Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reasons of unemployment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote The kinds and reasons for unemployment in Poland
100%
The goal of this paper is to focus on the kinds of unemployment in Poland taking also into account the reasons for its appearance. Indeed, as for the reasons, these were connected with the transformation of the entire economic system as well as differentiation of work market.(original abstract)
Omówiono dane dotyczące poziomu bezrobocia w Polsce. Przedstawiono czynniki sprzyjające wzrostowi bezrobocia.
Omówiono zjawisko bezrobocie oraz jego przyczyni i skutki. Przedstawiono program przeciwdziałaniu bezrobociu.
Autor przedstawił poziom bezrobocia w województwie dolnośląskim oraz jego strukturalne cechy w latach 1998-2002. Z punktu widzenia polityki bezrobocia w tym regionie istotne znaczenie ma identyfikacja tzw. szczególnych grup bezrobotnych. Przyjmuje się, że są to te segmenty rynku pracy, które obejmują: długotrwale bezrobotnych, bezrobotnych ze zwolnień grupowych, osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku, bezrobotnych absolwentów, bezrobotnych zamieszkałych na wsi, a także osoby niepełnosprawne pozostające bez pracy.
5
75%
Bezrobocie stanowi jeden z najważniejszych problemów społeczno-gospodarczych każdego kraju. Szczególnie silnie dotyka gospodarek krajów przechodzących przez procesy transformacji. W Polsce bezrobocie na szeroką skalę pojawiło się po roku 1989 i było skutkiem głębokich przemian społeczno-gospodarczych i politycznych. Pozostający w tyle system gospodarki planowanej sprawił, iż polski rynek pracy cechował się niezwykle niską elastycznością ludzkich kwalifikacji i ofert pracy. Przechodzące transformację przedsiębiorstwa polskie zaczęły unowocześniać swoje technologie, wymagania w stosunku do personelu, jednym słowem musiały przystosowywać się do nowych, zachodnioeuropejskich standardów.(fragment tekstu)
Najważniejsze powody wzrostu bezrobocia wysuwane przez liberałów i zwolenników ingerencji państwa w gospodarkę zilustrowano aktualnymi przykładami z gospodarek świata i Polski.
Proces restrukturyzacji polskiej gospodarki spowodował zmiany na rynku pracy - pojawiło się m.in. jawne bezrobocie. Autorzy omówili strukturę bezrobocia w województwie łódzkim oraz główne powody wzrostu bezrobocia, badali także okres pozostawania bezrobotnych bez pracy.
W opracowaniu przedstawiono podstawowe dane dotyczące skali i charakteru zjawiska bezrobocia wtórnego w Polsce na tle doświadczeń europejskich oraz światowych. Przeanalizowano również wybrane pozycje światowej literatury przedmiotu odnośnie przyczyn, skutków oraz charakteru bezrobocia wtórnego w poszczególnych krajach.
9
Content available remote Bezrobocie - nowy czynnik strukturotwórczy
75%
Nawiązując do artykułu profesora L. Gilejki "Praca - między przymusem a szansami awansu" należy stwierdzić, iż istotnie bezrobocie staje się nowym czynnikiem strukturotwórczy m, nasilającym nierówności społeczne i powodującym wyraźna i trwałą marginalizację znacznej części społeczeństwa. Kumulacja powszechnie już znanych cech bezrobocia, m.in. narastanie bezrobocia długotrwałego, mała mobilność przestrzenna bezrobotnych, pojawienie się zjawiska dziedziczenia statusu bezrobotnego powoduje, że w Polsce pojawia się szeroka rzesza ludzi trwale zmarginalizowanych i zdeprywowanych, znajdujących się coraz bardziej, poza głównym nurtem życia społecznego. Jest to szczególnie widoczne na obszarach, gdzie ze szczególną siłą występują negatywne zjawiska sprzyjające utrwalaniu się bezrobocia i ubóstwa (tereny popegeerowskie, osiedla przyzakładowe w miastach zdominowanych przez monokulturę przemysłową). Mamy więc do czynienia ze zjawiskiem marginalizacji całych rejonów kraju. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie charakterystycznych właściwości przebiegu zjawiska bezrobocia na obszarze makroregionu środkowo-wschodniego, w skład którego wchodzą cztery województwa: bialsko-podlaskie, chełmskie, lubelskie i zamojskie. Charakteryzując region zwrócono uwagę na zróżnicowanie poziomu społeczno-gospodarczego rozwoju poszczególnych województw, co znajduje odzwierciedlenie w poziomie i strukturze bezrobocia. Analiza porównawcza przebiegu procesu bezrobociaw województwach makroregionu z analogicznymi procesami zachodzącymi w gospodarce całego kraju umożliwia nie tylko ukazanie zmian w poziomie i strukturze bezrobocia, ale także regionalnych uwarunkowań społeczno-ekonomicznych tych procesów.
W artykule przedstawiono czynniki generujące polskie bezrobocie. Zasadniczymi przyczynami są: tendencje demograficzne, druga fala restrukturyzacji przebiegająca w polskiej gospodarce, instytucjonalne usztywnienia rynku pracy.
Z powodu różnego stopnia uprzemysłowienia poszczególnych województw i pozostałości po przekształceniach politycznych kraju bezrobocie w Polsce charakteryzuje się zróżnicowaniem regionalnym. W artykule przedstawiono próbę klasyfikacji województw ze względu na pewne wybrane wskaźniki bezrobocia dotyczące roku 2002.
Celem artykułu jest identyfikacja i klasyfikacja determinant długotrwałego bezrobocia w różnych rodzajach lokalnych gospodarek w Polsce. W badaniu wykorzystano dane pobrane bezpośrednio z systemu publicznych służb zatrudnienia SyriuszStd z sześciu powiatów w Polsce, które objęły populację liczącą 44 tysięcy osób zarejestrowanych jako bezrobotne w dniu 31 grudnia 2010 roku. Każdy z powiatów reprezentował inny typ lokalnej gospodarki. Do identyfikacji czynników determinujących długotrwałe bezrobocie zastosowano metodę regresji logistycznej i analizę ilorazów szans. Uzyskane rezultaty pokazują, że spośród szerokiego zestawu analizowanych czynników tylko siedem ma charakter uniwersalny, oddziałując na ryzyko długotrwałego bezrobocia w każdej gospodarce w taki sam sposób. Wśród nich znalazły się: płeć, wiek do 29 i powyżej 50 lat, znajomość języków obcych, posiadanie dzieci w wieku do 6 lat i zamieszkiwanie na terenie gminy wiejskiej. Pozostałe czynniki, których oddziaływanie w poszczególnych rodzajach gospodarek było zróżnicowane - osłabiane bądź wzmacnianie przez warunki panujące lokalnie - określono jako specyficzne. Zaliczono do nich m.in.: różne poziomy wykształcenia, niepełnosprawność, liczbę posiadanych zawodów. Oznacza to, że grupy zagrożone długotrwałym bezrobociem w ujęciu lokalnym mogą istotnie różnić się między sobą. Bezcelowe wydaje się więc sztywne, odgórne definiowanie kategorii bezrobotnych, którym należy oferować określoną formę pomocy w pierwszej kolejności. W zamian do precyzyjnego wyłaniania adresatów działań aktywizacyjnych na lokalnym rynku pracy sugeruje się zastosowanie procedur profilowania bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano małopolski rynek pracy w 2007 roku w podziale na stopy bezrobocia, bezrobocie długotrwałe oraz wielkość bezrobocia w poszczególnych powiatach tego regionu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem bezrobocia w Polsce jako istotny problem naszej gospodarki. Omawia raport Banku Światowego, badającego rynek pracy w Polsce, w którym wskazano i oceniono przyczyny wzrostu bezrobocia w ostatnim okresie. Porównuje stopę bezrobocia u nas ze średnią stopą we wszystkich krajach OECD oraz w odniesieniu do poszczególnych krajów. Przedstawia czynniki strukturalne i instytucjonalne mające wpływ na poziom bezrobocia.
Artykuł zawiera analizę zmian poziomu bezrobocia w gminach Zagłębia Dąbrowskiego w latach 1993-1998 przeprowadzoną dla dwóch grup demograficzno-społecznych: absolwentów oraz młodzieży poniżej 25 lat. Analizując przyczyny bezrobocia, autor dzieli je na dwie grupy: przyczyny obietywne, wiążące się z sytuacją społeczną i gospodarczą oraz przyczyny subiektywne, wiążące się z postawami i aktywnością młodzieży na rynku pracy.
Raport z dyskusji piątej sesji Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej. Podstawą do niej były następujące ekspertyzy: "Elementy polityki przeciwdziałania bezrobociu. Jak zmniejszyć bezrobocie o połowę w okresie pięciu lat?" - prof. M. Kabaja. "Bezrobocie - czy i jak można je przezwyciężyć" - prof. E. Kwiatkowskiego.
Celem artykułu jest prezentacja wyników badania ankietowego przeprowadzonego we wrześniu i październiku 1993 r. w gminach i miastach 9 makroregionów gospodarczych Polski odznaczających się wysoką stopą bezrobocia. Celem badania było rozpoznanie inicjatyw lokalnych w rozwiązywaniu problemów bezrobocia.
Artykuł zawiera diagnozę wybranych zagadnień dotyczących aktualnej sytuacji na rynku pracy wrocławskiego obszaru metropolitarnego. Poziom bezrobocia w tym regionie jest wyższy niż średnio w kraju. Omówiono przyczyny zaistnienia bezrobocia na tak wysokim poziomie. Analizie poddano informacje o bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy według wieku, wykształcenia, płci i stażu pracy. Wskazano czynniki, które powodują spiętrzenie problemów na Dolnym Śląsku, oraz reakcje ludzi na utratę pracy.
Sytuacja na rynku pracy jest uznawana za jeden z głównych wyznaczników realnych procesów w gospodarce. W artykule omówiono przyczyny bezrobocia w Polsce oraz politykę państwa wobec rynku pracy, dzieląc ją na dwa etapy: lata 1990-1993 i lata 1994-2004. Przedstawiono również analizę kointegracji wybranych elementów polityki makroekonomicznej z wielkością bezrobocia.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.