Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1023

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Region
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
1
Content available remote Inteligentne specjalizacje polskich regionów-nadzieje, dylematy i obawy
100%
W niniejszym artykule, na tle rezultatów dotychczasowych prac w regionach, przedstawione zostały: - nadzieje związane z wyłonionymi specjalizacjami, ich powiązania z funkcjonującymi i tworzonymi klastrami oraz ponadregionalny, subregionalny i lokalny kontekst takiej specjalizacji, - rodzące się na tym tle obawy i dylematy związane z tworzeniem i wdraża-niem RIS, - postulaty dotyczących dalszych działań sprzyjających pogłębianiu partnerstwa i synergii rozwojowej regionów.(fragment tekstu)
The article discusses the essence of regional tourism product and its elements. Among them, narrow-gauge railways have been distinguished, as they often constitute a tourist attraction, provide an interesting way of spending free time or learning about monuments and nature, as well as serve as means of transport and a mainstay of railroading's tradition and history. The aim of the article is to indicate the importance and possibilities to develop passenger service of narrowgauge railways in Poland as an element of regional tourism product. In order to achieve this, desk research method has been applied in respect to available literature and the results of secondary research conducted at the request of the Railway Transport Office and the Central Statistical Office. The analysis covers narrowgauge railways in Poland for the period 2014-2016. The article is of research nature.(author's abstract)
3
Content available remote Klaster ICT - dobre praktyki współpracy w regionie dolnego śląska
100%
W artykule przedstawiono funkcjonowanie globalnych operatorów logistycznych posiadających terminale lokalne na terenie Słupska i Koszalina. Celem jest analiza wpływu operatorów logistycznych na funkcjonowanie lokalnych firm na terenie Pomorza Środkowego, dlatego zaprezentowano zalety i wady nawiązania współpracy w ramach logistycznego łańcucha dostaw. W badaniu wzięło udział 61 przedsiębiorstw wyłonionych metodą nielosowego doboru próby - wydzielono 30 przedsiębiorstw małych i średnich z sektora spożywczego. Badanie przeprowadzono w okresie od grudnia 2011 roku do lutego 2012 roku, wykorzystując pomiar sondażowy w postaci ankiety. Respondentów poproszono o wypełnianie rubryk w postaci odpowiedzi na pytanie. Wszystkie badane przedsiębiorstwa znajdują się na terenie Pomorza Środkowego i współpracują z operatorami logistycznymi, którzy obsługują je jako nadawców i odbiorców przesyłek. (fragment tekstu)
W 1989 r. podjęto działania służące transformacji ustroju gospodarczego w Polsce. Polityka regionalna stanęła przed nowymi wyzwaniami. Bezpośrednio po 1989 r. miała ona słabą pozycję, ze względu na strukturę przestrzenną Polski odziedziczoną po gospodarce centralnie planowanej.
Artykuł omawia dokumenty opracowane przez CUP: "Raport o polityce regionalnej" oraz "Zasady polityki regionalnej państwa".
Celem tego opracowania jest propozycja segmentacji makro- i mezoekonomicznej z wykorzystaniem koncepcji łańcuchów celów i środków. Podstawą takiej segmentacji jest założenie, że cechy konkurencyjne kraju lub regionu są dla przedsiębiorstwa środkami umożliwiającymi uzyskanie pożądanych celów, mianowicie bezpośrednich korzyści i wartości. Konfiguracje połączeń cech, korzyści i wartości różnicują kraje i regiony, dlatego mogą stanowić podstawę ich klasyfikacji. (fragment tekstu)
Konkurencyjność regionów jest współcześnie jednym z najczęściej używanych terminów odnoszących się do procesów rozwoju regionalnego. Jest ona przedmiotem dyskusji przedstawicieli władz rządowych i regionalnych oraz badaczy. W artykule omówiono istotę konkurencyjności regionu oraz przedstawiono ranking konkurencyjności regionów Unii Europejskiej z 2010 roku, szczególnie uwzględniając regiony polskie.(abstrakt oryginalny)
Kapitał ludzki to w Polsce pojęcie stosunkowo młode i choć jest ono obecnie powszechnie używane, niejednokrotnie budzi kontrowersje. Charakteryzują go głównie elementy jakościowe, stąd jego zasób i potencjał trudno w pełni opisać w czasie i przestrzeni. Artykuł jest tego próbą. Na podstawie dostępnych danych statystycznych przeanalizowano w nim zmiany cech mierzalnych kapitału ludzkiego i porównano je we wszystkich nowo utworzonych województwach.(abstrakt oryginalny)
Ogólnie ujmując, partnerstwo to współuczestniczenie w czymś, czyli dążenie do budowania trwałych związków z otoczeniem, opartych na obustronnym zaufaniu. Kluczową rolę odgrywa tu komunikacja (zarówno formalna, jak i nieformalna), która zapewnia przepływ informacji między uczestnikami. Niezbędne jest również aktywne zarządzanie tym przepływem. Komunikacja w jst powinna brać pod uwagę aktywność wielu podmiotów, np. władzy lokalnej, interesariuszy, mediów. Komunikacja to zarządzanie dialogiem jednostek samorządowych z otoczeniem rynkowym. Partnerstwo wymaga "poważnego", profesjonalnego traktowania się stron oraz postrzegania sukcesu jako korzyści dla wszystkich zaangażowanych podmiotów. Zaś bez skutecznej komunikacji, prawidłowo prowadzonej, nie jest możliwa dobra współpraca na zasadzie partnerstwa. Należy bowiem podkreślić, że każde partnerstwo jest przykładem współdziałania czy współpracy, lecz nie każde współdziałanie, nie każda współpraca ma charakter partnerski. Zaś sprawny system komunikacji w administracji samorządowej wpływa na efektywne wykorzystanie partnerstwa z różnymi odbiorcami(fragment tekstu)
Atrakcyjność inwestycyjna regionu jest niezmiernie istotna z punktu widzenia jego rozwoju. Świadomość posiadanych atutów i możliwych do wykorzystania szans rozwoju pozwala na stworzenie klimatu sprzyjającego przedsiębiorcom, którzy niewątpliwie postrzegani są jako przyczyniający się do rozwoju lokalnego, regionalnego, a ostatecznie do rozwoju społeczno-gospodarczego całego kraju. Wiedza o możliwościach wpływania na atrakcyjność inwestycyjną rozumiana jest w kontekście przyciągania nowych inwestorów do prowadzenia działalności gospodarczej w regionie. Artykuł przedstawia charakterystykę Dolnego Śląska z punktu widzenia atrakcyjności inwestycyjnej, możliwości rozwojowe regionu oraz prezentuje działania na rzecz wspierania przedsiębiorczości.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce wzrasta znaczenie regionów, które stają się nowymi podmiotami procesów rynkowych. W ich rozwoju coraz większą rolę zaczynają odgrywać innowacje. Coraz częściej podkreśla się, że tym, co decyduje o rozwoju konkretnego regionu, jest jego zdolność do stałego generowania i adaptacji nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i nowej wiedzy. Jednym z działań zmierzających do zwiększania innowacyjności w regionach Unii Europejskiej jest opracowywanie, a następnie wdrażanie regionalnych strategii innowacji. Takie strategie zostały także opracowane dla polskich regionów. W artykule przedstawiono wdrażanie regionalnej strategii innowacji na Dolnym Śląsku.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie to studium z geografii historycznej Europy Środkowo-Wschodniej - a ściśle tej jej fragmentu, który obejmuje obszar górnej i środkowej części dorzecza Bugu, stanowiący obecnie pogranicze polsko-ukraińskie i polsko-białoruskie. Jeszcze w XIII wieku istniało tu księstwo włodzimierskie, scalające cały ten nadbużański region. Księstwo włodzimierskie wraz z księstwem halickim w dorzeczu Dniestru i ziemią przemyską w dorzeczu Sanu zaliczane jest do historycznej Rusi Czerwonej. W XIV wieku rywalizacja między Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim o posiadanie Rusi Czerwonej doprowadziła do trwałego podziału tego nadbużańskiego regionu na części wcielane do obu tych państw - rychło powiązanych polsko-litewską unią personalną (1385 rok), a w dwa wieki później scalonych Unią Lubelską (1569 rok) w jeden organizm państwowy - Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powstało wówczas największe państwo Europy (zarówno Turcję, jak Moskwę - późniejszą Rosję - nie uznaje się za państwa europejskie, ale eurazjatyckie) - państwo o rozmiarach subkontynentu, w geografii regionalnej nazywanego Europą Środkowo-Wschodnią. Rzeczpospolita Obojga Narodów i Europa Środkowo-Wschodnia to w praktyce synonimy. Ta dawna Rzeczpospolita swą nazwą wprowadzała w błąd, gdyż zawarty w niej termin naród oznaczał wówczas tyle co państwo. Będąc trwałym związkiem dwóch państw - Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego - stanowiła zarazem wieloetniczną bałto-slowiańską wspólnotę kulturową, złączoną wspólną historią. Tradycje tej wspólnoty łączą pięć państw narodowych, jakie w XX wieku wyłoniły się z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów: Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy. Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem samorządnym. Jej podział na województwa wyłaniał się drogą ewolucyjną z przekształceń jednostek terytorialnych, które istniały tam wcześniej. Województwa te w większości były prawdziwymi regionami historycznymi Europy. Państwo kwitło silą tych samorządnych regionów.(fragment tekstu)
Niniejszy artykuł dotyczy instytucjonalnych narzędzi wdrażania Dziesiątego Planu Rozwoju Turcji (2014-2018). Autor w sposób krytyczny porównuje regionalne praktyki rozwojowe w Turcji i Polsce. Dziesiąty Plan wprowadzony w 2014 roku w znacznym stopniu opiera się na strategicznych ramach poprzedniego, Dziewiątego Planu Rozwoju (2007-2013). Główne obszary analizy insty-tucjonalnej przedstawionej w artykule uwzględniają nowe organy instytucjonalne, nowe i stare narzędzia polityki planowania rozwoju i zrównoważonego rozwoju oraz terytorialny system statystyczny. Kluczowa lekcja pochodząca z Polski, w szczególności z Dolnego Śląska, jest związana z faktem, że narzędzia polityki regionalnej na poziomie krajowym (plan rozwoju) mogą zostać wdrożone i są skuteczne tylko wtedy, gdy zachowują funkcjonalne powiązania z realną gospodarką i są w stanie uchwycić kreatywne podstawy rozwoju. W tym duchu artykuł stanowi porównanie między Turcją a Polską, uwypuklając narzędzia polityki regionalnej i aktualne praktyki rozwoju regionalnego w Polsce. Narzędzia te są związane z powstającą gospodarką wiedzy, wsparciem instytucji, strategiami biegunów wzrostu, urbanizacją, regionalnymi strategiami innowacji, administracją metropolitalną i partnerstwem publiczno-prywatnym w Polsce.(abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu sporo uwagi poświęcono regionom turystycznym oraz kryteriom regionalizacji turystycznej. W jednej z ostatnich koncepcji regionalizacji turystycznej Polski (Liszewski, 2009) wyróżniono trzy typy regionów: wypoczynkowo- -rekreacyjne, krajoznawcze i metropolitarne. W niniejszym opracowaniu zaprezentowano wybrane "nowe" atrakcje kulturowe oraz ich wykorzystanie w promocji regionów wypoczynkowych. Zagadnienie omówiono na przykładzie Pojezierza Kaszubskiego i promocji na stronach internetowych gmin położonych na terenie tego pojezierza.(abstrakt oryginalny)(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wykorzystanie funduszy PO KL dla rozwoju regionu zachodniopomorskiego
80%
Tworzenie społeczeństwa opartego na wiedzy w tak zróżnicowanym regionalnie kraju jak Polska stanowi duże wyzwanie. Perspektywą na sprostanie wytycznym odnowionej Strategii Lizbońskiej jest stworzony do ich realizacji Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL). Pochodzące z tego źródła fundusze mogą przyczynić się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki. Funkcjonujący od dwóch lat program jest dla naszego kraju szansą, którą należy zweryfikować. Celem artykułu jest analiza porównawcza wykorzystania środków z wybranych priorytetów PO KL.(fragment tekstu)
16
80%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji wykorzystania mediów społecznościowych (MS) jako źródeł informacji użytecznych w poszczególnych fazach tworzenia, wdrażania i monitorowania planów rozwoju turystyki w skali regionalnej. W pierwszej części opracowanie ma charakter przeglądowy, zawiera syntetyczne omówienie tematów badań związanych z wykorzystaniem MS w turystyce. Przegląd ten daje obraz możliwości wykorzystania MS jako narzędzi pozyskiwania i przekazywania informacji przydatnych w procesie planowania rozwoju turystyki. Omówiono także podstawowe etapy planowania rozwoju turystyki w skali regionalnej, przyjmując schemat zaproponowany przez Coopera, Fletchera, J., Fyalla, A., Gilberta i Wanhilla (2005). Druga część artykułu przedstawia koncepcję wykorzystania MS jako źródeł informacji użytecznych w kluczowych etapach planowania rozwoju turystyki w skali regionalnej. Koncepcja ta ukazuje z jednej strony perspektywy praktycznego wykorzystania baz danych generowanych w MS, natomiast z drugiej strony wyzwania związane z potrzebą dalszego pogłębiania badań nad metodami planowania turystyki adekwatnymi do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań jej rozwoju.(fragment tekstu)
17
Content available remote Społeczeństwa informacyjne w regionie morza bałtyckiego
80%
W Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 społeczeństwo informacyjne określane jest jako społeczeństwo, w którym przetwarzanie informacji z wykorzystaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych stanowi znaczącą wartość ekonomiczną, społeczną i kulturową1. Informacja w społeczeństwie zorganizowanym, a szczególnie w państwach o zasięgu globalnym, odgrywała zawsze istotną rolę. Stąd zarówno w starożytnych Chinach, w okresie panowania Rzymu, w czasach Bizancjum, jak i w Imperium Osmańskim podstawą sprawnej administracji był sprawny przepływ informacji. Współcześnie zaczęto dostrzegać wagę oraz istotę wytwarzania oraz dystrybucji wiedzy w okresie intensywnego uprzemysłowienia.(fragment tekstu)
Coraz bardziej popularną formą wyrównywania poziomu rozwoju regionów celów staje wsparcie zwrotne. Pomimo konieczności oddania pieniędzy forma ta oceniana jest korzystnie przez wszystkich beneficjentów, a dzięki rewolwingowi generuje więcej korzyści, ponieważ fundusze raz przekazane wracają, multiplikując wartość wsparcia i ilość beneficjentów. Przykładem tego typu finansowania z funduszy Unii Europejskiej są instrumenty finansowe, będące sposobem wykorzystywania funduszy strukturalnych do realizacji polityki spójności, przyczyniając się do długoterminowego i trwałego wzrostu gospodarczego w poszczególnych regionach i całej Unii. Ponadto korzyścią z punktu widzenia długofalowego rozwoju regionu wydaje się wzmocnienie, a w niektórych przypadkach stworzenie regionalnego rynku finansowego. Ugruntowanie zarówno lokalnych instytucji finansowych (funduszy pożyczkowych, funduszy poręczeń kredytowych, agencji rozwoju), jak i instrumentów specyficznych dla każdego regionu stworzyło podwaliny pod budowę regionalnych instytucji rozwoju.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Kierunki rozwoju gospodarstw rolnych w makroregionie północno - zachodnim Polski
80%
Wiodącą funkcją obszarów wiejskich pozostaje nadal rolnictwo, które zarazem jest głównym dysponentem środowiska naturalnego, przy czym jest ono powiązane z wieloma gałęziami je obsługującymi. Z tego też powodu zmiana charakteru działalności z rolniczej na nierolniczą jest niezwykle trudna i wiąże się także ze zmianami w całym otoczeniu rolnictwa. Trudno tu mówić o zmianach gwałtownych, a raczej o łagodnym przebranżowieniu, gdyż zbyt nagła i radykalna zmiana mogłaby spowodować upadek wielu branż przemysłu np. produkcji nawozów sztucznych, mieszanek paszowych, urządzeń rolniczych, pestycydów. Zmiany te jednak są niezbędne i nieuniknione. Nadprodukcja żywności powoduje spadek cen i brak zbytu, a to z kolei wiąże się ze złą sytuacją ekonomiczną ludności wiejskiej. Krakowiak-Bal zwraca uwagę, że z tego powodu zasadne jest szukanie innych rozwiązań.(fragment tekstu)
20
Content available remote Klastry w ujęciu regionu-charakterystyka i dynamika powstania
80%
Potrzeba podejmowania działań innowacyjnych skłania do poszukiwania optymalnych sposobów współpracy, nie tylko pomiędzy przedsiębiorstwami, ale również pomiędzy przedstawicielami władz, nauki, otoczenia biznesowego. Z tego właśnie powodu klastry są coraz częściej wybieraną formą współpracy. W ostatnich latach odnotowuje się dynamiczny wzrost ich liczby. Niestety często, klastry zaprzestają prowadzenia działalności z powodu braku środków finansowych lub jasno określonej strategii działania. W artykule jako region przyjęto województwo i w tym układzie będą prowadzone obserwacje. Duża rozbieżność definicyjna skłania do jednoznacznego zdefiniowania zjawiska klastrów oraz określenia ich liczby. Liczba klastrów w poszczególnych województwach znacznie się różni. Odmienny sposób utworzenia oraz podmiot koordynujący działalność wpływa na cechy klastrów. Poniżej przeprowadzona charakterystyka ma na celu odnalezienie ewentualnych zależności regionalnych tworzenia klastrów w Polsce oraz sprawdzenie, czy jakieś regiony sprzyjają ich występowaniu(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.