Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reforma walutowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Spór Kopernika z Decjuszem o reformę pieniężną - spojrzenie współczesne
100%
Artykuł omawia słynny spór Mikołaja Kopernika z Justusem Decjuszem dotyczący reformy pieniądza w pierwszej połowie XVI w. Na tle sytuacji gospodarczej starano się przedstawić obie propozycje reform oraz ich ocenę. W obliczu pogarszającej się sytuacji monetarnej były czynione próby uzdrowienia rynku monetarnego, które jednak nie do końca się powiodły.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Foundation and Organization of the Bank of Poland Joint Stock Company
75%
Bank Polski SA został utworzony w 1924 r. jako bank centralny II RP. Planowano jego utworzenie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jednak okazało się to możliwe dopiero kilka lat później, po przeprowadzeniu reformy skarbowej i walutowej. Nie było to zadanie łatwe, a udało się dopiero rządowi Władysława Grabskiego. Przeprowadzono szeroko zakrojoną akcję zapisów na akcje Banku Polskiego, jako że bank ten miał działać w formie organizacyjnoprawnej spółki akcyjnej. Wprowadzono też nową jednostkę monetarną, której nadano tradycyjną nazwę "złoty". Statut Banku Polskiego wskazywał główne cele jego działalności oraz wyraźnie określał strukturę i funkcje władz tego banku, spośród których kluczowe znaczenie należy przypisać Radzie Banku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego tekstu jest przybliżenie i przedstawienie przyczyn przeprowadzania reformy walutowej, która miała miejsce w 1953 roku w komunistycznej Czechosłowacji, oraz opisanie jej prawnych i technicznych aspektów. Podstawą opracowania będzie analiza prawno-dogmatyczna oraz historyczno-prawna aktów prawnych wprowadzonych w trakcie realizacji reformy oraz innych rządowych dokumentów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest ukazanie wpływu reformy skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego na sytuację gospodarczą górnośląskiej części województwa śląskiego. W czerwcu 1922 r. do II Rzeczypospolitej przyłączono wschodnią - przemysłową- część spornego obszaru plebiscytowego. W ten sposób znacznie wzrósł potencjał produkcyjny państwa polskiego. Specyfika górnośląska polegała na tym, że politycznie obszar ten był powiązany z Polską, natomiast ekonomicznie - z Niemcami. Dlatego też reforma skarbowo-walutowa Grabskiego musiała wywołać reakcję w górnośląskich sferach przemysłowych i politycznych. (fragment tekstu)
W ciągu ostatnich kilku dekad stopniowo malało znaczenie MFW w gospodarce światowej. Było to spowodowane procesami globalizacji gospodarek i rynków finansowych. Globalny kryzys finansowy potwierdził, że istnieje potrzeba zreformowania działalności Funduszu. Celem artykułu jest wskazanie przyczyn podejmowanych reform MFW, kierunków niezbędnych działań w tym zakresie, a także charakterystyka reformy kwot i reformy działalności kredytowej, które miały miejsce w okresie 2010-2016. (abstrakt oryginalny)
Autor, wychodząc od zjednoczenia Niemiec, przedstawił sytuację społeczno-gospodarczą NRD i kierunki przemian szczególny nacisk kładąc na sprawy dostosowania jej gospodarczo do RFN, społeczne koszty tych przemian i przewidywany rozwój sytuacji.
Ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny z 2007 roku ujawnił szereg słabości unii gospodarczo-walutowej (UGW). Państwa członkowskie wraz z instytucjami Unii Europejskiej podjęły wysiłek ratowania strefy euro wprowadzając szereg reform w funkcjonowaniu UGW. Niniejszy artykuł koncentruje się na analizie zmian legislacyjnych wprowadzonych wewnątrz strefy euro po 2007 roku w wymiarach fiskalnym, gospodarczym, bankowym oraz pomocy finansowej. Szczegółowemu badaniu poddane zostały poszczególne dokumenty składające się na pakiet zmian legislacyjnych UGW. Główne pytania badawcze koncentrowały się wokół istoty słabości w funkcjonowaniu unii gospodarczo-walutowej oraz przyszłości strefy euro area. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest analiza uwarunkowań, celów przebiegu i skutków niemieckiej reformy walutowej z 20 czerwca 1948 roku. Reforma ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Niemiec. Po jej wprowadzeniu nastąpił wzrost aktywności gospodarczej, który później określano jako "cud gospodarczy". Problematyka ta nie była dotychczas przedmiotem szerszych opracowań w polskiej literaturze ekonomicznej. Omówiono uwarunkowania polityczne i gospodarcze reformy walutowej z 1948 roku. Krótko scharakteryzowano sytuację, w jakiej znajdowały się Niemcy od zakończenia II wojny światowej do momentu wprowadzenia reformy. Warto wspomnieć, ze w tym czasie Republika Federalna Niemiec jako państwo jeszcze nie istniała, a reforma została przeprowadzona w trzech strefach zachodnich odpowiednimi zarządzeniami władz okupacyjnych. Przedstawiono podstawowe cale i założenia reformy walutowej, a także mechanizm jej przeprowadzania w trzech strefach zachodnich i w Berlinie Zachodnim. Głównym celem reformy walutowej było zlikwidowanie narosłego latami nawisu inflacyjnego i przywrócenie pieniądzowi jego podstawowej funkcji ekonomicznych. (fragment tekstu)
Autorka omawia politykę kursową Polski w latach osiemdziesiątych oraz w latach 1990-1996. Prowadzoną w okresie transformacji politykę kursową autorka ocenia pozytywnie. Zwraca również uwagę na perspektywę ograniczenia roli narodowej polityki kursowej po wprowadzeniu wspólnej waluty europejskiej.
Temat makroekonomicznych kosztów i korzyści wejścia naszego kraju do strefy eurowaluty jest omówiony w polskiej literaturze dość szeroko. Rzadziej prezentowane jest ujęcie mikroekonomiczne, co stało się przesłanką takiego właśnie podejścia w niniejszym artykule, którego celem jest identyfikacja skutków dla konsumentów indywidualnych zastąpienia złotówek walutą euro. Przedstawiono korzyści i koszty wprowadzenia euro dla konsumentów indywidualnych, sformułowane na podstawie teorii makro- i mikroekonomicznych. Przy omawianiu skutków podjęto próbę oceny ich znaczenia dla polskich nabywców. Następnie zaprezentowano wyniki analiz empirycznych oraz badań opinii mieszkańców 12 krajów Unii Europejskiej, w których euro zostało wprowadzone do obiegu w 2002 roku. W końcowej części artykułu przeprowadzono analizę rezultatów badań odczuć i oczekiwań Polaków w przedmiotowej kwestii. Materiał empiryczny stanowiły dane publikowane przez Eurostat, OECD, Europejski Bank Centralny, banki narodowe poszczególnych krajów oraz wyniki badań realizowanych przez Instytut Gallupa.
Gabinet Władysława Grabskiego podjął, a w wielu przypadkach rozwiązał lub przedstawił projekt rozwiązania bardzo wielu problemów z rozmaitych, często bardzo odległych, dziedzin życia społecznego i gospodarki II Rzeczypospolitej. Wobec tych rzeczywistych osiągnięć, krzywdząca wydaje się opinia, powtarzana często przez krytyków współczesnych Grabskiemu, że był to bardzo słaby rząd, powołany do wykonania jednego zadania - reformy walutowe. Potem powinien był sam zrezygnować zdając sobie sprawę ze swej nieudolności i braku poparcia w sejmie. Jakże inaczej prezentuje się dorobek rządu Grabskiego na tle pozostałych rządów parlamentarnej Rzeczypospolitej. Po upadku rządu Grabskiego parlamentaryzm istniał jeszcze tylko pół roku. Potem umilkły hałaśliwe, żywiołowe spory sejmowe, które choć często niedojrzałe politycznie, czasem niezdarne, były krzykiem niemowlęcia dającego mocą swego głosu, dowód zdrowia i sił do przyszłego, samodzielnego życia.(fragment tekstu)
12
63%
W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości gospodarka odrodzenego państwa polskiego przeżywała duże trudności, które byly efektem jednoczesnego zadziałania kilku czynników: olbrzymich zniszczeń wojennych; scalania w jeden organizm państwowy ziem należących do odmiennych systemów politycznych, administracyjnych, prawnych, ekonomicznych, monetarnych, celnych i komunikacyjnych; walk o granice. W tej sytuacji sfery rządowe, dążąc z jednej strony do przyspieszenia procesu jednoczenia ziem i zmniejszania separatyzmów dzielnicowych, a z drugiej do szybszej odbudowy i rozbudowy przemysłu, opowiedziały się za inflacyjną metodą nakręcania koniunktury i dewaluacją waluty narodowej, które odcisnęły swoje piętno na życiu gospodarczym i społecznym w pierwszym okresie samodzielnego bytu. (fragment tekstu)
Autorka omówiła sytuację gospodarczą Polski u progu niepodległości, a następnie problemy finansowe (inflacja, reforma walutowa, pożyczki zagraniczne) państwa w latach 20-tych i kryzys gospodarczy 1929-1933, sposoby walki z recesją gospodarczą, a także poprawę koniunktury.
Podsumowując, inflacja - szczególnie w okresie "katastrofy inflacyjnej" - poważnie zubożyła kraj. Procesy inflacyjne uniemożliwiły powiększanie majątku narodowego (wysokość majątku narodowego w latach 1919-1923 nie uległa zmianie, wynosząc około 80% stanu przedwojennego). Wzrosły również ujemne pozycje bilansu majątkowego, tj. państwowe kredyty zagraniczne. W obawie przed deprecjacją pieniądza ludzie nie oszczędzając, zwiększali konsumpcję indywidualną. Pogorszyło się również zużytkowanie kapitału w dziale produkcji. W obawie przed spadkiem wartości pieniądza w sferze produkcji inwestowano bez określenia faktycznych potrzeb, w pośpiechu, bez odpowiednich kalkulacji. Kapitał obrotowy praktycznie zanikł wskutek niewłaściwych wydatków lub zbytniej konsumpcji oraz trudności utrzymania go w płynnej postaci. Zmniejszeniu uległa również produkcyjność kapitału i jego udział w całości dochodu społecznego. Wzrost konsumpcji indywidualnej wespół ze spadkiem dochodu z kapitału doprowadza do "zjadania" majątku narodowego w stopniu przewyższającym rzeczywisty bieżący dochód. Produkcja w Polsce była znacznie droższa od produkcji zagranicznej, co wiązało się z niskim stanem uzbrojenia technicznego fabryk. Wpłynęło to na otwarcie rynku na znacznie tańsze towary zagraniczne i zlikwidowanie premii eksportowej. Obok skutków gospodarczych pojawiły się również polityczne skutki inflacji, przejawiające się w walce poszczególnych stronnictw o interesy materialne partii, poszczególnych grup zawodowych. Wszystkie negatywne skutki inflacji uzmysłowiły dopiero warstwom rządzącym, iż dalsze trwanie inflacji doprowadzi jedynie do ruiny gospodarczej kraju. W tej sytuacji próby sanacji waluty i Skarbu podjął się w 1924 r. Władysław Grabski. (fragment tekstu)
Omówiono działania kolejnych gabinetów rządowych podejmowane w celu naprawy finansów państwa w latach 1918-1926. Autorka podkreśla wagę reformy walutowej przeprowadzonej przez Władysława Grabskiego.
Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa pełniła funkcje emisyjne w Polsce od 1916 do 1924 roku. Jej geneza wiąże się z wydarzeniami I wojny światowej. W 1915 roku Królestwo Polskie, dotąd znajdujące się pod zaborem rosyjskim, znalazło się pod okupacją niemiecką i austriacką. Powstał w ten sposób problem uregulowania stosunków walutowych na ziemiach, na których dotychczas w obiegu były ruble. Teraz ziemie te zostały odcięte od rosyjskiej instytucji emisyjnej. Niemcy nie chcieli wprowadzać w Królestwie Polskim swojej własnej waluty. Musieliby w takim wypadku dodatkowo zwiększyć jej i tak powiększoną z powodu wojny emisję. Na wprowadzenie własnej waluty na terenach okupowanych nie pozwalała zresztą konwencja haska z 1907 roku. Poza tym w listopadzie 1916 roku dwaj cesarze: Wilhelm II i Franciszek Józef w tzw. Akcie 5 Listopada uznali formalnie niepodległość Królestwa Polskiego. Wkrótce potem niepodległość ta uzyskała również wymiar walutowy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ukazuje wybrane problemy dotyczące akcesji Polski do Unii Gospodarczo Walutowej przy założeniu istnienia pełnej woli politycznej w kwestii przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty unijnej. Autor omawia kryteria przystąpienia do wspólnego obszaru walutowego, krytycznie ocenia postawy polskiego rządu w tej kwestii oraz formułuje pewną liczbę zaleceń dotyczących niezbędnych do przeprowadzenia prawidłowej akcesji decyzji gospodarczych i ekonomicznych.
W artykule przedstawiono zarys problematyki dotyczącej przemian systemu pieniężnego Polski w początkowych latach sprawowania władzy przez komunistów po II wojnie światowej. W tym celu autor omówił, wpływającą na sytuację gospodarczą, wielowalutowość na ziemiach wyzwolonych w 1944 roku i skomentował dwie reformy pieniężne, pierwszą z 1945 roku i drugą z 28 października 1950 roku.
Przyjęcie przez nasz kraj wspólnej waluty - euro musi pociągnąć za sobą szereg zmian w polityce makroekonomicznej, szczególnie w odniesieniu do dwóch rodzajów polityk: fiskalnej i monetarnej. Polska po wprowadzeniu nowej waluty może być bowiem krajem o niebezpiecznie wysokim poziomie fluktuacji zatrudnienia i dochodów, zwłaszcza w obszarze gospodarstw domowych. Nieodzowna jest zatem reforma rynku pracy, zabezpieczeń socjalnych i polityki płacowej.
W dyskusji na temat wejścia Polski w obszar unii monetarnej udział wzięli: prof. zw. dr hab. Witold Bień – Katedra Zarządzania Finansami Przedsiębiorstwa, Szkoła Główna Handlowa, dr hab. Sebastian Buczek – kierownik Zakładu Inwestycji Finansowych SGH, prezes zarządu Quercus TFI S.A., dr hab. Adam Glapiński – doradca ekonomiczny Prezydenta R.P., Szkoła Główna Handlowa, prof. zw. dr hab. Tadeusz Kowalik – Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, WSSE, dr hab. Krzysztof Rybiński – profesor SGH, partner Ernst & Young. Spotkanie prowadził prof. Andrzej Herman − redaktor naczelny Kwartalnika Nauk o Przedsiębiorstwie.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.