Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Reformy gospodarcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Artykuł omawia dochodzenie Węgier do demokratycznego kapitalizmu w latach 1989-1998. Próbuje również ocenić obecną sytuację w kontekście ogólnych zmian ekonomicznych i politycznych w postsocjalistycznej Europie Wschodniej.
|
|
nr 4
38-39
Po pięciu latach kapitalizmu na Węgrzech przystępuje się tam do realizacji tzw. pakietu Bokrosa, czyli czegoś na wzór polskich reform Balcerowicza.
Prześledzono dynamiczny rozwój gospodarki Chin w ciągu ostatnich 30 lat. Zamieszczono wybrane wskaźniki obrazujące przeobrażenia w chińskiej gospodarce.
|
|
nr 13
135-143
Z dotychczasowego przebiegu realizacji Strategii Lizbońskiej wynika, że kraje członkowskie dokonały postępu w jednym lub więcej obszarach priorytetowych, ale żadnemu nie udało się to na wszystkich polach. Dlatego uznano, iż obecnie najważniejszym zadaniem jest, aby w ramach narodowych polityk w każdym państwie członkowskim położyć szczególny nacisk na te obszary, które stanowią najsłabsze ogniwo w realizacji Strategii. W przypadku Polski nie ulega wątpliwości, że obszarem tym jest zatrudnienie. W świetle tego co powiedziano wyżej, realizowanie wytycznej UE mówiącej o konieczności wsparcia prywatnej inicjatywy poprzez lepsze uregulowania prawne powinno mieć szczególne znaczenie. Niestety, z lektury KPR raczej nie wynika, aby w horyzoncie objętym tym programem miał się w tej dziedzinie dokonać jakiś przełom. (fragment tekstu)
Nowy centroprawicowy rząd Słowacji staje przed koniecznością przeprowadzenia reform. Słowacja musi dostosować ceny za dostawy gazu, prądu do cen unijnych, zmienić podatki, uszczelnić system socjalny.
Omówiono zmiany w gospodarce Chin zainicjowane w 1978 roku. Chiny są obecnie największym odbiorcą zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Wpłynęło to na technologiczny awans tego kraju. Zwrócono jednak uwagę na groźbę kryzysu finansowego.
W artykule przedstawiono nastroje w świecie arabskim związane z wojną Stanów Zjednoczonych przeciw reżimowi Saddama Husajna. W jej obliczu sąsiedzi Iraku starają się prowadzić jak najlepszą politykę, która pozwoli im po skończonej wojnie uzyskać dla siebie jak najlepsze warunki.
Autor przedstawił zmiany jakie powinny zostać wprowadzone w Iraku po zakończeniu wojny, aby państwo to mogło powrócić do dawnej świetności sprzed reżimu Saddama Husajna.
9
Content available remote Europa w dobie kryzysu - przewidywane scenariusze reform
80%
Dzisiejsza zjednoczona Europa jest w pewnym sensie zdezorganizowana, w niektórych państwach członkowskich obserwuje się rosnącą popularność różnego rodzaju ruchów nacjonalistycznych, populistycznych i demagogicznych, wzrost popularności partii wyraźnie antyeuropejskich. Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska wymaga reform. Podejmując dyskusję dotyczącą kierunków reform i przyszłego kształtu UE, reform jej instytucji, zasad działania i polityk, powinniśmy odwołać się przede wszystkim do pierwotnych przesłanek procesu powojennej integracji europejskiej - pragnienia zapewnienia Europie pokoju. Celem artykułu jest refleksja nad istotą integracji europejskiej i kierunkami ewentualnych reform UE. Omówione zostały potencjalne scenariusze reform, wraz ze wskazaniem najbardziej z nich prawdopodobnego, jakim jest Europa wielu prędkości. W artykule wykorzystano źródła, do których rzadko odwołują się autorzy tekstów naukowych - artykuły publikowane w prasie zagranicznej.(abstrakt oryginalny)
Rosyjski prezydent stara się kontynuować reformy gospodarcze mimo sprawy Jukosu. Aresztowanie 25 października Michaiła Chodorkowskiego, najbogatszego biznesmena w Rosji, pod zarzutem popełnienia przestępstw prywatyzacyjnych i uchylania się od płacenia podatków wywołało największy skandal polityczny w Rosji.
Narody muzułmańskie przez stulecia były pionierami światowego handlu. To nie kultura islamu, lecz obecna zła polityka hamuje rozwój gospodarczy. Irakowi potrzebne są reformy prowadzące do wolnorynkowej gospodarki.
|
|
nr 4
151-153
Artykuł omawia najnowszy ekonomiczny raport Banku Światowego dotyczący formalnych wymogów towarzyszących członkostwu oraz polityki dotyczącej obrotu handlowego, konkurencji, inwestycji, ochrony socjalnej, środowiska naturalnego czy rolnictwa. Autorzy raportu zajmują się również innymi czynnikami rządzącymi wzrostem gospodarczym, także takimi, które nie stanowią formalnie przedmiotu wymogów akcesyjnych.
W artykule przedstawiono analizę wpływu reform na cukrownictwo i produkcję buraków cukrowych w ramach poszczególnych państw członkowskich UE. Dokonano analizy podstawowych tendencji przemysłu cukrowniczego w poszczególnych krajach UE. Skupiono się również na wrażliwości przemysłu cukrowego, każdego z krajów, na zmiany kwot produkcji, ceny referencyjne cukru i minimalne ceny buraków cukrowych. Uzyskane wyniki wskazują, że reforma przyniosła wiele zmian, które nie były równe dla wszystkich zainteresowanych krajów. Ogólnie rzecz biorąc, w odniesieniu do UE, można stwierdzić, że produkcja buraków cukrowych zmniejszyła się o ponad 20%. Ponadto, zaobserwowano zmniejszenie produkcji cukru o około 25%. Ten spadek produkcji wpłynął na liczbę plantatorów buraków, która zmniejszyła się o około 49%. Ograniczenie możliwości przetwarzania (zamknięto około 40% wszystkich cukrowni działających w 2006 roku), doprowadziło do zmniejszenia zatrudnionych w sektorze o ponad 45%. Wyniki pokazują, że na rynku buraka cukrowego w UE pojawiły grupy krajów, które zostało wzmocnione kosztem innych krajach. (abstrakt oryginalny)
W Rosji w najbliższym czasie może dojść do walki najbogatszych biznesmenów rosyjskich o udziały w kolejnych prywatyzowanych sektorach rosyjskiej gospodarki. Są to zasoby o wartości 30 procent rosyjskiego PKB, wynoszącego 300 mld USD.
Celem artykułu jest przedstawienie ogólnego bilansu rosyjskich reform gospodarczych w okresie od listopada 1991 r. do listopada 1993 r., ze szczególnym uwzględnieniem polityki makroekonomicznej i nieudanych prób stabilizaji monetarnej.
Dokonując zróżnicowania pojęć racjonalności, autor podejmuje próbę zarysowania pojęcia racjonalności złożonych jednostek gospodarczych. Koncepcja staje się podstawą dla krytycznych obserwacji dotyczących realizacji reformy gospodarczej w Polsce w latach 1982 i 1983. Autor jest zdania, że konstruowanie racjonalnego systemu gospodarczego wymaga innego mechanizmu porządkowania celów jednostek gospodarczych i ich pełną harmonizację. W praktyce zmiany dotyczyły przede wszystkim instrumentów polityki gospodarczej. Efektem takiego wdrożenia jest szereg nieoczekiwanych i negatywnych zjawisk gospodarczych.
|
|
nr 182
123-133
W artykule przedstawiono rozważania problemu sytuacji rynkowej jako czynnika warunkującego działanie mechanizmów reformy gospodarczej.
|
|
nr 40
37-50
Potrzeba zasadniczych zmian ustawodawstwa dewizowego dostrzegana była już w połowie lat siedemdziesiątych. Podjęte w tym okresie prace nie zostały, jednakże uwieńczone rozwiązaniami ustawodawczymi. Sytuacja taka była m. in. efektem braku przejrzystych koncepcji i dalece woluntarystycznej polityki rządu w dziedzinie gospodarki dewizowej. Wynikiem tej polityki było rosnące zadłużenie za granicą, przy ograniczonych możliwościach eksportowych naszej gospodarki. Rola gospodarki dewizowej w funkcjonowaniu gospodarki narodowej wzbudzała znaczne zainteresowanie od samego początku podjęcia prac nad reformą gospodarczą. Stąd też kwestie związane z gospodarką dewizową znalazły swe odbicie w pochodzącym ze stycznia 1981 r. projekcie Podstawowych założeń reformy gospodarczej1. Kwestie te uwzględnione zostały także w opracowanym przez Komisję do Spraw Reformy Gospodarczej - na podstawie trwającej blisko pół roku społecznej dyskusji nad wspomnianym dokumentem - projekcie Kierunków reformy gospodarczej2. Uwzględnienie problemów związanych z gospodarką dewizową znalazło swój wyraz zarówno w tezach ogólnych dotyczących struktury ustrojowo-organizacyjnej oraz podstawowych zasad funkcjonowania gospodarki, jak też w proponowanych rozwiązaniach szczegółowych dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw, handlu zagranicznego, bądź też systemu bankowego. (fragment tekstu)
Reformowanie gospodarki kraju, oparcie działalności przedsiębiorstw na zasadach samodzielności, samorządności i samofinansowania rodzi pytanie o to, w jakiej mierze normy prawa karnego mogą przeciwdziałać zjawiskom, których konsekwencję - niegospodarność, marnotrawstwo i produkcja towarów złej jakości - odczuwane są dotkliwie przez całe społeczeństwo. Pytanie to staje się szczególnie aktualne w związku z podjęciem zawieszonych w czasie trwania stanu wojennego prac nad nowelizacją kodeksu karnego. Okres, który upłynął od chwili wejścia w życie obecnie obowiązującego k.k., pozwala rozważyć, w jakim stopniu konstrukcja odpowiedzialności za niegospodarność przyjęta przez k.k. z 1969 r. okazała się rozwiązaniem lepszym w porównaniu z poprzednio obowiązującym stanem prawnym oraz czy de lege ferenda wymaga ewentualnej korektury. Rozważenie tego zagadnienia wymaga syntetycznego choćby przypomnienia przepisów, które wykorzystywane były dla zwalczania niegospodarności w okresie poprzedzającym wejście w życie k.k. z 1969 r. (fragment tekstu)
Badania przeprowadzono pod koniec 1983 roku w trzech przedsiębiorstwach przemysłowych: przemysłu maszynowego, elektronicznego i chemicznego. (...) Celem badań było ustalenie opinii pracowników wymienionych przedsiębiorstw na temat reformy gospodarczej i jej realizacji, przede wszystkim w odniesieniu do macierzystych zakładów pracy. W analizie uzyskanego materiału badawczego uwzględniono również, na ile poszczególne cechy społeczno-demograficzne różnicują opinie badanych pracowników. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.