Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 100

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Redistribution of income
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
A decomposition of actual redistributive effect was proposed by Aronson Johnson and Lambert in 1992, in order to evaluate the potential redistributive effect. However this decomposition is not univocally determined, but as it can be calculated after having gathered incomes into groups of "close" equals, de facto it depends on the bandwidth chosen to split the income parade into contiguous income groups; it follows that the bandwidth has to be chosen according to proper criteria: Van de Ven, Creedy, Lambert (VCL criterion) propose to choose the bandwidths where potential redistributive indexes are maxima. However the literature proposes more than one index to measure the potential redistribution of a tax system and the maxima associated to each of them do not necessarily coincide and, moreover, they do not generally show a regular sequence of values leading to the global maxima. The main aim of this paper is to contribute to the problem of defining a proper bandwidth which can split the income parade into close equal groups: VCL criterion is considered together to a minima criterion recently proposed by Vernizzi and Pellegino (VP criterion). Empirical evidence is obtained by a data set of incomes and taxes collected by two Lower-Silesian revenue offices. The analysis were performed by autor's own programmes written in the "R" language. (original abstract)
2
Content available remote Assessment of Optimal Bandwidth in Decomposition of Redistribution Coefficient
100%
Najczęściej analizowany współczynnik redystrybucji, wyrażony jako różnica w koncentracji dochodu przed i po opodatkowaniu, stanowi miarę efektywnej redystrybucji, obejmującej zarówno redystrybucję wynikającą z progresywnej konstrukcji systemu podatkowego, jak i redystrybucję stanowiącą konsekwencję niezamierzonej niesprawiedliwości opodatkowania. Rozdzielenie tych komponentów umożliwia dekompozycja współczynnika redystrybucji, zaproponowana przez Kakwaniego a następnie wielokrotnie analizowana i modyfikowana przez innych autorów. Przeprowadzone badania wskazują jednak, że jednym z elementów istotnie wpływających na wyniki dekompozycji jest wybór szerokości przedziałów klasowych dla dochodu. Jednocześnie w literaturze brak jest jednoznacznych wyników odnośnie optymalnego wyboru tej szerokości. W tym kontekście celem artykułu jest prezentacja wybranych kryteriów wyboru szerokości przedziału oraz propozycja innych, możliwych rozwiązań w tym obszarze. Przedstawione zagadnienia zilustrowane zostały wynikami analiz, przeprowadzonych na danych podatkowych, pochodzących z wybranych urzędów skarbowych Dolnego Śląska. Artykuł powstał w wyniku współpracy z prof. Achille Vernizzim z Uniwersytetu w Mediolanie, któremu składamy serdeczne podziękowania za uwagi i sugestie bardzo pomocne zarówno przy przeprowadzanych badaniach, jak i pisaniu artykułu. (abstrakt oryginalny)
Wykorzystując dekompozycję efektu redystrybucji dochodów na skutek opodatkowania, należy zdefiniować grupy jednostek charakteryzujących się podobnymi dochodami. W artykule zostały przedstawione sposoby rozwiązania tego problemu proponowane przez różnych autorów. Następnie na podstawie rzeczywistych danych przeprowadzono empiryczną analizę porównawczą proponowanych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Redystrybucja dochodów w perspektywie starzenia się ludności polski
100%
Problem podziału dochodu narodowego w kontekście międzypokoleniowej redystrybucji dochodów należy rozważać na trzech płaszczyznach: makroekonomicznej, systemu emerytalnego i prywatnych transferów dochodów w sektorze gospodarstw domowych. Szczególne znaczenie tych powiązań ma miejsce w sytuacji starzenia się ludności, który to proces powoduje narastanie kwestii podziału bieżącego strumienia dóbr i usług wytwarzanych w procesie gospodarczym. Możliwości w tym zakresie są zdeterminowane relacjami dynamiki liczebności pracujących i emerytów oraz wolumenu dochodu narodowego. Wynikające stąd zależności można opisać za pomocą modelu międzypokoleniowej redystrybucji dochodów (MMRD), który został opracowany przez autora niniejszego opracowania. Przedstawiony model pozwala na ukazanie istoty problemu publicznych transferów międzypokoleniowych w perspektywie starzenia się ludności. Źródłem analizowanych danych dla Polski są roczniki statystyczne i prognoza ludności na lata 2008-2035 opracowana w GUS. W porównaniach międzynarodowych odwołano się do danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. (fragment tekstu)
5
Content available remote Redystrybucyjna rola obciążeń finansowych osób fizycznych w latach 2008-2010
100%
W artykule podjęto próbę określenia właściwości podatku dochodowego od osób fizycznych i jego wpływu na wysokość obciążeń podatników. Zaprezentowano również parapodatki, tj. ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, oraz ich znaczenie w aspekcie obciążeń finansowych. Do realizacji przedmiotu opracowania zastosowano twierdzenia zaproponowane przez N. Kakwaniego i P.J. Lamberta. Jako informacje źródłowe wykorzystano dane dotyczące podatników rozliczających się z PIT w Urzędzie Skarbowym w Siedlcach za lata 2008-2010.(abstrakt oryginalny)
Zamiarem autora jest pokazanie, że postulowane bardzo często uproszczenie systemu podatku dochodowego od osób fizycznych nie musi oznaczać, za podatek ten stanie się bardziej niesprawiedliwy (przyjmując za miarę sprawiedliwości zakres redystrybucji dochodu). W tym celu w punkcie 5 przeanalizował zostaną własności kilku hipotetycznych modeli podatkowych (o charakterze zbliżonym do podatku liniowego), stanowiących modyfikacje istniejącego obecnie systemu podatku dochodowego od osób fizycznych. Wcześniej natomiast zaprezentowane zostaną wymagania teoretyczne stawiane systemom podatkowym (punkt 2), przedstawione zostaną uzasadnienia stosowania i sposoby pomiaru progresji podatkowej (punkt 3) oraz przeanalizowane wybrane aspekty istniejącego systemu, dotyczące konstrukcji ulg i odliczeń podatkowych (punkt 4). (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest dyskusja na temat poziomej redystrybucji dochodów publicznych między jednostkami samorządu terytorialnego. W założeniach celem tej redystrybucji jest wyrównywanie zróżnicowanego poziomu dochodów oraz obciążenia wydatkami. W artykule wskazano pożądane cechy tej redystrybucji, motywy jej stosowania oraz argumentację przywoływaną przez jej przeciwników. Ich analiza wykazała, że część zarzutów kierowanych pod adresem redystrybucji poziomej odnosi się do jej istoty, ale zdecydowanie więcej - do dysfunkcji jej mechanizmu, które ujawniły się po 2008 r. Krytycznie oceniane są m.in.: kryteria dokonywania wpłat wyrównawczych, konstrukcja wskaźników dochodów podatkowych, tzw. okres odniesienia, wysokość wpłaty wyrównawczej, kryteria podziału zebranych kwot. W artykule zasygnalizowano kierunki zmian mechanizmu tej redystrybucji. (abstrakt oryginalny)
Racjonalne wykorzystanie instrumentów fiskalnych - podatkowych oraz wydatkowych, do korygowania zróżnicowania dochodów ustalonego w wyniku działania mechanizmu rynkowego określane jest jako redystrybucyjna funkcja finansów publicznych. Ocena realizacji funkcji redystrybucyjnej wymaga w pierwszej kolejności określenia miary zróżnicowania dochodów, po drugie - ustalenia kolejnych kategorii dochodów, których zmiany obrazują wykorzystanie poszczególnych instrumentów fiskalnych, po trzecie - niezbędne jest również sprecyzowanie referencyjnego dla poszczególnych jednostek dochodu, który identyfikowałby ich indywidualną sytuację. Przedmiotem opracowania jest prezentacja teoretycznego dorobku dotyczącego wskazanych trzech metodologicznych zagadnień, istotnych dla pomiaru realizacji redystrybucyjnej funkcji finansów publicznych. (fragment tekstu)
Przedstawiono charakterystykę wybranych państw europejskich i rolę transferów w działalności jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono cele i metody redystrybucji środków w wybranych krajach.
Z punktu widzenia ekonomii przez redystrybucję rozumie się ponowny podział dochodów. Pierwotnie podział (dystrybucja) następuje poprzez działanie mechanizmu rynkowego, ale nie zawsze zapewnia on dostęp do najbardziej potrzebnych dóbr. Dlatego też dochodzi do ingerencji państwa, które, dokonując redystrybucji, realizuje swą opiekuńczość. Szersze znaczenie pojęcia redystrybucja zostanie omówione w dalszej części pracy. Termin redystrybucja nie funkcjonuje wyłącznie w języku ekonomicznym. Jest używany w dyskusjach filozoficznych, a także przez przedstawicieli innych nauk społecznych. Powodem tego są relacje między ekonomią a szeroko rozumianą sferą społeczną. W debatach filozoficznych pojęcie redystrybucja pojawia się łącznie z pojęciem uznanie, czasami na zasadzie ich przeciwstawienia. Oba są podstawowymi kategoriami współczesnych rozważań nad sprawiedliwością. (fragment tekstu)
W artykule autorka bada wpływ redystrybucji poziomej na potencjał dochodowy gmin w Polsce w latach 2007-2014. Przedstawia w nim przesłanki i zagrożenia związane z wyrównywaniem poziomym oraz konstrukcję systemu wyrównywania dochodów gmin. Analizuje również skalę transferów wyrównawczych, natomiast za pomocą współczynnika Giniego oraz pozycyjnych miar położenia określa bezpośredni wpływ redystrybucji poziomej na wyrównywanie dochodów własnych i dochodów ogółem gmin per capita. O ile w rozpatrywanym okresie redystrybucja pozioma ograniczała zróżnicowanie dochodów własnych gmin na mieszkańca, o tyle miała marginalny wpływ na zmniejszanie nierówności pod względem dochodów ogółem na mieszkańca. Przeprowadzone w artykule badanie potwierdza formułowane w literaturze przedmiotu oraz orzecznictwie krytyczne uwagi na temat systemu redystrybucji poziomej w polskim podsektorze samorządowym. (abstrakt oryginalny)
Artykuł rozważa redystrybucyjną funkcję Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (WPR) służącej do podtrzymania dochodów rolniczych. Część teoretyczna omawia przejawy interwencjonizmu państwowego w rolnictwie i uzasadnienie jego redystrybucyjnej funkcji. Część empiryczna zawiera analizę wpływu transferów fi nansowych z UE na rozkład dochodów gospodarstw rolnych w Polsce w okresie 2004-2012. Dzięki redystrybucyjnej funkcji transferów publicznych dokonywanych w ramach WPR dyspersja dochodów rolników zmniejsza się, co pokazuje współczynnik Giniego i jego zmiany następujące wraz z upływem czasu. Niemniej jednak zróżnicowanie dochodów rolników jest większe niż dochodówreszty społeczeństwa, a luka dochodowa między rolnictwem a resztą gospodarki pozostaje wciąż duża. (abstrakt oryginalny)
The increase in income and wealth inequality observed in the last decade of the twentieth century and the first decade of the twenty-first century is the subject of many analyses and discussions. Research shows that major changes in household incomes in Poland took place in the early years of transition (1990-1992), known as a 'revolution in income'. The article focuses on the assessment of the degree of household income inequality after the Poland's accession to the European Union. The most commonly used measures in income inequality studies are the measures of inequality based on the Lorenz function - a popular Gini coefficient and the Schutz ratio, measures using the concept of entropy, measures based on welfare function, or measures based on income distribution quantiles. The article proposes the possibility of broadening the measuring spectrum of income inequality analysis of the Csiszár's divergence measures. The main research objective of the article is to assess the divergence in the distribution of household equivalent disposable income in Poland in the years 2005-2013. The data used in the analysis come from the European Survey on Income and Living Conditions (EU-SILC).(original abstract)
Immanentną cechą finansów publicznych jest redystrybucja dochodów zarówno w przekroju sektorowym gospodarki, jak w odniesieniu do indywidualnych podmiotów gospodarczych. Realizacja tej funkcji odbywa się za pomocą szerokiego wachlarza instrumentów, wśród których szczególne znaczenie mają podatki, transfery pieniężne za pomocą subwencji, dotacji, świadczeń pieniężnych, a także ceny i opłaty oraz oprocentowanie kredytów. Problematyka redystrybucyjnych aspektów kredytów nie jest tak rozpoznana w aspekcie teoretycznym i empirycznym jak inne tradycyjne narzędzia finansów publicznych. Przedmiotem artykułu jest wskazanie na obiektywną konieczność występowania efektów redystrybucji na rynku kredytowym, określenie istoty i funkcji tzw. kredytów preferencyjnych oraz zaprezentowanie głównych obszarów ich stosowania w realizacji ważnych celów polityki społeczno-ekonomicznej. (fragment tekstu)
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych coraz częściej pojawiają się opinie o systematycznym wzroście nierówności płacowych, o pogarszaniu się sytuacji materialnej najuboższych rodzin i o postępującej frustracji, wyrażanej poczuciem społecznej niesprawiedliwości co do rozmiaru nierówności społecznych, jak i co do zasad i kryteriów "redystrybucji" bogactwa i biedy oraz szans na poprawę pozycji społecznej i materialnej. (fragment tekstu)
17
75%
Celem artykułu jest określenie wpływu części wyrównawczej subwencji ogólnej na zróżnicowanie dochodów gmin w Polsce. Okres badania obejmuje lata 2007-2014. W artykule omówiono konstrukcję subwencji wyrównawczej. Przedstawiono również jej udział w dochodach własnych i dochodach ogółem wszystkich gmin oraz gmin - beneficjentów. W analizie empirycznej rozkładów dochodów na mieszkańca wykorzystano następujące mierniki zróżnicowania i koncentracji: współczynnik zmienności, współczynnik Giniego oraz indeks Theila. Z badania wynika, że w wymienionym okresie redystrybucja pionowa zmniejszała zróżnicowanie dochodów gmin na mieszkańca. Wpływ ten był silniejszy w odniesieniu do dochodów własnych niż dochodów ogółem. Część wyrównawcza subwencji ogólnej przyczyniała się do spadku zróżnicowania dochodów gmin zarówno wewnątrz województw, jak i pomiędzy nimi(abstrakt oryginalny)
Okresy załamania gospodarczego wymuszają na państwie uruchamianie instrumentów oszczędnościowych i wzmagających dyscyplinę finansów publicznych. Działania te odnoszą się także do jednostek samorządu terytorialnego i ich budżetów, których ważną część stanowią transfery międzyrządowe. Jak wskazuje literatura przedmiotu, problem ich poziomu, który wpisuje się w dyskusję nad decentralizacją finansów publicznych oraz czynników determinujących ich zakres, od wielu dziesięcioleci jest ważkim wyzwaniem badawczym. Tak jest i teraz, kiedy na horyzoncie zarysowuje się kolejny kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. W artykule przyjęto dwa cele badawcze: ocenę kształtowania się redystrybucji pionowej środków z budżetu państwa do gmin w Polsce oraz identyfikację czynników gospodarczych, które oddziałują na wysokość tychże transferów. W kontekście dokonanego przeglądu literatury realizacja niniejszych badań pozwoli wskazać, czy zmiany poziomu transferów międzyrządowych w okresach załamania gospodarczego mogły oznaczać dla gmin w Polsce pomoc rządu, czy przeniesienie ciężaru radzenia sobie z kryzysem na niższy poziom zarządzania publicznego oraz co oprócz przepisów prawa faktycznie wpływa na ich poziom. W latach 2008-2015 udział transferów rządowych w dochodach budżetów gmin w Polsce wykazywał ogólną tendencję malejącą. Znaczy wzrost udziału transferów rządowych nastąpił w latach 2016-2020 i utrzymywał się na poziomie bliskim 50%. Przyczyn tego zjawiska było wiele, z jednej strony były nimi zmiany przepisów prawa, ale także nowe programy socjalne, w których gminy pełnią funkcję pośredniczącą. Co istotne, wśród czynników, które determinowały poziom transferów znalazł się poziom przeciętnego miesięcznego rozporządzalnego dochodu przypadającego na mieszkańca oraz wskaźnik zasięgu ubóstwa w gminach. Oznacza to, że sytuacja ekonomiczna ludności nadal stanowi ważny czynnik determinujący poziom transferów rządowych oraz konieczność ingerencji państwa w wypełnianie zadań przypisanych gminom. (abstrakt oryginalny)
Redystrybucja dochodów prowadzona jest za pomocą transferów socjalnych i podatków. Redystrybucja podatkowa opiera się głównie na opodatkowaniu dochodów osobistych i uzupełniana jest podatkiem od wartości dodanej. W artykule opisana została redystrybucja podatkowa w Danii i Szwecji, wzorcowych państwach opiekuńczych. Na ich tle dokonano analizy redystrybucji podatkowej w Polsce i na Węgrzech. Kraje te często są ze sobą porównywane, ze względu na sposób i efekty budowy gospodarki rynkowej oraz nowoczesnego społeczeństwa.(abstrakt oryginalny)
Omówiono budżet państwa w ustroju społeczno-politycznym oraz cechy redystrybucji budżetowej. Przedstawiono koncepcję nowej roli budżetu w okresie reformy gospodarczej oraz zmiany ilościowe w redystrybucji budżetowej za lata 1982-1988. Na koniec przedstawiono zmiany jakościowe w redystrybucji budżetowej.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.