Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Redukcja kosztów
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Obecne czasy wszechobecnego kryzysu finansowego zmuszają menedżerów do poszukiwania optymalnych metod zarządzania. Pomocne w tym poszukiwaniu może być strategiczne podejście do kosztów, w tym rachunek kosztów docelowych. Celem tego artykułu jest przedstawienie koncepcji target costing jako jednej z zarządczych metod kalkulacji kosztów. Autor na potrzeby niniejszego artykułu utożsamia pojęcia "produkt" i "wyrób", obejmujące również swym zakresem usługi. (fragment tekstu)
2
100%
Głównym celem artykułu jest identyfikacja efektów restrukturyzacji w teorii i praktyce. By tak postawiony cel zrealizować w pierwszej części zdefiniowano proces restrukturyzacji i jej efekty w aspekcie teoretycznym, wyodrębniając restrukturyzację organizacyjną, produktową, finansową i zatrudnienia. Następnie badaniu poddano przedsiębiorstwo odwadniania kopalń, w którym planuje się głęboką restrukturyzację organizacyjną i zatrudnienia. Po określeniu celów i zakresu tej restrukturyzacji oceniono jej efekty w kontekście redukcji kosztów działalności. (abstrakt oryginalny)
3
100%
W artykule podjęto problematykę ustalenia warunków wewnętrznych oraz zewnętrznych firmy, decydujących o wdrożeniu outsourcingu. Identyfikacja przesłanek decydujących o ekonomicznej oraz funkcjonalnej korzyści wykorzystania outsourcingu pozwoli małym i średnim przedsiębiorstwom ułatwić działania w warunkach niepewności gospodarczej. Przeprowadzenie analiz otoczenia przedsiębiorstw, rynku oraz prawidłowe formułowanie celów stawianych przed outsourcingiem umożliwia osiągnięcie maksymalnych efektów z jego wykorzystania. Biorąc pod uwagę warunki niepewności gospodarczej, które towarzyszą wszystkim podejmowanym decyzjom oraz działaniom, tylko postępowanie oparte na precyzyjnie sformułowanym schemacie pozwoli redukować ryzyko wynikające z wprowadzania zmian. Przeprowadzone w ukraińskich przedsiębiorstwach produkcyjnych badanie przy wykorzystaniu wywiadu bezpośredniego standaryzowanego pozwoliło na zbudowanie autorskiego modelu podejmowania decyzji związanych z procesem wdrażania outsourcingu(abstrakt autora)
W artykule zaprezentowano koncepcję outsourcingu oraz wady i zalety towarzyszące jej implementacji. Kluczową rolę w podejmowaniu decyzji outsourcingowych odgrywa prawidłowa identyfikacja specyfiki działania, a także obecne i potencjalne kluczowe kompetencje. Zaprezentowany przez U. Arnolda model decyzji outsourcingowej ma charakter uniwersalny, gdyż uwzględnia problem kluczowych kompetencji, kosztów transakcyjnych i może stanowić podstawę do tworzenia modeli decyzji outsourcingowych dla każdej organizacji. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zauważono dynamiczny rozwój klastrów. Klastry nie rozwinęły się jeszcze w pełni, mimo że często odbywa się to zarówno w obszarze nauki, jak i gospodarki. Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na współpracę międzyorganizacyjną, która przynosi wiele korzyści. Celem tego artykułu jest przedstawienie korzyści płynących dla przedsiębiorstw i innych instytucji, które współpracują ze sobą w ramach klastrów. Jedną z tych korzyści jest redukcja kosztów transakcyjnych, których istota została omówiona w tym artykule. Artykuł skupia się na teoretycznych aspektach problemu jakim jest występowanie kosztów transakcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Czas firm potrafiących robić wszystko i będących w tym doskonałymi już się skończył. Skończyła się również epoka, w której można było stopniowo budować i pozyskiwać kolejne kompetencje. Teraz często należy działać szybko, koncentrując wysiłek firmy na wybranych obszarach i pozyskując kompetencje z rynku w pozostałych. Są to warunki, w których outsourcing staje się ciekawą alternatywą dla posiadania wszystkiego we własnej firmie. Aby jednak móc wybrać świadomie outsourcing należy przeprowadzić analizę czy się to opłaca -- zarówno od strony kosztowej, jak również strategicznej. Najważniejszym bodźcem motywującym firmy do powierzania części lub całości działalności logistycznej zewnętrznym usługodawcom jest większa sprawność tych ostatnich w dziedzinie logistyki, która jest przecież podstawową działalnością tych drugich oraz fakt, iż logistyka nie jest kluczową kompetencją danego usługobiorcy. (fragment tekstu)
Szerokie zastosowanie w realizacji programu poprawy procesu logistycznego, a tym samym w usprawnianiu przedsiębiorstwa, znajduje koncepcja kosztów opartych na działaniach. Główne korzyści związane z wdrożeniem ABC, ABM oraz ABB to lepsze zrozumienie procesów związanych z prowadzeniem działalności, redukcja kosztów i eliminacja mało skutecznych działań. Na poziomie działań można zdefiniować zarówno te, które są wykonywane w najbardziej efektywny sposób, jak i te, które wskazują na złe wykorzystanie zasobów. (fragment tekstu)
8
Content available remote Designing a More Effective Supply Chain
75%
Supply chain can be considered as a series of linked inventories. This paper considers the impact of inventory on the economics of the businesses and the whole chain and discusses causes of inefficiency. In most supply chains the goods are inactive for the majority of the time, and this leads to longer term and therefore less accurate forecasting. The result is typically excess inventory, shortages, and inflexibility. By analysing the wasted time and costs in the supply chain, a clearer view of the whole process can be created. Total supply time can be considered as three components, namely value added time, non-value added process time, and waste time. This basic approach shows where improvements should be focussed. Using this time-based measurement enables more relevant comparison between supply chains than the normal supply chain efficiency ratio. (original abstract)
Obecnie, jakość jest podstawowym elementem produktu/usługi, który konkuruje na turbulentnym i nieprzewidywalnym rynku. Kryzys gospodarczy, skrócenie cyklu życia wyrobu, mniejsza rentowność realizowanych projektów, czy też brak płynności finansowej, wymusza na przedsiębiorstwach optymalizację działań organizacji, a w tym zarządzanie ryzykiem.(fragment tekstu)
10
Content available remote Measures of Cost Optimization Based on The Examples of French Companies
75%
Celem artykułu jest przedstawienie i omówienie kluczowych metod optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie. Skoncentrowano się na różnych aspektach środowiska biznesowego i uwarunkowaniach wewnętrznych, które mogą wpływać na proces zarządzania i podejmowania decyzji w zakresie redukcji niepotrzebnych kosztów lub wdrażania środków optymalizacji kosztów, aby nie ingerować negatywnie w przyszłość firmy. Przedstawiono przykłady miar optymalizacji kosztów podejmowanych przez firmy we Francji.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analiza konsekwencji (skutków) outsourcingu
75%
Outsourcing polega na wyodrębnieniu z przedmiotu działalności wybranych funkcji i zleceniu ich wykonania wyspecjalizowanym zewnętrznym kooperantom, zamiast rozwijania tych sfer działalności wewnątrz przedsiębiorstwa macierzystego. Do niedawna - podstawową przesłanką podejmowania przedsięwzięć outsourcingowych była chęć redukcji kosztów. Praktyka większości wdrożeń wskazała jednak, że program obniżania wielkości kosztów najczęściej nie był skorelowany z pozostałymi elementami strategii, zakładającymi prowadzenie działań zwiększających możliwości przedsiębiorstwa do generowania wyższego zysku, co w efekcie nie przynosiło żadnych korzyści dla podmiotu implementującego outsourcing. Obecnie dostrzega się w outsourcingu jego siłę oddziaływania na ogólną strategię podmiotu, głównie poprzez wpływ i skutki organizacyjne jakie wywołuje jego wdrożenie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie korzyści ekonomicznych będących skutkiem przedsięwzięć termomodernizacyjnych na przykładzie wybranej substancji mieszkaniowej. Realizacji powyższego celu służyła weryfikacja następującej hipotezy badawczej. Procesy termomodernizacji odgrywają kluczową rolę w zakresie realizacji polityki mieszkaniowej, ponieważ prowadzić mogą do redukcji kosztów zużycia energii i eksploatacji. Osiągnięcie tego zadania wymagało zastosowania stosownych metod i technik badawczych, takich jak: analiza dostępnych źródeł literaturowych, metody indukcji i dedukcji oraz przeprowadzenia eksperymentu numerycznego w celu oceny efektywności ekonomicznej przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Bezpośrednimi odbiorcami wyników badań poza spółdzielniami mieszkaniowymi, które na obecnym etapie rozważają konieczność realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych mogą być także władze samorządowe oraz jednostki im podległe. (abstrakt oryginalny)
Nowatorskie formy zarządzania stojące za sukcesem Toyota Motor Corporation sprawiły, że Japonia stała się liderem światowego zarządzania. W ostatnich latach obserwuje siębardzo intensywny proces wdrażania rozwiązań koncepcji lean management na grunt europejskich przedsiębiorstw, w tym także polskich. Wśród wielu form tej nowoczesnej filozofii zarządzania istotne miejsce zajmuje rachunek ciągłego doskonalenia kosztów, znany w krajach anglojęzycznych jako kaizen costing. W artykule na podstawie krytycznej analizy literatury dokonano charakterystyki rachunku ciągłego doskonalenia kosztów kaizen oraz zwrócono uwagę na warunki, jakie musi spełnić organizacja, aby dokonać implementacji kaizen costing. Przedstawiono praktyczne zastosowanie rachunku kaizen na przykładzie wybranych polskich przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono propozycję zmian w celu uzyskania redukcji kosztów dostaw dla interesariuszy w Jeleniej Górze. Zaprezentowano wyniki badań terenowych dostaw oraz zaproponowano wzajemną ugodę interesariuszy celem redukcji kosztów w realizacji dostaw na terenie centrum miasta Jeleniej Góry. Wskazano, że wzajemne ustępstwa są sposobem na obniżenie kosztów w realizacji dostaw w warunkach zatłoczenia motoryzacyjnego w centrum miasta. Przedstawiono mapę logistyczną dostaw dla centrum Jeleniej Góry. Wskazano, że realizacja dostaw wymaga zgody wszystkich interesariuszy, tj. władz miejskich, handlowców, dostawców i mieszkańców miasta. Wskazano zasadność stosowania synergii w logistycznym zarządzaniu dostaw w zabytkowym centrum Jeleniej Góry. Wskazano na szanse i ograniczenia wykorzystania przedstawionej propozycji(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Od efektu ringelmanna do redukcji kosztów sieci relacyjnych
75%
W artykule przedstawiono problematykę o zbliżonym charakterze do kosztów transakcyjnych, mianowicie wystąpienie efektu Ringelmanna. Jako efekt Ringelmanna określa się to, że ludzie pracujący w grupie wykazują mniejszą wydajność, niż byłoby to do uwzględnienia, gdyby zsumować indywidualne wydajności pracowników. Coraz większa turbulencja otoczenia sprawia, że klasyczne metody funkcjonowania i zmian przedsiębiorstw stają się nieprzydatne. Dotyczy to nawet podstawowych założeń zarządzania strategicznego, w ujęciu zarówno epistemologicznym, jak i metodologicznym. Ważnym elementem ułatwiającym interpretację złożonych zjawisk sieciowych jest właściwa interpretacja efektu Ringelmanna. Nieuwzględnianie tego efektu może prowadzić do niewykorzystania posiadanych zdolności i częściowej utraty możliwości koordynacyjnych i motywacyjnych. Autor wskazuje na możliwe zagrożenia dla funkcjonowania przedsiębiorstw na przykładzie nettingu pasażera na gapę oraz nettingu upadłościowego(abstrakt oryginalny)
16
75%
The article presents practical application of supply and manufacturing processes' costs for simultaneous process of designing machine elements and processes necessary for their production. A model of determining production costs of machine elements was prepared based on the method of activity based costing, with the use of cost estimation methods for designed elements. The proposed method makes it possible to reduce production costs by decisions related to using fewer materials, eliminating or shortening duration and decreasing the use of activity resources. The proposed solutions were adapted to production systems operating in conditions of unit and small series production. (original abstract)
Problematyka zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie obejmuje zagadnienia związane z modelowaniem racjonalnego, zgodnego z przesłankami ekonomicznymi poziomu należności dzięki stosowaniu opustów cenowych oferowanych kontrahentom. Przyrost sprzedaży oddziałuje na wzrost należności. Opusty cenowe zmniejszają z jednej strony przychody ze sprzedaży, z drugiej strony jednak wpływają na skrócenie terminów płatności, a tym samym zmniejszają ryzyko powstania należności przeterminowanych i spornych. A to przekłada się na redukcję kosztów kapitału oraz ewentualnej windykacji należności. Autor charakteryzuje poszczególne rodzaje opustów cenowych i podaje, jak obliczyć, czy warto skorzystać z opustu.
Wiedza na temat Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW) powinna sprzyjać obiektywnemu rozpoznaniu wyzwań związanych z funkcjonowaniem strefy euro oraz przygotowaniu kraju do zamiany waluty. Od staranności zaprojektowania i zarządzania procesem zamiany pieniądza zależeć będzie zdolność do czerpania korzyści z uczestnictwa w tym obszarze i do zminimalizowania kosztów z tym związanych. Doświadczenia krajów strefy euro pokazują, że kluczowe dla procesu wprowadzenia euro jest pozytywne nastawienie obywateli, którzy powinni być w pełni poinformowani i świadomi konsekwencji zachodzących zmian. Głównym źródłem niechęci opinii publicznej do euro wydaje się obawa przed wzrostem cen - zatem kluczem do pozyskania zaufania społecznego dla procesu wprowadzenia euro jest zaplanowanie oraz skuteczne zarządzanie działaniami informacyjnymi i edukacyjnymi. Należy pamiętać, że rzetelność, kompletność i uczciwość w przekazywaniu informacji przyczyni się do ochrony zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców.(abstrakt oryginalny)
19
75%
System głównego odwadniania kopalni jest elementem niezbędnym w eksploatacji podziemnych zakładów górniczych. System ten składa się z wielu elementów takich jak kanały i chodniki wodne, zbiorniki podziemie pompy z napędem oraz rurociągi tłoczne. Działanie tego systemu jest uniezależnione od aktualnego wydobycia, stanowiąc dla kopalni stały koszt utrzymania. W zależności od głębokości kopalni oraz średniego napływu wody na koszt ten składają się koszt energii elektrycznej zasilającej pompy, koszt amortyzacji urządzeń, koszt obsługi oraz koszty ewentualnej utylizacji wody wraz z opłatami środowiskowymi. W artykule przedstawiono rozważania dotyczące ograniczenia kosztów funkcjonowania odwadniania głównego poprzez odpowiednią eksploatację urządzeń oraz odpowiednią politykę remontową. Przedstawione wyniki oparte zostały o rzeczywistą analizę funkcjonowania systemu odwadniania jednej z polskich kopalń. (abstrakt oryginalny)
Po trzech latach strat Kredyt Bank odnotował w 2004 roku zysk. Bank znalazł się na krawędzi katastrofy wskutek wysokiego udziału kredytów zagrożonych. W artykule omówiono działania restrukturyzacyjne.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.