Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma finansów publicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Autorka przedstawiła alternatywną reformę finansów publicznych stworzoną przez Platformę Obywatelską. Zakłada ona jawność, przejrzystość i zaprowadzenie ładu w instytucjach zajmujących się finansami publicznymi.
Opinia Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych na temat projektu reformy finansów publicznych ministra Grzegorza Kołodki.
W artykule sformułowano cel, który powinien towarzyszyć reformom finansów publicznych. Na tym tle wskazano budżet państwa jako miejsce kreacji przesłanek i odzwierciedlania skutków reform finansów publicznych. Ponadto uporządkowano etapy rozwoju finansów publicznych z uwzględnieniem reformy budżetu zadaniowego. Wskazano na uwarunkowania skuteczności i jakości wdrażania reform.(abstrakt oryginalny)
Reforma finansów publicznych postrzegana jest obecnie jako jedyny i najważniejszy warunek wyjścia gospodarki polskiej z marazmu. Jednak analiza struktury finansów publicznych nakazywałaby większy umiar, gdyż w sferze tej trudno jest oczekiwać jakichś spektakularnych sukcesów.
Opinia Konfederacji Pracodawców Polskich na temat projektu reformy finansów publicznych ministra Grzegorza Kołodki.
Opinia Rady Polityki Pieniężnej na temat projektu reformy finansów publicznych ministra Grzegorza Kołodki.
Celem artykułu jest próba oceny polityki fiskalnej na tle polityki monetarnej i na tej podstawie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pokładane nadzieje w reformie systemu finansowego zostały spełnione, czy nie? (fragment tekstu)
8
Content available remote Uwarunkowania reformy finansów publicznych w Polsce
75%
W opracowaniu przedstawiono kwestie dotyczące reformy finansów publicznych w Polsce. Wykazano, że w procesie przygotowywania i wdrażania programów naprawy finansów publicznych występuje wiele różnorodnych barier, które powodują, że do chwili obecnej żadna z podjętych reform nie zakończyła się w pełni sukcesem. Aktualny stan finansów publicznych wymusza podjęcie działań na rzecz kompleksowej ich reformy. Dokonane zmiany w Ustawie o finansach publicznych, oraz planowane działania rządu na rzecz konsolidacji finansów publicznych to dopiero pierwszy krok w tym kierunku. Głęboką reformę finansów publicznych warunkuje określenia (i zaakceptowanie przez społeczeństwo) długookresowego modelu społecznoekonomicznego Polski. Pewna wizja tego modelu występuje w dokumencie rządowym: Polska 2030. Wyzwania rozwojowe. (abstrakt oryginalny)
Ostatecznym skutkiem fiskalnej aktywności państwa, a ściślej władz publicznych, tj. władz państwowych i samorządowych, jest wydatkowanie zgromadzonych środków pieniężnych. Wydatkowanie to jest związane z realizacją funkcji, celów i zadań tych władz1. Podstawową formą gospodarki finansowej w sektorze publicznym powinna być gospodarka budżetowa, a głównym funduszem gromadzącym i redystrybuującym środki publiczne - budżet państwa. Tymczasem publikowane dane statystyczne i obliczenia specjalistów ujawniają bardzo niekorzystne aspekty struktury wydatków publicznych w Polsce. Przykładowo w roku 2000 wydatki budżetowe stanowiły 49,5% całości wydatków publicznych (z budżetu państwa wydatkowane było 26,3% i z budżetów samorządów 23,2%). W porównaniu z 1995 r. nastąpił więc znaczny spadek udziału wydatków budżetowych w wydatkach publicznych, wynosił on wówczas 54,4%, w tym z budżetu państwa - 43,6%2. Oprócz bardzo niskiego udziału wydatków budżetowych w wydatkach publicznych, znamienna jest również struktura wydatków budżetu państwa. Zaznaczyć jednak należy, że ze względu na przeprowadzone zmiany administracyjne kraju i stopniowe przekazywanie uprawnień samorządom, reformę zdrowia i ubezpieczeń społecznych porównywalność wydatków budżetowych w latach 1992-2002 jest ograniczona. (fragment tekstu)
Przedstawiono likwidację agencji i urzędów aparatu centralnego zapowiadaną w reformie Krzysztofa Janika, która była tylko wizją na papierze. Zlikwidowano 22 instytucje, a w ich miejsce stworzono 6 nowych i drugie tyle departamentów w ministerstwach. Zamiast obniżyć liczbę etatów doprowadzono do ich zwiększenia.
11
Content available remote Reforma finansów publicznych - uwarunkowania i rozwiązania
75%
Polska przeszła obronną ręką najtrudniejszy okres kryzysu na rynkach finansowych i w gospodarce światowej. Kryzys uwypuklił jednak wady przyjętych wcześniej rozwiązań regulacyjnych oraz przyczynił się do bardziej krytycznego podejścia w stosunku do finansów państwa. Informacje o złej kondycji finansowej sektora publicznego zintensyfikowały debatę o konieczności i kierunkach reformy finansów państwa. Niestety, można mieć uzasadnione zastrzeżenia do jakości tej debaty, co widać szczególnie po obecnie prowadzonej, a dotyczącej składek przekazywanych OFE. W zgłaszanych projektach, komentarzach zbyt wiele jest populizmu i przedkładania interesu partii ponad dobro całego kraju. Trzeba mieć nadzieję, że odpowiedzialni rządzący wykorzystają czas po wyborach na wprowadzenie bolesnych, ale potrzebnych reform. (abstrakt oryginalny)
12
75%
Kondycja finansów państwa to zagadnienie istotne dla ekonomistów, polityków, ale również przeciętnego obywatela. Każdy powinien być zainteresowany jak najlepszą sytuacją finansów publicznych, bowiem od ich stanu zależy również kondycja budżetów domowych. Wyraz troski o państwo można okazać, uczestnicząc w wyborach parlamentarnych, które decydują o przyszłej drodze rozwoju państwa. Ważne, aby wybór był przemyślany, świadomy i uwzględniał posiadaną wiedzę na temat funkcjonowania państwa. W publikacji starano się sprawdzić, jaki poziom wiedzy na temat finansów publicznych i roli państwa w gospodarce mają studenci. Okazało się, że poziom ten jest daleki od zadowalającego. Świadczyła o tym mała liczba trafnych, uzasadnionych odpowiedzi. Mając to na względzie, aż trudno sobie wyobrazić, jak niska musi być wiedza ogółu społeczeństwa na temat finansów państwa, a jeszcze trudniej zrozumieć przesłanki, jakimi kierują się obywatele w swoich decyzjach wyborczych. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem niniejszego opracowanie będzie przybliżenie istoty reformy rachunkowości budżetowej odnoszącej się do przejścia z metody kasowej na rzecz metody memoriałowej. Wykorzystane zostaną przykłady reformowania rachunkowości budżetowej w krajach Unii Europejskiej, służącego podnoszeniu efektywności jednostek administracji centralnej i samorządowej z uwzględnieniem czynników, które stymulują działania reformatorskie. (fragment tekstu)
Przedstawiono stanowisko RSSG nt. "Racjonalizacji finansów publicznych w Polsce". Następnie zreferowano wystąpienia uczestników dyskusji panelowej. Zaprezentowano także szczegółowe informacje dotyczące treści i przebiegu dyskusji sympozjum RSSG z listopada 2003 r. nt.: "Racjonalizacji finansów publicznych w Polsce".
Rządowy projekt reformy finansów publicznych to "face lifting". Zakłada on gruntowną przebudowę dotychczasowego systemu.
Oczekiwania na drugi etap reformy samorządowej bardzo silnie skorelowały się z nadziejami na reformę finansów publicznych. Wiadomo było, że reforma finansów publicznych bez decentralizacji zadań i kompetencji państwa jest niewykonalna. Z kolei decentralizacja zadań i kompetencji państwa, potocznie określana jako reforma samorządowa, bez reformy finansów publicznych jest po prostu bez sensu.
W dotychczasowych dyskusjach i opracowaniach dotyczących reformy systemu administracji publicznej przeważały wątki zmian terytorialnych i kompetencyjnych. W znacznie mniejszym stopniu eksponowane były finansowe aspekty wiążące się z reformą finansów publicznych.
Idea powołania rady polityki fiskalnej ciała niezależnego od władz, analogicznego do Rady Polityki Pieniężnej, miałaby na celu nadawanie kształtu polityki fiskalnej i budżetowej lub przynajmniej ich modyfikowaniu.
19
Content available remote Kształtowanie się wydatków publicznych w Polsce w latach 2005-2009
75%
Wydatki publiczne są głównym instrumentem realizacji alokacyjnej funkcji finansów publicznych. Strukturę wydatków publicznych w Polsce charakteryzuje stosunkowo wysoki udział wydatków sztywnych. Duża ich część jest powiązana z transferami socjalnymi i kosztami zatrudnienia w sektorze publicznym. Tak więc za sprawą wydatków sztywnych polski budżet, z roku na rok, staje się coraz mniej prorozwojowy. Artykuł prezentuje konieczność podjęcia radykalnych reform w sektorze finansów publicznych w celu ograniczenia poziomu wydatków sztywnych.
Artykuł opisuje skutki niewdrożenia, kluczowej ustawy w Planie Hausnera, stanowiącej o nowych zasadach waloryzacji emerytur i rent.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.