Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Region functioning model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Dekada lat dziewięćdziesiątych, która przyniosła niezwykle istotne zmiany polityczne i ekonomiczne w krajach Europy środkowowschodniej, była także okresem restytucji demokracji lokalnej w tym regionie. Po długim okresie skrajnie scentralizowanego oraz niedemokratycznego sposobu zarządzania jednostkami lokalnymi, decentralizacja i wzmocnienie samorządności wydawały się naturalnym kierunkiem zmian. Po przeszło dwunastu latach od zainicjowania przemian można postawić pytanie o model samorządu terytorialnego, jaki wyłonił się w efekcie przeprowadzonych reform. Czy generalizacje i teorie używane do opisu samorządów w krajach zachodnich zachowują swoją przydatność w naszej części Europy? Niniejszy artykuł jest próbą przynajmniej częściowej odpowiedzi na to pytanie. (abstrakt oryginalny)
[...] polityka regionalna stanowi strategiczny kierunek polityki ekonomicznej państw wysoko rozwiniętych. Dlatego też w opracowaniu zajmiemy się zaprezentowaniem wybranych zagadnień dotyczących istoty i zakresu polityki regionalnej (zwłaszcza w aspekcie teoretycznym). Rozważana problematyka wydaje się jednocześnie ważną tak z poznawczego, jak i aplikacyjnego punktu widzenia. Natomiast to opracowanie może stanowić pewien przyczynek do prowadzenia dalszych prac koncepcyjnych z omawianej problematyki. [...] w opracowaniu omówiono jedynie pewne wybrane aspekty polityki regionalnej (zwłaszcza w kontekście teoretycznym). Zaprezentowano pojęcie i pewne rodzaje regionów (oraz regionalnych rynków pracy) jako przedmiotu polityki regionalnej. Następnie skoncentrowano się na istocie i zadaniach (celach) tej polityki. Podjęte rozważania mogą stanowić swoisty przyczynek do dalszych prac koncepcyjnych z tego zakresu (szczególnie biorąc pod uwagę dostosowywanie polskiej polityki regionalnej do wymogów Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem). (fragment tekstu)
Autor przedstawił model funkcjonowania regionu o charakterze górniczo-przemysłowym, główne zależności w tym modelu oraz jego czynniki składowe tzw. submodele.
Autor charakteryzuje teorie dotyczące rozwoju lokalnego: bazy ekonomicznej, lokalizacji, kumulatywnej przyczynowości, model przyciągania. Szczegółowo omawia teorię bazy ekonomicznej lub eksportowej, która kładzie nacisk na pieniądze, napływające do regionu dzięki bazowym działaniom eksportowym i efekty rozprzestrzeniania się tych pieniędzy w regionie. Autor omawia zależności występujące w tym modelu.
Autor prezentuje strategie rozwoju regionalnego, odpowiadające standardom Unii Europejskiej, które mają stanowić podstawę nowego zarządzania regionem w Polsce. Przedstawia założenia regionalnej filozofii zarządzania, na którą składają się: korporacyjność regionu, innowacyjne podejście do zmian, rozwój produktu jako podstawa marketingu regionalnego oraz przedsiębiorczość lokalna.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.