Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 343

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Real estate housing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Decyzja inwestycyjna w nieruchomości uwarunkowana jest atrakcyjnością i opłacalnością tej formy inwestowania na tle innych instrumentów. Istnieją czynniki wpływające na ową atrakcyjność inwestycyjną nieruchomości, określają one możliwe do uzyskania efekty finansowe z zaangażowanego kapitału oraz mogą stymulować rozwój wybranych subrynków w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości możemy rozpatrywać między innymi jako rynek nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Poniższy tekst prezentuje sytuacje na tych rynkach na przykładzie dawnych państw "bloku wschodniego" - Słowacji, Rumunii i Węgier.
3
Content available remote Analiza rynku mieszkań województwa zachodniopomorskiego w latach 1999 i 2008
100%
Województwo zachodniopomorskie powstało w 1999 roku z połączenia całości województw szczecińskiego i koszalińskiego oraz pojedynczych gmin województw: gorzowskiego, pilskiego oraz słupskiego. W artykule autorka przeanalizowała zmiany zachodzące na rynku nieruchomości mieszkaniowych w latach 1999 i 2008. Rynek mieszkań został opisany przez najbardziej popularne parametry publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wyniki otrzymane dla powiatów województwa zachodniopomorskiego zostały zestawione z danymi dla województwa zachodniopomorskiego oraz Polski. (abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości mieszkaniowych stanowi wielopłaszczyznową strukturę, której istota odzwierciedla świadczenie na rzecz człowieka, a nie przedmiot rzeczowy. Zastosowanie takiego podejścia powoduje konieczność zmiany sposobu postrzegania nieruchomości. Nieruchomości kształtują bowiem zachowania społeczne; są nośnikiem znacznej wartości finansowej; ich wytworzenie i wykorzystanie istotnie wpływa na środowisko naturalne, co w konsekwencji powoduje konieczność znacznych regulacji prawnych(abstrakt oryginalny)
Jak kształtuje się sytuacja mieszkaniowa Brytyjczyków
Scharakteryzowano zagadnienie cykli koniunkturalnych w kontekście rynku nieruchomości. Omówiono klasyczny i współczesny cykl oraz opisano sytuacje na rynku nieruchomości mieszkaniowych w latach 2008-2009.
7
Content available remote Linia oporu a ceny mieszkań na rynku pierwotnym w wybranych miastach Polski
76%
Ceny nowych mieszkań sprzedawanych przez deweloperów nie powinny być niższe niż koszty poniesione na inwestycję mieszkaniową. Poziom wyznaczający poniesione koszty nazwano linią oporu. Celem artykułu było badanie relacji przeciętnych cen 1 m2 mieszkań na rynku pierwotnym względem linii oporu. Badanie oparto na średnich cenach transakcyjnych publikowanych przez Narodowy Bank Polski dla miast wojewódzkich Polski. W analizie ujęto okres I kwartał 2007 roku-I kwartał 2013 roku. (abstrakt oryginalny)
Rynek drogich apartamentów i domów w Polsce systematycznie się rozwija. Nie przeszkodziło temu nawet zatrzymanie mieszkaniowego boomu. W luksusowych apartamentach nie ma recesji. Niemal codziennie pojawiają się ogłoszenia lub informacje o kolejnych nowych projektach mieszkaniowych z najwyższej półki cenowej, powyżej 15, a nawet 30 tys. zł za metr kwadratowy. Rozwojowi tego segmentu rynku sprzyja wzrost cen działek. Nie odbywa się to jednak równomiernie w całej Polsce. (abstrakt oryginalny)
Mieszkanie to bez wątpienia jedno z nielicznych przedmiotów na rynku, które wyraża różne potrzeby człowieka. Bywa inwestycją, początkiem życia na własny rachunek, chęcią polepszenia statusu społecznego, miejscem, do którego wraca się wieczorami, najczęściej jednak jest marzeniem. W artykule dokonano oceny atrakcyjności nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym w Gdyni zrealizowanych w latach 2006-2008. W przeprowadzonym badaniu zastosowano i zaprezentowano możliwości analizy skupień i analizy korespondencji w poszukiwaniu istniejących prawidłowości wśród analizowanych nieruchomości mieszkaniowych. W wyniku przeprowadzonego badania wyróżniono jednorodne grupy ofert nieruchomości pierwotnego rynku gdyńskiego. W badaniu udało się wyróżnić cztery grupy ofert nieruchomości, zawężając pierwotny obszar poszukiwań preferowanej inwestycji. Rozpoznano wzajemne relacje pomiędzy kategoriami analizowanych cech oraz analizowanymi obiektami. Badanie pozwoliło na poznanie pozycji nieruchomości mieszkaniowych na rynku, wyodrębnienie nieruchomości silnie ze sobą konkurujących oraz odpowiedzi, jakie cechy dają obiektom silną pozycję na rynku. (abstrakt oryginalny)
Ocena rynku mieszkaniowego w Polsce pozwala na stwierdzenie, że jest to najdynamiczniej rozwijający się sektor rynku nieruchomości. Przy średniej rocznej wynoszącej 14 transakcji nieruchomościowych na tysiąc mieszkańców ponad 9,5 przypada na obrót mieszkaniami. Są oczywiście województwa, gdzie wartość ta jest większa (np. zachodniopomorskie - 12,5 czy lubuskie - 12,0 w 2003 r.) lub dużo niższa (śląskie 6,0 w 2003 r.). Podobne duże zróżnicowanie daje się zauważyć w pozostałych wskaźnikach opisujących polski rynek nieruchomości mieszkaniowych. W przedstawionym badaniu metody taksonomiczne wykorzystano do uporządkowania województw pod względem sytuacji mieszkaniowej, rozumianej zarówno jako stan istniejących zasobów, jak i potencjału tkwiącego w danym rynku. (fragment tekstu)
11
Content available remote Housing Market in Capital Cities - the Case of Poland and Portugal
76%
Rynki nieruchomości w stolicach państw znacznie różnią się od tych w innych regionach krajów. Rynki w stolicach - ze względu na wyższy poziom inwestycji, działalności gospodarczej i dochodów, wzrost turystyki i popyt na nieruchomości, a w konsekwencji wyższe ceny - są zazwyczaj bardziej rozwinięte i wartościowe, ale w pewnym stopniu decydują o poziomie rozwoju krajowego rynku nieruchomości. Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej cen mieszkań w Warszawie i Lizbonie, stolicach Polski i Portugalii, z wykorzystaniem niektórych zmiennych makroekonomicznych oraz pomiar wpływu czynników, w tym płac, podaży domów i bezrobocia, na ceny mieszkań w obu miastach. Analizą objęto lata 2009-2015. W badaniach wykorzystano następujące metody badawcze: przegląd literatury, badania źródeł wtórnych danych, metody statystyczne (korelacja, regresja prosta i wielokrotna). Ustalono, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na ceny mieszkań w Warszawie i Lizbonie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote GIS for Analysis of Residential Estate Market: Case Study
76%
Zastosowanie oprogramowania GIS na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest bardzo przydatne do wizualizacji informacji przy użyciu mapy i tabel opisowych. Aby skutecznie zarządzać bazą danych na rynku nieruchomości, niezbędne są zaawansowane technologie informatyczne, które zapewniają mechanizmy wprowadzania, gromadzenia, analizowania i przechowywania danych katastralnych. Rozwiązania przeznaczone do modelowania rynku nieruchomości mieszkaniowych należy traktować jako ważny element rozwoju gospodarki przestrzennej. W procesie wyceny nieruchomości można ustalić wysoką lub niską wartość rynkową na podstawie danych atrybutów. Podczas wizualizacji można analizować czynniki o najwyższej i najniższej wartości rynkowej, opierając się na danych geograficznych pozyskanych za pomocą Arc- GIS. Szczegółowych informacji dostarczają również narzędzia analityczne tego programu. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto problem wskazania przesłanek do uwzględniania czynników jakościowych w badaniach rynku mieszkaniowego. Autorzy wskazują, że mogą one być cennym uzupełnieniem dla danych o charakterze ilościowym. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Efekt majątkowy nieruchomości
76%
Nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowe, stanowią istotny, a w wielu przypadkach podstawowy składnik majątku gospodarstw domowych. Zgodnie z hipotezą efektu majątkowego, istotne zmiany w wartości posiadanego majątku znajdują swoje przełożenie w zmianach wydatków konsumpcyjnych. Celem opracowania jest próba określenia siły efektu majątkowego wywołanego zmianami cen na rynkach nieruchomości oraz zdefiniowanie ich ogólnogospodarczych następstw. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Monitoring Vulnerabilities in the Residential Real Estate Sector in Poland
76%
Artykuł ten stosuje metodę monitorowania ryzyka związanego z sektorem nieruchomości mieszkalnych dla rynku polskiego. Metoda uwzględnia wskaźniki dotyczące trzech wymiarów ryzyka na rynku nieruchomości mieszkalnych: wyceny, zadłużenia gospodarstw domowych i cyklu kredytowego, oraz buduje zagregowaną bezmodelowo miarę ryzyka, która posiada właściwości wczesnego ostrzegania o kryzysie. Artykuł pokazuje, jak można zastosować omawianą metodę monitorowania dla rynku Polski, opisuje dynamikę wskaźników z perspektywy historycznej i ukazuje pozostające luki w danych. (abstrakt oryginalny)
Problematyka cen nieruchomości i jej zmienność w czasie ma wpływ na wiele dziedzin życia gospodarczego i społecznego każdego kraju. Nad problemem tym prowadzone są badania w wielu krajach Unii Europejskiej, a także i w Niemczech, gdzie obliczaniem wskaźników cen nieruchomości zajmują się różne instytuty naukowe i organa administracji. W przeciwieństwie do cen nieruchomości bazujących na wycenach rzeczoznawców majątkowych bazę danych dla omawianego indeksu stanowią ceny transakcji kupna/sprzedaży biur notarialnych skatalogowane w terenowych urzędach katastralnych. Wymagania stawiane indeksom cenowym tworzonym dla potrzeb obrotu nieruchomościami są wysokie. Przyjmuje się, że obliczanie indeksu cen w odstępach miesięcznych jest wystarczające dla potrzeb gospodarki nieruchomościami. Celem niniejszego artykułu było opracowanie poprawnych pod względem metodycznym indeksów cen nieruchomości mieszkaniowych, które mają posłużyć do opracowania europejskiego zharmonizowanego wskaźnika cen konsumenckich (HCPI). Badanie indeksu cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych na rynku pierwotnym dotyczy budownictwa tradycyjnego-jednorodzinnego, standardowego oraz deweloperskiego "pod klucz". Ceny nieruchomości mieszkaniowych w Niemczech w latach 2000-2007 podlegały wzrostom oraz spadkom zachowując jednak tendencję wzrostową znacznie przewyższającą inflację. Natomiast ceny nieruchomości mieszkaniowych na rynku wtórnym w tym samym okresie uległy spadkowi. Z uwagi na szczególne cechy nieruchomości najbardziej wiarygodną metodą wyznaczania cen transakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych jest metoda hedoniczna zwana hedoniczną analizą regresji. Przy zastosowaniu tej metody uzyskuje się lepsza standaryzację badanych nieruchomości i dokładniejsze oddzielenie błędów metodycznych od efektów cenowo-inflacyjnych. Dla inwestorów lokujących kapitał w tym sektorze nieruchomości opracowany wskaźnik może stać się pomocnym narzędziem zarządzania ryzykiem inwestycyjnym. (abstrakt oryginalny)
This article concerns the process of real estate management, including residential ones, to which a selected workplace was analysed in cooperation with external suppliers and contractors in the implementation of outsourcing in real estate management procedures in accordance with the workplace's methods of work. The determined scope of outsourcing has operational, organizational and economic outcomes. (original abstract)
18
76%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Badanie koniunktury na rynku nieruchomości mieszkalnych w Szczecinie w latach 1997-2006" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej było zidentyfikowanie prawidłowości statystycznych w zakresie zmiennych wpływających na koniunkturę na rynku lokali mieszkalnych oraz analiza zdolności diagnostyczno-prognostycznej skonstruowanego wskaźnika koniunktury.
Przedmiotem niniejszego opracowania było przedstawienie częściowych wyników badań przeprowadzonych w latach 2010-2015. Badaniami zostały objęte wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe funkcjonujące na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przedmiotem zainteresowania autorów była między innymi analiza podaży, popytu i ceny występujących na rynku lokali mieszkalnych, w tym lokali spółdzielczych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba oceny wpływu czynników makroekonomicznych na proces rozwoju mieszkaniowego rynku deweloperskiego w Polsce i Trójmieście. Analiza regresji wykazała, że rozwój mieszkaniowego rynku deweloperskiego, z uwagi na kapitałochłonność inwestycji, jest ściśle uzależniony od możliwości finansowania - zarówno kapitałem własnym, jak obcym. Decydują o tym takie czynniki, jak: wzrost wartości mieszkaniowych kredytów hipotecznych, wzrost przeciętnych wynagrodzeń oraz wzrost dochodów do dyspozycji w sektorze gospodarstw domowych. Przeprowadzone badania wykazały, że mieszkaniowy rynek deweloperski rozwija się lepiej w okresach dobrej koniunktury, której miernikiem jest poziom produktu krajowego brutto. Natomiast wzrost stopy procentowej w okresie t jest czynnikiem ograniczającym rozwój rynku deweloperskiego w kolejnym okresie. Podobnie jak wzrost stóp procentowych hamująco na rozwój rynku deweloperskiego oddziałuje wzrost inflacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.