Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 444

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Recreation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Obecnie uzdrowiska są miejscem realizacji nie tylko funkcji leczniczej, ale również turystycznej. Oferowane elementy oferty uzdrowiskowej wynikają z pojawiających się coraz częściej potrzeb gości uzdrowiskowych obejmujących także różne formy re-kreacji fizycznej. Goście uzdrowiskowi mają różne preferencje ważności w zakresie korzystania z różnorakich dóbr i usług prozdrowotnych. Wolnoczasowa konsumpcja w ramach pobytu uzdrowiskowego może przybierać różnorakie formy, w tym uczestnictwa w aktywności rekreacyjno-sportowej. Celem pracy było pokazanie znaczenia różnorakich form rekreacji fizycznej wśród gości uzdrowiskowych w świetle badań klientów górnośląskich kurortów. (fragment tekstu)
2
80%
W artykule przedstawiono najważniejsze problemy rozwoju sektora turystycznego na Łotwie. Dokonano przeglądu najważniejszych atrakcji turystycznych kraju oraz przedstawiono założenia projektu LARETS (Łotewski System Turystyczny).
3
Content available remote Horse Riding as a Recreation's Form in the Podkarpackie Voivodeship
80%
Przedmiot i cel pracy: Celem badań była próba określenia zainteresowania rekreacją konną na terenie województwa podkarpackiego. Materiały i metody: Analizę przeprowadzono przy użyciu badania ankietowego, które zawierało 21 pytań zamkniętych i półotwartych, jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Badanie zostało przeprowadzone w 2014 roku. Odpowiedzi uzyskano od 120 respondentów, co pozwoliło podzielić uzyskany materiał w zależności od płci, wieku i miejsca zamieszkania. Wyniki: Przeprowadzone badania wykazały, iż osoby z wyższym wykształceniem korzystały z jazdy konnej co najmniej raz w tygodniu, określając jednocześnie swoje umiejętności jako dobre i bardzo dobre. Za korzystny należy uznać fakt, iż aktywność ta realizowana była głównie pod opieką instruktora, mimo deklarowanego stopnia wyszkolenia. Pozwalało to na zachowanie wysokich standardów bezpieczeństwa, ale również utrzymanie miejsc pracy. Wnioski: Mimo ponoszonych znacznych kosztów związanych z uprawianiem jazdy konnej (co najmniej 500zł/miesiąc), zdecydowana większość respondentów nie posiadała własnego konia, deklarując jednocześnie chęć jego zakupu w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Od pewnego czasu w całej Europie, w tym także w Polsce, obserwuje się utratę znaczenia transportu kolejowego. Proces ten nasilił się w latach 90. XX w. Działania polegające na rewitalizacji przestrzeni pokolejowych powinny iść w parze z zabiegami rekultywacji terenu, ponieważ tego typu obszary są silnie skażone metalami ciężkimi, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Rewitalizacja terenów pokolejowych powinna cechować się dbałością o roślinność, która zdążyła się wykształcić na tych terenach, stanowi ona bowiem nie tylko doskonałą bazę dla wszystkich działań projektowych, ale również korzystnie wpływa na zwiększenie bioróżnorodności i tworzenie stabilnych ekosystemów. Zieleń ta jest też elementem istotnym przy rekultywacji terenów zdegradowanych. Warto przy tym również zachować główne elementy świadczące o historii danego miejsca, a więc część torów kolejowych, semafory czy budynki pokolejowe. Takie działania powinny nie tylko wzmocnić kulturowy krajobraz miejsca, ale także nadać mu unikalny charakter oraz pozwolić na obniżenie kosztów rewitalizacji danej przestrzeni. Przy wszelkich tego typu przekształceniach przestrzeni istotny jest udział lokalnej społeczności, ponieważ dawniej to ona korzystała z danego terenu i powinna mieć możliwość jego ponownego wykorzystania w innej, zaproponowanej przez projektantów formie. Wszystkie wyżej wymienione aspekty związane z rewitalizacją terenów pokolejowych na cele rekreacyjne zostały przedstawione na przykładach obiektów z miast europejskich (Natur-Park Schöneberger Südgelände, Park am Nordbahnhof, Park am Gleisdreieck, Jardins Rosa-Luxemburg, Jardin Atlantique, Dworzec Atocha, Lettenviadukt, Białowieża-Pałac). Przykłady celowo znacznie różnią się od siebie, co ma pokazać, jak ogromna jest gama rozwiązań projektowych, które można wykorzystać przy rewitalizacji obszarów pokolejowych(abstrakt oryginalny)
Nakłady ponoszone na gospodarkę wodną w Polsce są ograniczone. Nieliczne zrealizowane inwestycje, takie jak np. małe zbiorniki retencyjne, powinny być wykorzystane w najbardziej efektywny sposób. Głównym celem pracy jest ocena przydatności do rekreacji zbiornika Ostrowy i jego rekreacyjnego wykorzystania. Ocena została przeprowadzona na podstawie parametrów morfometrycznych zbiornika, miejscowych planów zagospodarowania terenów otaczających akwen oraz jego aktualnego wykorzystania i przyległych terenów. Pierwotnie zbiornik był przeznaczony do retencjonowania wody na cele rolnicze (nawadniania upraw). Brak inwestorów i inne czynniki uniemożliwiły takie wykorzystanie zbiornika. Pomimo niezbyt korzystnych pod kątem rekreacji parametrów morfometrycznych, uchwalono miejscowy plan pozwalający na rekreacyjne wykorzystanie terenów wokół akwenu i zrealizowano inwestycje w infrastrukturę. Pozwala to na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie zbiornika retencyjnego Ostrowy.(abstrakt oryginalny)
Wartykule przedstawiono wybrane aspekty morskich połowów rekreacyjnych, na tle połowów rekreacyjnych ogółem, w wybranych pań-stwach basenu Morza Bałtyckiego. Celem badań była przekrojowa prezentacja szans i zagrożeń związanych z rozwojem połowów rekreacyjnych na Bałtyku. Zakres przestrzenny pracy obejmował wybrane państwa bałtyckie. Wybrano metodę analizy krytycznej literatury. Dostępny materiał pochodził ze źródeł takich jak: OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), WTO (Światowa Organizacja Handlu), Unia Europejska, ICES (Międzynaro-dowa Rada Badań Morza), instytuty naukowo-badawcze oraz innych. Należy podkreślić, że do tej pory nie jest prowadzona szczegółowa ewidencja związana z połowami rekreacyjnymi, w szczególności z morskimi połowami rekre-acyjnymi. Decyduje to o małej wiarygodności wszelkich statystyk dotyczących tej działalności oraz dużych rozbieżności w informacjach podawanych przez różne źródła.(fragment tekstu)
Otrzymane wyniki pokazały bardzo atrakcyjny obraz gminy pod względem przyrodniczym. Za sprawą Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, obszarów Na-tura 2000 oraz obecności Odry aż 60% terenu gminy zaklasyfikowano jako bardzo dobre do rozwoju turystyki, szczególnie krajoznawczej, dotyczącej obcowania z unikatową przyrodą. Podczas analizy walorów antropogenicznych gminy Cedynia stwierdzono, iż obszary o warunkach bardzo korzystnych występują tylko na 5% powierzchni. Natomiast obszary bardzo korzystne i korzystne obejmują 15% całkowitej po-wierzchni gminy, co jest wynikiem skoncentrowania występujących, tu aż 104 cennych obiektów antropogenicznych głównie w strefie zabudowanej i miejscowościach. Analiza infrastruktury turystycznej gminy Cedynia wykazała koncentrację jej elementów w dwóch ośrodkach: Cedyni i Osinowie Dolnym. Pomimo, iż można wyróżnić tu jedynie ok. 2% obszarów bardzo korzystnych i korzystnych pod względem występowania infrastruktury, należy pamiętać, że wykazane wa-lory naturalne i antropogeniczne predysponują obszar gminy przede wszystkim do turystyki krótkoterminowej, krajoznawczej. Charakterystyka istniejących produktów turystycznych na terenie gminy ukazała dość rozbudowaną sieć szlaków turystycznych oraz dwie cykliczne imprezy. Jednak jak stwierdzono, nie wykorzystują one w pełni przygranicznego położenia gminy Cedynia. Na podstawie wyznaczonych metodą optymalizacji obszarów bardzo korzystnych i korzystnych, zajmujących w sumie w gminie 90% powierzchni gminy Cedynia oraz na podstawie krótkiej ogólnej charakterystyki najciekawszych miejsc i istniejących szlaków na terenie Niemiec stworzono propozycję trans-granicznego szlaku turystycznego o długości 270. Proponowany szlak ma za zadanie zwiększyć dostępność do gminy a tym samym regionu i istniejących atrakcji turystycznych, szczególnie dla turystów zagranicznych oraz przyczynić się do o wzmocnienia funkcji turystycznej i promocji gminy Cedynia jako ważnego punktu na mapie turystyki w strefie przygranicznej. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Walory turystyczne gór w opinii pieszych turystów sudeckich
80%
Turystyka i rekreacja są zjawiskami kompensacyjnymi wobec współczesnego życia. Podkreślić należy ich niezbędność na każdym etapie rozwoju człowieka oraz znaczenie turystyki jako źródła doświadczeń uczuciowych, ekspresji, pozytywnych emocji i doznań estetycznych1. Uprawianie turystyki w atrakcyjnym obszarze to nie tylko wysiłek fizyczny i pokonywanie barier, ale również odbieranie szeregu bodźców z elementów środowiska przyrodniczego, takich jak woda, powietrze, rzeźba terenu, flora czy fauna. Dla turysty ważne są również wszystkie wytwory działalności człowieka, które umożliwiają turystykę (infrastruktura turystyczna, zabytki architektury itd.). Cechy i elementy środowiska przyrodniczego i antropogenicznego w literaturze nazywane są także walorami turystycznymi i walorami recepcji2. Terminy te w niniejszym opracowaniu stosowane będą zamiennie. Główną formą turystyki górskiej jest turystyka piesza. Najważniejsze walory sprzyjające jej uprawianiu to: rozległe punkty widokowe, zmienność otoczenia, kontrastowość form, symetria i asymetria oraz dynamiczność i statyka w krajobrazie, barwność pejzaży, swoiste zjawiska akustyczne i konieczność pokonywania wzniesień3.(fragment tekstu)
Celem badań było wykazanie pozytywnego wpływu morsowania na Polaków i ich możliwości rekreacyjne. W ramach realizacji celu przeprowadzono badanie ankietowe z użyciem kwestionariusza. Badanie zostało odbyło się na przełomie grudnia i stycznia 2020/2021 roku. Pytania obejmowały opinię respondentów na temat morsowania i jego zalet. Kwestionariusz ankietowy stworzony został dzięki platformie Google Forms. Przyporządkowany do niej link udostępniono na ogólnopolskiej grupie morsów, na portalu społecznościowym, jakim jest Facebook. Za pośrednictwem Internetu ankietę wypełniło 411 respondentów.Dzięki przeprowadzonym badaniom wykazano, iż morsowanie wpływa pozytywnie nie tylko na aspekty fizyczne osób uprawiających zimne kąpiele, ale także działa na poprawę samopoczucia i spełnienia potrzeb socjalizacyjnych. (abstrakt oryginalny)
10
80%
1. Osoby uprawiające progresywną rekreację narciarską przejawiają wyższy poziom zapotrzebowania na stymulację w porównaniu z osobami nieaktywnymi sportowo i rekreacyjnie. 2. Mężczyźni przejawiają wyższy średni poziom poszukiwania grozy i przygód oraz ogólnego zapotrzebowania na symulacje w porównaniu z kobietami. Nie wykazano związków między stażem uczestnictwa w narciarskiej aktywności rekreacyjnej oraz umiejętnościami a zapotrzebowaniem na stymulację. 3. Wykazano związki między zapotrzebowaniem na stymulację a wybranymi wskaźnikami efektywności działania w progresywnej rekreacji narciarskiej. Związki te przedstawiają się odmiennie w zależności od płci badanych oraz rodzaju zadania - wskaźnika efektywności. 4. Uzyskane wyniki mogą świadczyć o potrzebie indywidualizacji w dostarczaniu stymulacji uczestnikom aktywności sportowo-rekreacyjnej, w tym zwłaszcza aktywności o charakterze progresywnym.(fragment tekstu)
Celem pracy jest odpowiedź na następujące pytania badawcze: na ile, zdaniem instruktorów fitnessu oraz uczestniczek rekreacji, wysoka komunikatywność, umiejętność motywowania do zajęć oraz umiejętność wprowadzania miłej atmosfery na zajęciach są ważne dla kobiet przy wyborze instruktora, a także czy występują różnice między opiniami obu tych grup respondentów.(fragment tekstu)
12
Content available remote Styl życia mieszkanek Wałcza uczestniczących w zajęciach z fitnessu
80%
1. Mieszkanki Wałcza prowadzą zdrowy styl życia przez chętne uczestnictwo w zajęciach ruchowych, stosowanie prawidłowej diety i przeznaczanie odpowiedniego czasu na sen. 2. Wśród oferowanych przez wałecki klub "Lady Fit" zajęć największym zainteresowaniem ankietowanych cieszył się aerobik. 3. Wskazane jest organizowanie nowych, bardziej dostępnych (pod względem finansowym i czasowym) form zajęć ruchowych dla mieszkanek Wałcza. 4. Tworząc nowe kluby fitnessu, zgodnie z sugestią badanych kobiet, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie instruktora, atrakcyjny program zajęć, a przede wszystkim miłą atmosferę w klubie. (fragment tekstu)
13
80%
The research was conducted in fitness clubs in big towns of Eastern Poland: Białystok, Siedlce, Biała Podlaska, Lublin, Chełm, Rzeszów and Tarnobrzeg. The research results were statistically analysed with the use of Excel and Statistica v.7.1 programmes. An in-depth analysis of literature and empirical research results make it possible to draw the following conclusions: A rich offer of a fitness club which takes into consideration interests, needs and capacities of various social groups (including the elderly and the disabled) contributes to the increase in the number of participants. Unfortunately, the offers of clubs in Eastern Poland are not very wide and they mainly include classes based on physical exercises that strengthen muscles and improve physical efficiency. Only a few clubs offer relaxation and prophylactic activities that belong to the group of 'rehafit' activities designed for an ever increasing group of elderly people, pregnant women and people with spinal conditions and other problems. To expand an offer it is necessary to have specialist room equipment and, first and foremost, well-qualified staff. The offers of examined clubs do not usually include advice and consultations, biological regeneration, and beauty salons. A better, more modern and more professional promotion of fitness clubs is needed to encourage more people to participate in activities. Finally, it may be assumed that fitness centres that have been investigated do not offer siutable and sufficient physical activities for older people. Most of the health and fitness clubs placed in Lubelskie District are lacked of modern equipment and wellprepared instructors. As a result, women's particiption in the traditional form of fitness classes, rather than newest one, have been observed.(original abstract)
14
Content available remote Determinanty zachowań rekreacyjnych młodzieży w średnim wieku szkolnym
80%
Aktywność ruchowa jest niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju fizycznego, a po części i psychicznego dziecka. Minimalną aktywność określa się na 6 godzin zorganizowanego ruchu w tygodniu. Tyle godzin powinni ćwiczyć uczniowie na lekcjach wychowania fizycznego, a także w ramach ruchu w godzinach pozalekcyjnych. Tymczasem rodzice często nie rozumieją potrzeby ruchu swoich dzieci, ani nie potrafią organizować im różnorodnej rekreacji ruchowej. Zwracanie się matki do dziecka: nie biegaj, bo się spocisz, jest dowodem na brak zrozumienia potrzeb rozwojowych swojego dziecka. Rodzice, przymykając oczy na mało aktywny tryb życia swoich dzieci, wyrządzają im wielką krzywdę. Jak dowodzą badania, rodzice ankietowanych gimnazjalistów nie wykazują zainteresowania kwestiami sprawności ruchowej własnych dzieci, nie motywują dzieci do zdrowego ruchu, ani też sami nie przyłączają się do uprawianych form rekreacji.(fragment tekstu)
15
Content available remote Aktywność rekreacyjna kobiet w kształtowaniu stylu życia
80%
Na tle 17 krajów Europy i Turcji Polki zajmują jedno z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Chcą pogodzić posiadanie rodziny, sukces w pracy i atrakcyjny wygląd, lecz ruch jest mało popularną formą. Tylko 30% dorosłych Polek podejmuje aktywność ruchową trzy lub więcej razy w tygodniu, a 24% wcale nie uprawia rekreacji ruchowej, natomiast 26% ćwiczy tylko raz w tygodniu (badania firmy Bayer Shering Pharma z listopada 2009 roku).(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki internetowego badania ankietowego zatytułowanego Udział mieszkańców powiatu wałeckiego w zajęciach sportowych i rekreacyjnych w 2010 roku, przeprowadzonego w marcu 2011 roku. Głównym celem badania było poznanie sposobów spędzania czasu przeznaczonego na sport i rekreację ruchową w powiecie wałeckim, ocena zaangażowania w zajęcia, częstotliwość zajęć oraz próba oszacowania wydatków przeznaczanych na sport i rekreację przez mieszkańców powiatu. W przypadku osób, które nie uprawiały sportu, ani rekreacji ruchowej, lub uprawiały ją sporadycznie, próbowano uzyskać informację na temat głównych powodów takiego stanu rzeczy.(fragment tekstu)
Aktywność fizyczna należy do najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia, samopoczucie, jakość życia i długowieczność gatunku ludzkiego. Zbyt mała jest jedną z głównych przyczyn chorób i umieralności związanej z chorobą wieńcową, cukrzycą typu II oraz wieloma chorobami nowotworowymi. Jedną z popularniejszych form aktywności ruchowej w ostatnim czasie stał się fitness. Coraz więcej ludzi realizuje założenia treningu zdrowotnego poprzez uczestnictwo w tej masowej formie rekreacji ruchowej. Trening fitness to świadomy proces, który nie naruszając harmonijnego, biologicznego rozwoju człowieka, wpływa na podniesienie sprawności psychomotorycznej. Uzupełnia również zasób umiejętności ruchowych poprzez określoną co do formy, intensywności i objętości aktywność ruchową. W związku z powyższym, w pracy postanowiono zbadać wpływ systematycznej aktywności fizycznej fitness na sprawność motoryczną. Zgodnie z oczekiwaniami, mimo dowolności w wyborze form fitness przez uczestników eksperymentu, wyniki potwierdziły istotnie statystycznie różnice w poziomie sprawności motorycznej przed i po dziesięciu miesiącach systematycznej aktywności fizycznej.(abstrakt autora)
Podjęte badania koncentrowały się na potrzebach osób z niepełnosprawnością wzrokową w zakresie dostosowania infrastruktury przestrzeni rekreacyjnej ogrodów sensorycznych. Celem badań była odpowiedź na następujące pytania: (1) W jaki sposób udostępniać przestrzeń rekreacyjną dla osób z niepełnosprawnością wzrokową? (2) W jaki sposób weryfikować zagospodarowanie przestrzeni rekreacyjnej pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnością wzrokową? (3) Jakie są bariery w uczestnictwie osób z niepełnosprawnością wzrokową w rekreacji na świeżym powietrzu w ogrodach sensorycznych? W poszukiwaniu odpowiedzi na powyższe pytania wykorzystano materiały wtórne oraz dane pierwotne. Do zastosowanych metod badań należały: inwentaryzacja wybranych ogrodów sensorycznych oraz wywiady z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Badania przeprowadzono w okresie czerwiec-sierpień 2018 r. Objęto nimi 15 ogrodów. Obiekty te znajdują się w różnych regionach Polski, w miastach, na obszarach wiejskich i obszarach cennych przyrodniczo. Wywiady (32) z osobami niewidomymi i słabowidzącymi przeprowadzono bezpośrednio w badanych ogrodach we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Wyniki przeprowadzonych analiz stanowią podstawę do sformułowania rekomendacji w zakresie uniwersalnego projektowania ogrodów, które mogą zapewnić wrażenia sensoryczne wszystkim, w tym osobom z dysfunkcjami wzroku. Obserwowany rozwój ogrodów sensorycznych jest związany z ich multisensorycznym oddziaływaniem i pełnieniem wielu funkcji (m.in. rekreacyjnej, edukacyjnej, integracyjnej). Zastosowane w ogrodach sensorycznych rozwiązania powinny być uwzględnione przy planowaniu uniwersalnych parków i ogrodów, dostępnych dla wszystkich. (abstrakt oryginalny)
19
80%
Prezentowane w artykule wyniki warto zamknąć kilkoma spostrzeżeniami, które otwierają pole do dalszych badań nad kwestią znaczenia powiązań sieciowych i wpływem czynników społecznych i psychologicznych na zachowania konsumentów. W toku obserwacji terenowych wydzielono kilka odrębnych kategorii osób korzystających z atrakcji omawianego obszaru rekreacyjnego. Pierwszą z nich są rodziny z dziećmi, wśród których pewną podgrupę stanowią rodziny powią-zane wzajemnie relacjami towarzyskimi z innymi osobami i rodzinami, co wskazuje, że posiadanie dzieci i konieczność opieki nad nimi może być oko-licznością sprzyjającą kształtowaniu się relacji społecznych, a nie tylko - jakby się mogło wydawać - czynnikiem ograniczającym możliwości swobodnego decydowania o sposobie spędzania czasu wolnego(fragment tekstu)
Według Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania "Wrzosowa Kraina"1 Bory Dolnośląskie stanowią jeden z czterech głównych kompleksów ochrony przyrody i krajobrazu w województwie dolnośląskim oraz największy kompleks leśny w Europie Środkowej. Występują tu wszystkie główne formy ochrony z wyjątkiem parku narodowego. Bogate i różnorodne zasoby przyrodniczo- społeczno-kulturowe są jedyne w swoim rodzaju. Na terenie borów funkcjonuje Przemkowski Park Krajobrazowy, pięć rezerwatów przyrody, pięć obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, cztery użytki ekologiczne, dwa obszary chronionego krajobrazu, kilkadziesiąt pomników przyrody (głównie wiekowe dęby szypułkowe) oraz pomniki przyrody nieożywionej (głównie eratyki). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.