Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 568

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rate of return
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Niniejsza praca jest rozszerzeniem dotychczasowych prac autora. Jej celem jest wykazanie, że wprowadzenie do modelu możliwości opisu skośności rozkładów może w sposób istotny wpływać na jakość opisu szeregów stóp zwrotu z rynku polskiego. (fragment tekstu)
W pracy zaprezentowane zostało takie najprostsze, typowe rozwiązanie opisu skośności, w którym parametr skośności pozostaje stały w czasie. Aktualne badania w zakresie opisu skośności skupiają się na dwóch obszarach:1) zastosowania odmiennych skośnych rozkładów reszt (popularność zyskuje rozkład Pearsona typu IV, umożliwiający również opis- skośności oraz grubych ogonów),2) wprowadzenia zmiennego w czasie parametru skośności, zależnego również od napływających informacji.Zaprezentowane w pracy podejście może zostać wykorzystane, zdaniem autora, przede wszystkim do pomiary ryzyka rynkowego metodą VaR poprzez prognozowanie średniej stopy zwrotu w kolejnym okresie oraz zmienności rozkładu z uwzględnieniem asymetrii owego rozkładu, co ma kluczowe znaczenie właśnie w pomiarze ryzyka inwestycji. Innych zastosowań można by upatrywać w rozszerzonych modelach analizy portfelowej, w których to modelach kryterium wyboru portfela optymalnego obejmuje także analizę skośności rozkładu, a nie jedynie wartości średniej i wariancji. (fragment tekstu)
W modelowaniu zjawisk zachodzących na rynku kapitałowym istotne znaczenie odgrywają wykorzystywane wartości stóp zwrotu oraz współczynników korelacji między nimi. Decyzje inwestycyjne podejmujemy na podstawie oczekiwanych stóp zwrotu, które są funkcją stóp zwrotu już zrealizowanych. Empiryczne stopy zwrotu stanowią również istotny czynnik w prognozowaniu cen akcji, ocenie ryzyka zmienności w modelu arbitrażowej wyceny opcji, wpływają na płynność obrotu akcjami oraz stopień reakcji na zmianę rentowności rynku (wartość współczynników ß). Wartość odchylenia standardowego stóp zwrotu oraz poziom korelacji stóp zwrotu określają możliwość redukcji ryzyka portfeli papierów wartościowych, stabilność portfeli inwestycyjnych oraz liczbę ich składników.Celem przeprowadzonych analiz była ocena czy zmiana częstotliwości danych, na podstawie których obliczane są stopy zwrotu, wpływa na ich wartości (rozkłady) oraz wyniki uzyskiwanych klasyfikacji spółek. (fragment tekstu)
4
Content available remote O stopie zwrotu oszacowanej przez intuicyjny rozmyty zbiór probabilistyczny
80%
Rozważana jest stopa zwrotu, zdefiniowana jako rosnąca funkcja wartości przyszłej i malejąca funkcja wartości bieżącej. Niepewna wartość przyszła opisana jest za pomocą zmiennej losowej. Nieprecyzyjna wartość bieżąca jest reprezentowana przez intuicyjny zbiór rozmyty. Wtedy, zgodnie z uogólnioną zasadą rozszerzenia Zadeha, stopa zwrotu jest wyznaczona jako intuicyjny rozmyty zbiór probabilistyczny. Wyznaczona jest intuicyjna rozmyta oczekiwana stopa zwrotu oraz czterowymiarowy obraz ryzyka obarczającego tę stopę. W Dodatku zaprezentowano narzędzia formalne stosowane do opisu ryzyka.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca ma na celu przybliżenie wybranych, podstawowych modeli MGARCH (modeli warunkowej macierzy kowariancji) w kontekście problemów z ich praktycznym wykorzystaniem. W praktyce najczęściej wykorzystywane są modele dwuwymiarowe pozwalające na analizę zmiennego w czasie współczynnika zabezpieczenia instrumentu bazowego kontraktami futures. Pracę kończy więc przykład empiryczny, którego celem jest odpowiedź na pytanie, który z podstawowych modeli dwuwymiarowych dopasowuje się najlepiej (z punktu widzenia kryterium Akaike'a) do wybranych par szeregów i powinien stanowić obszar potencjalnego zainteresowania praktyków. (fragment tekstu)
Większość modeli opisujących zależność pomiędzy ryzykiem a stopą zwrotu z inwestycji bazuje na założeniu o istnieniu aktywa wolnego od ryzyka i wykorzystuje oczekiwany zwrot z takiego aktywa jako stopę wolną od ryzyka. Tak więc oczekiwany zwrot z ryzykownej inwestycji jest mierzony w oparciu o stopę wolną od ryzyka oraz dodawaną do niej premię za ryzyko związane z inwestycją. Co zatem sprawia, że aktywo jest wolne od ryzyka? Jak należy postępować w przypadku braku takiego aktywa? Powyższe kwestie zostaną poruszone w niniejszej pracy. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono klasyczny wskaźnik Sharpe'a oraz jego modyfikacje, które należy stosować w sytuacji dekoniunktury na rynku finansowym. Celem artykułu jest ocena użyteczności wskaźnika Sharpe'a w konstrukcji rankingów portfeli. Użyteczność ta analizowana jest z punktu widzenia statystycznych własności rozkładu wskaźnika Sharpe'a i praktycznego ich wykorzystania w konstrukcji przedziałów ufności i testach istotności dodatniej wartości premii za ryzyko.(abstrakt oryginalny)
Relatywnie mało prac, w porównaniu z analizą innych własności finansowych szeregów czasowych, poświęconych zostało zagadnieniom pomiaru oraz testowania istotności skośności rozkładów stóp zwrotu. Typowe własności szeregów stóp zwrotu (przede wszystkim grube ogony) powodują iż zazwyczaj stosowane testy mogą zawodzić. Prawidłowa identyfikacja potencjalnie występującej w rozkładach stóp zwrotu skośności może mieć jednak kluczowe konsekwencje w wycenie opcji, konstrukcji portfela oraz pomiarze ryzyka. Celami pracy są przedstawienie typowych testów skośności wykorzystywanych w analizach rozkładów stóp zwrotu wraz z możliwymi problemami w ich stosowaniu oraz porównanie zgodności wyników poszczególnych testów. (fragment tekstu)
9
Content available remote Modele krótkoterminowych stóp zwrotu w analizie zdarzeń
80%
Celem niniejszego opracowania jest określenie, czy, a jeżeli tak, to w jakim zakresie wybór modelu szacowania stopy odniesienia oraz rodzaju testu istotności wpływa na wnioski płynące z analizy zdarzeń. Dla realizacji tak postawionego celu posłużyliśmy się często podejmowanym zagadnieniem rynkowej reakcji na podziały (splity) akcji. Badaniem objęte zostały splity dokonane przez spółki notowane na GPW i NC w latach 1993-2011. Celem pobocznym jest określenie, czy i ewentualnie w jakim stopniu wskazania modeli szacowania stopy odniesienia zależą od przyjętej długości okna estymacji oraz przerwy pomiędzy nim a oknem zdarzenia. Do realizacji przyjętych celów posłużyliśmy się informacjami z GPW: w zakresie notowań spółek publicznych (baza Infostrefa), a w zakresie dokonywanych podziałów i innych operacji na akcjach, takich jak dywidendy i prawa poboru (baza ONP - operacje na papierach GPW). (fragment tekstu)
The development of the capital market made access to information about joint-stock companies on the market universal and free of expenses. Depending on the capital market's extent of effectiveness these information are variously reflected in share prices of joint-stock companies. This article aims to examine whether the announcement of publicly available information - quarterly earnings announcements of joint stock companies including their level - affects share prices of joint-stock companies on the Warsaw Stock Exchange. This article is also to study whether an investor using that fact has an ability to achieve above-average rates of return.(original abstract)
Artykuł ten stanowi próbę zastosowania warunkowego rozkładu α-stabilnego do estymacji rozkładu rzeczywistego stóp zwrotu indeksów wybranych giełd. Do analizy powiązań pomiędzy poszczególnymi giełdami wykorzystano funkcje powiązań [copula], również w formie warunkowej. Forma warunkowa rozkładu α-stabilnego i funkcji powiązań powstała poprzez uzmiennienie parametrów. Parametry te są estymowane z uwzględnieniem wysokości stopy zwrotu w okresie poprzedzającym okres estymacji. Uzyskane w ten sposób wielkości, zależne od tego, czy na sesji poprzedniej były np. szczególnie wysokie lub niskie stopy zwrotu, pozwolą na dokładniejsze zbadanie dynamiki giełd i związków pomiędzy nimi.Pierwsza część artykułu prezentuje teoretyczne podstawy zastosowanej metodologii. Omówione są zarówno rozkłady a-stabilne, jak i funkcje copula. Sama metodologia jest przedstawiona w drugiej części artykułu. Szczegółowo omówiono sposób uzmiennienia parametrów zarówno rozkładu a-stabilnego, jak i funkcji copula w celu uzyskania rozkładów warunkowych. W części trzeciej zawarto wyniki badań empirycznych. Dane wykorzystane w obliczeniach obejmują indeks WIG 20 i wybrane akcje z GPW w Warszawie oraz indeksy z giełd w Nowym Jorku, Londynie, we Frankfurcie nad Menem, w Paryżu, Pradze, Budapeszcie i Bratysławie. Interpretacja otrzymanych wyników i wnioski końcowe są zawarte w ostatniej części pracy. (fragment tekstu)
Metodą, która może pomóc w ocenie natężenia składników deterministycznych i losowych w szeregach czasowych, są diagramy ze sztucznie wprowadzoną symetrią AIP (ang. Artificial Insymmetration Pattern). Ten sposób jakościowej prezentacji szeregów czasowych wprowadził C. Pickover. Zajmował się on badaniami nad teorią chaosu deterministycznego i chaotycznymi szeregami czasowymi. Podstawowym problemem, na który zwrócił uwagę, to brak metod statystycznych zdolnych do odróżnienia szeregów czasowych minimalnie różniących się od siebie. Problem ten jest typowy w wielu przypadkach, gdy dwa całkowicie różne procesy generują w pewnym przedziale czasowym prawie identyczne szeregi. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy wykorzystanie wskaźników wskazujących nie tylko na aktualną sytuację finansową przedsiębiorstw, al także na zmianę tej sytuacji prowadzi do wyznaczenia portfeli charakteryzujących się wyższą stopą zwrotu niż w sytuacji oparcia się tylko na wskaźnikach pozwalające ocenić aktualną sytuację finansową podmiotów gospodarczych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono badania nad czynnikami objaśniającymi stopę zwrotu małych spółek notowanych na GPW w Warszawie. W badaniu określono wpływ czynników opisanych w modelu Famy-Frencha. Zdolność do objaśnienia stóp zwrotu przez czynniki zawarte w tym modelu jest większa od powszechnie stosowanego modelu CAPM. Badania przeprowadzone na próbie największych i najmniejszych spółek notowanych na GPW powalają na stwierdzenie, że premia za wielkość ma istotne znaczenie dla najmniejszych spółek (dla dużych pozostaje nieistotna statystycznie). Oprócz czynników rynkowych na stopę zwrotu dużych spółek ma również wpływ wielkość premii HML.(abstrakt oryginalny)
Jedną z podstawowych charakterystyk papierów wartościowych wykorzystywanych w procesie podejmowania decyzji jest stopa zwrotu (wskaźnik dochodowości akcji). Wielu teoretyków i praktyków rynku kapitałowego zakłada, że oczekiwana stopa zwrotu ma rozkład normalny lub zbliżony do normalnego'.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wrażliwości kontraktów swap na zmiany stóp zwrotu. Określanie tej wrażliwości jest analogiczne przy swapach walutowych i swapach na stopę procentową. W swapach walutowych należy uwzględnić kursy walutowe. [...] W artykule szczegółowej analizie zostanie poddany kontrakt swap traktowany jako portfel obligacji. (fragment tekstu)
17
Content available remote Comparison of the Goodness-of-Fit Tests for Truncated Distributions
80%
Celem artykułu jest empiryczne zbadanie mocy i rozmiaru siedmiu testów zgodności, zaprezentowanych w pracy Chernobai i inni (2015), przeznaczonych dla rozkładów lewostronnie uciętych. Badania symulacyjne oparto na danych, wygenerowanych z rozkładów, które były w przeszłości lub są obecnie stosowane do opisu ogonów rozkładów stóp zwrotu. Badania przeprowadzono dla różnych grubości ogonów rozkładów oraz zmieniających się poziomów ucięcia. Wyniki symulacji wskazują na istnienie znacznych różnic pomiędzy poszczególnymi procedurami testowymi. Ponadto otrzymanie zadowalających wyników w przypadku niektórych procedur wymaga dość dużej liczby obserwacji. (abstrakt oryginalny)
Purpose - In the article, we attempt to check whether polish monetary aggregate and PLN exchange rate determine yield rate in the main office market in CEE. We look for GFC and beginning of Covid-19 impact on the Warsaw office yield rate. Moreover, we investigate if structural breaks can be found in the time series of the yield rate on the Warsaw office market. Design/methodology/approach - The error-correction model approach is used to determine factors affecting yield rate on the Warsaw office market. Based on the analysis of the literature we set three groups of possible factors i.e. endogenous (market), macroeconomic and regional (international). Moreover, we formulated dummy variables to check impact of the global financial crisis and beginning of the covid-19 pandemic on the yield rate. Also, structural breaks in the yield rate time series representing changes in market conditions were used to define subsequent dummy variables. Findings - The results of the study indicate that yield rate on the office market in Warsaw, in the long and the short term, was determined by monetary liquidity (M2 aggregate) and by exchange rate (EUR/PLN). No clear dependence of yield rate on dummy variables of GFC and Covid-19 was detected. Furthermore, the obtained results indicate that certain changes of market conditions, which influenced the yield rate, can actually be identified after the first quarters of 2010 and 2015. The dependence of the office yield rate in Warsaw on the Vacancy rate was found only in long term. The risk premium variable in short-term also was statistically insignificant. Research limitations - Limitations of the study are related to the time span of available time series. Time range of the data did not allow for the comprehensive verification of the impact of GFC and Covid-19 on the local office market yield. Research implications - The obtained results may be substantial information for commercial real estate practitioners, as they indicate drivers of the local office market yield. (original abstract)
19
Content available remote Analiza miesięcznej powtarzalności wyników polskich funduszy obligatoryjnych
80%
Celem artykułu jest analiza miesięcznej persystencjii wyników wybranych funduszy inwestycyjnych obligacji. Na podstawie prostej rocznej stopy zwrotu i wskaźnika Sharpe'a, zbudowano tabele liczebności warunkowych funduszy dla kolejnych miesięcy 2011 r. Analiza miesięcznej powtarzalności wyników funduszy inwestycyjnych w okresach zmieniających się tendencji rynkowych stanowi interesujące narzędzie badawcze dla inwestorów oraz menadżerów zarządzających funduszami(abstrakt autora)
W artykule przedstawiamy wyniki badań nad prognozowaniem stóp zwrotu z portfela imitującego indeks giełdowy WIG na podstawie zmiennych fundamentalnych obrazujących kwartalną dynamikę gospodarki polskiej w latach 1993-2003. Zakładając występowanie długookresowej zależności pomiędzy giełdą a gospodarką, za podstawę teoretyczną rozważań przyjęliśmy koncepcję sezonowej kointegracji oraz model korekty błędów jako jej reprezentację. W badaniu wykorzystaliśmy kwartalne szeregi czasowe indeksu WIG oraz takich zmiennych makroekonomicznych, jak produkt krajowy brutto, spożycie ogółem i spożycie indywidualne z dochodów osobistych, nakłady inwestycyjne na środki trwałe, indeks produkcji sprzedanej przemysłu, indeks cen produkcji sprzedanej przemysłu, indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych, stopę bezrobocia, średni ważony zysk z bonów skarbowych o 52-tygodniowym terminie wykupu oraz kurs wymiany dolara USA na złote, a także indeksów Dow Jones Industrial Average oraz FTSE100, obrazujących koniunkturę na najważniejszych giełdach światowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.