni. Celem empirycznym jest określenie możliwości wykorzystania wyników badań do optymalizacji strategii marketingowych salonów mody ślubnej. Mimo obiegowej opinii przewiduje się, że konsumenci dokonują racjonalnych wyborów w branży ślubnej. Dla realizacji wskazanych celów oraz weryfikacji hipotezy wykorzystano literaturę naukową, zasoby internetowe i przeprowadzono badania z wykorzystaniem metody ankietowej. (fragment tekstu)
2
Content available remote Autoselekcja w internetowym eksperymencie Keynesian p-Beauty Contest
100%
Keynesian p-Beauty Contest (KpBC) is one of the most commonly used laboratory experiments to study the degree of rationality of people and the learning process. It is also applicable in education as a tool to illustrate both the concept of rationality and iterative elimination of dominated strategies. The aim of this paper is to present the results of online teaching experiments in which an auto-selection mechanism has been used based on the existing social stereotypes. The repeatability of the results shows that the experiments are resistant to the distortions arising from the use of the online environment, and that a developed methodology allows to carry out reliable experimental studies. (original abstract)
3
Content available remote Model homo oeconomicus i jego dostosowanie do współczesnych uwarunkowań
100%
Celem artykułu jest analiza, czy jest zasadne - biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój technologii informacyjnych - wykorzystywanie modelu homo oeconomicus w jego oryginalnej postaci jako podstawy dociekań ekonomicznych. (fragment tekstu)
Wśród części społeczeństwa utrzymuje się przekonanie, że samorządność jest magicznym sposobem rozwiązywania wielu trudności, jakie pojawiają się w życiu gospodarczym naszego kraju. Jednak bliższa analiza pokazuje, że zasady samorządności i racjonalności mogą być ze sobą sprzeczne. Racjonalność ma wiele znaczeń i należy o tym pamiętać, jeśli chce się pogodzić te dwie zasady w praktycznym działaniu.
5
75%
Purpose: Exploring the degree of susceptibility to behavioural biases (the disposition effect, overconfidence, mental accounting, and the sunk cost fallacy) among professional investors (n = 90) from Polish investment banks and brokerage houses and among naive individuals, i.e. psychology students (n = 90) from the Department of Psychology, University of Finance and Management. Design: This study was conducted on a convenience sample. 180 participants represented two 90-person groups, which differ in the level of expertise with a stock market investing filled out ąuestionnaire madę up of four situational exercises, which assessed susceptibility to behavioural biases. Findings: Statistical analyses demonstrated that susceptibility to behavioural biases may not depend on the level of expertise in investing, i.e. a higher level of expertise with investing does not prevent from irrational behavior on the stock market. Research limitations: This study is limited by the relatively smali number of participants, a specific sample of psychology students as naive individuals, who due to their psychological knowledge may be familiar with some biases in this study and the exercises used to measure susceptibility to biases, which could seem somewhat artificial to professionals. Practical implications: Expertise with investing does not necessarily help in making rational decisions. Social implications: This study indicates the necessity of better educating investors to make them aware of psychological aspects of decision making. Originality/value: This study has provided a new insight into the psychological aspects of decision making in the stock market. (original abstract)
Wielu ekonomistów uważa, iż zasady racjonalności powinny się odnosić zarówno do sfery produkcji, jak i konsumpcji. Celem niniejszego artykułu jest zatem przedstawienie podstaw teoretycznych racjonalnych zachowań członków gospodarstw domowych na rynku. Wynika to z faktu, iż problem racjonalności zachowań konsumentów odgrywa coraz większe znaczenie we współczesnej ekonomii. Badanie zachowań konsumenta, kiedy to zachowanie może przybierać formę zakupu impulsywnego lub też może być ukształtowane w wyniku długofalowego procesu decyzyjnego, niejednokrotnie wymaga podjęcia próby określenia roli czynników ekonomicznych i społeczno-demograficznych, wpływów grupy odniesienia, osobowości, stylu życia, nawyków, kryteriów wyboru i reguł decydowania oraz przetwarzania informacji na ostateczną decyzję nabywczą, a tym samym wywierania wpływu tych determinant na racjonalność działania. Tym samym współczesne koncepcje przestały, w porównaniu do powstających wcześniej, analizować rolę konsumpcji w całym systemie gospodarczym, a ukierunkowane zostały na rozpoznanie działań jednostek. (fragment tekstu)
Celem pracy jest sprawdzenie, czy predyspozycje psychologiczne potencjalnych inwestorów giełdowych i pracowników banków w Polsce są na tyle "dobre", ażeby w najbliższych latach polski system bankowy i rynek finansowy nie pogrążyły się w chaosie, przy założeniu oczywiście, że do tej pory "nie zmyje" nas "tsunami" idące ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, niszczące "światowy system finansowy", które znany gracz giełdowy Warren Buffet porównał do Pearl Harbour. W tym celu przebadano inteligencję emocjonalną studentów kierunku finanse i bankowość na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. (fragment tekstu)
Złość jest jedną z najczęściej doznawanych emocji, ważne jest więc poznanie, jak wpływa ona na dokonywanie ocen i podejmowanie przez ludzi decyzji. Działanie złości można analizować na dwóch poziomach. Pierwszy to wpływ odczuwanej przez jednostkę złości na jej oceny i zachowania. Drugi to wpływ złości odczuwanej przez innych na zachowania jednostki. Badania pokazują, że odczuwana złość prowadzi do bardziej optymistycznych ocen, zarówno zdarzeń przyszłych, jak i zdarzeń z przeszłości. W sytuacji konfliktu interesów rozzłoszczeni przyjmują bardziej rywalizacyjne postawy i nie liczą się z interesami innych. Odczuwana złość prowadzi także do gorszego rozumienia własnych interesów negocjacyjnych, uzyskiwania gorszych wyników w negocjacjach, ale paradoksalnie do większego zadowolenia z uzyskanych wyników. Większe poczucie kontroli nad uzyskiwanymi wynikami prowadzi także do silniejszego przypisywania indywidualnej odpowiedzialności za zachowania szkodzące innym, a także za surowsze karanie takich zachowań. Z kolei badania nad wyrażaniem złości w sytuacjach konfliktów interesów pokazują, że złość jest interpretowana jako sygnał twardości i dużych aspiracji. Prowadzi to do uzyskiwania większych ustępstw, w sytuacjach gdy druga strona konfliktu ma słabą pozycję i zależy jej na osiągnięciu porozumienia. Jednak w sytuacjach, gdy druga strona ma silną pozycję, możliwości działań odwetowych, ekspresja złości jest dla osoby szkodliwa. Osoby takie są bowiem, jeśli partner ma taką możliwość, częściej oszukiwane niż osoby niewyrażające złości. Mają także wyraźnie mniejsze szanse na znalezienie się w koalicji niż osoby niewyrażające złości, choć jeśli im się to udaje, osiągają duże zyski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie, w jaki sposób informacja o dwóch rodzajach ryzyka (naturalnym i obejmującym działalność człowieka) różniących się poziomem wpływa na ocenę atrakcyjności wakacji. Oceniono wpływ ryzyka politycznego i naturalnego na ocenę atrakcyjności ofert turystycznych. Realizacja celu artykułu została oparta na eksperymentalnych badaniu przeprowadzonym na 353 osobach uczących się w dwóch różnych instytucjach szkolnictwa wyższego. Uzyskane dane poddano analizie statystycznej, stosując klasyczne i lokalizacyjne miary opisowe, regresję liniową i testy statystyczne, takie jak jednoczynnikowa ANOVA. Nie znaleziono dowodów, że ludzie różnie reagują na różne rodzaje ryzyka, ale wyniki wskazują, że wrażliwość miar reakcji (zmiany cen i oceny atrakcyjności) nie są takie same. (abstrakt oryginalny)
Jednym z celów artykułu jest próba pogodzenia wymagań metodologicznych z szeroko rozumianą funkcją użytkową teorii naukowych przez wykazanie słuszności założenia o racjonalności jednostek ludzkich. Zdaniem autora, dotychczasowa dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami modelu człowieka racjonalnego jest wynikiem odmiennego rozumienia i definiowania analizowanych pojęć. Autor stara się również wykazać, że dyskusja o racjonalności w głównej mierze jest dyskusją dotyczącą specyficznych cech informacji. Dlatego konieczne jest zwrócenie bacznej uwagi na problemy opisywane przez ekonomikę informacji. (fragment tekstu)
11
Content available remote Ekonomiczne meandry racjonalności
75%
Celem niniejszego opracowania jest próba krytycznego spojrzenia na argumentację płynącą ze strony krytyków homo oeconomius. W toku rozważań próbuję dowieść tezy, że naukowa przydatność założenia "człowieka ekonomicznego" nie wynika z realizmu tej konstrukcji myślowej, ale z użyteczności porównawczej, jaką niesie jej wykorzystanie w modelach mikroekonomicznych.(fragment tekstu)
12
Content available remote Normatywny wymiar koncepcji homo oeconomicus
75%
Głównym celem prezentowanych rozważań jest analiza ewolucji koncepcji homo oeconomicus oraz rosnącej dominacji tego sposobu interpretowania zachowań ludzkich we współczesnych badaniach ekonomicznych. Postrzeganie działań jednostek gospodarujących jako racjonalnych wyborów dokonywanych w warunkach istniejących ograniczeń i ukierunkowanych na maksymalizacje funkcji celów stanowi jądro współczesnej mikroekonomii. (fragment tekstu)
13
Content available remote Racjonalność w gospodarce turystycznej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów rozumienia oraz empirycznego stosowania pojęcia racjonalność w odniesieniu do gospodarki turystycznej. (fragment tekstu)
Przedstawiono podstawowe założenia teorii beahawioralnej przedsiębiorstwa i modele behawioralne Cyerta, Marcha i behawioralną teorię podejmowania decyzji Simona (teoria racjonalności ograniczonej) w odniesieniu do podstawowych celów działania przedsiębiorstwa.
The summer of 2011 has seen the fi rst mass-scale social protest in Israel in its 70 years of existence. This social wave that shook the country, showed unique characteristics a-typical of most social and political uprisings, that go largely unexplained by social theories of social change and crowd psychology. In this article I am analyzing published reports of the social protest of 2011, and draw the analogy with the concept of 'Agoral Gathering' that may account for these events and support discussion of their aftermath. (original abstract)
W artykule analizuje się naukowe podejście w literaturze do kategorii społeczno- -ekonomicznego zachowania. Autor uważa, że ta kategoria oznacza zachowanie człowieka jako podmiotu społeczno-ekonomicznych stosunków, które istnieją jako konkretna realność obiektywna. Najważniejszym kryterium typologizacji SEZ jest charakter percepcji subiekta, zmieniających się stosunków społeczno-ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Pierwsza opisuje racjonalność postępowania konsumentów, natomiast w drugiej przedstawiono ocenę tych zachowań na podstawie badań bezpośrednich przeprowadzonych na terenie województwa śląskiego.
18
Content available remote Irracjonalność zachowań inwestorów giełdowych
63%
Badania prowadzone przez wielu uczonych dowodzą, że psychologiczne uwarunkowania działalności finansowej są ważne do ich zrozumienia, tak jak i ekonomiczne, prawne, techniczne czy instytucjonalne. Teoria racjonalności postępowania inwestorów giełdowych została przez przedstawicieli finansów behawioralnych wzbogacona o aspekty emocjonalne. Wydawać by się mogło, że w tak ważnej dziedzinie, jaką są finanse, nie ma miejsca dla emocji. W rzeczywistości badania wykazały, że przy inwestowaniu na giełdzie zarówno pozytywne emocje, takie jak: radość, pewność siebie, optymizm, euforia itp., jak i negatywne: złość, strach, żal, lęk, pesymizm, panika itp., wpływają na zachowania inwestorów. Są one szczególnie widoczne w okresach zmiany cyklu koniunkturalnego i mogą powodować irracjonalne zachowania inwestorów w postaci np. efektu tłumu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki typologii polskich konsumentów, dokonanej na podstawie racjonalnych zachowań konsumenckich. Zidentyfikowano dwie grupy zachowań konsumentów: rozumowe (oparte na przesłankach rozumowych) oraz rozumne (przynoszące pozytywne skutki). Na podstawie badań bezpośrednich wyodrębniono 3 skupienia konsumentów według kryterium intensywności poszukiwań informacji w procesie zakupu (zachowań rozumowych). Wskazano różnice istniejące pomiędzy tymi skupieniami w podejmowaniu zachowań będących przejawem zrównoważonej konsumpcji, czyli zachowań rozumnych (oszczędne użytkowanie zasobów, konsumpcja bez posiadania, zakupy dóbr ekologicznych, rozsądne zakupy). (abstrakt oryginalny)
W artykule objaśniono istotę racjonalności, podjęto próbę ustalenia cech racjonalnego zachowania konsumenta. Rozważono również kryteria ocen racjonalności i wskazano źródła informacji i metody ich pozyskiwania ważne w badaniach racjonalności zachowań.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.