Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 455

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Recykling
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Kolejny już trzeci artykuł z cyklu poruszał będzie zagadnienia zamkniętej pętli łańcucha dostaw. Czy usługi domykające powinny być realizowane w ramach outsourcingu czy może jednak powinniśmy szkolić naszych pracowników by mogli sami podnosić efektywność surowcową łańcucha dostaw? Czy outsourcing ogranicza dostęp przemysłu do cennych informacji w sektorze gospodarki odpadami? Jak szukać profesjonalnych partnerów oferujących usługi odzysku i recyklingu? Kto jest kim w kształtującym się nowym środowisku?(abstrakt autora)
Obecnie jesteśmy świadkami historycznych zmian w podejściu do koncepcji funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych. Zmiany gospodarcze, prawne, społeczne i kulturowe stały się powodem przekształceń w wielu strefach życia publicznego, w tym także w tych związanych z gospodarką odpadami. Zmiany te nie ominęły też sfery motoryzacji. Dlatego też właściciele przedsiębiorstw funkcjonujących w krajowym systemie recyklingu samochodów wycofanych z eksploatacji (SWE) zastanawiają się nad problemem przetrwania i rozwoju swych organizacji, poszukują nowych pomysłów na działanie w konkurencyjnym środowisku. Sfera recyklingu SWE, mimo szeregu uregulowań prawnych, nie jest pozbawiona problemów logistycznych, które wymagają pilnego rozwiązania. (abstrakt autora)
3
Content available remote Technological Innovations in Recycling of Zinc Concentrates
80%
Procesy recyklingu stają się coraz bardziej popularne, zważywszy na realizację założeń zrównoważonego rozwoju. Do czynników, które determinują rozwój technologii recyklingu, należy przede wszystkim wzrost wymagań w zakresie ochrony środowiska, wyczerpywanie się zasobów surowców pierwotnych, wzrost zapotrzebowania na surowce przetworzone i związany z tym poziom cen. Obok przemysłu wydobywczego dominującą rolę w generowaniu odpadów odgrywa przemysł przetwórczy, zwłaszcza paliwowo-energetyczny i metalurgiczny. Odpady generowane w przemyśle metalurgicznym są zróżnicowane pod względem składu, a przede wszystkim bogate w cenne pierwiastki i substancje chemiczne, które powinny być pozyskiwane do ponownego wykorzystania ze względów ekonomicznych i ekologicznych. W artykule scharakteryzowano innowacje technologiczne w metalurgii i recyklingu koncentratów cynku. Zwrócono szczególną uwagę na inspirujące znaczenie konkluzji BAT w tym zakresie. Omówiono historię powstawania i przerobu odpadów cynkonośnych w Polsce i rozwój technik wzbogacania opartych na rodzimej myśli technicznej. Poddano analizie recykling koncentratu cynku z odpadów w zmodyfikowanym procesie przewałowym Waelza. Przeprowadzono dyskusję problemów klasyfikacji uzyskanego w tym procesie pełnowartościowego koncentratu cynku, w świetle przepisów Ustawy o odpadach, rejestracji REACH, nomenklatury taryfowej i statystycznej według Wspólnotowej Taryfy Celnej oraz Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Solutions for the Disassemley of Undeployed Airbags
80%
Ponieważ surowce są dostępne ludzkości tylko w ograniczonych ilościach, odzyskiwanie surowców wtórnych z przestarzałych urządzeń jest metodą konieczną i nabierającą coraz większego znaczenia. Dlatego też rząd Niemiec podjął decyzję o wprowadzenie w życie specjalnego prawa zwanego "Kreislaufwirtschafts-" oraz "Abfallgesetz". Prawo to zobowiązuje producentów do odbioru zużytych wyrobów ich produkcji, w szczególności ma ten przepis zastosowanie w przypadku samochodów i akcesoriów samochodowych. Obecnie samochody są poddawane recyklingowi poprzez cięcie na kawałki. Pominąwszy wiele innych problemów, jednym z podstawowych mankamentów tej metody jest problem poduszek powietrznych, zawierających materiały wybuchowe. Ręczny demontaż tych poduszek jest bardzo niebezpieczny. Dlatego też jedynym rozwiązaniem jest demontaż automatyczny. Artykuł przedstawia rozwiązanie logistyczne tego zagadnienia znane pod nazwą Airbagdemontagezelle ADZ 2007. Jest to wspólny projekt Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Wildau, firmy inżynieryjsko-logistycznej położonej w Wildau, Projektlogistik GmbH oraz firmy RASOMA Werkzeugmaschinen GmbH. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: Pojazdy wycofane z eksploatacji (PWE) to coraz większy problem ze względu na charakter odpadu jakim są. Każdy kraj buduje sieć recyklingu, w której PWE są odpowiednio zabezpieczone i poddawane recyklingowi. W Polsce system nie działa dobrze ze względu na to, że występuje duża absorpcja PWE przez nielegalnie działające przedsiębiorstwa zajmujące się demontażem, które są bardziej konkurencyjne niż legalne jednostki. Problem jest dobrze znany, lecz nie ma jego rozwiązania. Celem artykułu jest zaprezentowanie koncepcji narzędzia przeznaczonego do wyceny wartości PWE celem poprawy konkurencyjności legalnej stacji demontażu. Metody: Przeprowadzono badania literaturowe jak również obserwacje, wywiady oraz wykorzystano diagramy BPMN i UML. Na podstawie przeglądu literatury oraz obserwacji został zidentyfikowany problem. Celem przeprowadzonych wywiadów było opracowanie narzędzia. Diagramy BPMN i UML zostały wykorzystane do zamodelowania procesów realizowanych w stacji demontażu oraz przepływów informacyjnych między użytkownikiem narzędzia a narzędziem. Wykorzystane zostały następujące metody badawcze: analiza źródeł literatury, obserwacje, wywiady, diagramy UML i BPMN. Na podstawie analizy literatury oraz obserwacji zidentyfikowany został problem. Ankiety były przeprowadzone celem identyfikacji wymagań dotyczących narzędzia. Diagramy natomiast zostały wykorzystane do modelowania procesów w stacji demontażu oraz przepływów informacji między użytkownikiem a narzędziem. Wyniki: Opracowano koncepcję narzędzia - Kalkulator PWE celem wsparcia podejmowania decyzji w zakresie szacowania wartości PWE. Wnioski: Zwiększanie konkurencyjności legalnie działających stacji demontażu jest bardzo ważnym zagadnieniem w kontekście zapewnienia bezpiecznego dla ludzi i środowiska oraz ekonomicznie uzasadnionego zarządzania PWE. Legalne stacje demontażu muszą działać zgodnie z prawem, co podwyższa ich koszty funkcjonowania. Przedstawiony artykuł dostarcza rozwiązania, które ma zachęcić właścicieli PWE do dostarczania PWE do legalnych obiektów przez zaoferowanie im ceny odpowiedniej do wymagań rynku. (abstrakt oryginalny)
Korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie tworzyw sztucznych wywołały znaczny wzrost ich produkcji. Zaliczane są do grupy syntetycznych polimerów organicznych powstających w wyniku reakcji polimeryzacji. Charakteryzują się dużą trwałością oraz niskim kosztem wytwarzania. Szeroki wachlarz korzystnych właściwości fizyko-chemicznych przekłada się na postrzeganie ich jako idealnych materiałów o wszechstronnym zastosowaniu. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Methods of Processing and Recycling of Weee in the Slovak Republic
80%
The paper describes the basic principles of the Corporate Social Responsibility (CSR) and the significance of its application in the wood processing businesses(original abstract)
Recykling odpadów opakowaniowych jest jedną z metod postępowania z odpadami zgodnych z wymaganiami ochrony środowiska. Przy obecnym stanie wiedzy o korzystnych dla środowiska rodzajach opakowań oraz technologiach w dziedzinie odzyskiwania odpadów, recykling należy traktować jako metodę preferowaną. Największe znaczenie przemysłowe ma podstawowa forma tj. recykling materiałowy - powszechnie stosowany w przypadku opakowań z tradycyjnych materiałów opakowaniowych. (fragment tekstu)
Dyrektywa określiła ramy dla kształtowania gospodarki odpadami na terenie Unii Europejskiej. Główne cele, jakie zostały postawione krajom członkowskim, to: poprawa gospodarki odpadami, minimalizowanie negatywnego efektu wytwarzania odpadów, kształtowanie "społeczeństwa recyklingu" oraz samowystarczalności w zakresie unieszkodliwiania odpadów oraz odzysku zmieszanych odpadów komunalnych, wykorzystanie odpadów jako źródła, zastosowanie zasady "zanieczyszczający płaci". Ważnym założeniem Dyrektywy jest tworzenie środków prawnych, które promują koncepcję "społeczeństwa recyklingu". Społeczeństwa, charakteryzującego się dążeniem do ograniczania wytwarzania odpadów oraz do wykorzystywania ich jako zasobów do produkcji nowych produktów. W realizacji tych założeń istotna jest segregacja "u źródła" oraz zbieranie i recykling priorytetowych strumieni odpadów. W artykule 4 Dyrektywy dotyczącym gospodarki odpadami ustalona została hierarchia postępowania z odpadami. Schemat ten jest wytyczną dla państw członkowskich w momencie tworzenia systemów gospodarowania odpadami. Przyjęto, iż najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jest to działanie podstawowe, którego zadaniem jest zmniejszenie: ilości przyszłych odpadów, niekorzystnego oddziaływania wytworzonych odpadów na środowisko oraz zawartości substancji szkodliwych w produktach i materiałach. (fragment tekstu)
Opracowanie poświęcone jest zagadnieniu bezpieczeństwa na instalacjach do sortowania i przetwarzania odpadów w Polsce. Problem został ukazany w oparciu o dane statystyczne, przedstawione na tle krajów europejskich oraz doświadczenia zawodowe autora.(abstrakt autora)
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie regulacja przewidziana w rozdziale 9 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2013r., poz. 888), wprowadzająca dla niektórych posiadaczy odpadów wymóg przeprowadzania rocznych audytów zewnętrznych.(abstrakt autora)
Czynnikami środowiskowymi, które sprzyjają lokalizacji firm zajmujących się recyklingiem w naszym kraju są ilości wytworzonych i selektywnie zgromadzonych odpadów oraz koszty ich zbierania i transportu. Ważne są również kwestie dotyczące świadomości ekologicznej oraz ekonomiczne determinanty funkcjonowania w danej rzeczywistości. W Polsce recykling tworzyw sztucznych skoncentrowany jest w głównej mierze w dwóch obszarach - województwach mazowieckim i śląskim.(abstrakt autora)
An inherent element of human existence is the generation of various types of waste linked to our everyday activities. Among the currently generated waste, post consumer recovered wood constitutes an ever bigger share that is waste which is the result of the end of life cycle of various wooden products. The aim of the study was to determine the size and type of post consumer wood discarded on the landfills, such as furniture, window frames, doors, logs and boards, pallets and so on, as well as paper and cardboard. Also the means of utilizing that post consumer wood have been analyzed. The study embraced municipal waste landfills in selected administrative districts of Wielkopolskie Voivodeship.(original abstract)
Węzły konstrukcyjne są bardzo istotnymi rejonami struktur nośnych. Poprzez węzły są wprowadzane i rozprowadzane siły skupione. Podstawowymi rodzajami połączeń w kratownicach stalowych lub duralowych są połączenia spawane. Proces spawania powoduje jednak występowanie naprężeń wewnętrznych i powstawanie mikropęknięć. Tej wady pozbawione są połączenia nitowane, jednak wymagają one stosowania dodatkowych elementów w postaci blach węzłowych, co znacznie komplikuje konstrukcję przestrzennie złożonych kratownic. Wybór optymalnego rodzaju połączeń jest podstawowym problemem, z jakim ma do czynienia każdy konstruktor. Alternatywę dla klasycznych metod łączenia stanowi koncepcja węzłów kompozytowych. W pracy przedstawiono badania statyczne i zmęczeniowe węzłów kompozytowych oraz ich dotychczasowe i przyszłe możliwości zastosowania. (abstrakt oryginalny)
Metale, zarówno żelazne, jak i nieżelazne, były historycznie związane z działalnością człowieka. Obecnie stały się podstawą rozwoju gospodarczego, a stale rosnące ich zużycie świadczy o roli, jaką odgrywają we współczesnym świecie. (abstrakt autora)
Myślące perspektywicznie firmy widzą możliwość zarobku na przeróbce aut i zaczynają inwestować w tę dziedzinę przemysłu. Pierwsza sieć certyfikowanych przedsiębiorstw demontażu samochodów ma powstać w naszym kraju w latach 2000-2002.
Celem proponowanych w artykule rozwiązań jest podniesienie ogólnej sprawności logistycznej krajowego systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji poprzez eliminację widocznego marnotrawstwa, które przejawia się dużymi kosztami nieefektywnego a wręcz niepotrzebnego magazynowania oraz systemowe usprawnienie przebiegu procesów transportowych poprzez zastosowanie rozwiązań z wykorzystaniem transportu kombinowanego. Należy przypuszczać, że w wyniku podjętych działań zmniejszy się zapotrzebowanie na środki transportu, częstotliwość realizacji procesów transportowych a przede wszystkim, w wielu przypadkach, nastąpi znacznie skrócenie - zarówno czasowe jak i przestrzenne - fizycznego przemieszczania ładunków, jakimi są wraki SWE. Recykling samochodów przyczynia się do oszczędnej gospodarki zasobami naturalnymi i energią, stanowi też bodziec do powstania nowych miejsc pracy i wdrażania nowoczesnych i innowacyjnych technologii oraz rozwiązań organizacyjnych.(fragment tekstu)
Segregacja odpadów to ważny element prawidłowej gospodarki odpadami, który jest niezbędny dla powstania gospodarki recyrkulacyjnej. W Polsce istnieje cała gama różnych rozwiązań, które zostały wprowadzone przez władze samorządowe w postaci regulaminów utrzymania w czystości. Jednakże, aby segregacja miała sens ekonomiczny i ekologiczny musi być prowadzona w taki sposób, aby jej efekty mogły być wykorzystane w kolejnych fazach zagospodarowania odpadów.(abstrakt autora)
We wrześniu 2003 r. wprowadzono na terenie miasta Lublin program selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Odpady te, na mocy obowiązującej wtedy uchwały nr 207/VIII/2003 Rady Miasta, Lublin z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublin segregowane były przez mieszkańców na frakcję suchą i mokrą. Jak sprawdził się wprowadzony system?(abstrakt autora)
Obecnie zbiórka tworzyw sztucznych oraz recykling w UE jest jednym z kluczowych zagadnień, które spędzają sen z powiek branży produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Brak jest odpowiedniego systemu zbiórki tworzyw sztucznych w niektórych krajach i chęci motywowania społeczeństwa do dbałości o czystość środowiska. Tylko nieliczni zadają sobie trud zweryfikowania, że tylko 4% złóż ropy naftowej przeznaczone jest do produkcji tworzyw. Ponadto bez ich stosowania ciężar opakowań wzrósłby czterokrotnie, koszty produkcji i zużycie energii uległoby podwojeniu, a objętość odpadów wzrosłaby o 150%.(abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.