Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Railway rolling stock
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przedstawiono zarys funkcjonalności pokładowego systemu monitorowania i diagnostyki elementów zawieszenia pojazdów szynowych w obszarze związanym z oprogramowaniem. Funkcjonalności te przedstawiono przede wszystkim w formie algorytmów i procedur jakie są realizowane przez programy sterujące. System tworzony jest w ramach projektu MONIT. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było zbadanie rozwoju zakładów produkcji i modernizacji taboru kolejowego w Polsce. Przeanalizowano przekształcenia przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i remontami taboru kolejowego w Polsce na przełomie XX i XXI wieku oraz wielkość produkcji taboru kolejowego w latach 2001-2016. Omówiono także eksport polskiego taboru za granicę. Produkcją, modernizacją i naprawą taboru kolejowego zajmowało się w Polsce kilkadziesiąt zakładów, w tym zakłady należące do zagranicznych koncernów, tj. Stadler, Bombardier i Greenbier. Największymi przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją i modernizacją taboru z rodzimym kapitałem w Polsce stały się na początku XXI wieku Pesa i Newag, nieco mniejsze znaczenie miał HCP FPS. Po kryzysie na przełomie XX i XXI wieku, wynikającym z sytuacji w PKP oraz procesów transformacji gospodarczej kraju, przemysł taboru kolejowego w Polsce zaczął się ponownie rozwijać. Duży wpływ na to miało wejście Polski do UE oraz otwarcie rynku kolejowego. Niemniej jednak upadły duże zakłady, takie jak PaFaWag i Fablok. Znacząco zmniejszyła się liczba zakładów naprawczych taboru - dawnych ZNTK, z których część upadła, a część została zrestrukturyzowana i w kilku przypadkach rozszerzyła zakres działalności.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono problematykę oceny kompatybilności elektromagnetycznej taboru kolejowego, poziomy emisji zaburzeń generowanych przez tabor w odniesieniu do poziomów dopuszczalnych zapisanych w dedykowanych normach. Ocena generowanego poziomu zaburzeń radioelektrycznych polega na pomiarze wartości natężenia pola w odległości 10 m od osi toru, na którym porusza się badana lokomotywa. W referacie przedstawiono wynik pomiarów emisji promieniowanej przez EZT typu 22WE o mocy 4 x 500 kW. Przedstawiono wyniki pomiarów emisji przewodzonej w pokładowej sieci niskiego napięcia. W referacie opisano również metodę szacowana niepewności pomiarów w badaniach emisji zaburzeń od taboru kolejowego. (abstrakt oryginalny)
Poniższy artykuł omawia systemy łączności satelitarnej, które są stosowane do śledzenia i monitorowania pracy kierowców, zapobiegania kradzieżom samochodów jak również zwiększenia możliwości odzyskiwania tych pojazdów, które zostały skradzione. Artykuł omawia również zwiększenie bezpieczeństwa dzięki tym systemom. W poniższym artykule został stworzony model systemu śledzenia dla takich pojazdów na przykładzie procesów Markowa. (abstrakt oryginalny)
W pracy opracowano wzór na minimalną długość strefy rozgałęźnej współczesnych górek rozrządowych. Wyniki pracy mogą być wykorzystane do obliczeń kinematycznych górek oraz obliczeń zajętości terenu pod stacje rozrządowe, manewrowe i zakładowe. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono problematykę oceny stanu środowiska elektromagnetycznego na hali lokomotywowni Intercity Warszawa Olszynka Grochowska. Oceny stanu środowiska elektromagnetycznego dokonano w odniesieniu do obecnie obowiązują poziomów dopuszczalnych zawartych w dokumentach normatywnych. Podstawą oceny emisji zaburzeń postronnych (tła) jest wartość natężenia pola elektromagnetycznego zaburzeń radioelektrycznych wokół ruchomych obiektów kolejowych znajdujących się na poligonie pomiarowym.(abstrakt oryginalny)
Dopuszczalne wartości przyspieszenia niezrównoważonego obowiązujące na kolejach polskich są mniejsze niż na sieciach kolejowych większości krajów europejskich. W referacie przedstawiono, pod jakimi warunkami możliwe jest zwiększenie wartości przyspieszenia i omówiono zakres niezbędnych badań. Na przykładzie linii Warszawa - Gdańsk przedstawiono możliwości zwiększenia prędkości pociągów i skrócenia czasów przejazdu. Zwiększenie przyspieszenia niezrównoważonego do poziomu 0,8 m/s2lubl,0 m/s2 może być traktowane jako interesująca alternatywa dla wprowadzenia taboru z wychylnym nadwoziem.(abstrakt oryginalny)
Autorzy postanowili zbadać, jaka była rola importu taboru kolejowego i jego elementów w zaspokojeniu potrzeb polskiego rynku kolejowego oraz skąd pochodził importowany tabor. Zakres czasowy badań objął lata 1945-2017, ale ze względu na różne uwarunkowania gospodarcze analizę przeprowadzono w trzech okresach: 1945-1989, 1990-2001 i 2002-2018. W badaniach pominięto tabor parowy oraz wagony, a skupiono się na elektrycznych i spalinowych jednostkach trakcyjnych. Uwzględniono także kwestie związane z importem technologii i podzespołów do produkcji tego rodzaju taboru na terenie Polski. Wskazano uwarunkowania sprowadzania taboru z zagranicy, miejsce produkcji importowanych pojazdów eksploatowanych w Polsce oraz kraje, w których były one użytkowane, jeśli sprowadzono je jako używane. W okresie PRL import taboru odbywał się głównie w ramach RWPG. Z importu pochodziła znaczna część taboru spalinowego, zaś tabor elektryczny produkowano głównie w kraju. Istotne znaczenie miał zakup licencji na produkcję podzespołów i lokomotyw elektrycznych w Europie Zachodniej. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku znacząco spadło zapotrzebowanie na tabor, w tym także na jego import. Natomiast po otwarciu rynku kolejowego w 2002 roku zapotrzebowanie na tabor istotnie wzrosło, co przełożyło się także na zwiększony import - najpierw używanego, a potem nowego taboru. Współcześnie sprowadzano z zagranicy przede wszystkim lokomotywy oraz podzespoły do produkcji taboru w kraju - głównie z Niemiec.(abstrakt oryginalny)
Początki produkcji tramwajów na obszarze Ukrainy to okres międzywojenny, a trolejbusów - koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Jednakże wraz z masowymi dostawami importowanego taboru z Rosji i Czechosłowacji produkcję tych środków transportu na Ukrainie wstrzymano. Na początku lat 90. XX wieku - z powodu kryzysu ekonomicznego i problemów finansowych - dostawy zagraniczne uległy znacznemu zmniejszeniu. Sytuacja przedsiębiorstw tramwajowych i trolejbusowych pogorszyła się wraz z rozpadem ZSRR, kiedy to uległy rozerwaniu więzi gospodarcze nie tylko pomiędzy państwami Europy Środkowej i Wschodniej, ale również pomiędzy byłymi sowieckimi republikami. W tych trudnych ekonomicznie warunkach podjęto decyzję o wznowieniu na Ukrainie produkcji tramwajów i trolejbusów. Artykuł ma na celu analizę sytuacji taborowej komunikacji tramwajowej i trolejbusowej na Ukrainie po 25 latach od momentu odzyskania niepodległości, poprzez porównanie dwóch aspektów jej funkcjonowania: ukraińskiego rynku producentów taboru tramwajowego i trolejbusowego oraz sytuacji taborowej przedsiębiorstw. Jako obszar badań przyjęto granice Ukrainy sprzed 2014 roku. Badania mają charakter podstawowy i opierają się w dużej mierze na materiale zebranym przez autorów. W artykule przeanalizowano produkcję taboru na Ukrainie po 1991 roku - nie tylko opisano produkowane marki i modele, ale również przygotowano zestawienia statystyczne dotyczące wielkości produkcji i jej odbiorców. Sytuację na rynku producentów taboru porównano z sytuacją taborową tamtejszych przedsiębiorstw. Badania potwierdziły, że mamy do czynienia z kryzysem systemowym. Komunalne przedsiębiorstwa tramwajowe i trolejbusowe każdego roku generują straty i coraz większe zadłużenie. Nowy tabor kupowany jest nieregularnie i w niewielkich ilościach, co ogranicza liczbę potencjalnych dostawców, a w dodatku przy wyborze najkorzystniejszej oferty preferowany jest rodzimy producent. Tym samym nie musi on być konkurencyjny cenowo, jakościowo i technologicznie, co tylko zwiększa jego dystans rozwojowy w stosunku do czołowych producentów taboru w Europie. A z uwagi na relatywnie niską jakość produktów ze swojego portfolio musi utrzymywać się wyłącznie ze skromnych zleceń krajowych.(abstrakt oryginalny)
While increasing evidence suggests that rail infrastructure plays a structuring role in shaping and transforming cities and regions over time, empirical studies on the simultaneous development of rail infrastructure and socio-spatial transformation of surrounding neighbourhoods, especially at a local scale, are scarce. The main aim of the article is to evaluate the transformation of neighbourhoods around rail transit stations, as well as provide a possible explanation of how neighbourhoods can be differently affected by the presence of rail stations. Based on a longitudinal dataset (2006-16) and using a Difference-in-Differences (DID) model and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), a comparative analysis of the Tehran Metro Rail System (TMRS) is conducted between high-income neighbourhoods and low-income neighbourhoods of the city. The results yield that the northern, highincome neighbourhoods and the southern, lowincome neighbourhoods of Tehran have been transformed heterogeneously in terms of socio-demographic factors, landuse conditions and renewal processes. The findings also indicate that the mixed estimated transformation of neighbourhoods around TMRS's stations could be explained by the contextual factors of the northern and southern study settings in Tehran, including land-use characteristics and socioeconomic factors.(original abstract)
Zastosowanie rytmizacji przewozów pasażerskich stanowi uatrakcyjnienie oferty przewozowej oraz pozwala na maksymalizację wykorzystania zdolności przewozowej, zwłaszcza na liniach o jednorodnym ruchu pociągów. Wprowadzenie w pełni symetrycznego rozkładu jazdy jest zagadnieniem skomplikowanym i wymaga uwzględnienia szeregu uwarunkowań techniczno - organizacyjnych. W artykule przeanalizowano zależności występujące pomiędzy rytmizacją przewozów a wykorzystaniem taboru kolejowego. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano historię powstania magistrali węglowej Śląsk-Porty. Pokazano rozwój węzła kolejowego w Karsznicach. Omówiono nowo powstające jednostki a także obiekty służące do dziś w obsłudze tej linii.
W artykule przedstawiono wyniki badań pierwotnych na temat występowania różnic w ocenie komfortu podróżowania pasażerów taborem nowym oraz starym, uwzględniając autobusy i trolejbusy eksploatowane na sieci organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Badania te posłużyły do oceny zasadności inwestycji taborowych w zbiorowym transporcie miejskim, jako jednego z narzędzi mających na celu wzrost wykorzystania zbiorowego transportu miejskiego w podróżach miejskich mieszkańców miast. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano produkcję pasażerskiego taboru kolejowego w Polsce po 1989 r. w segmencie spalinowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych. Celem artykułu jest odpowiedź na trzy główne pytania badawcze: 1) jak kształtował się polski rynek producentów oraz ile zespołów trakcyjnych wyprodukowano w Polsce po 1989 r.?, 2) na czym polegała jego ewolucja techniczna oraz jakie wskaźniki porównawcze można stosować w analizach?, 3) czy produkcja jest ukierunkowana na rynek krajowy czy na eksport oraz na czym polegają przewagi konkurencyjne naszych producentów? Okres badań to lata 1989-2022. Badania zrealizowano metodą desk research na podstawie literatury, specjalistycznych baz danych oraz danych producentów taboru. W badanym okresie wyprodukowano w Polsce dla krajowych przewoźników łącznie 254 spalinowe i 763 elektryczne zespoły trakcyjne oraz 13 piętrowych składów wagonowych, eksploatowanych w systemie push-pull. Badania dowiodły, że po kryzysie gospodarczym w latach 90. XX w. dzięki usamorządowieniu kolei i wsparciu środków unijnych udało się odtworzyć krajowy rynek produkcji pasażerskiego taboru kolejowego w segmencie elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych, ale pozycja konkurencyjna polskich producentów w stosunku do międzynarodowych koncernów jest niska. Producenci pasażerskiego taboru kolejowego w Polsce są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby rynku krajowego, ale ich przewaga konkurencyjna na rynkach zagranicznych ma głównie charakter cenowy i dotyczy segmentu spalinowych zespołów trakcyjnych.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono pomiary pól magnetycznych AC i DC generowanych przez urządzenia elektryczne i elektroniczne instalowane na taborze kolejowym. Omówiona została metodyka pomiarowa pól magnetycznych w odniesieniu do aktualnie obowiązujących wymagań i przepisów prawnych w środowisku kolejowym wraz z dopuszczalnymi poziomami. Ponadto przedstawiono wyposażenie pomiarowe stosowane do badań, sposób wyboru punktów pomiarowych wewnątrz i na zewnątrz w taborze kolejowym. W artykule zilustrowano przykładowe wyniki pomiarów pojazdu kolejowego na przykładzie lokomotywy spalinowej. Jednocześnie zostały przedstawione kryteria dopuszczalnych poziomów pól magnetycznych generowanych przez urządzenia elektryczne i elektroniczne instalowane na taborze. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo sterowania ruchem kolejowym wymaga kontroli zajętości poszczególnych odcinków układu torowego, na którym jest prowadzony ruch pociągów. W tym celu stosuje się elektroniczny obwód nakładany (EON), który kontroluje zajętość torów i rozjazdów przez tabor kolejowy, jak również przekazuje informacje o stanie zajętości układu torowego personelowi obsługi. Zastosowanie przetwornicy ZAZS EON wpływa na prawidłowe funkcjonowanie elektronicznego obwodu nakładanego w sytuacji awaryjnej, takiej jak brak zasilania sieciowego tego urządzenia. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Zmiany na europejskim rynku dostaw taboru samochodowego do przewozów towarowych
75%
W artykule opisano nowe tendencje, które można zaobserwować ostatnio na europejskim rynku pojazdów użytkowych do przewozów towarowych. Procesy te są głównie spowodowane tzw. czwartą rewolucją przemysłową, która doprowadziła do powstania Przemysłu 4.0 oraz związanych z nim: Logistyki 4.0 i Transportu 4.0. Zmiany te w znacznym stopniu wpływają na działalność - funkcjonowanie wszystkich stron włączonych w tę część biznesu - dostawców taboru, przewoźników, zleceniodawców. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zabytki kolejnictwa Krakowa jako część potencjału turystycznego miasta
75%
Artykuł ma formę przeglądu zabytkowych obiektów kolejnictwa na terenie miasta Krakowa i ich oceny pod kątem wykorzystania turystycznego. Dokonano tego w oparciu o materiały z wielu publikacji, a przede wszystkim na podstawie własnych obserwacji wybranych obiektów zabytkowych. Przedstawiono szczegółowo siedem obiektów związanych z historycznym rozwojem kolejnictwa Krakowa oraz skrótowo obiekty na Krakowskim Szlaku Techniki. Prezentowane treści zawierają informacje aktualne (rok 2017), jakkolwiek są miejscami wzbogacone o fakty historyczne, związane z postępującym rozwojem kolejnictwa w Krakowie (od połowy XIX wieku). Starano się uwypuklić te cechy zabytków, które są potencjalnie możliwe do wykorzystania w prezentowaniu atrakcyjności miasta turystom zainteresowanym historycznymi obiektami techniki (m.in. architektura XIX-wiecznego, dawnego budynku Dworca PKP Kraków Główny - uważanego w czasach jego powstania za najwspanialszy dworzec kolejowy Monarchii AustroWęgierskiej, nowatorskie rozwiązania pierwszego dwupoziomowego skrzyżowania szlaków komunikacyjnych w Krakowie, wykorzystanie dawnego mostu rzecznego do przejazdu koleją). Większość prezentowanych obiektów jest skupiona w niewielkiej od siebie odległości, ponadto są one komunikacyjnie łatwo dostępne. Z dokonanego przeglądu obiektów i oceny ich atrakcyjności wynika, że potencjalnie mogą one stanowić dodatkowy walor turystyczny miasta. Mają one charakter specjalistyczny, ale mogą wzbogacić lub zmodyfikować standardowe kierunki tras turystycznych po mieście.(abstrakt oryginalny)
The production of two-wheeled rolling stock represents, at first glance, a simple assembly process that significantly affects the overall functionality and safety of the vehicle. This is due to residual stresses that arise after assembly by pressing the wheel on the axle. The state of stress after assembly remains in the design has a decisive influence on the load-bearing capacity of the two-wheel drive, its lifespan but also the transfer of the pulling force in the case of locomotives. Therefore, it is very important to find suitable methods for determining residual stresses. Numerical and experimental approaches are already in place to gain information on the state of stress after compression, or during a real operation. The developed techniques and tools for estimation of residual stresses in locomotive wheel treads based on the acoustoelasticity effect using electromagnetic acoustic transformation are described in the paper. The original results of residual stress measurement in the treads during a technological cycle of locomotive wheel pair manufacturing are presented. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.