Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma administracji publicznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Przedstawiono rys historyczny administracji publicznej w Polsce oraz zadania w zakresie kształcenia kadr dla administracji publicznej.
"Reforma administracyjna" to działania podejmowane przez organy o charakterze politycznym lub administracyjnym w celu dostosowania administracji publicznej do zmian gospodarczych lub społecznych. W artykule omówiono przyczyny i cele reform administracyjnych, reformy administracyjne w Europie Zachodniej, szczególne cechy reform administracyjnych w poszczególnych krajach.
|
|
nr 7-8
3-26
Przedstawiono podstawy prawne działalności Pełnomocnika Rządu, założenia reformy administracji publicznej i działania Pełnomocnika z nią związane. Omówiono współpracę międzynarodową, pozyskiwanie środków pomocy zagranicznej oraz organizację Departamentu Reform Ustrojowych Państw KPRM.
W glosie poruszono kwestię "określenia podmiotów odpowiedzialnych za zdarzenia (czyny niedozwolone) popełnione przez jednostkę organizacyjną Skarbu Państwa (Dyrekcję Okręgową Dróg Publicznych w W.) zarządzającą drogami publicznymi, przejętą, w związku z transformacją ustrojową, 1 stycznia 1999 roku przez powiat, na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną".
Rola, jaką odgrywa administracja publiczna w rozwoju każdego kraju jest bardzo duża. Decyzje podejmowane przez urzędników mają nierzadko bezpośrednie przełożenie na życie obywateli. Urzędy administracyjne są częścią systemu społecznego. Sprawna i efektywna administracja publiczna wpływa na wzrost gospodarczy i rozwój państwa. Stąd potrzeba jej modernizowania i przebudowy w kierunku administracji nowoczesnej, przyjaznej i służebnej w stosunku do obywatela. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
172-176
Omówienie publikacji GUS, w której przedstawiono podstawowe informacje dotyczące m.in. powierzchni, ludności, rolnictwa, pracujących, mieszkań oraz infrastruktury lokalnej i komunalnej, szkolnictwa oraz dochodów i wydatków budżetów gmin dla 16 województw, 65 miast na prawach powiatu i 308 powiatów, tworzonych od 1 stycznia 1999 r.
|
2000
|
nr 4
40-44
Z dniem 14 marca 2000 r. weszło w życie rozporządzenie premiera w sprawie organizacji, szczegółowych zasad i zakresu działania KUP oraz zadań wojewody w zakresie realizacji przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Celem tego aktu jest dostosowanie organizacji zasad i zakresu działania Krajowego Urzędu Pracy do wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2000 r. reformy systemu urzędów pracy.
Z dniem 1 stycznia 1999 roku został zmieniony ustrój i podział terytorialny Polski. Jednostki samorządu terytorialnego, a więc gmina, powiat, województwo, nie są wobec siebie w relacji podporządkowania i nadzoru. Zmiany te skłaniają do postawienia pytania, jak nową sytuację ocenia społeczeństwo. Wraz z wprowadzeniem nowego podziału terytorialnego został odtworzony powiat lubliniecki, zlikwidowany w 1975 r. Artykuł mawia wyniki badań, których celem było określenie postaw, jakie przyjmują mieszkańcy powiatu w stosunku do tej zmiany oraz stwierdzenie, czy i w jakim stopniu są oni usatysfakcjonowani reformą.
Główne zadania reformy Centrum Gospodarczego kraju to: 1) oddzielenie władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz zapewnienie lepszej koordynacji władzy wykonawczej najwyższego szczebla; 2) zbudowanie odpowiednich struktur i mechanizmów zabezpieczających centralną koordynację na szczeblu rządu; 3) organizacja wewnętrznej administracji gospodarczej oraz jej podstawowych zadań i funkcji; 4) delegacja uprawnień instytucji centralnych na niższe szczeble; 5) dekoncentracja funkcji gospodarczych państwa i przekazywanie ich instytucjom pozarządowym.
|
1997
|
nr 6-7
96-104
Jest to sprawozdanie z działalności pełnomocnika RM ds. reformy centrum gospodarczego rządu.
W artykule podsumowano Międzynarodowy Program Praktyk na rzecz Administrowania Sprawami Publicznymi, który odbył się w dniach 3-23 czerwca 2002 roku w Kijowie, Białymstoku, Łodzi, Szczecinie i Warszawie.
Informacja Departamentu Reform Ustrojowych Państwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Reforma pilotażowa miała polegać na przekazaniu w zarząd niższym szczeblom administracji kompetencji administracji rządowej wraz ze środkami finansowymi. W artykule omówiono wprowadzanie tej reformy w Krakowie, który zdecydował się na to mimo zmiany rządu na mocy uchwały podjętej w 1993 roku.
Wejście w życie 1.01.2009 r. nowej ustawy o pracownikach samorządowych stworzyło możliwość wyeliminowania licznie zgłaszanych niedoskonałości poprzedniej ustawy z 1990 W opracowaniu autor podejmuje próbę oceny zakresu definicji pracownika samorządowej regulowanej zarówno w nowym, jak i w starym akcie prawnym. Analiza prowadzi do wniosku, że odpowiedź na pytanie - czy szansa ujednolicenia kwestii z tym związanych została wykorzystana - nie może być niestety pozytywna. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych kroków w przejściu od "realnego socjalizmu" do demokracji był proces decentralizacji administracyjnej. W niecałe 10 lat po porozumieniach Okrągłego Stołu polski parlament był w stanie wprowadzić reformy, które zmieniły strukturę samorządów. Stworzył trzy szczeble samorządów i zapewnił redystrybucję władzy, odpowiedzialności, zadań i kompetencji między rządem (i jego instytucjami) a samorządami. Pierwszym celem artykułu jest przedstawienie tego procesu oraz wskazanie kluczowych decyzji i działań podejmowanych przez polski parlament. Druga część artykułu opiera się głównie na wynikach badań przeprowadzonych przez CBOS i organizacje pozarządowe. Dane pokazują, jak samorząd był postrzegany przez Polaków w ciągu ostatnich dwóch dekad, dostarczają informacji o poczuciu wpływu na sprawy lokalne, znaczeniu wyborów samorządowych, zaufaniu do władz lokalnych, wierze we wpływ władz lokalnych na rozwój lokalny, postrzeganiu roli i autonomii władz lokalnych. Druga część artykułu zawiera również wtórną analizę danych dotyczących frekwencji wyborczej w polskich wyborach samorządowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule poprawiono metodologiczne podstawy rozwoju państwa zorientowanego na usługi w kontekście administracji publicznej w zakresie świadczenia usług publicznych poprzez określenie następujących zasad systemowych: kolejność strategiczna; dwoistość; architektura instytucjonalna; właściwości strukturalne. W artykule wykazano, że prawdziwym przejawem ukształtowanego systemu usługowego w okresie przemian społecznych jest istnienie cech systemowych, poznawczoinformacyjnych i zintegrowanych, które determinują rozwój zorientowanego na aktora mechanizmu usług świadczonych przez władze publiczne przy ograniczonych zasobach, z uwzględnieniem kryteriów określania ich treści, struktury i dynamiki, a także priorytetów reform państwa. Oryginalna koncepcja funkcjonowania i rozwoju systemu administracji publicznej w zakresie świadczenia usług jest formułowana w kontekście świadczenia usług publicznych. Koncepcja ta opiera się na zasadach podejścia systemowego i synergetycznego, zróżnicowanego ze względu na podstawy instytucjonalne i teoretyczne, a świadczenie usług staje się punktem kontrolnym oceny skuteczności działania władzy publicznej. W artykule udowodniono, że dominującym czynnikiem wejściowym jest subiektywność. Czynnik ten stanowi podstawę podejścia zorientowanego na podmiot, które z kolei ma na celu wdrożenie zorientowanej na usługi koncepcji funkcjonowania i rozwoju administracji publicznej podczas reorganizacji całego systemu administracyjnego. Artykuł dowodzi, że orientacja aktorska oznacza zbiór metodologicznych zasad podmiotowości, w tym: podmiotowość jako istotna cecha aktora, podmiotowość środowiska, instytucjonalizacja podmiotowości, modelowanie podmiotowości. (abstrakt oryginalny)
Issues of the administrative division in the broader context of political and administrative reforms connected with democratization and decentralization are considered. Some historical aspects of the administrative division modeling in Ukrainian borderlands are analyzed. Goals, mechanisms and the course of the current reform of administrative division at the local level in the Volyn and Lviv provinces are presented. The specifics of wealthy communities - new administrative units at the local level are outlined. Features of budget decentralization based on the example of comparing the structure of local government revenue are characterized. The problems and threats faced by the organizers at the present stage of reform are revealed, and some solutions to problematic situations in implementation of the new administrative division are proposed. (original abstract)
|
|
nr 10
9-12
Przedsiębiorstwo PKP znajduje się w fazie poważnych przemian, także strukturalnych. W tych warunkach ważnym zagadnieniem staje się poprawne funkcjonowanie infrastruktury kolejowej w nowym podziale administracyjnym kraju.
|
|
nr 12
57-65
W 1992 r. rozpoczęto w Indiach, wraz z reformami gospodarczymi, reformę ustroju administracyjnego, polegającą na utworzeniu demokratycznych samorządów lokalnych. Barierami utrudniającymi wdrożenie instytucji demokratycznego samorządu w Indiach, jak zauważa Autor, były przede wszystkim stosunki społeczne oparte na tradycyjnej, bardzo zhierarchizowanej i niedemokratycznej strukturze społecznej. Oprócz tego decentralizację opóźniał opór drugiego szczebla indyjskiej administracji, tj. rządów stanowych, bardzo rozpowszechniona korupcja, a także ogromne zacofanie cywilizacyjne. Mimo tych przeszkód postępująca decentralizacja oraz liberalizacja i otwarcie na świat gospodarki przyczyniły się do przyspieszenia rozwoju i modernizacji Indii. W artykule przedstawiono cele, problemy oraz skutki największej na świecie decentralizacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.